LimeSurvey 4.x.x - en to tr translation catalogue (4905 entries)

en:  Are you sure you want to reset this file?
tr: Bu dosyayı sıfırlamak istediğinize emin misiniz?

en:  Browse uploaded resources
tr:  Yüklenmiş kaynaklara göz at

en:  Please select a file to import!
tr:  Lütfen içe aktarılacak bir dosya seçin!

en:  global level
tr:  genel düzey

en: %d file deleted.|%d files deleted.
tr: %d dosya silindi.|%d dosya silindi.

en: %s attribute deleted|%s attributes deleted
tr: %s öznitelik silindi|%s öznitelik silindi

en: %s cannot be left empty
tr: %s boş bırakılamaz

en: %s cannot be left empty.
tr: %s boş olamaz.

en: %s duplicate records removed
tr: %s yinelenen kayıt silindi

en: %s entries were not copied because they already existed
tr: %s kayıt zaten var olduğundan kopyalanmadı

en: %s entries were skipped because they are blacklisted
tr: %s kayıt kara listede olduğundan atlandı

en: %s field(s) were successfully added.
tr: %s alan eklendi.

en: %s invalid attributes
tr: %s öznitelik geçersiz

en: %s is an invalid value for this question
tr: %s bu soru için geçersiz bir değer

en: %s lines had a mismatching number of fields.
tr: %s satırın alan sayıları uyuşmuyor.

en: %s lines with invalid access codes skipped (access codes may only contain 0-9,a-z,A-Z,_).
tr: Erişim kodları geçersiz olan %s satır atlandı (erişim kodlarında yalnız 0-9,a-z,A-Z,_ karakterleri bulunabilir)

en: %s min. %s sec.
tr: %s dakika %s saniye.

en: %s missing attributes
tr: %s öznitelik eksik

en: %s must be case-insensitive equal to %s
tr: %s büyük küçük harfe duyarlı ve %s değerine eşit olmalıdır

en: %s must not be case-insensitive equal to %s
tr: %s büyük küçük harfe duyarsız ve %s değerinden farklı olmalıdır

en: %s new participants were created
tr: %s yeni katılımcı eklendi

en: %s not found!
tr: %s bulunamadı!

en: %s of %s columns selected
tr: %s/%s sütun seçildi

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
tr: %s eski yanıt ve ilişkili zamanlamaları içe aktarıldı.

en: %s old response(s) were successfully imported.
tr: %s eski yanıt içe aktarıldı.

en: %s participant share was deleted|%s participant shares were deleted
tr: %s katılımcı paylaşımı silindi|%s katılımcı paylaşımı silindi

en: %s participants have been copied to the central participants table
tr: %s katılımcı merkezi katılımcı tablosuna kopyalandı

en: %s participants have been copied to the survey survey participants table
tr: ankete anket katılımcıları tablosundan %s katılımcı kopyalandı

en: %s participants have been shared
tr: %s katılımcı paylaşıldı

en: %s records found in CSV file
tr: CSV dosyasında %s kayıt bulundu

en: %s records have empty mandatory fields
tr: %s kayıdın zorunlu alanları eksik

en: %s records have incomplete or wrong attribute values
tr: %s kayıt eksik ya da yanlış öznitelik değerine sahip

en: %s records imported
tr: %s kayıt içe aktarıldı

en: %s records in CSV
tr: CSV dosyasında %s kayıt var

en: %s records met minimum requirements
tr: En düşük gereksinimleri karşılayan %s kayıt var

en: %s records were duplicate but had attributes updated
tr: %s yinelenen kayıt bulundu ancak öznitelikleri güncellendi

en: %s records where the number of fields does not match
tr: %s kayıtta alan sayıları uyuşmuyor

en: %s records with allowed invalid email
tr: Geçersiz e-postaya izin verilmiş %s kayıt var

en: %s records with invalid email address removed
tr: Geçersiz e-posta adresi bulunan %s kayıt silindi

en: %s records with other invalid information
tr: Geçersiz bilgiler bulunan %s kayıt var

en: %s response lines in your file.
tr: Dosyanızda %s yanıt satırı var.

en: %s responses already exist.
tr: Şu anda zaten %s yanıt var.

en: %s responses cannot be inserted or updated.
tr: %s yanıt alınamadı ya da güncellenemedi.

en: %s responses were inserted.
tr: %s yanıt alındı.

en: %s responses were updated.
tr: %s yanıt güncellendi.

en: %s rows per page
tr: Bir sayfada %s satır

en: %s unread messages were scanned out of which %s were marked as bounce by the system.
tr: %s okunmamış ileti tarandı ve %s tanesi sistem tarafından geri dönüş olarak işaretlendi.

en: %s unread messages were scanned, none were marked as bounce by the system.
tr: %s okunmamış ileti tarandı ve hiç biri sistem tarafından geri dönüş olarak işaretlenmedi.

en: %s were found to be duplicate entries and did not need a new participant to be created.
tr: %s kayıt çift olacağından yeni bir katılımcı olarak eklenmedi.

en: %s%% completed
tr: %%%s tamamlandı

en: '%s' can not be used if the 'Other' option for this question is activated.
tr: Bu soru için 'Diğer' seçeneği etkinleştirildiğinde '%s' kullanılamaz.

en: 'Other:' comment mandatory
tr: 'Diğer' açıklaması zorunlu

en: 'comment' suffix can not be used with multiple choice with comments.
tr: 'yorum' son eki birden çok yorum seçilmişken kullanılamaz.

en: 'time' is a reserved word and can not be used for a subquestion.
tr: 'time' sözcüğü sistem tarafından kullanıldığından bir alt soruda kullanılamaz.

en: (Any group)
tr: (Tüm gruplar)

en: (Any)
tr: (Tümü)

en: (Autodetect)
tr: (Otomatik algılama)

en: (Automatic)
tr: (Otomatik)

en: (Iconv Library not installed)
tr: (Iconv kitaplığı kurulu değil)

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create label sets.)
tr: (Etiket kümesi oluşturma izniniz olmadığından etiket kümeleri içe aktarılamadı.)

en: (Maximum file size: %01.2f MB)
tr: (En büyük dosya boyutu: %01.2f MB)

en: (No target question)
tr: (Hedef soru yok)

en: (None)
tr: (Hiçbiri)

en: (Reason: Administrator email address empty)
tr: (Nedeni: Yönetici e-posta adresi boş)

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
tr: (Ctrl tuşuna basılı tutarak, birden çok etiket kümesi seçebilirsiniz)

en: (Sub-)question width
tr: (Alt) soru genişliği

en: (This question is mandatory)
tr: (Bu sorunun yanıtlanması zorunludur)

en: (none)
tr: (yok)

en: 16 or up
tr: 16 ya da üzeri

en: 1st quartile (Q1)
tr: 1. Çeyrek (Q1)

en: 1st time limit warning CSS style
tr: Birinci süre sınırı uyarısının CSS biçemi

en: 1st time limit warning message
tr: Birinci süre sınırı uyarısı iletisi

en: 1st time limit warning message display time
tr: Birinci süre sınırı uyarı iletisinin görüntülenmes süresi

en: 1st time limit warning message timer
tr: Birinci süre sınırı uyarı iletisi sayacı

en: 2nd quartile (Median)
tr: 2. Çeyrek (Medyan)

en: 2nd time limit warning CSS style
tr: İkinci süre sınırı uyarısının CSS biçemi

en: 2nd time limit warning message
tr: İkinci süre sınırı uyarısı iletisi

en: 2nd time limit warning message display time
tr: İkinci süre sınırı uyarı iletisinin görüntülenme süresi

en: 2nd time limit warning message timer
tr: İkinci süre sınırı uyarı iletisi sayacı

en: 3rd quartile (Q3)
tr: 3. Çeyrek (Q3)

en: 400: Bad Request
tr: 400: Hatalı İstek

en: 401: Unauthorized
tr: 401: Yetkiler Yetersiz

en: 403: Forbidden
tr: 403: Erişim Engellendi

en: 404: Not Found
tr: 404: Bulunamadı

en: 5 Point choice
tr: 5 üzerinden seçim

en: 500: Internal Server Error
tr: 500: Sunucu İçi Sorun

en: 7bit Swedish
tr: 7bit İsveççe

en: <No default value>
tr: <Varsayılan değer yok>

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
tr: Bu tablo için yalnızca sistem yöneticisinin erişebileceği bir yedek oluşturuldu.

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
tr: Devam ederseniz bu tablonun bir yedeği oluşturulacak. Yedeklendikten sonra tabloya yalnızca sistem yöneticisi erişebilir.

en: A child group can't be set as parent group
tr: Üst grup olarak alttaki bir grup seçilemez

en: A code has been updated to %s.
tr: Bir kod %s olarak güncellendi.

en: A condition can be used to add branching logic using ExpressionScript. Either edit it directly here or use the Condition designer.
tr: Bir koşul ExpressionScript kullanarak dallanma mantığı eklemek için kullanılabilir. Doğrudan buradan düzenleyebilir ya da koşul tasarlayıcıyı kullanabilirsiniz.

en: A database named "%s" already exists.
tr: "%s" adlı bir veritabanı zaten var.

en: A deactivated survey is not accessible to participants (only a message appears that they are not permitted to see this survey).
tr: Katılımcılar etkisizleştirilmiş bir ankete erişemezler (yalnız anketin görülmesine izin verilmediğine ilişkin bir ileti görüntülenir).

en: A description for your question group
tr: Soru grubunuzun açıklaması

en: A first example question. Please answer this question:
tr: İlk örnek soru. Lütfen bu soruyu yanıtlayın:

en: A fruity theme for a flexible use. This theme offers monochromes variations and many options for easy customizations.
tr: Esnek kullanım için Fruity teması. Bu tema tek renk çeşitleri ve kolay özelleştirmeler gibi birçok seçenek sunar.

en: A full question index will be shown; participants will be able to jump between relevant questions.
tr: Tam soru dizini görüntülenecek; katılımcılar, ilgili sorular arasında geçiş yapabilecek.

en: A group without step status styling
tr: Adım durum biçimlendirmesi olmayan bir grup

en: A participant table has been created for this survey.
tr: Bu anket için bir katılımcı tablosu oluşturuldu.

en: A password must meet the following requirements:
tr: Parola şu koşulları sağlamalıdır:

en: A placeholder answer to a question. This will appear in the answer field and disappear when real answer text is entered.
tr: Sorunun yanıt açıklama metnini yazın. Bu metin yanıt alanında görüntülenir ve yanıt yazılmaya başlandığında kaybolur.

en: A question code cannot be longer than 20 characters.
tr: Bir soru kodu en fazla 20 karakter uzunluğunda olabilir..

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
tr: Soru indeksi görüntülenir; katılımcılar görüntülenen sorular arasında atlayabilir.

en: A response was not deleted.|{n} responses were not deleted.
tr: Bir yanıt silinemedi.|{n} yanıt silinemedi.

en: A security update is available.
tr: Bir güvenlik güncellemesi yayınlanmış.

en: A survey participant entry for the saved survey has been created too.
tr: Kaydedilen anket için anket katılımcı kaydı da oluşturulacak.

en: A survey participants table has been created for this survey and the old participants were imported.
tr: Bu anket için bir anket katılımcıları tablosu oluşturuldu ve eski katılımcılar içe aktarıldı.

en: A survey which uses a custom theme will import fine, but the template it refers to will not exist on the new server. In that case the system will use the global default theme.
tr: Özel bir temayı kullanan bir anket sorunsuz olarak içe aktarılabilir. Ancak referans verilen kalıp yeni sunucu üzerinde bulunmayabilir. Bu durumda sistem genel varsayılan temayı kullanır.

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the colum header and concern the row header.
tr: Her satırda bir alt soru bulunan bir tablo. Alt soru metni sütun başında yanıtı ilgi satır başında görüntülenir.

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the column header and relate the particular row header.
tr: Her satırda bir alt soru bulunan bir tablo. Alt soru metinleri sütun başlığında, ilişki satır başlığında görüntülenir.

en: A table with a subquestion on each row. The answer options are contained in the table header.
tr: Her satırda bir alt soru bulunan bir tablo. Yanıt seçenekleri tablo başlığında görüntülenen değerler olur.

en: A table with a subquestion on each row. You have to select your answer.
tr: Her satırda bir alt soru bulunan bir tablo. Yanıtınızı seçmeniz gerekir.

en: A template with that name already exists.
tr: Aynı adlı bir tema zaten var.

en: A timing record was not deleted.|{n} timing records were not deleted.
tr: Bir zamanlama kaydı silinemedi.|{n} zamanlama kaydı silinemedi.

en: A user with this username already exists.
tr: Aynı adlı bir kullanıcı zaten var.

en: A username was not supplied or the username is invalid.
tr: Kullanıcı adı yazılmamış ya da geçersiz.

en: AND/OR Date is
tr: VE/VEYA tarihi şu olan

en: ARMSCII-8 Armenian
tr: ARMSCII-8 Ermenice

en: Abbreviated question text
tr: Kısaltılmış soru metni

en: Ability to change of questions, groups and parameters is still limited.
tr: Buna rağmen soru, grup ve parametrelerde yapılabilecek değişiklikler sınırlıdır.

en: Abort
tr: Vazgeç

en: Absolute value
tr: Mutlak değer

en: Accelerator keys for list items
tr: Liste ögelerinin kısayol tuşları

en: Accept
tr: Onayla

en: Accepts Font Awesome Unicode characters.
tr: Awesome yazı türü unikod karakterlerini kabul eder.

en: Access
tr: Erişim

en: Access code
tr: Erişim kodu

en: Access code ID
tr: Erişim kodu

en: Access code for this participant
tr: Bu katılımcının erişim kodu

en: Access code length
tr: Erişim kodu uzunluğu

en: Access code mismatch
tr: Erişim kodu eşleşmiyor

en: Access code:
tr: Erişim kodu:

en: Access denied
tr: Erişim reddedildi

en: Access denied!
tr: Erişim rededildi!

en: Access denied. You have no permission to view this survey
tr: Erişim engellendi. Bu anketi görme izniniz yok

en: Action
tr: İşlem

en: Action to perform when time limit is up
tr: Süre sınırı dolduğunda yapılacak işlem

en: Action:
tr: İşlem:

en: Actions
tr: İşlemler

en: Actions:
tr: İşlemler:

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Activate Survey
tr: Anketi Etkinleştir

en: Activate assessements
tr: Değerlendirmeler Kullanılsın

en: Activate plugin
tr: Uygulama ekini etkinleştir

en: Activate quotas
tr: Kotaları etkinleştir

en: Activate survey
tr: Anketi etkinleştir

en: Activate survey participants table
tr: Anket katılımcıları tablosunu etkinleştir

en: Activate the "other" option for your question
tr: Sorunuz için "diğer" seçeneğini etkinleştirin

en: Activate this survey
tr: Bu anketi etkinleştir

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde, giriş alanı üzerinde kullanıcıların konum seçebileceği bir harita görüntülenir

en: Activated
tr: Etkin

en: Activation settings
tr: Etkinleştirme ayarları

en: Active
tr: Etkin

en: Active and running
tr: Etkin ve çalışıyor

en: Active but expired
tr: Etkin ancak süresi dolmuş

en: Active but not yet started
tr: Etkin ancak henüz başlamamış

en: Active filters:
tr: Etkin süzgeçler:

en: Active survey ID
tr: Etkin anket kodu

en: Active survey participants tables
tr: Etkin anket katılımcıları tabloları

en: Active surveys
tr: Etkin anket

en: Active:
tr: Etkin:

en: Adaptive
tr: Uyumlu

en: Add
tr: Ekle

en: Add DATESTAMP variable
tr: DATESTAMP değişkenini ekle

en: Add IPADDR variable
tr: IPADDR değişkenini ekle

en: Add LASTPAGE variable
tr: LASTPAGE değişkenini ekle

en: Add REFURL variable
tr: REFURL değişkenini ekle

en: Add SEED variable
tr: SEED değişkenini ekle

en: Add STARTDATE variable
tr: STARTDATE değişkenini ekle

en: Add STARTLANGUAGE variable
tr: STARTLANGUAGE değişkenini ekle

en: Add SUBMITDATE variable
tr: SUBMITDATE değişkenini ekle

en: Add SurveyId to link
tr: Bağlantı kurulacak anket kodunu ekleyin

en: Add URL parameter
tr: Adres parametresi ekle

en: Add a button to reset the slider. If you choose an start value, it reset at start value, else empty the answer.
tr: Kaydırıcıyı sıfırlayan bir düğme ekleyin. Bir başlangıç değeri belirtirseniz, düğme başlangıç değerini sıfırlar. Diğer durumlarda yanıtı siler.

en: Add a group
tr: Grup ekle

en: Add a language:
tr: Dil ekle:

en: Add a new language
tr: Yeni bir dil ekle

en: Add a new permission role
tr: Yeni izin rolü ekler

en: Add a new question
tr: Yeni bir soru ekle

en: Add a new survey administrator
tr: Yeni bir anket yöneticisi ekle

en: Add a new survey administrator with random values
tr: Rastgele değerler ile yeni bir anket yöneticisi ekle

en: Add a prefix to the answer field
tr: Yanıt alanına bir ön ek eklensin

en: Add a question to this group
tr: Bu gruba bir soru ekle

en: Add a suffix to the answer field
tr: Yanıt alanına bir son ek eklensin

en: Add additional CSS class(es) for this question. Use a space between multiple CSS class names. You may use expressions - remember this part is static.
tr: Bu soru için kullanılacak ek CSS sınıfları. Birden çok CSS sınıf adını boşluk ile ayırarak yazın. Denklemler kullanabilirsiniz - bu bölümün durağan olduğunu unutmayın.

en: Add and edit conditions
tr: Koşul ekle ve düzenle

en: Add another participant
tr: Başka bir katılımcı ekle

en: Add another record
tr: Başka bir kayıt ekle

en: Add answer
tr: Yanıt ekle

en: Add attachment to template
tr: Kalıba ek dosya ekle

en: Add attribute
tr: Öznitelik ekle

en: Add condition
tr: Koşul Ekle

en: Add condition to this scenario
tr: Bu senaryoya koşul ekle

en: Add dropdown field
tr: Açılan kutu alanı ekle

en: Add dummy user
tr: Boş kullanıcı ekle

en: Add fields
tr: Alan ekle

en: Add file
tr: Dosya Ekle

en: Add gray background to questions in PDF:
tr: PDF içindeki sorulara gri artalan eklensin:

en: Add group
tr: Grup ekle

en: Add group users
tr: Grup kullanıcıları ekle

en: Add language
tr: Dil ekle

en: Add multiple conditions without a page reload
tr: Sayfayı yeniden yüklemeden birden çok koşul ekle

en: Add new assessment rule
tr: Değerlendirme kuralı ekle

en: Add new attribute
tr: Yeni öznitelik ekle

en: Add new group
tr: Grup Ekle

en: Add new participant
tr: Katılımcı ekle

en: Add new question
tr: Soru Ekle

en: Add new question to group
tr: Gruba soru ekle

en: Add new quota
tr: Kota ekle

en: Add new survey participant
tr: Anket Katılımcısı Ekle

en: Add new user group
tr: Kullanıcı grubu ekle

en: Add or delete groups
tr: Grup ekleme ya da silme

en: Add or delete questions
tr: Soru ekleme ya da silme

en: Add or delete subquestions or change their codes
tr: Alt soru ekleme, silme ya da kodlarını değiştirme

en: Add participant
tr: Katılımcı ekle

en: Add participant entry
tr: Katılımcı kaydı ekle

en: Add participant to survey
tr: Ankete katılımcı ekle

en: Add participant to survey|Add participants to survey
tr: Katılımcıyı ankete ekle|Katılımcıları ankete ekle

en: Add participants to central database
tr: Temel veritabanına katılımcılar ekle

en: Add participants to survey
tr: Ankete katılımcı ekle

en: Add question
tr: Soru ekle

en: Add question ID to link
tr: Bağlantı kurulacak soru kodunu ekleyin

en: Add question group
tr: Soru grubu ekle

en: Add question group ID to link
tr: Bağlantı kurulacak soru grubu kodunu ekleyin

en: Add role
tr: Rol ekle

en: Add scenario
tr: Senaryo Ekleyin

en: Add some answer options to your question
tr: Sorunuza bazı yanıt seçenekleri ekleyin

en: Add some subquestions to your question
tr: Sorunuza alt sorular ekleyin

en: Add subquestion
tr: Alt soru ekle

en: Add subquestion row
tr: Alt soru satırı ekleyin

en: Add survey group ID to link
tr: Bağlantı kurulacak anket grubu kodunu ekleyin

en: Add survey participant
tr: Anket katılımcısı ekle

en: Add the selected participant to survey.|Add the {n} selected participants to survey.
tr: Seçilmiş katılımcıyı ankete ekle.|Seçilmiş {n} katılımcıyı ankete ekle.

en: Add to blacklist?
tr: Kara listeye eklensin

en: Add to usergroup
tr: Kullanıcı grubuna ekle

en: Add user
tr: Kullanıcı ekle

en: Add user group
tr: Kullanıcı Grubu Ekle

en: Add value
tr: Değer ekle

en: Add/delete survey participant attributes
tr: Anket katılımcıları özniteliklerini ekle/sil

en: Add/edit resources (files/images) for this survey
tr: Bu anketin kaynaklarını (dosya ve görseller) ekle ya da düzenle

en: Adding anonymous users
tr: Anonim kullanıcılar ekleniyor

en: Adding survey participant entry...
tr: Anket katılımcısı kaydı ekleniyor...

en: Additional Languages
tr: Ek Diller

en: Additional attributes
tr: Ek öznitelikler

en: Additionally the following settings cannot be changed when the survey is active.
tr: Ek olarak, anket etkinken şu ayarlar değiştirilemez.

en: Admin login name
tr: Yönetici kullanıcı adı

en: Admin login password
tr: Yönetici parolası

en: Admin themes
tr: Yönetim temaları

en: Administration
tr: Yönetim

en: Administration theme:
tr: Yönetim teması:

en: Administrator credentials
tr: Yönetici bilgileri

en: Administrator email
tr: Yönetici e-postası

en: Administrator email address:
tr: Yönetici e-posta adresi:

en: Administrator name
tr: Yönetici adı

en: Administrator name:
tr: Yönetici adı:

en: Administrator settings
tr: Yönetici ayarları

en: Administrator:
tr: Yönetici:

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Advanced options
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Afrikaans
tr: Afrika Dilleri

en: After
tr: Sonra

en: After confirmation you won't receive any invitations or reminders for this survey anymore.
tr: Onayladıktan sonra bu anket ile ilgili başka bir çağrı ya da anımsatıcı almayacaksınız.

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
tr: Kaydet düğmesine tıkladıktan sonra bu site penceresini kapatabilir ya da anketi doldurmaya devam edebilirsiniz.

en: After the answer options a cell does give some information.
tr: Yanıt seçeneklerinden sonra bir hücrede çeşitli bilgiler görüntülenir.

en: After you are done, please click the 'Save' button to save your changes.
tr: Tamamladığınızda değişiklikleri kaydetmek için 'Kaydet' düğmesine tıklayın.

en: Agree
tr: Katılıyorum

en: Albanian
tr: Arnavutça

en: Alert animation
tr: Uyarı canlandırması

en: All
tr: Tümü

en: All answers are already selected in this quota.
tr: Bu kotadaki bütün sorular zaten seçilmiş.

en: All answers meet consistency standards.
tr: Tüm yanıtlar bütünlük standartlarına uygun.

en: All assessments meet consistency standards.
tr: Tüm değerlendirmeler bütünlük standartlarına uygun.

en: All attribute values for this question type will be saved as default
tr: Bu soru türü için tüm öznitelik değerleri varsayılan olarak kaydedilecek

en: All changes of global survey settings will immediately affect all related survey groups and surveys that use inherited values.
tr: Genel anket grubu ayarlarındaki tüm değişiklikler, devir alınan değerleri kullanan tüm anketler üzerinde hemen etkili olacak.

en: All changes of survey group settings will have immediate effect on all related surveys that use inherited values.
tr: Anket grubu ayarlarındaki tüm değişiklikler, devir alınan değerleri kullanan tüm anketleri üzerinde hemen etkili olacak.

en: All conditions for this question have been deleted.
tr: Bu sorunun tüm koşulları silindi.

en: All conditions in this survey have been deleted.
tr: Bu anketteki tüm koşullar silindi.

en: All conditions meet consistency standards.
tr: Tüm koşullar bütünlük standartlarına uygun.

en: All conditions scenarios were renumbered.
tr: Tüm koşul senaryoları yeniden numaralandırıldı.

en: All custom menu entries will be lost.
tr: Tüm özel menü ögeleri silinecek.

en: All custom menus will be lost.
tr: Tüm özel menüler silinecek.

en: All default values meet consistency standards.
tr: Tüm varsayılan değerler bütünlük standartlarına uygun.

en: All emails were sent.
tr: Tüm e-postalar gönderildi.

en: All fields below (except CSS framework name) must be either a valid JSON array or the string "inherit".
tr: Aşağıdaki tüm alanlar (CSS çatısı adı dışında) geçerli bir JSON dizisi ya da "devralınsın" şeklinde olmalıdır.

en: All files in local directories are writable.
tr: Yerel klasörlerdeki tüm dosyalar yazılabilir.

en: All groups meet consistency standards.
tr: Tüm gruplar bütünlük standartlarına uygun.

en: All important settings can be reached in this sidebar.
tr: Tüm önemli ayarlara bu çubuktan ulaşılabilir.

en: All in one
tr: Tüm sorular bir arada

en: All menu entries of this menu will also be deleted.
tr: Bu menüdeki tüm menü kayıtları da silinecek.

en: All necessary styles will be loaded, to print it just press Ctrl/Cmd+p or select print from your browser menu.
tr: Gerekli tüm biçemler yüklendi. Yazdırmak için Ctrl/Cmd+p kısayıl tuşlarına basın ya da web tarayıcınızın menüsünden Yazdır komutunu seçin.

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
tr: Kullanıcının tüm anketleri %s üzerine taşındı.

en: All old survey participants tables meet consistency standards.
tr: Tüm eski anket katılımcıları tabloları bütünlük standartlarına uygun.

en: All old survey tables meet consistency standards.
tr: Tüm eski anket tabloları bütünlük standartlarına uygun.

en: All participant information is lost.
tr: Tüm katılımcı bilgileri silinecek.

en: All participants
tr: Tüm katılımcılar

en: All question attributes meet consistency standards.
tr: Tüm soru öznitelikleri bütünlük standartlarına uygun.

en: All questions meet consistency standards.
tr: Tüm sorular bütünlük standartlarına uygun.

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
tr: Silinen diller için hazırlanmış tüm sorular, yanıtlar ve diğer ögeler silinecek. Emin misiniz?

en: All questions, groups and parameters are editable again.
tr: Şimdi tüm soru, grup ve parametreler düzenlenebilir.

en: All quota language settings meet consistency standards.
tr: Tüm kota dil ayarları bütünlük standartlarına uygun.

en: All quota quota members meet consistency standards.
tr: Tüm kota üyeleri bütünlük standartlarına uygun.

en: All quotas meet consistency standards.
tr: Tüm kotalar bütünlük standartlarına uygun.

en: All responses
tr: Tüm yanıtlar

en: All responses are not accessible anymore with LimeSurvey.
tr: Artık hiç bir yanıta Lime Survey üzerinden ulaşılamayacak.

en: All survey language settings meet consistency standards.
tr: Tüm anket dil ayarları bütünlük standartlarına uygun.

en: All surveys
tr: Tüm Anketler

en: All surveys meet consistency standards.
tr: Tüm anket ayarları bütünlük standartlarına uygun.

en: All the attributes are automatically mapped
tr: Tüm öznitelikler otomatik olarak ilişkilendirildi

en: All themes
tr: Tüm temalar

en: All users
tr: Tüm kullanıcılar

en: All your answers must be different and you must rank in order.
tr: Tüm yanıtlarınız farklı olmalı sıralama aralığında olmalı.

en: Allow
tr: İzin ver

en: Allow array style questions to be split over multiple pages
tr: Dizi biçemindeki sorular birden çok sayfaya yayılabilsin

en: Allow backward navigation:
tr: Geriye dönülebilsin:

en: Allow blacklisted participants to be added to a survey:
tr: Kara listedeki katılımcılar ankete eklenebilsin:

en: Allow invalid email addresses:
tr: Geçersiz e-posta adreslerine izin verilsin:

en: Allow multiple responses or update responses with one access code:
tr: Bir erişim kodu ile ankete birkaç kez yanıt verilebilsin ya da tek bir yanıt güncellensin:

en: Allow multiple short text / numeric questions to be split over multiple pages
tr: Birden çok kısa metin / sayısal soruları birden çok sayfaya yayılabilsin

en: Allow only numerical input
tr: Yalnız rakamlar yazılabilsin

en: Allow only numerical input for 'Other' text
tr: 'Diğer' metni için yalnız rakam yazılabilsin

en: Allow participant to unblacklist himself/herself:
tr: Katılımcıların kendilerini kara listeden çıkarmasına izin verilsin:

en: Allow public registration:
tr: Herkese açık kayıt yapılabilsin:

en: Allow reset the slider
tr: Kaydırıcı sıfırlanabilsin

en: Allow single choice questions to be split over multiple pages
tr: Tek seçenekli sorular birden çok sayfaya yayılabilsin

en: Allow slider questions to be split over multiple pages
tr: Kaydırıcı soruları birden çok sayfaya yayılabilsin

en: Allow unstable extension updates:
tr: Kararlı olmayan eklenti güncellemeleri yapılabilsin:

en: Allow user to modify his last answers before terminate survey.
tr: Kullanıcılar anketi tamamlamadan önce son yanıtlarını değiştirebilsin.

en: Allowed file extensions
tr: İzin verilen dosya uzantıları

en: Allowed file types
tr: İzin verilen dosya uzantıları

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
tr: İzin verilen dosya uzantılarının virgülle ayrılmış listesi. Örneğin pdf, doc, odt

en: Always
tr: Her zaman

en: Always closed
tr: Hep Kapalı

en: Always hide this question
tr: Bu soru her zaman gizlensin

en: Always on
tr: Her zaman açık

en: Always open
tr: Hep Açık

en: Amharic
tr: Habeşçe

en: An account has been created for you
tr: Sizin için bir hesap oluşturuldu

en: An additional help text for your question
tr: Sorunuz için ek açıklama metni

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
tr: Bu anketin erişim bilgilerini içeren bir e-posta, verdiğiniz adrese gönderildi. Devam etmek için gelen e-postadaki bağlantıya tıklayın.

en: An email has been sent with details about your saved survey
tr: Kaydettiğiniz anket hakkındaki bilgiler e-posta adresinize gönderildi

en: An email with a generated password was sent to the user.
tr: Kullanıcıya, oluşturulan parola ile ilgili bir e-posta gönderildi.

en: An error happen when save this survey participant email sent date (id:%s)
tr: Bu anket katılımcısının e-posta gönderilme tarihi (id:%s) kaydedilirken bir sorun çıktı

en: An error happened when trying to submit your response.
tr: Yanıtınız gönderilirken bir sorun çıktı.

en: An error has happened and no files could be located
tr: Bir sorun çıktı ve hiç bir dosya bulunamadı

en: An error has occured and the file list could not be loaded:
tr: Bir sorun çıktı ve dosya listesi yüklenemedi:

en: An error has occured and the folders could not be loaded:
tr: Bir sorun çıktı ve klasörler yüklenemedi:

en: An error has occured and the selected files could not be downloaded.
tr: Bir sorun çıktı ve seçilmiş dosyalar indirilemedi.

en: An error occured while creating a backup of your files. Check your local system (permission, available space, etc.)
tr: Dosyalarınız yedeklenirken bir sorun çıktı. Yerel sisteminizi denetleyin (izinler, kullanılabilecek alan vb)

en: An error occured while creating your update package file.
tr: Güncelleme paketi dosyanız hazırlanırken bir sorun çıktı.

en: An error occured while generating the Question theme
tr: Soru teması üretilirken bir sorun çıktı

en: An error occured while getting checksums.
tr: Sağlamalar alınırken bir sorun çıktı.

en: An error occured while getting the changeset.
tr: Değişiklik kümesi alınırken bir sorun çıktı.

en: An error occurred saving a response to survey id
tr: Anket koduna bir yanıt kaydedilirken sorun çıktı

en: An error occurred uploading your file.
                         This may be caused by incorrect permissions for the application /tmp folder.
tr: Dosyanız yüklenirken sorun çıktı.
                         Bu durum uygulamanın /tmp klasörü izinlerinin yanlış olması yüzünden ortaya çıkabilir.

en: An error occurred uploading your file. The folder (%s) is not writable for the webserver.
tr: Dosyanız yüklenirken bir sorun çıktı. Klasör web sunucu tarafından (%s) yazılabilir değil.

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions for the application /tmp folder.
tr: Dosyanız yüklenirken bir sorun çıktı. Uygulamanın /tmp klasörüne gerekli izinlerin verildiğinden emin olun.

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions for the target folder. (%s)
tr: Dosyanız yüklenirken bir sorun çıktı. Bu durum hedef klasördeki izinlerin hatalı olmasından kaynaklanabilir (%s)

en: An error occurred.
tr: Bir sorun çıktı.

en: An expired survey is not accessible to participants (they only see a message that the survey has expired).
tr: Katılımcılar sonlandırılmış bir ankete erişemezler (yalnız anketin sonlandırıldığına ilişkin bir ileti görüntülenir).

en: An internal error occured during the database upgrade. Please go back to the %smain menu%s. Contact support if the error persists.
tr: Veritabanı güncellenirken bir sorun çıktı. Lütfen %sana menüye%s geri dönün. Sorun sürerse destek ekibi ile görüşün.

en: An internal error occurred while the Web server was processing your request.
tr: Web sunucusu isteğinizi işlerken bir iç sorun çıktı.

en: An non-recoverable error happened during the update. Error details:
tr: Güncelleme sırasında düzeltilemeyen bir sorun çıktı. Hata ayrıntıları:

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
tr: Beklenmedik bir soprun çıktı ve yanıtlarınız kaydedilemedi.

en: An unknown error happened when moving file %s to %s.
tr: %s dosyası %s üzerine taşınırken bilinmeyen bir sorun çıktı.

en: An unknown error occured
tr: Bilinmeyen bir sorun çıktı

en: An unknown error occured.
tr: Bilinmeyen bir sorun çıktı.

en: An unknown error occurred
tr: Bilinmeyen bir sorun çıktı

en: Animate alert
tr: Uyarı canlandırılsın

en: Animate body
tr: Metin canlandırılsın

en: Animate checkbox
tr: İşaret kutusunu canlandır

en: Animate question
tr: Soru canlandırılsın

en: Animate radio buttons
tr: Radyo düğmelerini canlandır

en: Anonymize IP address:
tr: IP adresini anonim kıl:

en: Anonymize IP address?
tr: IP adresi anonim kılınsın mı?

en: Anonymized responses
tr: Anonim kılınmış yanıtlar

en: Anonymized responses:
tr: Yanıtlar anonim kılınsın:

en: Anonymized responses?
tr: Yanıtlar anonim kılınsın

en: Answer
tr: Yanıt

en: Answer codes
tr: Yanıt kodları

en: Answer codes must be unique by question.
tr: Bir sorunun yanıt kodları eşsiz olmalıdır.

en: Answer label font size (normal)
tr: Yanıt etiketi yazı boyutu (normal)

en: Answer label font size (small)
tr: Yanıt etiketi yazı boyutu (küçük)

en: Answer matched (regexp)
tr: Şuna uyan yanıtlar (kurallı ifade)

en: Answer must be %s
tr: Yanıt %s olmalı

en: Answer must be between %s and %s
tr: Yanıt %s ile %s arasında olmalı

en: Answer must be greater or equal to %s
tr: Yanıt %s değerine eşit ya da büyük olmalı

en: Answer must be less or equal to %s
tr: Yanıt %s değerine eşit ya da küçük olmalı

en: Answer option / subquestion font size
tr: Yanıt seçeneği / alt soru yazı boyutu

en: Answer options
tr: Yanıt seçenekleri

en: Answer options were successfully saved.
tr: Yanıt seçenekleri kaydedildi.

en: Answer prefix
tr: Yanıt ön eki

en: Answer question
tr: Soruyu yanıtlayın

en: Answer scale %s
tr: Yanıt ölçeği %s

en: Answer suffix
tr: Soru son eki

en: Answer was
tr: Yanıt şu olan

en: Answer was NOT
tr: Yanıtı şu OLMAYAN

en: Answer was greater than
tr: Yanıtı şundan büyük olan

en: Answer was greater than or equal to
tr: Yanıtı şundan büyük ya da eşit olan

en: Answer was less than
tr: Yanıtı şundan küçük olan

en: Answer was less than or equal to
tr: Yanıtı şundan küçük ya da eşit olan

en: Answers
tr: Yanıtlar

en: Answers cleared
tr: Verilmiş yanıtlar

en: Answers column width
tr: Yanıt sütununun genişliği

en: Answers in this response
tr: Bu kayıttaki yanıtlar

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
tr: Yanıt kodu olarak 0 (sıfır) kullanılamaz ya da boş bırakılamaz. Bu durumda yanıt kaydedilmez

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
tr: Yanıtta |Sol kaydırıcı metni|Sağ kaydırıcı metni arasındaki karakter

en: Applied role
tr: Uygulanan rol

en: Apply
tr: Uygula

en: Apply and go to survey
tr: Uygulayıp ankete git

en: Apply role to user
tr: Rolü kullanıcıya uygula

en: Apr
tr: Nis

en: April
tr: Nisan

en: Arabic
tr: Arapça

en: Arc cosine
tr: Ark kosinüs

en: Arc sine
tr: Ark sinüs

en: Arc tangent
tr: Ark tanjant

en: Arc tangent of two variables
tr: İki değişkenli ark tanjant

en: Are you really sure you want to delete incomplete responses and reset the completed state of both, response and participant?
tr: Gerçekten eksik yanıtları silmek ve yanıtın ve katılımcının tamamlanma durumunu sıfırlamak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to activate all selected quotas?
tr: Seçilmiş tüm kotaları etkinleştirmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to deactivate all selected quotas?
tr: Seçilmiş tüm kotaları etkisizleştirmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to deactivate this plugin?
tr: Bu uygulama ekini etkisizleştirmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete all conditions for this question?
tr: Bu sorunun bütün koşullarını silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
tr: Bu senaryoda belirtilen tüm koşuları silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete all selected quotas?
tr: Seçilmiş tüm kotaları silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete all those surveys?
tr: Bu anketleri silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete all uploaded files from the selected responses?
tr: Seçilmiş yanıtlardaki yüklenmiş tüm dosyaları silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
tr: Seçilmiş kayıtları silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the selected menu entries?
tr: Seçilmiş menü ögelerini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the selected menus and all related submenus and entries?
tr: Seçilmiş menüleri ve ilgili alt menüler ile ögeleri silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the selected participants?
tr: Seçilmiş katılımcıları silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the selected responses?
tr: Seçilmiş yanıtları silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the selected role(s)?
tr: Seçilmiş rolleri silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the selected user?
tr: Seçilmiş kullanıcıyı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
tr: Bu adres parametresini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this box ?
tr: Bu kutuyu silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this condition?
tr: Bu koşulu silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this entry?
tr: Bu kayıdı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this label set?
tr: Bu etiket kümesini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this question?
tr: Bu soruyu silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this theme?
tr: Bu temayı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this theme?
tr: Bu temayı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this user group?
tr: Bu kullanıcı grubunu silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to renumber the scenarios with incrementing numbers beginning from 1?
tr: Senaryoları 1 ile başlayarak artan sayılar ile yeniden numaralandırmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to reset and resend selected users login data?
tr: Seçilmiş kullanıcıların oturum açma verilerini sıfırlayıp yeniden göndermek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to reset the selected themes?
tr: Seçilmiş temaları sıfırlamak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to uninstall the selected themes?
tr: Seçilmiş temaları kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to uninstall this plugin?
tr: Bu uygulama ekini kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: Arithmetic mean
tr: Aritmetik ortalama

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Array
tr: Dizi

en: Array (10 Point choice)
tr: Dizi (10 üzerinden)

en: Array (5 Point choice)
tr: Dizi (5 üzerinden)

en: Array (Increase/Same/Decrease)
tr: Dizi (Artış/Aynı/Düşüş)

en: Array (Numbers)
tr: Dizi (Rakamlar)

en: Array (Texts)
tr: Dizi (Metinler)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
tr: Dizi (Evet/Hayır/Kararsız)

en: Array by column
tr: Sütuna göre dizi

en: Array dual scale
tr: Çift ölçekli dizi

en: Array filter
tr: Dizi süzgeci

en: Array filter exclusion
tr: Dizi süzgecine katılmayacaklar

en: Array filter style
tr: Dizi süzgeci biçemi

en: Arrays
tr: Diziler

en: As a last step you should clear your browser cache now.
tr: Son adım olarak tarayıcınızın ön belleğini temizleyin.

en: As defined in question settings
tr: Soru ayarlarında belirtildiği şekilde

en: As you can see, editing answer options is quite similar to editing subquestions.
tr: Gördüğünüz gibi yanıt seçenekleri ve alt soruları düzenlemek birbirinden çok farklı değil.

en: As you can see, the preselected question type is the 'Long free text' one. We will use in this example the 'Array' question type.
tr: Gördüğünüz gibi önceden seçilmiş soru türü 'Uzun serbest metin' şeklindedir. Bu örnekte 'Dizi' soru türünü kullanacağız.

en: Assessment details
tr: Değerlendirme ayrıntıları

en: Assessment group score
tr: Değerlendirme grubu skoru

en: Assessment heading
tr: Değerlendirme başlığı

en: Assessment mode for this survey is not activated.
tr: Bu anket için değerlendirme kipi etkinleştirilmemiş.

en: Assessment rules
tr: Değerlendirme kuralları

en: Assessment value
tr: Değer

en: Assessment:
tr: Değerlendirme:

en: Assessments
tr: Değerlendirmeler

en: Assessments mode not activated
tr: Değerlendirme kipi etkinleştirilmemiş

en: Assigning a new value to a variable.
tr: Bir değişkene yeni bir değer atamak.

en: At beginning
tr: Başta

en: At end
tr: Sonda

en: At least %d character long.|At least %d characters long.
tr: En az %d karakter uzunluğunda.|En az %d karakter uzunluğunda.

en: At least %d lower case letter.|At least %d lower case letters.
tr: En az %d küçük harf.|En az %d küçük harf.

en: At least %d number.|At least %d numbers.
tr: En az %d sayı.| En az %d sayı.

en: At least %d special character.|At least %d special characters.
tr: En az %d özel karakter.|En az %d özel karakter.

en: At least %d upper case letter.|At least %d upper case letters.
tr: En az %d büyük harf.|En az %d büyük harf

en: At least one installed
tr: En az biri kurulu

en: At most %d character long.|At most %d characters long.
tr: En fazla %d karakter uzunluğunda.|En fazla %d karakter uzunluğunda.

en: At the end of the process the database will be updated.
tr: İşlemin sonunda veritabanı güncellenecek.

en: At the end of the process we'll proceed to the LimeSurvey update.
tr: İşlemin sonunda LimeSurvey güncellemesine geçilecek.

en: Attempt plugin reload
tr: Uygulama ekini yeniden yüklemeyi dene

en: Attention: Several question codes were updated. Please check these carefully as the update  may not be perfect with customized expressions.
tr: Dikkat: Birkaç soru kodu güncellendi. Lütfen isteğe göre uyarlanmış denklemlerde sorun çıkmaması için bunları dikkatle inceleyin.

en: Attribute
tr: Öznitelik

en: Attribute %s (%s)
tr: Öznitelik %s (%s)

en: Attribute %s was deleted.
tr: %s özniteliği silindi.

en: Attribute display setting updated
tr: Öznitelik görüntüleme ayarları güncellendi

en: Attribute field
tr: Öznitelik alanı

en: Attribute management
tr: Öznitelik yönetimi

en: Attribute name:
tr: Öznitelik adı:

en: Attribute settings
tr: Öznitelik ayarları

en: Attribute successfully deleted
tr: Öznitelik silindi

en: Attribute successfully updated
tr: Öznitelik güncellendi

en: Attribute type
tr: Öznitelik türü

en: Attribute type:
tr: Öznitelik türü:

en: Attribute values for central participants have been updated from the survey participants
tr: Merkezi katılımcılar için öznitelik değerleri anket katılımcılarından güncellendi

en: Attribute values for existing participants have been updated from the participants records
tr: Var olan katılımcıların öznitelik değerleri katılımcı kayıtlarından güncellendi

en: Attribute visible:
tr: Öznitelik görünürlüğü:

en: Attribute was saved.
tr: Öznitelik kaydedildi.

en: Attributes
tr: Öznitelikler

en: Attributes to be created
tr: Oluşturulacak öznitelikler

en: Attributes to export:
tr: Dışa aktarılacak öznitelikler:

en: Aug
tr: Ağu

en: August
tr: Ağustos

en: Authentication method
tr: Kimlik doğrulama yöntemi

en: Author:
tr: Geliştirici:

en: Auto
tr: Otomatik

en: Auto Translate
tr: Otomatik Çeviri

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
tr: Diğer bütün seçenekler işaretlendiyse özel seçenek otomatik olarak işaretlensin

en: Autoload URL
tr: Otomatik yüklenecek adres

en: Autoload URL:
tr: Otomatik yükleme adresi:

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Automatic (UTF-8)
tr: Otomatik (UTF-8)

en: Automatically load end URL when survey complete:
tr: Anket tamamlandığında yüklenecek bitiş adresi:

en: Automatically rename question code if already exists?
tr: Soru kodu zaten varsa otomatik olarak yeniden adlandırılsın

en: Available admin themes:
tr: Kullanılabilecek yönetim temaları:

en: Available functions
tr: Kullanılabilecek işlevler

en: Available label sets:
tr: Kullanılabilecek etiket kümeleri:

en: Available languages:
tr: Kullanılabilecek diller:

en: Available question themes:
tr: Kullanılabilecek soru temaları:

en: Available space in directory:
tr: Klasördeki kullanılabilecek alan:

en: Available survey themes:
tr: Kullanılabilecek anket temaları:

en: Average
tr: Ortalama

en: Average file size
tr: Ortalama dosya boyutu

en: Average interview time:
tr: Ortalama görüşme süresi:

en: Average no. of files per respondent
tr: Yanıtlayan başına ortalama dosya sayısı

en: Average size per respondent
tr: Yanıtlayan başına ortalama boyut

en: Back
tr: Geri

en: Back to Response Import
tr: Yanıtları İçe Aktarma Ekranına Dön

en: Back to main menu
tr: Ana menüye dön

en: Back to survey home
tr: Anket ana sayfasına dön

en: Background color
tr: Art alan rengi

en: Background colour for questions (0 black - 255 white)
tr: Soruların artalan rengi (0 siyah - 255 beyaz)

en: Background colour for sections (0 black - 255 white)
tr: Bölümlerin artalan rengi (0 siyah - 255 beyaz)

en: Background image
tr: Art alan görseli

en: Background image file
tr: Art alan görsel dosyası

en: Backup
tr: Yedek

en: Backup entire database
tr: Veritabanı Yedekleme

en: Bar chart
tr: Çubuk

en: Base language
tr: Ana dil

en: Base language:
tr: Ana dil:

en: Basic admin notification
tr: Basit yönetici bildirimi

en: Basic admin notification body
tr: Basit yönetici bildirimi metni

en: Basic admin notification could not be sent because of error: %s
tr: Temel yönetici bildirimi şu sorun nedeniyle gönderilemedi: %s

en: Basic admin notification email body:
tr: Basit yönetici bildiriminin metni:

en: Basic admin notification subject
tr: Basit yönetici bildirimi konusu

en: Basic admin notification subject:
tr: Basit yönetici bildiriminin konusu:

en: Basic attributes
tr: Temel öznitelikler

en: Basic email notification is sent to:
tr: Basit e-posta bildirimi şu adrese gönderildi:

en: Basic notification attachments:
tr: Basit yönetici bildiriminin ek dosyaları:

en: Basic settings
tr: Temel ayarlar

en: Basque
tr: Baskça

en: Batch deletion
tr: Toplu silme

en: Batch edit
tr: Toplu düzenleme

en: Batch edit the menus
tr: Toplu menü düzenleme

en: Batch edit the participants
tr: Katılımcıları toplu olarak düzenle

en: Batch-edit participants
tr: Toplu katılımcı düzenleme

en: Before
tr: Önceki

en: Before proceeding please back up your database using a backup tool!
tr: Devam etmeden önce lütfen bir yedekleme aracı ile veritabanınızı yedekleyin!

en: Before you can add questions you must add a question group first.
tr: Soru eklemeye başlamadan önce bir soru grubu eklemelisiniz.

en: Before you proceed to the LimeSurvey update, we must first update ComfortUpdate itself.
tr: LimeSurvey güncellemesine geçmeden önce ComfortUpdate yazılımının güncellenmesi gerekiyor.

en: Before you start, please prove you are human.
tr: Başlamadan önce lütfen insan olduğunuzu kanıtlayın.

en: Beginner tour
tr: Başlangıç turu

en: Belarusian
tr: Beyaz Rusça

en: Bengali
tr: Bengalce

en: Between %d and %d characters long.
tr: Uzunluğu %d and %d karakter arasında.

en: Big5 Traditional Chinese
tr: Big5 Geleneksel Çince

en: Binary pseudo charset
tr: Binary sözde karakter kümesi

en: Binary safe case-insensitive string comparison
tr: İkili, güvenli, büyük küçük harf duyarsız dizge karşılaştırması

en: Binary safe string comparison
tr: İkili güvenli dizge karşılaştırması

en: Blacklist all current surveys for participant once the global field is set:
tr: Bir kez şu genel alan ayarlandığında, katılımcı tüm geçerli anketler için kara listeye alınsın:

en: Blacklist participant for any new added survey once the global field is set:
tr: Bir kez şu genel alan ayarlandığında, katılımcı tüm yeni eklenen anketler için kara listeye alınsın:

en: Blacklist settings
tr: Kara liste ayarları

en: Blacklist settings were saved.
tr: Kara liste ayarları kaydedildi.

en: Blacklist user:
tr: Kullanıcıyı kara listeye ekle:

en: Blacklisted
tr: Kara listede

en: Blacklisted participants
tr: Kara listedeki katılımcılar

en: Blacklisted?
tr: Kara listede

en: Body animation
tr: Metin canlandırması

en: Bootstrap theme
tr: Bootstrap teması

en: Bootswatch theme
tr: Bootswatch teması

en: Borders around questions in PDF:
tr: PDF içindeki soruların kenarlıkları:

en: Borders around responses in PDF:
tr: PDF içindeki yanıtların kenarlıkları:

en: Bosnian
tr: Boşnakça

en: Both
tr: İkisi de

en: Bottom
tr: Alt

en: Bottom bar
tr: Alt Çubuk

en: Bounce email address:
tr: Geri dönüş e-posta adresi:

en: Bounce processing
tr: Geri dönüş işleme

en: Bounce processing is deactivated either application-wide or for this survey in particular.
tr: Geri dönüş işlemi genel ya da anket ayarlarından etkisizleştirilmiş.

en: Bounce settings
tr: Geri dönüş ayarları

en: Bounce settings have been saved.
tr: Geri dönüş e-posta ayarları kaydedildi.

en: Box deleted
tr: Kutu silindi

en: Box orientation:
tr: Kutu konumu:

en: Box settings updated!
tr: Kutu ayarları güncellendi!

en: Box updated
tr: Kutu güncellendi

en: Boxes
tr: Kutular

en: Boxes by row:
tr: Bir satırdaki kutu sayısı:

en: Branch
tr: Dal

en: Brandlogo
tr: Marka logosu

en: Brandlogo file
tr: Marka logosu dosyası

en: Broken question themes
tr: Bozuk soru temaları

en: Broken survey themes:
tr: Bozuk anket temaları:

en: Browse
tr: Göz at

en: Browse participants
tr: Katılımcılara göz at

en: Browse responses
tr: Yanıtlara göz at

en: Browse saved responses
tr: Kaydedilmiş yanıtlara göz at

en: Browse survey participants
tr: Anket katılımcılarına göz at

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
tr: Yapım numarası %s olarak güncellendi.

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Bulk convert conditions to ExpressionScript
tr: Koşulları toplu olarak ExpressionScript biçimine dönüştür

en: Bulk export roles
tr: Rolleri toplu dışa aktar

en: But this one isn't.
tr: Bu örnekte açıklama kısa tutulmuştur.

en: Button group
tr: Düğme grubu

en: Buy a new key
tr: Yeni bir anahtar satın alın

en: By continuing this survey you approve the data protection policy of the service provider.
tr: Bu anketi doldurarak hizmet sağlayıcının kişisel verileri koruma ilkesini kabul etmiş olursunuz.

en: By question group
tr: Soru Grubuna Göre

en: Bypass date control before sending email:
tr: E-posta göndermeden önce tarih denetimi atlansın:

en: Bypass participants with failing email addresses:
tr: E-posta adresi geçersiz olan katılımcılar atlansın:

en: CPDB CSV summary
tr: CPDB CSV özeti

en: CPDB mapping
tr: CPDB ilişkilendirmesi

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
tr: Geri sayma sırasında sayaçla birlikte görüntülenecek iletinin CSS biçemi

en: CSS class(es)
tr: CSS sınıfları

en: CSS class(es):
tr: CSS sınıfları:

en: CSS files:
tr: CSS dosyaları:

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
tr: 'Süre doldu' iletisinin CSS biçemi

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
tr: Birinci 'Süre sınırı uyarısı' iletisinin CSS biçemi

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
tr: İkinci 'Süre sınırı uyarısı' iletisinin CSS biçemi

en: CSV field names
tr: CSV alan adları

en: CSV field separator:
tr: CSV alan ayıracı:

en: CSV file
tr: CSV dosyası

en: CSV input format
tr: CSV giriş biçimi

en: Calculate storage
tr: Depolamayı hesapla

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
tr: Sayı listesinin örnek standart sapmasını hesaplar

en: Calculate the sum of values in an array
tr: Bir dizideki değerlerin toplamını hesaplar

en: Calculates the exponent of e
tr: e üssünü hesaplar

en: Calculation
tr: Hesaplama

en: Can edit?
tr: Düzenleyebilsin

en: Can not import a theme that already exists!
tr: Zaten var olan bir tema içe aktarılamaz!

en: Can't bind to the LDAP directory. Error message: %s
tr: LDAP dizini ile bağlantı kurulamadı. Hata iletisi: %s

en: Can't connect to the LDAP directory
tr: LDAP dizinine bağlanılamıyor

en: Can't delete question group when the survey is active
tr: Anket etkinken soru grubu silinemez

en: Can't find user group!
tr: Kullanıcı grubu bulunamadı!

en: Can't render layout %s for template %s. Please try to re-install the template.
tr: %s görünümü %s teması için oluşturulamadı. Lütfen temayı yeniden kurmayı deneyin.

en: Can't render layout %s for template %s. Template version in database is %s, but in config.xml it's %s. Please re-install the template.
tr: %s görünümü %s teması için oluşturulamadı. Veritabanındaki tema sürümü %s ancak config.xml dosyasındaki sürüm %s. Lütfen temayı yeniden kurun.

en: Can't render layout %s. Please check that the view exists or contact your admin.
tr: %s görünümü oluşturulamadı. Lütfen görünümün var olduğundan emin olun ya da yönetici ile görüşün.

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
tr: Etiketler, yinelenen kod kullandığınızdan dolayı güncellenemiyor

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel automatic sending
tr: Otomatik gönderimi iptal et

en: Cancel copy
tr: Kopyalamayı iptal et

en: Cancel editing
tr: Düzenlemeyi iptal et

en: Cancel move
tr: Taşımayı iptal et

en: Cannot be changed
tr: Değiştirilemez

en: Cannot import the VVExport file.
tr: VVExport dosyası içe aktarılamıyor.

en: Cannot move files due to permission problem.
tr: Dosyalar izin sorunu nedeniyle taşınamadı.

en: Careful: Applying a role to the user will overwrite any individual permissions given to the user!
tr: Dikkat: Bir kullanıcıya bir rol uygulandığında, daha önce ayarlanmış kullanıcı izinlerinin üzerine yazılır!

en: Case-insensitive strstr
tr: Büyük küçük harfe duyarsız strstr

en: Catalan
tr: Katalanca

en: Catalan (Valencian)
tr: Katalan (Valensiya)

en: Category separator
tr: Kategori Ayıracı

en: Caution: JavaScript execution is disabled in your browser or for this website. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.
tr: Dikkat: Tarayıcınızda JavaScript betiklerinin yürütülmesi  bırakılmış. Bu nedenle bu anketteki tüm soruları yanıtlayamayabilirsiniz. Lütfen tarayıcı ayarlarınızı denetleyin.

en: Centered
tr: Ortalanmış

en: Central database
tr: Merkezi veritabanı

en: Central participant database
tr: Merkezi katılımcı veritabanı

en: Central participant management
tr: Merkezi katılımcı yönetimi

en: Central participants database summary
tr: Merkezi katılımcılar veritabanı özeti

en: Change language
tr: Dili değiştir

en: Change log
tr: Değişiklik günlüğü

en: Change password
tr: Parolayı değiştir

en: Change password?
tr: Parola değiştirilsin mi?

en: Change scenario number
tr: Senaryo numarasını değiştir

en: Change settings
tr: Ayarları değiştir

en: Change survey group
tr: Anket grubunu değiştir

en: Change texts
tr: Metinleri değiştir

en: Change the display style of the month when using select boxes
tr: Seçim kutuları kullanıldığında aylık görünüm biçemi değiştirilsin

en: Change the language
tr: Dili değiştirin

en: Changed by
tr: Son Değiştiren

en: Changed on
tr: Son Değişiklik

en: Changes cannot be saved to a standard theme.
tr: Standart bir kalıpta değişiklik yapamazsınız.

en: Character set for file import/export:
tr: Dosya içe/dışa aktarma sırasında kullanılacak karakter kümesi:

en: Character set of file:
tr: Dosyanın karakter kümesi:

en: Character set of the file:
tr: Dosyanın karakter kümesi:

en: Chart type
tr: Çizelge türü

en: Chart type:
tr: Çizelge türü:

en: Check again
tr: Yeniden denetle

en: Check all extensions for available updates.
tr: Tüm eklentilerin güncellemelerini denetle.

en: Check any that apply
tr: Uyanların tümünü seçin

en: Check data
tr: Veriyi denetle

en: Check data integrity
tr: Veri bütünlüğü denetimi

en: Check icon
tr: Simgeyi denetle

en: Check if the content of a variable is a valid integer value
tr: Bir değişkenin değerinin geçerli bir tamsayı olduğundan emin olun

en: Check logic
tr: Mantığı denetle

en: Check logic for current group
tr: Geçerli grubun mantığını denetle

en: Check out the dedicated documentation for this format.
tr: Bu biçime özel hazırlanmış belgelere bakabilirsiniz.

en: Check survey logic for current question group
tr: Geçerli soru grubu için anket mantığını sınayın

en: Checkbox is checked
tr: Kutu işaretli

en: Checkbox is unchecked
tr: Kutu işaretsiz

en: Checkbox layout
tr: İşaret kutusu düzeni

en: Checked
tr: İşaretlenmiş

en: Checking basic requirements...
tr: Temel gereksinimler denetleniyor...

en: Checking existing LimeSurvey files...
tr: Var olan LimeSurvey dosyaları denetleniyor...

en: Chinese (Simplified)
tr: Çince (Basitleştirilmiş)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
tr: Çince (Geleneksel - Hong Kong)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
tr: Çince (Geleneksel - Tayvan)

en: Choice column width
tr: Sütun genişliğini seçin

en: Choice header
tr: Seçim başlığı

en: Choice of rank %s
tr: %s derecesinin seçimi

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import.
tr: SPSS menüsünden 'Run/All' komutunu çalıştırarak içe aktarma işlemini başlatın.

en: Choose file
tr: Dosya seçin

en: Choose one of the following answers
tr: Aşağıdaki yanıtlardan birini seçin

en: Choose participant fields:
tr: Katılımcı alanlarını seçin:

en: Choose the CSV file to upload:
tr: Sunucuya yüklenecek CSV dosyasını seçin:

en: Choose the file to upload:
tr: Yüklenecek dosyayı seçin:

en: Choose when user can add a comment
tr: Kullanıcının ne zaman yorum yapabileceğini seçin

en: Choose your language
tr: Dilinizi seçin

en: Chosen icon:
tr: Seçilmiş simge:

en: Circle
tr: Daire

en: Classes
tr: Sınıflar

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear all
tr: Tümünü Temizle

en: Clear assets cache:
tr: Varlıklar ön belleğini temizle:

en: Clear default values
tr: Varsayılan değerleri temizle

en: Clear now
tr: Şimdi temizle

en: Clear selection
tr: Seçimi temizle

en: Click here to change maintenance mode setting.
tr: Bakım kipi ayarını değiştirmek için buraya tıklayın.

en: Click here to log in.
tr: Oturum açmak için buraya tıklayın.

en: Click here to start the survey.
tr: Anketi başlatmak için buraya tıklayın.

en: Click here to use ComfortUpdate or to download it.
tr: ComfortUpdate kullanmak için buraya tıklayın ya da indirin.

en: Click here to use ComfortUpdate.
tr: ComfortUpdate kullanmak için buraya tıklayın.

en: Click on 'Activate this survey'
tr: 'Bu Anketi Etkinleştir' üzerine tıklayın

en: Click on 'No, thanks'
tr: 'Hayır, teşekkürler' üzerine tıklayın

en: Click on 'Preview survey' and return to this window when you are done testing.
tr: "Anket ön izlemesi" üzerine tıklayın ve denemenizi tamamladığınızda bu pencereye geri dönün.

en: Click on 'Save and close' or 'Next' to proceed.
tr: İlerlemek için 'Kaydet' ya da 'Sonraki' üzerine tıklayın.

en: Click on the 'Add group' button
tr: 'Grup ekle' düğmesine tıklayın

en: Click on the 'Create survey' box - or 'Next' in this tutorial
tr: Lütfen 'Anket Oluştur' kutusuna ya da bu eğtimdeki 'Sonraki' üzerine tıklayın

en: Click on the 'Edit answer options' button.
tr: 'Yanıt Seçeneklerini Düzenle' düğmesine tıklayın.

en: Click on the 'Edit subquestions' button.
tr: 'Alt Soruları Düzenle' düğmesine tıklayın.

en: Click on the following button if you want to
tr: Yapmak istediğiniz işlemin düğmesine tıklayın

en: Click on the name of your survey to get back to the survey settings overview.
tr: Anket ayarları özetini görüntülemek için anketin adına tıklayın.

en: Click on the plus sign %s to add another subquestion to your question.
tr: %s artı simgesine tıklayarak sorunuza başka bir alt soru ekleyin.

en: Click this button to log out.
tr: Oturumu kapatmak için bu düğmeye tıklayın.

en: Click to adjust.
tr: Ayarlamak için tıklayın.

en: Click to expand
tr: Genişletmek için tıklayın

en: Click to set the location or drag and drop the pin. You may may also enter coordinates
tr: Konumu ayarlamak için tıklayın ya da iğneyi sürükleyip bırakın. İsterseniz koordinatları da yazabilirsiniz

en: Clicking 'Yes' will generate access codes for all those in this participant list that have not been issued one. Continue?
tr: 'Evet' üzerine tıklandığında bu katılımcı listesinde erişim kodu verilmemiş tüm katılımcılar için erişim kodları üretilecek. Devam etmek istiyor musunuz?

en: Close
tr: Kapat

en: Close editor
tr: Düzenleyiciyi kapat

en: Close the picker
tr: Seçiciyi kapat

en: Closed group
tr: Kapalı grup

en: Code
tr: Kod

en: Code filter
tr: Kod süzgeci

en: Code/text separator:
tr: Kod/metin ayracı:

en: Code:
tr: Kod:

en: Code: '%s' is a reserved word.
tr: Kod: '%s' sözcüğü sistem kullanımına ayrılmıştır.

en: Collapse all
tr: Tümünü Daralt

en: Collapse all question groups
tr: Tüm soru gruplarını daralt

en: Collapsed menu
tr: Daraltılmış Menü

en: Collapsible text
tr: Daraltılabilir metin

en: Columns
tr: Sütunlar

en: ComfortUpdate could not download the update!
tr: ComfortUpdate güncellemeyi indiremedi!

en: ComfortUpdate could not find the update info data.
tr: ConfortUpdate güncelleme bilgisi verisini bulamadı.

en: ComfortUpdate could not zip the files for your backup
tr: ComfortUpdate yedeklenen dosyalarınızı zip dosyası içine sıkıştıramadı

en: ComfortUpdate couldn't find the update file on your local system (or the updater update file)
tr: ComfortUpdate güncelleme dosyasını yerel sisteminizde bulamadı (ya da güncelleyici güncelleme dosyasını)

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more directories that were deleted with the update.
tr: ComfortUpdate güncelleme ile silinecek bir ya da birkaç klasörü silemedi.

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more files that were deleted with the update.
tr: ComfortUpdate güncelleme ile silinecek bir ya da birkaç dosyayı silemedi.

en: ComfortUpdate couldn't unzip the update file (or the updater update file)
tr: ComfortUpdate güncelleme dosyasını ayıklayamadı (ya da güncelleyici güncelleme dosyasını)

en: ComfortUpdate encountered an error while trying to get data from your database.
tr: ComfortUpdate veritabanınızdan veri almaya çalışırken bir sorun çıktı.

en: ComfortUpdate has been updated!
tr: ComfortUpdate güncellendi!

en: ComfortUpdate is disabled in your LimeSurvey configuration. Please contact your administrator for more information.
tr: ComfortUpdate özelliği LimeSurvey ayarlarınızdan etkisizleştirilmiş. Lütfen ayrıntılı bilgi almak için sistem yöneticiniz ile görüşün.

en: ComfortUpdate key
tr: ComfortUpdate anahtarı

en: ComfortUpdate key information
tr: ComfortUpdate anahtar bilgileri

en: ComfortUpdate needs to be updated
tr: ComfortUpdate yazılımının güncellenmesi gerekiyor

en: ComfortUpdate step %s
tr: ComfortUpdate %s. adım

en: Comma
tr: Virgül

en: Comma (,)
tr: Virgül (,)

en: Comment
tr: Açıklama

en: Comment only when
tr: Yalnız şu durumda yorum yapılabilsin

en: Comment only when you choose an answer.
tr: Yalnızca bir yanıt seçtiğinizde yorum yazın.

en: Comment only when you don't choose an answer.
tr: Yalnızca bir yanıt seçmediğinizde yorum yazın.

en: Comment your answers.
tr: Yanıtlarınıza yorum yapın.

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Compact
tr: Basit

en: Compare a string to a regular expression pattern
tr: Bir dizgeyi bir düzenli ifade modeli ile karşılaştırır

en: Comparison operator
tr: Karşılaştırma operatörü

en: Compatible
tr: Uyumlu

en: Compatible with type coercion
tr: Tür zorlamasıyla uyumlu

en: Complete only
tr: Yalnız tamamlanmışlar

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Completed responses only
tr: Yalnız tamamlanmış yanıtlar

en: Completed?
tr: Tamamlandı

en: Completion state:
tr: Tamamlanma durumu:

en: Condition
tr: Koşul

en: Condition [Validation] (Default value)
tr: Koşul [Doğrulama] (Varsayılan değer)

en: Condition added.
tr: Koşul eklendi.

en: Condition designer
tr: Koşul tasarlayıcı

en: Condition replacement text for printable survey
tr: Yazdırılabilir anket için koşul değiştirme metni

en: Condition successfully copied
tr: Koşul kopyalandı

en: Condition successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
tr: Koşul kopyalandı (bazıları çift olduğundan atlandı)

en: Condition updated.
tr: Koşul güncellendi.

en: Condition:
tr: Koşul:

en: Conditional processing
tr: Koşullu işlem yapar

en: Conditions
tr: Koşullar

en: Conditions designer
tr: Koşul tasarlayıcı

en: Config file is malformed or null.
tr: Yapılandırma dosyası bozuk ya da boş.

en: Configuration
tr: Ayarlar

en: Configuration directory is not writable
tr: Ayarlar klasörü yazılabilir değil

en: Configuration file %s could not be found or read.
tr: %s yapılandırma dosyası bulunamadı ya da okunamadı.

en: Configuration file already exist
tr: Yapılandırma dosyası zaten mevcut

en: Configuration file config.xml does not exist.
tr: Config.xml yapılandırma dosyası bulunamadı.

en: Confirm
tr: Onayla

en: Confirm password:
tr: Parola onayı:

en: Confirm uploaded plugin
tr: Yüklenen uygulama ekini onayla

en: Confirm your admin password
tr: Yönetici parolanızı onaylayın

en: Confirmation
tr: Onay

en: Confirmation attachments:
tr: Onay ek dosyaları:

en: Confirmation email
tr: Onay e-postası

en: Confirmation email body
tr: Onay e-postasının metni

en: Confirmation email body:
tr: Onay e-postasının metni:

en: Confirmation email subject
tr: Onay e-postası konusu

en: Confirmation email subject:
tr: Onay e-postası konusu:

en: Confirmation of your participation in our survey
tr: Anket katılımı onayınız

en: Connected users
tr: Bağlı kullanıcılar

en: Constant
tr: Sabit

en: Content
tr: İçerik

en: Continue
tr: Devam

en: Continue without answering
tr: Yanıtlamadan ilerle

en: Continue?
tr: Devam edilsin mi?

en: Convert N to:
tr: N'ler şuna dönüştürülsün:

en: Convert Y to:
tr: Y'ler şuna dönüştürülsün:

en: Convert a 8 bit string to a quoted-printable string
tr: 8 bit dizgeyi tırnaklı yazdırılabilir dizgeye dönüştürür

en: Convert a date/time string to unix timestamp
tr: Tarih/saat dizgesini Unix zaman damgasına çevirin

en: Convert a numerical value using a inputTable and outputTable of numerical values
tr: Sayısal bir değeri, sayısal değerler içeren giriş ve çıkış tabloları kullanarak dönüştürün

en: Convert a quoted-printable string to an 8 bit string
tr: Tırnaklı yazdırılabilir bir dizgeyi 8 bit dizgeye dönüştürür

en: Convert all HTML entities to their applicable characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
tr: Tüm HTML ögelerini kullanılabilir karakterlere dönüştürür (herzaman ENT_QUOTES ve UTF-8 kullanır)

en: Convert all applicable characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
tr: Tüm kullanılabilir karakterleri HTML ögelerine dönüştürür (herzaman ENT_QUOTES ve UTF-8 kullanır)

en: Convert resource links and expression fields?
tr: Kaynak bağlantıları ifade alanlarına dönüştürülsün mü?

en: Convert resource links?
tr: Kaynak bağlantıları dönüştürülsün

en: Convert spaces in question text to underscores:
tr: Soru metnindeki boşluklar altçizgiye dönüştürülsün:

en: Convert special HTML entities back to characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
tr: HTML ögelerini özel karakterlere dönüştürür (herzaman ENT_QUOTES ve UTF-8 kullanır)

en: Convert special characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
tr: Özel karakterleri HTML ögelerine dönüştürür (herzaman ENT_QUOTES ve UTF-8 kullanır)

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy advanced options
tr: Gelişmiş ayarları kopyala

en: Copy advanced settings?
tr: Gelişmiş ayarlar kopyalansın

en: Copy answer options
tr: Yanıt seçeneklerini kopyala

en: Copy answer options?
tr: Yanıt seçenekleri kopyalansın

en: Copy conditions
tr: Koşulları kopyalayın

en: Copy default answers
tr: Varsayılan yanıtları kopyala

en: Copy default answers?
tr: Varsayılan yanıtlar kopyalansın mı?

en: Copy failed
tr: Kopyalanamadı

en: Copy file
tr: Dosyayı kopyala

en: Copy of survey is completed.
tr: Anket kopyalandı.

en: Copy options
tr: Seçenekleri kopyalayın

en: Copy question
tr: Soruyu kopyala

en: Copy subquestions
tr: Alt soruları kopyala

en: Copy subquestions?
tr: Alt sorular kopyalansın

en: Copy survey
tr: Anketi Kopyalayın

en: Copy the selected conditions to:
tr: Seçilmiş koşullar şuraya kopyalansın:

en: Copy to local theme and save changes
tr: Yerel kalıba kopyala ve değişiklikleri kaydet

en: Core
tr: Çekirdek

en: Core Theme
tr: Çekirdek Tema

en: Core admin theme
tr: Çekirdek yönetici teması

en: Core attribute
tr: Çekirdek özniteliği

en: Core plugin can not be disabled.
tr: Temel uygulama ekleri etkisizleştirilemez.

en: Core theme
tr: Çekirdek tema

en: Corner boxes
tr: Köşe kutuları

en: Corner lines
tr: Köşe çizgileri

en: Corrected time:
tr: Düzeltilmiş zaman:

en: Cosine
tr: Kosinüs

en: Could not connect to LDAP server.
tr: LDAP sunucusuna bağlanılamıyor.

en: Could not create new box
tr: Yeni kutu eklenemedi

en: Could not delete Box
tr: Kutu silinemedi

en: Could not delete user group.
tr: Kullanıcı grubu silinemiyor.

en: Could not delete user. User was not supplied.
tr: Kullanıcı belirtilmediğinden, silinemedi.

en: Could not fetch files.
tr: Dosyalar alınamadı.

en: Could not insert all conditions.
tr: Tüm koşullar eklenemedi.

en: Could not load plugin
tr: Uygulama eki yüklenemedi

en: Could not modify user data.
tr: Kullanıcı verisi değiştirilemedi.

en: Could not open file
tr: Dosya açılamadı

en: Could not parse config.xml file.
tr: Config.xml dosyası işlenemedi.

en: Could not read plugin configuration file.
tr: Uygulama eki yapılandırma dosyası okunamadı.

en: Could not remove deleted files
tr: Silinmiş dosyalar kaldırılamadı

en: Could not remove the deleted directories
tr: Silinmiş klasörler kaldırılamadı

en: Could not retrieve update info data
tr: Güncelleme bilgileri verisi alınamadı

en: Could not save theme %s: %s
tr: %s teması kaydedilemedi: %s

en: Could not store advanced options
tr: Gelişmiş ayarlar kaydedilemedi

en: Could not store general options
tr: Genel ayarlar kaydedilemedi

en: Could not store translation
tr: Çeviri kaydedilemedi

en: Could not store translation for answer option
tr: Yanıt seçeneğinin çevirisi kaydedilemedi

en: Could not store translation for subquestion
tr: Alt sorunun çevirisi kaydedilemedi

en: Could not uninstall plugin.
tr: Uygulama eki kaldırılamadı.

en: Could not update box
tr: Kutu güncellenemedi

en: Could not update condition.
tr: Koşul güncellenemedi.

en: Could not update plugin %d
tr: %d uygulama eki güncellenemedi

en: Could not write file
tr: Dosyaya yazılamadı

en: Count
tr: Sayı

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
tr: Her soru için, yalnız görüntülenen sorunun toplam yanıt sayısı baz alınarak istatistikler hesaplansın

en: Count the number of answered questions in the list
tr: Listedeki yanıtlanmış soruları say

en: Count the number of answered questions in the list equal the first argument
tr: Listedeki yanıtlanmış sorulardan ilk argümana eşit olanlar sayılsın

en: Count the number of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
tr: Listedeki yanıtlanmış sorulardan ölçüte uygun olanlar (arg op değeri) sayılsın

en: Count the number of complete responses  with a value equal to a specific value
tr: Belirli bir değere eşit olan tam yanıtların sayısını hesapla

en: Count the number of complete responses which are not empty
tr: Boş olmayan tam yanıtların sayısını hesapla

en: Create
tr: Ekle

en: Create Tutorial
tr: Eğitim Oluştur

en: Create a new box
tr: Kutu Ekle

en: Create a new question group inside your survey.
tr: Anketiniz için yeni bir soru grubu ekleyin.

en: Create a new survey
tr: Yeni bir anket oluşturun

en: Create a new survey clicking on the %s icon.
tr: %s simgesine tıklayarak yeni bir anket oluşturun.

en: Create a new survey group
tr: Yeni anket grubu ekle

en: Create a sample question and question group
tr: Örnek bir soru grubu ve soru ekleyin

en: Create access codes
tr: Erişim kodlarını oluştur

en: Create database
tr: Veritabanı oluştur

en: Create dummy participants
tr: Boş katılımcılar ekle

en: Create example question group and question?
tr: Örnek bir soru grubu ve soru oluşturulsun mu?

en: Create new question group
tr: Soru grubu ekle

en: Create new survey menu
tr: Yeni anket menüsü ekle

en: Create new survey menu entry
tr: Yeni anket menüsü ögesi ekle

en: Create one or more questions inside the new question group.
tr: Yeni soru grubu içinde bir ya da daha çok soru ekleyin.

en: Create or import new label set(s)
tr: Yeni etiket kümesi ekle ya da içe aktar

en: Create permission role
tr: İzin rolü ekle

en: Create permission roles
tr: İzin rolleri ekle

en: Create question
tr: Soru ekle

en: Create survey
tr: Anket Oluşturun

en: Create survey groups:
tr: Anket grupları ekle:

en: Create survey menu entries
tr: Anket menü kayıtlarını oluştur

en: Create, import, or copy survey
tr: Anket oluşturun, içe aktarın ya da kopyalayın

en: Create...
tr: Ekle...

en: Create/edit user groups
tr: Kullanıcı grupları yönetimi

en: Create/edit user roles
tr: Kullanıcı rolleri ekle/düzenle

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Created at
tr: Oluşturulma

en: Created by
tr: Oluşturan

en: Created on
tr: Oluşturulma

en: Created random users
tr: Rastgele kullanıcılar oluşturuldu

en: Creating file backup
tr: Dosya yedeği alınıyor

en: Credentials are valid but we failed to create a user
tr: Kimlik bilgileri geçerli ancak bir kullanıcı oluşturulamadı

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Cross-hover in matrix questions
tr: Matris sorularda çapraz değişiklik

en: Cssframework Css
tr: Cssframework CSS

en: Cssframework Js
tr: Cssframework JS

en: Cssframework Name
tr: Cssframework Adı

en: Current
tr: Geçerli

en: Current database version:
tr: Geçerli veritabanı sürümü:

en: Current group is disabled
tr: Geçerli grup etkisizleştirildi

en: Current password:
tr: Geçerli parola:

en: Current theme options are applied for this survey.
tr: Bu ankete uygulanan geçerli tema ayarları.

en: Current value
tr: Geçerli değer

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
tr: Bu anket için şu anda seçilmiş bir ek dil yok.

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
tr: Bu anket için şu anda tanımlanmış bir koşul yok.

en: Currently we detect and handle the following changes:
tr: Şu değişiklikler algılandı ve işlenecek:

en: Custom
tr: Özel

en: Custom attributes
tr: Özel öznitelikler

en: Custom handle Unicode code
tr: Özel sap unikod kodu

en: Custom token
tr: Özel anket katılım kodu

en: Czech
tr: Çekçe

en: Czech (informal)
tr: Çekçe (günlük konuşma)

en: DATA TO BE ENTERED
tr: YAZILACAK VERİ

en: DB backup created:
tr: Veritabanı yedeklendi:

en: DEC West European
tr: DEC Batı Avrupa

en: DOS Central European (cp852)
tr: DOS Orta Avrupa (cp852)

en: DOS Cyrillic (cp866)
tr: DOS Kiril (cp866)

en: DOS Kamenicky Czech-Slovak (cp895)
tr: DOS Kamenicky Çek-Slovak (cp895)

en: DOS West European (cp850)
tr: DOS Batı Avrupa (cp850)

en: Danish
tr: Danimarkaca

en: Data
tr: Veri

en: Data consistency check
tr: Veri Bütünlüğü Denetimi

en: Data entry
tr: Veri Girişi

en: Data entry screen
tr: Veri giriş sayfası

en: Data policy settings
tr: Veri kullanımı koşulları ayarları

en: Data redundancy check
tr: Veri fazlalığı denetimi

en: Data selection
tr: Veri seçimi

en: Data selection:
tr: Veri seçimi:

en: Data view control
tr: Veri görünümü denetimi

en: Database
tr: Veritabanı

en: Database %s has been successfully populated.
tr: Örnek veriler %s veritabanına yüklendi.

en: Database configuration
tr: Veritabanı yapılandırması

en: Database creation
tr: Veritabanı oluşturma

en: Database doesn't exist!
tr: Veritabanı bulunamadı!

en: Database driver
tr: Veritabanı sürücüsü

en: Database driver version
tr: Veritabanı sürücüsü sürümü

en: Database error
tr: Veritabanı sorunu

en: Database error!
tr: Veritabanı sorunu!

en: Database exists
tr: Veritabanı zaten var

en: Database has been created.
tr: Veritabanı oluşturuldu.

en: Database has been successfully upgraded to version %s
tr: Veritabanı %s sürümüne güncellendi

en: Database location
tr: Veritabanı konumu

en: Database name
tr: Veritabanı adı

en: Database name:
tr: Veritabanı adı:

en: Database password
tr: Veritabanı parolası

en: Database server info
tr: Veritabanı sunucusu bilgileri

en: Database server version
tr: Veritabanı sunucusu sürümü

en: Database settings
tr: Veritabanı ayarları

en: Database type
tr: Veritabanı türü

en: Database type:
tr: Veritabanı türü:

en: Database update
tr: Veritabanı güncellemesi

en: Database upgrade
tr: Veritabanı Yükseltme

en: Database usage
tr: Veritabanı kullanımı

en: Database user
tr: Veritabanı kullanıcı adı

en: Date
tr: Tarih

en: Date %s is invalid, please review your answer.
tr: %s verisi geçersiz. Lütfen yanıtınızı gözden geçirin.

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
tr: Tarihe (YYY-AA-GG) eşit

en: Date added
tr: Eklendiği tarih

en: Date entered is invalid!
tr: Yazılan tarih geçersiz!

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Date format:
tr: Tarih biçimi:

en: Date format: %s
tr: Tarih biçimi: %s

en: Date in the format: %s
tr: Tarih biçimi: %s

en: Date is
tr: Tarih

en: Date last action
tr: Son işlem tarihi

en: Date saved
tr: Kaydedildiği tarih

en: Date stamp:
tr: Tarih damgası:

en: Date stamp?
tr: Tarih damgası eklensin

en: Date started
tr: Başlangıç tarihi

en: Date submitted
tr: Gönderildiği tarih

en: Date/Time
tr: Tarih / Saat

en: Date/Time format
tr: Tarih / Saat Biçimi

en: Datestamp
tr: Zaman damgası

en: Day
tr: Gün

en: Deactivate
tr: Etkisizleştir

en: Deactivate Survey
tr: Anketi Etkisizleştir

en: Deactivate plugin
tr: Uygulama ekini etkisizleştir

en: Deactivate quotas
tr: Kotaları etkisizleştir

en: Deactivate survey
tr: Anketi etkisizleştir

en: Deactivated
tr: Etkisizleştirildi

en: Deactivated result tables
tr: Etkin olmayan sonuç tablosu

en: Deactivated survey participants tables
tr: Etkisizleştirilmiş anket katılımcıları tabloları

en: Deactivation
tr: Etkisizleştirme

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
tr: Sayın {FIRSTNAME},
    
    Geçenlerde anketimiz için çağrılmıştınız.
    
    Anketi henüz tamamlamadığınızı fark ettik ve size anketin devam ettiğini, hala katılabileceğinizi anımsatmak istedik.
    
    Anketin Adı ve  Konusu:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Katılmak için, lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayın.
    
    Saygılarımızla,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Katılma Bağlantısı:
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
tr: Sayın {FIRSTNAME},
    
    Siz, ya da e-posta adresinizi kullanan başka biri, {SURVEYNAME} adlı anketimize katılmak için kayıt oldu.
    
    Anketimizi doldurmak için şu bağlantıya tıklayın:
    
    {SURVEYURL}
    
    Bu anket ile ilgili sorularınız varsa ya da bu ankete siz kayıt olmadıysanız ve bir hata olduğunu düşünüyorsanız, lütfen {ADMINEMAIL} e-posta adresinden {ADMINNAME} ile görüşün.

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
tr: Sayın {FIRSTNAME},
    
    Bu e-posta {SURVEYNAME} adındaki anketimize katıldığınızı onaylamak için gönderilmiştir. Katıldığınız için teşekkür ederiz.
    
    Bu e-posta hakkında sorularınız varsa lütfen {ADMINEMAIL} e-posta adresi yoluyla {ADMINNAME} ile görüşün.
    
    Saygılarımızla,
    
    {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
tr: Sayın {FIRSTNAME},
    
    Sizi anketimize katılmaya çağırıyoruz.
    
    Anketin Adı ve Konusu:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Ankete katılmak için, lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayın.
    
    Saygılarımızla,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Anketi doldurmak için buraya tıklayın:
    {SURVEYURL}

en: Dec
tr: Ara

en: December
tr: Aralık

en: Decimal mark
tr: Ondalık simgesi

en: Decimal mark:
tr: Ondalık işareti:

en: Decrease
tr: Azalme

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default HTML editor mode:
tr: Varsayılan HTML düzenleyici kipi:

en: Default answer
tr: Varsayılan yanıt

en: Default answer for scale %s:
tr: %s ölçeği için varsayılan yanıt:

en: Default answer value:
tr: Varsayılan yanıt değeri:

en: Default answers
tr: Varsayılan yanıtlar

en: Default attribute name:
tr: Varsayılan öznitelik adı:

en: Default attribute values for this question type will be cleared
tr: Bu soru türü için varsayılan öznitelik değerleri silinecek

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
tr: Sayfa ilk yüklendiğinde haritanın varsayılan koordinatları. Biçim: enlem [boşluk] boylam

en: Default language
tr: Varsayılan dil

en: Default position
tr: Varsayılan konum

en: Default scenario
tr: Varsayılan senaryo

en: Default site admin email:
tr: Varsayılan site yöneticisi e-posta adresi:

en: Default site bounce email:
tr: Varsayılan site geri dönüş e-posta adresi:

en: Default site language:
tr: Varsayılan site dili:

en: Default survey menu entries restored.
tr: Varsayılan anket menü ögeleri geri yüklendi.

en: Default survey menus restored.
tr: Varsayılan anket menüleri geri yüklendi.

en: Default survey theme %s is not installed. Now %s is the new default survey theme
tr: %s varsayılan anket teması kurulmamış. %s yeni varsayılan anket teması olarak ayarlandı

en: Default theme:
tr: Varsayılan tema:

en: Default value for option 'Other':
tr: 'Diğer' seçeneği için varsayılan değer:

en: Default value settings were successfully saved.
tr: Varsayılan değer ayarları kaydedildi.

en: Default value:
tr: Varsayılan değer:

en: Default:
tr: Varsayılan:

en: Define panel integrations for your survey
tr: Anketiniz için pano bütünleştirmelerini ayarlayın

en: Delete
tr: Sil

en: Delete User
tr: Kullanıcı Silme

en: Delete all conditions
tr: Tüm koşulları sil

en: Delete all conditions in this scenario
tr: Bu senaryodaki tüm koşulları sil

en: Delete all files of this response
tr: Bu yanıtın tüm dosyalarını sil

en: Delete all incomplete responses that correspond to a participant for which a completed response is already recorded
tr: Tamamlanmış bir yanıtı kaydedilmiş olan bir katılımcının tüm tamamlanmamış yanıtları silin

en: Delete all notifications
tr: Tüm bildirimleri sil

en: Delete attachments
tr: Ek dosyaları sil

en: Delete attribute
tr: Özniteliği sil

en: Delete box
tr: Kutuyu Sil

en: Delete checked items!
tr: Seçilmiş ögeleri sil!

en: Delete condition
tr: Koşulu sil

en: Delete current group
tr: Geçerli grubu sil

en: Delete current question group
tr: Geçerli soru grubunu sil

en: Delete current user group
tr: Bu kullanıcı grubunu sil

en: Delete exported participants:
tr: Verilmiş katılımcılar silinsin:

en: Delete file
tr: Dosyayı sil

en: Delete from central panel, associated surveys and all associated responses
tr: Merkezi panodan, ilgili anketlerden ve tüm ilgili yanıtlardan sil

en: Delete from the central panel and associated surveys
tr: Merkez pano ve ilgili anketlerden sil

en: Delete globally blacklisted participant from the database:
tr: Genel olarak kara listeye alınmış katılımcılar veri tabanından silinsin:

en: Delete label set
tr: Etiket kümesini sil

en: Delete marked responses
tr: İşaretlenmiş Yanıtları Sil

en: Delete menu entries
tr: Menü ögelerini sil

en: Delete menus
tr: Menüleri sil

en: Delete now
tr: Şimdi sil

en: Delete one or more participants...
tr: Bir ya da bir kaç katılımcıyı sil...

en: Delete only from the central panel
tr: Yalnız merkez panodan sil

en: Delete participant
tr: Katılımcıyı sil

en: Delete participant attribute %s
tr: %s katılımcı özniteliğini sil

en: Delete participants table
tr: Katılımcılar tablosunu sil

en: Delete question(s)
tr: Soruları sil

en: Delete quotas
tr: Kotaları sil

en: Delete responses
tr: Yanıtları sil

en: Delete roles
tr: Rolleri sil

en: Delete survey
tr: Anketi Sil

en: Delete survey files
tr: Anket dosyalarını sil

en: Delete survey group
tr: Anket grubunu sil

en: Delete survey group not possible
tr: Anket grubu silinemiyor

en: Delete survey participant
tr: Anket katılımcısını sil

en: Delete survey participants
tr: Anket katılımcılarını sil

en: Delete survey participants table
tr: Anket katılımcıları tablosunu sil

en: Delete surveys
tr: Anketleri sil

en: Delete table
tr: Tabloyu sil

en: Delete the selected entries
tr: Seçilmiş kayıtları sil

en: Delete this assessment rule
tr: Bu değerlendirme kuralını sil

en: Delete this attribute
tr: Bu özniteliği sil

en: Delete this attribute:
tr: Bu özniteliği sil:

en: Delete this entry
tr: Bu kaydı sil

en: Delete this entry and related response
tr: Bu kaydı ve ilgili yanıtı sil

en: Delete this participant
tr: Bu katılımcıyı sil

en: Delete this plugin from the file system
tr: Bu uygulama ekini dosya sisteminden sil

en: Delete this response
tr: Bu yanıtı sil

en: Delete this subquestion
tr: Bu alt soruyu sil

en: Delete this survey menu
tr: Bu anket menüsünü sil

en: Delete this survey menu entry
tr: Bu anket menüsü ögesini sil

en: Delete this user
tr: Bu kullanıcıyı sil

en: Delete this user group
tr: Bu kullanıcı grubunu sil

en: Delete user
tr: Kullanıcıyı Sil

en: Delete user group
tr: Kullanıcı grubunu sil

en: Delete value
tr: Değeri sil

en: Deleted
tr: Silindi

en: Deleting  will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
tr: Bu soruyu silerseniz yanıt seçeneklerini ve içerdiği alt soruları da silmiş olacaksınız. Devam etmek istediğinize emin misiniz?

en: Deleting User
tr: Kullanıcı Silme

en: Deleting answers: %u answers deleted
tr: Yanıtlar siliniyor: %u yanıt silindi

en: Deleting assessments: %u assessment entries deleted
tr: Değerlendirmeler siliniyor: %u değerlendirme kaydı silindi

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
tr: Koşullar siliniyor: %u koşul silindi

en: Deleting groups: %u groups deleted
tr: Gruplar siliniyor: %u grup silindi

en: Deleting orphan survey participants table: %s
tr: Öksüz anket katılımcıları tablosu siliniyor: %s

en: Deleting orphan survey table: %s
tr: Öksüz anket tablosu siliniyor: %s

en: Deleting orphaned default values: %u default values deleted.
tr: Öksüz varsayılan değerler siliniyor: %u varsayılan değer silindi.

en: Deleting orphaned quota languages: %u quota languages deleted
tr: Öksüz kota dilleri siliniyor: %u kota dili silindi

en: Deleting orphaned quota members: %u quota members deleted
tr: Öksüz kota üyeleri siliniyor: %u kota üyesi silindi

en: Deleting orphaned quotas: %u quotas deleted
tr: Öksüz kotalar siliniyor: %u kota silindi

en: Deleting orphaned user group assignments: %u assignments deleted
tr: Öksüz grup atamaları siliniyor: %u atama silindi

en: Deleting question attributes: %u attributes deleted
tr: Soru öznitelikleri siliniyor: %u öznitelik silindi

en: Deleting questions: %u questions deleted
tr: Sorular siliniyor: %u soru silindi

en: Deleting survey languagesettings: %u survey languagesettings deleted
tr: Anket dil ayarları siliniyor: %u anket dil ayarı silindi

en: Deleting survey participants table: %s
tr: Anket katılımcıları tablosu siliniyor: %s

en: Deleting survey table: %s
tr: %s anket tablosu siliniyor

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
tr: Anketler siliniyor: %u anket silindi

en: Deleting these questions will also delete their corresponding answer options and subquestions. Are you sure you want to continue??
tr: Bu sorular silindiğinde ilişkili yanıt seçenekleri ve alt sorular da silinir. Devam etmek istediğinize emin misiniz?

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
tr: Bu grubu silerseniz içerdiği soruları ve yanıtları da silmiş olacaksınız. Devam etmek istediğinize emin misiniz?

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
tr: Bu soru silindiğinde, yanıt seçenekleri ve alt soruları da silinir. Devam etmek istediğinize emin misiniz?

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
tr: Yalnız Tanıtım Kipi: Bu kipte karşıya dosya yükleme işlemi etkisizleştirilmiştir.

en: Demo mode: Login credentials are prefilled - just click the Login button.
tr: Tanıtım kipi: Oturum açma bilgileri önceden dolduruldu - yalnızca Oturum Açın düğmesine tıklayın.

en: Demo mode: Uploading plugins is disabled.
tr: Tanıtım kipi: Uygulama eki yüklemesi etkisizleştirildi.

en: Demo mode: Uploading template files is disabled.
tr: Tanıtım kipi: Tema yükleme işlemi etkisizleştirilmiş.

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
tr: Tanıtım kipi: Kalıp yükleme işlemi  bırakılmış.

en: Depending on the number of uploaded files, this might take some time.
tr: Yüklenen dosya sayısına göre bu işlem zaman alabilir.

en: Deprecated survey themes:
tr: Kullanımdan kaldırılmış anket temaları:

en: Describe your survey, but do not ask any question yet.
tr: Anketinizin açıklamasını yazın ancak henüz herhangi bir soru sormayın.

en: Description
tr: Açıklama

en: Description of the survey
tr: Anket açıklaması

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Descriptive statistics
tr: Açıklayıcı İstatistikler

en: Destination URL:
tr: Hedef adresi:

en: Destination question group:
tr: Hedef soru grubu:

en: Detailed Error
tr: Hata Ayrıntıları

en: Detailed admin notification
tr: Ayrıntılı yönetici bildirimi

en: Detailed admin notification body
tr: Ayrıntılı yönetici bildirimi metni

en: Detailed admin notification could not be sent because of error: %s
tr: Ayrıntılı yönetici bildirimi şu sorun nedeniyle gönderilemedi: %s

en: Detailed admin notification email body:
tr: Ayrıntılı yönetici bildiriminin metni:

en: Detailed admin notification subject
tr: Ayrıntılı yönetici bildirimi konusu

en: Detailed admin notification subject:
tr: Ayrıntılı yönetici bildirimi konusu:

en: Detailed email notification with response data is sent to:
tr: Yanıt verisini de içeren ayrıntılı e-posta bildirimi şu adrese gönderildi:

en: Detailed notification attachments:
tr: Ayrıntılı yönetici bildiriminin ek dosyaları:

en: Determine whether a variable is considered to be empty
tr: Bir değişkenin boş olup olmadığını belirler

en: Did Not Save
tr: Kaydedilmeyen

en: Dim answered array rows
tr: Boyut ile yanıtlanmış dizi satırları

en: Directly show edit mode:
tr: Doğrudan düzenleme kipi görüntülensin:

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
tr: `%s` adında bir klasör zaten var, başka bir ad seçin

en: Disable chart
tr: Çizelge kullanılmasın

en: Disable map display
tr: Harita görünümü kullanılmasın

en: Disable only
tr: Yalnız

en: Disable question script for XSS restricted user:
tr: XSS kısıtlanmış kullanıcı için soru betiği etkisizleştirilsin:

en: Disable the next button until time limit expires
tr: Süre sınırı dolana kadar sonraki düğmesi  bırakılır

en: Disable the prev button until the time limit expires
tr: Süre sınırı dolana kadar önceki düğmesi  bırakılır

en: Disabled
tr: Etkisizleştirilmiş

en: Disabled by configuration. Set 'showpopups' option in config.php file to enable this option.
tr: Yapılandırma ile etkisizleştirilmiş. Bu seçeneği etkinleştirmek için config.php yapılandırma dosyasındaki 'showpopups' seçeneğini etkinleştirin.

en: Disagree
tr: Katılmıyorum

en: Display
tr: Görünüm

en: Display CPDB participants
tr: CPDB katılımcıları görüntülensin

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
tr: Sayaç bu rakama geldiğinde görüntülenecek birinci 'Süre sınırı uyarısı' (boş bırakılırsa uyarı görüntülenmez)

en: Display a chart in the statistics?
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde, istatistiklerde çizelge görüntülenir

en: Display as bar chart
tr: Çubuk çizelge görüntülensin

en: Display as pie chart
tr: Dilim çizelgesi görüntülensin

en: Display attribute warnings:
tr: Öznitelik uyarıları görüntülensin:

en: Display chart
tr: Çizelge görüntülensin

en: Display chart:
tr: Çizelge görüntülensin:

en: Display columns
tr: Görüntülenecek sütunlar

en: Display dropdown boxes
tr: Açılan kutular görüntülensin

en: Display logo:
tr: Logo görüntülensin:

en: Display map
tr: Harita görüntülensin

en: Display min and max value under the slider
tr: Kaydırıcının altında en küçük ve en büyük değerler görüntülenir

en: Display mode:
tr: Görünüm kipi:

en: Display my CPDB participants
tr: CPDB katılımcılarımı görüntüle

en: Display numbers with comma as decimal separator, if needed
tr: Gerektiğinde, sayılar taban ayracı olarak virgül ile ayrılarak görüntülensin

en: Display participants
tr: Katılımcılara bakın

en: Display responses
tr: Yanıtlar görüntülensin

en: Display rows
tr: Görüntülenecek satır

en: Display slider min and max value
tr: En büyük ve en küçük değerler görüntülensin

en: Display survey participants after adding?
tr: Anket katılımcıları eklendikten sonra görüntülensin mi?

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
tr: 'Süre sınırı işlemi' yapılmadan önce 'Süre sınırı iletisi'nin görüntüleneceği süre (boş bırakılırsa varsayılan süre 1 saniyedir)

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
tr: Sayaç bu rakama geldiğinde görüntülenecek ikinci 'Süre sınırı uyarısı' (boş bırakılırsa uyarı görüntülenmez)

en: Display this box to:
tr: Bu kutu şu kişilere görüntülensin:

en: Display type
tr: Görünüm türü

en: Display/Export
tr: Görüntüle / Dışa Aktar

en: Display:
tr: Görünüm:

en: Displaying {count} survey(s).
tr: {count} anket görüntüleniyor.

en: Displaying {start}-{end} of {count} result(s).
tr: {start}-{end} / {count} sonuç görüntüleniyor.

en: Do you really want to continue?
tr: Gerçekten devam etmek istiyor musunuz?

en: Do you really want to delete all marked responses?
tr: Bütün işaretlenmiş yanıtları silmek istediğinize emin misiniz?

en: Do you really want to delete this asessment rule?
tr: Bu değerlendirme kuralını silmek istediğinize emin misiniz?

en: Do you really want to delete this label set?
tr: Bu etiket kümesini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Do you really want to delete this response?
tr: Bu yanıtı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Do you want to continue?
tr: Devam etmek ister misiniz?

en: Do you want to create a survey participant table for this survey?
tr: Bu anket için bir anket katılımcı tablosu oluşturulmasını ister misiniz?

en: Do you want to delete this response?
tr: Bu yanıtı silmek istiyor musunuz?

en: Do you want to delete this role?
tr: Bu rolü silmek istediğinize emin misiniz?

en: Do you want to delete this user?
tr: Bu kullanıcıyı silmek istiyor musunuz?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
tr: Gerekli tabloları ekleyip, örnek verileri yazarak veritabanını oluşturmak istiyor musunuz?

en: Do you want to take ownerschip of this user?
tr: Bu kullanıcının sahipliğini almak istediğinize emin misiniz?

en: Don't import if label set already exists:
tr: Zaten varsa etiket kümesi içe aktarılmasın:

en: Don't show
tr: Görüntüleme

en: Don't touch the values below unless you know what you're doing.
tr: Ne yaptığınızdan emin değilseniz aşağıdaki değerleri değiştirmeyin.

en: Done. Test your survey using the %s icon.
tr: Anketiniz hazır. %s simgesine tıklayarak anketinizi denetleyin.

en: Dot (.)
tr: Nokta (.)

en: Double-click or drag-and-drop items in the left list to move them to the right - your highest ranking item should be on the top right, moving through to your lowest ranking item.
tr: Soldaki listede bulunan ögeleri sağa eklemek için ögelere çift tıklayın ya da sürükleyip bırakın - en yüksek değerli ögeniz sağda en üstte olmalı, aşağı indikçe öge değeri azalmalıdır.

en: Doughnut
tr: Halka

en: Doughnut chart
tr: Halka çizelge

en: Download
tr: İndir

en: Download all files in this response as a zip file
tr: Bu soru içindeki tüm dosyaları zip arşivi olarak indir

en: Download archive
tr: Anketi indir

en: Download error!
tr: İndirme sorunu!

en: Download files
tr: Dosyaları indir

en: Download marked files
tr: İşaretlenmiş dosyaları indir

en: Download the data and the syntax file.
tr: Söz Dizimi ve Veri dosyalarını indirin.

en: Download this file
tr: Bu Dosyayı İndir

en: Drag and drop here, or click once to start uploading
tr: Sürükleyip buraya bırakın ya da yüklemeyi başlatmak için bir kez tıklayın

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
tr: Raptiyeyi istenilen bölgeye sürükleyip bırakın. Ayrıca raptiyeyi hareket ettirmek için haritaya sağ tıklayabilirsiniz.

en: Drag this attribute to another column to map it to the central participants database
tr: Bu özniteliği merkezi katılımcı veritabanı ile ilişkilendirmek için sürükleyip diğer sütuna bırakın

en: Drop a CSV field into an existing participant attribute listed below to import your data into it.
tr: Aşağıda listelenen, var olan bir katılımcı özniteliği verisini içe aktarmak için CSV alanlarından birini sürükleyip bu bölgeye bırakın.

en: Drop a CSV field into this area to create a new participant attribute and import your data into it.
tr: Yeni bir katılımcı özniteliği oluşturmak ve verisini içe aktarmak için CSV alanlarından birini sürükleyip bu bölgeye bırakın.

en: Drop-down list
tr: Açılır liste

en: Dropdown fields
tr: Açılan kutu alanları

en: Dropdown prefix/suffix
tr: Açılan kutu ön ek/son ek

en: Dropdown separator
tr: Açılan kutu ayıracı

en: Duplicate
tr: Kopyala

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
tr: Yinelenen kodlar bulundu, bu kayıtlar güncellenmeyecek

en: Duplicate label set name
tr: Etiket kümesi adı zaten var

en: Duplicate records removed
tr: Yinelenen kayıtlar silindi

en: Duplicates are determined by:
tr: Yinelenenler şuna göre belirlensin:

en: Duplicates will be detected by a combination of firstname, lastname and email addresses.
tr: Çift kayıtlar, ad, soyad ve e-posta alanlarının birleşimine göre algılanacak.

en: Duplicates will be detected using the participant_id field in this CSV file.
tr: Çift kayıtlar, bu CSV dosyasındaki katılımcı kodu (participant_id) alanına göre algılanacak.

en: Duration
tr: Süre

en: Dutch
tr: Felemenkçe

en: Dutch (informal)
tr: Felemenkçe (günlük konuşma)

en: E-mail:
tr: E-posta:

en: EM value
tr: EM Değeri

en: ERROR MESSAGE
tr: HATA İLETİSİ

en: EUC-JP Japanese
tr: EUC-JP Japonca

en: EUC-KR Korean
tr: EUC-KR Korece

en: Each answer may only be a number.
tr: Her yanıt yalnızca sayı olabilir.

en: Each answer must be %s
tr: Her yanıt %s olmalı

en: Each answer must be at least %s
tr: Her yanıt en az %s olmalı

en: Each answer must be at most %s
tr: Her yanıt en çok %s olmalı

en: Each answer must be between %s and %s
tr: Her yanıt %s ile %s arasında olmalı

en: Each question has its own graph type defined in its advanced settings.
tr: Soruların gelişmiş ayarlar gölümünden her sorunun çizelge türü belirtilebilir.

en: Earlier than:
tr: Şundan önce:

en: Easy navigation with the "breadcrumbs"
tr: "Sayfa Yolları" ile kolayca gezinin

en: Edge detection format:
tr: Kenar algılama biçimi:

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Group
tr: Grubu düzenle

en: Edit URL parameter
tr: Adres parametresini düzenle

en: Edit and look at the assessements for this survey.
tr: Bu anketin değerlendirmelerine bakın ve düzenleyin.

en: Edit answer options
tr: Yanıt seçeneklerini düzenle

en: Edit answer options for this question
tr: Sorunun yanıt seçeneklerini düzenle

en: Edit assessments
tr: Değerlendirmeleri düzenle

en: Edit attribute
tr: Özniteliği düzenle

en: Edit condition
tr: Koşulu Düzenle

en: Edit current user group
tr: Geçerli kullanıcı grubunu düzenle

en: Edit data policy settings
tr: Veri kullanımı koşulları ayarlarını düzenle

en: Edit default answer values
tr: Varsayılan yanıt değerlerini düzenle

en: Edit default answers
tr: Varsayılan yanıtları düzenle

en: Edit default anwers
tr: Varsayılan yanıtları düzenle

en: Edit email templates
tr: E-posta kalıplarını düzenle

en: Edit global settings
tr: Genel ayarları düzenleyin

en: Edit group
tr: Grubu düzenle

en: Edit label set
tr: Etiket Kümesini Düzenle

en: Edit label sets
tr: Etiket kümelerini düzenle

en: Edit participant
tr: Katılımcıyı düzenle

en: Edit permissions
tr: İzinleri Düzenle

en: Edit permissions for this survey
tr: Bu anketin izinlerini düzenleyin

en: Edit presentation and navigation settings
tr: Sunum ve gezinme ayarlarını düzenleyin

en: Edit publication and access settings
tr: Yayınlama ve erişim ayarlarını düzenleyin

en: Edit question
tr: Soruyu düzenle

en: Edit quota
tr: Kotayı düzenle

en: Edit quotas
tr: Kotaları düzenle

en: Edit quotas for this survey.
tr: Bu anketin kotalarını düzenleyin.

en: Edit response
tr: Yanıtı düzenle

en: Edit response URL
tr: Yanıt adresini düzenle

en: Edit settings for notification and data management
tr: Bildirim ve veri yönetimi ayarlarını düzenleyin

en: Edit settings for publication and access control
tr: Yayınlama ve erişim ayarlarını düzenleyin

en: Edit simple plugin settings
tr: Basit uygulama eki ayarlarını düzenle

en: Edit subquestions
tr: Alt soruları düzenle

en: Edit subquestions for this question
tr: Bu sorunun alt sorularını düzenle

en: Edit survey group
tr: Anket grubunu düzenle

en: Edit survey menu
tr: Anket menüsünü düzenle

en: Edit survey menu entry
tr: Anket menüsü ögesini düzenle

en: Edit survey panel integration
tr: Anket pano bütünleştirmesini düzenle

en: Edit survey participant
tr: Anket katılımcısını düzenle

en: Edit survey permissions
tr: Kullanıcı Anket İzinleri

en: Edit survey permissions for group %s
tr: %s grubunun anket izinlerini düzenle

en: Edit survey permissions for user %s
tr: %s kullanıcısının anket izinlerini düzenle

en: Edit survey settings
tr: Anket ayarlarını düzenle

en: Edit text elements and general settings
tr: Metin bileşenleri ve genel ayarları düzenle

en: Edit the %s line and complete the filename with a full path to the downloaded data file.
tr: İndirilen veri dosyasındaki %s satırını düzenleyerek, dosya adını tam yolu ile birlikte yazın.

en: Edit the templates for invitation, reminder and registration emails
tr: Çağrı, anımsatıcı ve kayıt e-postalarının kalıplarını düzenleyin

en: Edit theme options
tr: Tema seçeneklerini düzenleyin

en: Edit theme options for this survey
tr: Bu anketin tema seçeneklerini düzenleyin

en: Edit theme permissions for user %s
tr: %s kullanıcısının tema izinlerini düzenle

en: Edit this assessment rule
tr: Bu değerlendirme kuralını düzenle

en: Edit this attribute
tr: Bu özniteliği düzenle

en: Edit this entry
tr: Bu kaydı düzenle

en: Edit this participant
tr: Bu katılımcıyı düzenle

en: Edit this response
tr: Bu yanıtı düzenle

en: Edit this survey menu
tr: Bu anket menüsünü düzenle

en: Edit this survey menu entry
tr: Bu anket menüsü ögesini düzenle

en: Edit this survey participant
tr: Bu anket katılımcısını düzenle

en: Edit this user
tr: Bu kullanıcıyı düzenle

en: Edit user
tr: Kullanıcıyı düzenle

en: Edit user group
tr: Kullanıcı grubunu düzenle

en: Edit user permissions for user %s
tr: %s kullanıcısının izinlerini düzenle

en: Edit user roles
tr: Kullanıcı rollerini düzenle

en: Edit value
tr: Değeri düzenle

en: Editing
tr: Düzenleniyor

en: Editing %s
tr: Düzenleniyor %s

en: Editing response (ID %s)
tr: Yanıt düzenleniyor (Kod %s)

en: Editing user
tr: Kullanıcı Düzenleme

en: Editing user group (Owner: %s)
tr: Kullanıcı grubunu düzenle (Sahibi: %s)

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Editor mode
tr: Düzenleyici kipi

en: Either admin login name, password or email is empty
tr: Yönetici kullanıcı adı, parolası ya da e-posta adresi boş

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
tr: Bu durum, çok uzun süre bir şey yapmadığınızdan, web tarayıcınızın çerezleri etkisizleştirilmiş olduğundan ya da bağlantı sorunlarından kaynaklanabilir.

en: Email
tr: E-posta

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Email address is not valid.
tr: E-posta adresi geçersiz.

en: Email address of the participant
tr: Katılımcının e-posta adresi

en: Email address of the survey administrator
tr: Anket yöneticisinin e-posta adresi

en: Email address to use
tr: Kullanılacak e-posta adresi

en: Email address:
tr: E-posta adresi:

en: Email batch size:
tr: Bir seferde gönderilecek e-posta sayısı:

en: Email error message %s
tr: E-posta hata iletisi %s

en: Email failed
tr: E-posta hatalı

en: Email method:
tr: Gönderim yöntemi:

en: Email settings
tr: E-posta

en: Email status
tr: E-posta durumu

en: Email status:
tr: E-posta durumu:

en: Email successfully sent.
tr: E-posta gönderildi.

en: Email templates
tr: E-posta kalıpları

en: Email templates successfully saved.
tr: E-posta kalıpları sorunsuz kaydedildi.

en: Email to %s (%s) failed.
tr: %s (%s) adresine e-posta gönderilemedi.

en: Email to %s failed. Error Message : %s
tr: %s adresine e-posta gönderilemedi. Hata iletişi : %s

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Access code is not yet valid.
tr: {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) katılımcısının e-postası geciktirildi: Erişim kodu henüz geçerli değil.

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Access code is not valid anymore.
tr: {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) katılımcısının e-postası atlandı: Erişim kodu artık geçersiz.

en: Email user group
tr: Kullanıcı grubuna e-posta gönderin

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
tr: Tanıtım kipi etkinleştirilmiş olduğundan e-posta gönderilmedi.

en: Email:
tr: E-posta:

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Enable assessment mode:
tr: Değerlendirme kipi kullanılsın:

en: Enable chart
tr: Çizelge kullanılsın

en: Enable map display
tr: Harita görünümü kullanılsın

en: Enable participant-based response persistence:
tr: Katılımcı bazlı yanıt sürekliliği kullanılsın:

en: Enabling unstable updates will allow you to try alpha and beta versions of extensions. Talk to the extension author for more information.
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde, eklentilerin alfa ve beta sürümleri denenebilir. Ayrıntılı bilgi almak için eklenti geliştiricisi ile görüşün.

en: Encrypted
tr: Şifrelendi

en: Encrypted:
tr: Şifreli:

en: Encrypted?
tr: Şifreli

en: Encryption is disabled because Sodium library isn't installed
tr: Sodium kitaplığı kurulu olmadığından şifreleme kullanılamıyor

en: Encryption type:
tr: Şifreleme türü:

en: End
tr: Bitti

en: End URL:
tr: Bitişte görüntülenecek adres:

en: End message
tr: Bitiş iletisi

en: End message:
tr: Uğurlama metni:

en: End tour
tr: Eğitimi bitir

en: End url
tr: Bitiş adresi

en: End: %s
tr: Bitiş: %s

en: English
tr: İngilizce

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
tr: Olası yanıtların en düşük değeri sağlansın (0=Sınırsız)

en: Enter a boolean equation to validate each subquestion.
tr: Her bir alt soruyu geçerli kılacak ikili ifadeyi yazın.

en: Enter a boolean equation to validate the whole question.
tr: Tüm soruyu geçerli kılacak ikili ifadeyi yazın.

en: Enter a header text for the first scale
tr: Birinci ölçek için bir üst bilgi metni yazın

en: Enter a header text for the second scale
tr: İkinci ölçek için bir üst bilgi metni yazın

en: Enter a list of response IDs that are to be deleted, separated by comma.
tr: Silinecek yanıt kodlarının listesini virgül ile ayırarak yazın.

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
tr: Anketiniz için bir ad ve parola yazıp aşağıdaki Anketi Kaydet düğmesine tıklayın.

en: Enter a new key
tr: Yeni Bir Anahtar Yazın

en: Enter a title for your first question group
tr: İlk soru grubunuzun adını yazın

en: Enter one answer per line. You can provide a code by separating code and answer text with a semicolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semicolon or tab.
tr: Her satıra bir yanıt yazın. Kod ile yanıt metnini noktalı virgül ya da sekme ile ayırarak bir kod yazabilirsiniz. Birkaç dilde anketler için çevirileri aynı satıra noktalı virgül ya da sekme ile ayırarak yazın.

en: Enter one label per line. You can provide a code by separating code and label text with a semicolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semicolon or tab.
tr: Her satıra bir etiket yazın. Kod ile etiket metnini noktalı virgül ya da sekme ile ayırarak bir kod ekleyebilirsiniz. Çok dilli anketlerde, çevirileri aynı satıra noktalı virgül ya da sekme ile ayırarak yazabilirsiniz.

en: Enter question ID to get subquestion order from a previous question
tr: Alt soru sıralamasının alınacağı önceki sorunun kodunu yazın

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to exclude the matching answer options in this question.
tr: Bu soruda, uyan yanıt seçenekleri görüntülenmeyecek çoktan seçmeli soruların kodlarını noktalı virgül ile ayırarak yazın.

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to only show the matching answer options in this question.
tr: Bu soruda, yalnız uyan yanıt seçenekleri görüntülenecek çoktan seçmeli soruların kodlarını noktalı virgül ile ayırarak yazın.

en: Enter your answers:
tr: Yanıtlarınızı yazın:

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
tr: Aşağıya bilgilerinizi yazdığınızda, gerekli bilgileri içeren bir e-posta hemen size gönderilecektir.

en: Enter your hostname and port, e.g.: %s
tr: Sunucu adını ve kapı numarasını yazın. Örnek: %s

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
tr: Sunucu adını ve kapı numarasını yazın, örneğin imap.gmail.com:995

en: Enter your labels:
tr: Etiketlerinizi yazın:

en: Enter your update key:
tr: Güncelleme anahtarınızı yazın:

en: Entity
tr: Varlık

en: Equals
tr: Eşit

en: Equals sum value
tr: Toplam değere eşit

en: Equals:
tr: Eşit:

en: Equation
tr: Denklem

en: Error
tr: Hata

en: Error %s
tr: Hata %s

en: Error : %s
tr: Hata : %s

en: Error Files List
tr: Hata Dosyaları Listesi

en: Error code:
tr: Hata kodu:

en: Error creating LDAP connection
tr: LDAP bağlantısı kurulurken bir sorun çıktı

en: Error creating role
tr: Rol eklenirken sorun çıktı

en: Error files list
tr: Hata dosyaları listesi

en: Error in default value : %s
tr: Varsayılan değer hatalı : %s

en: Error message
tr: Hata iletisi

en: Error message returned by IMAP:
tr: IMAP tarafından döndürülen hata iletisi:

en: Error message: %s
tr: Hata iletisi: %s

en: Error on %s for subquestion %s: %s
tr: %s üzerinde %s alt sorusu için hata: %s

en: Error on response update
tr: Yanıt güncellenirken sorun çıktı

en: Error saving privacy policy text
tr: Gizlilik politikası metni kaydedilirken sorun çıktı

en: Error saving results
tr: Sonuçlar kaydedilirken sorun çıktı

en: Error saving survey texts
tr: Anket metinleri kaydedilirken sorun çıktı

en: Error when saving %s for plugin %s
tr: %s, %s uygulama eki için kaydedilirken sorun çıktı

en: Error while creating zip file
tr: Zip dosyası hazırlanırken bir sorun çıktı

en: Error while saving group:
tr: Grup kaydedilirken sorun çıktı:

en: Error while saving:
tr: Kaydedilirken sorun çıktı:

en: Error while updating template permissions.
tr: Tema izinleri güncellenirken bir sorun çıktı.

en: Error!
tr: Hata!

en: Error! Please change your password from your profile settings.
tr: Hata! Lütfen profil ayarlarından parolanızı değiştirin.

en: Error! Some theme(s) inherit from this theme
tr: Hata! Bazı temalar bu temayı devir alıyor

en: Error! You cannot uninstall the default template.
tr: Hata!! Varsayılan temayı kaldıramazsınız.

en: Error! You do not have the permission to edit this user.
tr: Hata! Bu kullanıcıyı düzenleme izniniz yok.

en: Error. Deleted %s attribute(s). Error message: %s
tr: Hata. %s öznitelik silindi. Hata iletisi: %s

en: Error:
tr: Hata:

en: Error:
tr: Hata:

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
tr: Hata: 'diğer' program tarafından kullanılan bir anahtar sözcüktür.

en: Error: Cannot purge files for a survey that is not deleted. Please delete the survey normally in the survey view.
tr: Hata: Silinmemiş bir anketin dosyaları temizlenemez. Lütfen anketi normal şekilde anket görünümünden silin.

en: Error: Could not delete some files:
tr: Hata: Bazı dosyalar silinemedi:

en: Error: Could not delete survey files.
tr: Hata: Anket dosyaları silinemedi.

en: Error: Email failed, this may indicate a PHP Mail Setup problem on the server. Your survey details have still been saved, however you will not get an email with the details. You should note the "name" and "password" you just used for future reference.
tr: Hata: E-posta gönderilemedi. Sunucunuzda bir PHP Posta Kurulumu sorunu olabilir. Anket ayrıntılarınız kaydedildi ancak bunlarla ilgili bir e-posta alamayacaksınız. İleride gerekebileceğinden, burada görüntülenen "Ad" ve "Parola" bilgilerini not edin.

en: Error: Found no configuration for plugin. Please contact the plugin author.
tr: Hata: Uygulama eki için bir yapılandırma bulunamadı. Lütfen uygulama eki geliştiricisi ile görüşün.

en: Error: Malformed JSON - field %s must be either a JSON array or the string "inherit". Found "%s".
tr: Hata: JSON doğru biçimde değil: %s alanı geçerli bir JSON dizisi ya da "devralınsın" şeklinde olmalıdır. "%s" olarak bulundu.

en: Error: Response table does not exist. Survey cannot be deactivated.
tr: Hata: Yanıt tablosu bulunamadı. Anket etkisizleştirilemiyor.

en: Error: Theme "%s" is not installed.
tr: Hata: "%s" teması kurulmamış.

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
tr: Hata: Bu soru için yanıtlama seçeneği belirtilmemiş ya da sizin dilinize çevrilmemiş.

en: Error: There are no answers defined for this question.
tr: Hata: Bu soru için hiç yanıt tanımlanmamış.

en: Error: This question has no answers.
tr: Hata: Bu sorunun yanıtı yok.

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
tr: Hata: Yinelenen yanıt kodları kullanmayı deniyorsunuz.

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
tr: Hata: Yinelenen etiket kodları kullanmayı deniyorsunuz.

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
tr: Hata: Yinelenen alt soru kodları kullanmayı deniyorsunuz.

en: Error: You have to enter a group title for each language.
tr: Hata: Her dil için bir grup başlığı yazmalısınız.

en: Error: You have to enter a name for this label set.
tr: Hata: Bu etiket kümesi için bir ad yazmalısınız.

en: Error: no email has been send.
tr: Hata: Hehrangi bir e-posta gönderilmedi.

en: Errors happened during the update check. Please notify the extension authors for support.
tr: Güncelleme denetimi sırasında sorunlar çıktı. Lütfen destek almak için eklenti geliştiricisi ile görüşün.

en: Estonian
tr: Estonyaca

en: Every row is one subquestion. We recommend the usage of logical or numerical codes for subquestions. Your participants cannot see the subquestion code, only the subquestion text itself.
tr: Her satırda bir alt soru bulunur. Alt sorular için mantıksal ya da sayısal kodlar kullanılması önerilir. Katılımcılara alt soru kodları görüntülenmez, yalnız alt soru metni görüntülenir.

en: Everybody
tr: Herkes

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
tr: Herşey tamam görünüyor. Sonraki adıma geçebilirsiniz.

en: Exactly %d character long.|Exactly %d characters long.
tr: Tam olarak %d karakter uzunluğunda.|Tam olarak %d karakter uzunluğunda.

en: Example data
tr: Örnek veri

en: Exclude answers?
tr: Yanıtlar katılmasın

en: Exclude quotas?
tr: Kotalar katılmasın

en: Exclude record IDs?
tr: Kayıt numaraları katılmasın

en: Exclude survey permissions?
tr: Anket izinleri katılmasın

en: Excludes all other options if a certain answer is selected - just enter the answer code(s) separated with a semicolon.
tr: Belirli bir yanıt seçildiğinde tüm diğer seçenekler gözardı edilir. Yanıt kodlarını noktalı virgül ile ayırarak yazın.

en: Exclusive option
tr: Özel seçenek

en: Execute survey
tr: Anketi Başlatın

en: Existing attribute
tr: Var olan öznitelik

en: Existing participant attributes
tr: Var olan katılımcı öznitelikleri

en: Existing survey participant attributes
tr: Var olan anket katılımcı öznitelikleri

en: Exit and clear survey
tr: Çık ve anketi temizle

en: Expand all
tr: Tümünü Genişlet

en: Expand/Collapse
tr: Genişlet/Daralt

en: Expected expressions separated by commas
tr: Virgülle ayrılmış ifadeler beklenir

en: Expected left parentheses after function name
tr: İşlev adından sonra sol parantez olması beklenir

en: Expected right parentheses
tr: Eksik sağ parantez

en: Expert mode
tr: Uzman kipi

en: Expiration
tr: Sona erme

en: Expiration date/time:
tr: Sona erme tarihi ve saati:

en: Expire survey
tr: Anketi sona erdir

en: Expired
tr: Süresi dolmuş

en: Expired: %s
tr: Süresi Geçmiş: %s

en: Expiry date/time:
tr: Bitiş tarihi ve saati:

en: Exponential expression
tr: Üstel ifade

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Export %s participants to CSV
tr: %s katılımcılarını CSV dosyası olarak dışa aktar

en: Export VV file
tr: VV Dosyasına Dışa Aktar

en: Export a VV survey file
tr: VV Anket Dosyasına Dışa Aktar

en: Export all participants
tr: Tüm katılımcıları dışa aktar

en: Export as CSV
tr: CSV olarak dışa aktar

en: Export as...
tr: Şu biçimde ver...

en: Export current group
tr: Geçerli grubu dışa aktar

en: Export data
tr: Verileri dışa aktar

en: Export format:
tr: Verme biçimi:

en: Export images
tr: Görselleri dışa aktar

en: Export label set
tr: Etiket Kümesini Ver

en: Export language:
tr: Dışa aktarılacak dil:

en: Export multiple label sets
tr: Birkaç etiket kümesini dışa aktar

en: Export participant to CSV
tr: Katılımcıyı CSV Olarak Dışa Aktar

en: Export participants
tr: Katılımcıları ver

en: Export printable survey
tr: Yazdırılabilir anketi ver

en: Export questions as:
tr: Soruları şu şekilde dışa aktar:

en: Export resources as ZIP archive
tr: Kaynakları ZIP Arşivi Olarak Dışa Aktar

en: Export response data to SPSS
tr: Sonuç verisini SPSS için dışa aktar

en: Export responses
tr: Yanıtları Dışa Aktar

en: Export responses as:
tr: Yanıtları şu şekilde dışa aktar:

en: Export responses to SPSS
tr: Yanıtları SPSS biçiminde dışa aktar

en: Export results
tr: Sonuçları Dışa Aktar

en: Export selected label sets
tr: Seçilmiş etiket kümelerini dışa aktar

en: Export survey
tr: Anketi dışa aktar

en: Export survey archive
tr: Anket arşivini ver

en: Export survey results
tr: Anket Sonuçlarını Dışa Aktar

en: Export survey structure
tr: Anket yapısını ver

en: Export syntax
tr: Söz dizimi dosyasını dışa aktar

en: Export these responses as PDF:
tr: Bu yanıtları PDF olarak dışa aktar:

en: Export these responses as queXML PDF:
tr: Bu yanıtları queXML PDF olarak dışa aktar:

en: Export this label set
tr: Etiket kümesini dışa aktar

en: Export this question group
tr: Bu soru grubunu dışa aktar

en: Export this question to PDF.
tr: Bu soruyu PDF olarak ver.

en: Export this response
tr: Bu yanıtı dışa aktar

en: Export type
tr: Dışa aktarma türü

en: Export:
tr: Ver:

en: Exported
tr: Dışa Aktarıldı

en: Exporting a questionnaire to queXML allows you to create PDF documents that can be printed, filled then scanned and processed using queXF software.
tr: Bir anket queXML biçiminde dışa verildiğinde, yazdırılabilecek PDF belgeleri oluşturulur, bu belgeler ayrıca doldurulduktan sonra queXF uygulaması ile taranıp işlenebilir.

en: Expression Engine
tr: İfade İşleyici

en: Expression Engine descriptions
tr: Kurallı ifade işleyici açıklamaları

en: Extend
tr: Kullanıma al

en: Extend theme
tr: Temayı genişlet

en: Extended
tr: Genişletilmiş

en: Extends
tr: Kullanımda

en: Extension "%s" is already installed.
tr: "%s" eklentisi zaten kurulu.

en: Extension "%s" is not compatible with your LimeSurvey version.
tr: "%s" eklentisi LimeSurvey sürümünüz ile uyumlu değil.

en: Extension %s has no updater defined in config.xml
tr: %s eklentisinin config.xml içinde yapılandırılmış bir güncelleyicisi yok

en: Extension configuration file is not valid or missing.
tr: Eklenti yapılandırma dosyası geçersiz ya da eksik.

en: Extension configuration file is not valid.
tr: Eklenti yapılandırma dosyası geçersiz.

en: Extension is not compatible with your LimeSurvey version.
tr: Eklenti LimeSurvey sürümünüz ile uyumlu değil.

en: External Link
tr: Dış Bağlantı

en: Extra comma found in function
tr: İşlevde fazladan virgül var

en: Extra right parentheses detected
tr: Fazla sağ parantez

en: Extra token found after expressions
tr: İfadelerden sonra fazladan komut bulundu

en: Extra tokens found
tr: Fazladan anket katılım kodları bulundu

en: Extracted files not found - maybe a permission problem?
tr: Ayıklanan dosyalar bulunamadı. İzinlerle ilgili bir sorun olabilir mi?

en: Failed
tr: Tamamlanamadı

en: Failed saving the role
tr: Rol kaydedilemedi

en: Failed to activate the plugin.
tr: Uygulama eki etkinleştirilemedi.

en: Failed to add group! Group already exists.
tr: Grup eklenemedi. Grup zaten var.

en: Failed to add group! Group name length more than 20 characters.
tr: Grup eklenemedi. Grup adı 20 karakterden uzun olamaz.

en: Failed to add user
tr: Kullanıcı eklenemedi

en: Failed to add user group.
tr: Kullanıcı grubu eklenemedi.

en: Failed to add user.
tr: Kullanıcı eklenemedi.

en: Failed to create participant entries
tr: Katılımcı kayıtları oluşturulamadı

en: Failed to deactivate the plugin.
tr: Uygulama eki etkisizleştirilemedi.

en: Failed to delete answer
tr: Yanıt silinemedi

en: Failed to delete subquestion
tr: Alt soru silinemedi

en: Failed to edit user group! Group already exists?
tr: Kullanıcı grubu düzenlenemedi! Grup zaten var olabilir mi?

en: Failed to generate random string for token. Please check your configuration and ensure that the openssl or mcrypt extension is enabled.
tr: Anket katılım kodu için rastgele bir dizge oluşturulamadı. Lütfen yapılandırmanızı denetleyin ve openssl ya da mcrypt eklentisinin etkinleştirildiğinden emin olun.

en: Failed to open the inbox of the bounce email account.
tr: Geri dönüş e-posta hesabının gelen kutusu açılamadı.

en: Failed to open the uploaded file!
tr: Yüklenen dosya açılamadı!

en: Failed to remove user.
tr: Kullanıcı silinemedi.

en: Failed to update answer:
tr: Yanıt güncellenemedi:

en: Failed to update answers
tr: Yanıtlar güncellenemedi

en: Failed to update survey permissions!
tr: Anket izinleri güncellenemedi!

en: Fax to:
tr: Anketin fakslanacağı numara:

en: Feb
tr: Şub

en: February
tr: Şubat

en: Female
tr: Kadın

en: Field caption
tr: Alan etiketi

en: Field description
tr: Alan açıklaması

en: Fields marked with an asterisk (%s) are mandatory.
tr: Yıldız (%s) ile işaretlenmiş alanlar zorunludur.

en: Fields marked with an asterisk are mandatory.
tr: Yıldız ile işaretlenmiş alanların doldurulması zorunludur.

en: Fields with %s are required.
tr: %s ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

en: Fields with %s*%s are required.
tr: %s*%s işaretli alanların doldurulması zorunludur.

en: File
tr: Dosya

en: File %s
tr: Dosya %s

en: File %s cannot be deleted for security reasons.
tr: %s dosyası güvenlik nedeniyle silinemedi.

en: File %s couldn't be deleted. Please check the permissions on the /upload/themes folder
tr: %s dosyası silinemedi. /upload/themes klasörünün izinlerini denetleyin

en: File %s deleted
tr: %s dosyası silindi

en: File %s uploaded
tr: %s dosyası yüklendi

en: File %s uploaded and %s files unpacked
tr: %s dosyası yüklendi ve %s dosya ayıklandı

en: File %s, line %s.
tr: %s dosyası, %s. satır.

en: File backup created: %s
tr: Dosya yedeği oluşturuldu: %s

en: File could not be uploaded
tr: Dosya yüklenemedi

en: File count
tr: Dosya sayısı

en: File extension:
tr: Dosya uzantısı:

en: File is uploaded to currently selected folder
tr: Dosya seçilmiş geçerli klasöre yüklendi

en: File management
tr: Dosya yönetimi

en: File manager
tr: Dosya yöneticisi

en: File metadata
tr: Dosya üst verisi

en: File name
tr: Dosya adı

en: File seems empty or has only one line
tr: Dosya boş ya da yalnızca tek bir satır var

en: File should be a standard CSV (comma delimited) file with optional double quotes around values (default for most spreadsheet tools). The first line must contain the field names. The fields can be in any order.
tr: Dosya standart virgül ile ayrılmış değerler (CSV) biçiminde olmalıdır. İsteğe bağlı olarak değerler çift tırnak arasında olabilir (çoğu hesap sayfası için varsayılan biçim). İlk satırda alan adları bulunmalıdır. Alanlar herhangi bir sırada olabilir.

en: File size
tr: Dosya boyutu

en: File successfully deleted
tr: Dosya silindi

en: File system
tr: Dosya sistemi

en: File upload
tr: Dosya yükleme

en: File upload succeeded.
tr: Dosya sunucuya yüklendi.

en: File: %s
tr: Dosya: %s

en: File: %s (%s)
tr: Dosya: %s (%s)

en: Files
tr: Dosyalar

en: Files Css
tr: CSS Dosyaları

en: Files Js
tr: JS Dosyaları

en: Files Print Css
tr: Yazdırma CSS Dosyaları

en: Files are ready for download in archive %s.
tr: %s arşivindeki dosyalar indirilmeye hazır.

en: Files imported:
tr: İçe aktarılan dosya:

en: Files skipped:
tr: Atlanan dosya:

en: Files successfully copied
tr: Dosyalar kopyalandı

en: Files successfully moved
tr: Dosyalar taşındı

en: Filipino
tr: Filipince

en: Filter HTML for XSS:
tr: HTML kodundan XSS süzülsün:

en: Filter blank email addresses:
tr: E-posta adresi olmayanlar süzülsün:

en: Filter by email address:
tr: E-posta adresine göre süz:

en: Filter by language:
tr: Dile göre süz:

en: Filter duplicate records:
tr: Yinelenen kayıtlar süzülsün:

en: Filter the available answers by this value
tr: Verilmiş yanıtlar bu değere göre süzülsün

en: Filtered from statistics script
tr: İstatistik betiğinden süzülen

en: Final equation to set in database, defaults to question text.
tr: Veritabanında ayarlanacak son denklem, soru metni için varsayılanlar.

en: Finalize response submission
tr: Yanıt girişini bitirin

en: Finally, activate your survey
tr: Son olarak, anketinizi etkinleştirin

en: Find first occurrence of a string
tr: Bir dizgenin ilk geçtiği yeri bulur

en: Find highest value
tr: En yüksek değeri bulur

en: Find lowest value
tr: En düşük değeri bulur

en: Find position of first occurrence of a case-insensitive string
tr: Büyük küçük harfe duyarsız bir dizgenin ilk kez geçtiği konumu bulur

en: Find position of first occurrence of a string
tr: Bir dizgenin ilk geçtiği yeri bulur

en: Find updates
tr: Güncelleme denetimi

en: Find whether the type of a variable is string
tr: Bir değişken türünün metin olup olmadığını belirler

en: Finds whether a value is not a number
tr: Bir değerin sayı olup olmadığını belirler

en: Finds whether a variable is NULL
tr: Bir değişkenin NULL olup olmadığını belirler

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
tr: Bir değişkenin sayı ya da sayısal dizge olup olmadığını belirler

en: Finds whether the type of a variable is float
tr: Bir değişkenin türünün float olup olmadığını belirler

en: Finish
tr: Bitti

en: Finish & save
tr: Bitirip Kaydet

en: Finnish
tr: Fince

en: First choice
tr: İlk seçenek

en: First line contains the code of questions:
tr: İlk satırda soruların kodu bulunuyor:

en: First name
tr: Adı

en: First name of the participant
tr: Katılımcının adı

en: First name:
tr: Adınız:

en: Fix automatically numeric value
tr: Sayısal değer otomatik olarak düzeltilsin

en: Folder
tr: Klasör

en: Folder: %s
tr: Klasör: %s

en: Follow the following link to update it
tr: Güncellemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın

en: Following survey(s) are not yet active but you can register for them.
tr: Şu anketler henüz etkin değil ancak kayıt olabilirsiniz.

en: Font color
tr: Yazı rengi

en: Font size of PDFs:
tr: PDF yazı boyutu:

en: Fontawesome icon
tr: Fontawesome simgesi

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
tr: MS Excel ile kolayca açabilmek için uzantıyı 'tab' ya da 'txt' olarak yazın

en: For expression
tr: Şu ifade için

en: For further information please contact %s:
tr: Ayrıntılı bilgi almak için %s ile görüşün:

en: For list dropdown boxes, show up to this many rows
tr: Açılan liste kutularında görüntülenecek en çok satır sayısı

en: For more information consult our manual, or our forums.
tr: Ayrıntılı bilgi almak için belgelere ya da foruma başvurun.

en: For more information please consult our manual or our forum.
tr: Ayrıntılı bilgi almak için belgelerimize ve forumumuza başvurabilirsiniz.

en: For now it's best to leave these additional settings as they are. If you want to know more about randomization and relevance settings, have a look at our manual.
tr: Şimdilik bu ek ayarları olduğu gibi bırakmanız önerilir. Rastgele seçim ve ilişkilendirme ayarları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için belgelerimize bakın.

en: For our simple survey it is better to start in open access mode.
tr: Basit anketimiz için açık erişim kipini kullanmamız daha uygundur.

en: For this simple survey the default settings are ok, but read the disclaimer carefully when you activate your own surveys.
tr: Basit anketimiz için varsayılan ayarlar yeterlidir. Ancak kendi anketlerinizi yaptığınızda Hüküm ve Koşullar metnini dikkatle gözden geçirin.

en: Forbidden Extension
tr: Yasaklanmış Uzantı

en: Force HTTPS:
tr: HTTPS Kullanımı:

en: Force each answer option to have the same height.
tr: Tüm yanıt seçeneklerinin yüksekliğini aynı olacak şekilde ayarlar.

en: Force import:
tr: İçe aktarma zorlansın:

en: Force the choice list and the rank list to have the same height.
tr: Seçim ve sıralama listelerinin yüksekliğini aynı olacak şekilde ayarlar.

en: Forgot your password?
tr: Parolanızı mı unuttunuz?

en: Format
tr: Biçim

en: Format a GMT date/time
tr: GMT tarih/zamanı biçimlendirir

en: Format a local date/time
tr: Yerel tarih/zamanı biçimlendirir

en: Format a local time/date as integer
tr: Yerel tarih/saati tamsayı olarak biçimlendirir

en: Format a number with grouped thousands
tr: Bir sayıyı binlik olarak ayırarak biçimlendirir

en: Format:
tr: Soru düzeni:

en: Format: %s
tr: Biçim: %s

en: Found %s plugins in file system
tr: Dosya sisteminde %s uygulama eki bulundu

en: Found & writable
tr: Var ve yazılabilir

en: Found no configuration file for this plugin.
tr: Bu uygulama eki için bir yapılandırma dosyası bulunamadı.

en: Found no file
tr: Herhangi bir dosya bulunamadı

en: Found no participant share
tr: Herhangi bir katılımcı paylaşımı bulunamadı

en: Found no plugin with id %d
tr: %d kodlu bir uygulama eki bulunamadı

en: Found no plugin with id %d.
tr: %d kodlu bir uygulama eki bulunamadı.

en: Found no plugin with name %s
tr: %s adında bir uygulama eki bulunamadı

en: Found no plugin, or plugin already active.
tr: Bir uygulama eki bulunamadı ya da uygulama eki zaten etkin.

en: Found no plugin, or plugin not active.
tr: Bir uygulama eki bulunamadı ya da uygulama eki etkin değil.

en: Found no response with ID %d
tr: %d kodlu bir yanıt bulunamadı

en: Four
tr: Dört

en: French
tr: Fransızca

en: From left to right it should be 'Create survey', 'List surveys' and 'Global settings'. Best we start by creating a survey.
tr: Soldan sağa 'Anket Ekle', 'Anket Listesi' ve 'Genel Ayarlar' şeklinde olmalı. Biz bir anket ekleyerek başlayalım.

en: From survey participants table
tr: Anket katılımcıları tablosundan

en: From:
tr: Başlangıç:

en: Fruity fonts
tr: Fruity yazı tipleri

en: Fruity variations
tr: Fruity çeşitleri

en: Full
tr: Tam

en: Full answers
tr: Tamamlanan yanıtlar

en: Full lock
tr: Tam kilit

en: Full name
tr: Tam Ad

en: Full name:
tr: Tam ad:

en: Full names
tr: Tam adlar

en: Full question text
tr: Tam soru metni

en: Full responses
tr: Tamamlanmış yanıtlar

en: Full selector
tr: Tam seçici

en: Full template editor
tr: Tam kalıp düzenleyici

en: Function does not support %s arguments
tr: İşlev %s argümanı desteklemiyor

en: Function must have at least %s argument|Function must have at least %s arguments
tr: İşlev en az %s değişkene sahip olmalıdır|İşlev en az %s değişkene sahip olmalıdır

en: Function supports this many arguments, where -1=unlimited: %s
tr: İşlev %s argüman destekliyor. -1 sınırsız anlamına gelir

en: Further settings for application administrator
tr: Uygulama yöneticisi için gelişmiş ayarlar

en: GB2312 Simplified Chinese
tr: GB2312 Basitleştirilmiş Çince

en: GBK Simplified Chinese
tr: GBK Basitleştirilmiş Çince

en: GEOSTD8 Georgian
tr: GEOSTD8 Gürcüce

en: GET data method
tr: GET veri yöntemi

en: GNU General Public License:
tr: GNU Genel Kamu Lisansı:

en: Galician
tr: Galiçce

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: General
tr: Genel Ayarlar

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: General filters
tr: Genel Süzgeçler

en: General options
tr: Genel Ayarlar

en: General replacements
tr: Genel değişiklikler

en: General settings
tr: Anket ayarları

en: General settings & texts
tr: Genel Ayarlar ve Metinler

en: General survey settings
tr: Genel anket ayarları

en: Generate QR-Code
tr: QR kod üret

en: Generate a random integer
tr: Rastgele bir tamsayı üretir

en: Generate access codes
tr: Erişim kodlarını üret

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: German
tr: Almanca

en: German (informal)
tr: Almanca (günlük konuşma)

en: Get UNIX timestamp for a date (each of the 6 arguments are optional)
tr: Zamanı UNIX zaman damgasına çevirir (6 argümanın her biri isteğe bağlıdır)

en: Get float value of a variable
tr: Bir değişkenin ondalıklı değerini al

en: Get order from previous question
tr: Önceki soruya göre sıralansın

en: Get string length
tr: Dizge uzunluğunu alır

en: Get system information
tr: Sistem bilgilerini al

en: Get the default location using the user's IP address?
tr: Kullanıcının varsayılan konumu IP adresi kullanılarak alınsın

en: Get the integer value of a variable
tr: Bir değişkenin tamsayı değerini alır

en: Get value of pi
tr: Pi değerini alır

en: Global
tr: Genel

en: Global settings
tr: Genel ayarlar

en: Global settings were saved.
tr: Genel ayarlar kaydedildi.

en: Global survey settings
tr: Genel anket ayarları

en: Go to question
tr: Şu soruya git

en: Go to question group
tr: Soru grubuna git

en: Go to survey
tr: Ankete git

en: Go to survey participant and token settings
tr: Anket katılımcı ve kod ayarlarına git

en: Go to today
tr: Bugüne git

en: Google Analytics Tracking ID:
tr: Google Analytics İzleme Kodu:

en: Google Analytics settings:
tr: Google Analytics ayarları:

en: Google Analytics style:
tr: Google Analytics biçemi:

en: Google Maps
tr: Google Haritalar

en: Google Maps API key:
tr: Google Haritalar API Anahtarı:

en: Google Translate API key:
tr: Google Çeviri API Anahtarı:

en: Grand total
tr: Ana toplam

en: Graph labels:
tr: Çizelge etiketleri:

en: Greater than
tr: Büyüktür

en: Greater than (Strings)
tr: Büyüktür (yazılar)

en: Greater than or equal to
tr: Büyük ya da eşittir

en: Greater than or equal to (Strings)
tr: Büyük ya da eşittir (yazılar)

en: Greater than:
tr: Şundan büyük:

en: Greek
tr: Yunanca

en: Gross percentage
tr: Brüt yüzde

en: Group
tr: Grup

en: Group / Question order
tr: Grup / Soru sıralaması

en: Group 1: The first lot of questions
tr: Grup 1: İlk soru grubu

en: Group ID
tr: Grup Kodu

en: Group ID (gid): “%s” already set with language ”%s”.
tr: Grup kodu (gid): “%s” zaten ”%s” dili için ayarlanmış.

en: Group by Group
tr: Grup Grup

en: Group by group
tr: Grup Grup

en: Group cant be deleted, because of depending conditions
tr: Bağlı koşullar nedeniyle grup silinemez

en: Group could not be deleted
tr: Grup silinemedi

en: Group description
tr: Grup açıklaması

en: Group description:
tr: Grup açıklaması:

en: Group list
tr: Grup listesi

en: Group member can only see own group:
tr: Grup üyeleri yalnız kendi gruplarını görebilsin:

en: Group members
tr: Grup üyeleri

en: Group name
tr: Grup adı

en: Group name can contain only alphanumeric character, underscore or dot.
tr: Grup adında yalnız harfler, rakamlar, alt çizgi ve nokta karakterleri kullanılabilir.

en: Group not found
tr: Grup bulunamadı

en: Group not found.
tr: Grup bulunamadı.

en: Group of checkboxes
tr: İşaret kutusu grubu

en: Group order
tr: Grup sırası

en: Group overview
tr: Grup özeti

en: Group quick actions
tr: Hızlı grup işlemleri

en: Group relevance:
tr: Grup ilişkisi:

en: Group summary
tr: Grup özeti

en: Group time
tr: Grup zamanı

en: Group:
tr: Grup:

en: Group:
tr: Grup:

en: GroupId missing
tr: Group kodu eksik

en: Groups in this survey
tr: Bu anketteki gruplar

en: Groups to which I belong
tr: İçinde bulunduğum gruplar

en: HP West European
tr: HP Batı Avrupa

en: HTML editor
tr: HTML düzenleyici

en: HTML editor mode:
tr: HTML düzenleyici kipi:

en: Handle shape
tr: Sap şekli

en: Has been reset
tr: Sıfırlandı

en: Header for first scale
tr: Birinci ölçek üst bilgisi

en: Header for second scale
tr: İkinci ölçek üst bilgisi

en: Heading
tr: Başlık

en: Headings
tr: Başlıklar

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Height of dropdown
tr: Açılan kutunun yüksekliği

en: Hello
tr: Merhaba

en: Hello %s,
tr: Merhaba %s,

en: Hello World Admin Module
tr: Merhaba Dünya Yönetici Modülü

en: Hello World From Global Settings!
tr: Genel Ayarlardan Dünyaya Merhaba!

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
tr: Merhaba,
    
    '{SURVEYNAME}' anketinize yeni bir yanıt verildi.
    
    Bu yanıtı görüntülemek için şu bağlantıya tıklayın:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Bu yanıtı düzenlemek için şu bağlantıya tıklayın:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    İstatistikleri görüntülemek için şu bağlantıya tıklayın:
    {STATISTICSURL}

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
    
    
    The following answers were given by the participant:
    {ANSWERTABLE}
tr: Merhaba,
    
    '{SURVEYNAME}' anketinize yeni bir yanıt verildi.
    
    Bu yanıtı görüntülemek için şu bağlantıya tıklayın:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Bu yanıtı düzenlemek için şu bağlantıya tıklayın:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    İstatistikleri görüntülemek için şu bağlantıya tıklayın:
    {STATISTICSURL}
    
    
    Katılımcı tarafından şu yanıtlar verildi:
    {ANSWERTABLE}

en: Help
tr: Yardım

en: Help about this question
tr: Bu soru hakkında yardım

en: Help:
tr: Yardım:

en: Here are your new credentials.
tr: Yeni kimlik doğrulama bilgileriniz şu şekilde.

en: Here you can select to start your survey in closed access mode.
tr: Buradan anketinizi kapalı erişim kipinde başlatmayı seçebilirsiniz.

en: Hidden
tr: Gizli

en: Hidden:
tr: Gizli:

en: Hide advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar gizlensin

en: Hide blacklisted participants:
tr: Kara listedeki katılımcılar gizlensin:

en: Hide both
tr: İkisi de gizlensin

en: Hide privacy info
tr: Gizlilik bilgilerini gizle

en: Hide the tip that is normally shown with a question
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde, normalde sorularda görüntülenen ipucu gizlenir

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
tr: Bu seçenek, önceden doldurulmuş yanıtlar kullanıldığında işe yarar.

en: Hide tip
tr: İpucu gizlensin

en: Hindi
tr: Hintçe

en: Hint when response is not valid
tr: Geçersiz yanıt ipucu

en: Hint when response is valid
tr: Geçerli yanıt ipucu

en: Hints and warnings:
tr: İpucu ve uyarılar:

en: Home page settings
tr: Ana Sayfa Ayarları

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Hour
tr: Saat

en: How many roads must a man walk down?
tr: Bir kişinin kaç yoldan geçmesi gerekir?

en: How many rows to display
tr: Görüntülenecek satır sayısı

en: How many users should be created
tr: Kaç kullanıcı oluşturulmalı

en: However it is very important that you clear your browser cache now. After that please click the button below.
tr: Bununla birlikte web tarayıcınızın ön belleğini şimdi temizlemeniz önemlidir. Bu işlemden sonra lütfen aşağıdaki düğmeye tıklayın.

en: Huge free text
tr: Çok uzun serbest metin

en: Hungarian
tr: Macarca

en: I accept
tr: Onaylıyorum

en: I confirm
tr: Onaylıyorum

en: ID
tr: Kod

en: ID:
tr: Kod:

en: ID: %s
tr: Kod: %s

en: IFrame embedding allowed:
tr: IFrame gömülebilir:

en: IP Addresses will be logged
tr: IP adresleri kaydedilecek

en: IP Info DB API Key:
tr: IP özellikleri DB API anahtarı:

en: IP address
tr: IP adresi

en: IP as default location
tr: Varsayılan konum için IP kullanılsın

en: ISO 8859-1 West European (latin1)
tr: ISO 8859-1 Batı Avrupa (latin1)

en: ISO 8859-13 Baltic (latin7)
tr: ISO 8859-13 Baltık (latin7)

en: ISO 8859-2 Central European (latin2)
tr: ISO 8859-2 Orta Avrupa (latin2)

en: ISO 8859-7 Greek
tr: ISO 8859-7 Yunanca

en: ISO 8859-8 Hebrew
tr: ISO 8859-8 İbranice

en: ISO 8859-9 Turkish (latin5)
tr: ISO 8859-9 Türkçe (latin5)

en: Icelandic
tr: İzlandaca

en: Icon
tr: Simge

en: Icon name must be a simple class name (alphanumeric, space, minus and underscore).
tr: Simge adı basit bir sınıf adı olmalıdır (harfler, rakamlar, boşluk, tire ve alt çizgi karakterleri).

en: Icon:
tr: Simge:

en: Identifier
tr: Kod

en: Identifier:
tr: Kod:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
tr: Hatalar görüyorsanız bu sayfa betiğini bir kaç kez çalıştırmanız gerekebilir.

en: If necessary the database will be updated in a final step.
tr: Gerekiyorsa son adımda veritabanı güncellenecek.

en: If necessary the database will be updated.
tr: Gerek duyulursa veritabanı güncellenecek.

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
tr: Bu değere işaretlenecek her alt soru bir değerlendirme olarak eklenir.

en: If participant access codes are used, the public may register for this survey
tr: Katılımcı erişim kodları kullanılıyorsa, herkes bu anket için kayıt olabilir

en: If participant-based response persistence is enabled a participant can update his response after completion, else a participant can add new responses without restriction.
tr: Katılımcı bazlı yanıt sürekliliği etkin ise, bir katılımcı yanıtını tamamladıktan sonra güncelleyebilir. Etkisiz ise, bir katılımcı kısıtlama olmadan yeni yanıtlar ekleyebilir.

en: If some participants have a 'valid from' date set which is in the future, they will not be able to access the survey before that 'valid from' date.
tr: Gelecekte ayarlanmış bir 'geçerlilik başlangıcı' tarihi olan katılımcılar bu 'geçerlilik başlangıcı' tarihi gelene kadar ankete erişemezler.

en: If the button above is not working, please copy this link into the address line of your browser
tr: Yukarıdaki düğme çalışmıyor ise lütfen bu bağlantıyı kopyalayıp web tarayıcınızın adres satırına yapıştırın

en: If the database does not yet exist it will be created (make sure your database user has the necessary permissions). In contrast, if there are existing LimeSurvey tables in that database they will be upgraded automatically after installation.
tr: Veritabanı yoksa yeniden oluşturulacak (veritabanı kullanıcınızın yeterli izinlere sahip olduğundan emin olun). Veritabanında LimeSurvey tabloları varsa bunlar kurulum sonrasında otomatik olarak yeni sürüme yükseltilecek.

en: If the external-option is not set, this will be appended to the current admin url.
tr: Dış ayar yapılmamış ise, bu bölüm geçerli yönetici adresine eklenir.

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
tr: HTTPS bağlantısına döndüğünüzde, bağlantı çalışmaz ise LimeSurvey sitenize erişemezsiniz.

en: If the link should have any extra classes, please insert them here.
tr: Bağlantının ek sınıfları varsa buraya ekleyin.

en: If the option -Anonymized responses- is activated only a dummy date stamp (1980-01-01) will be used for all responses to ensure the anonymity of your participants.
tr: Yanıtlar Anonim Kılınsın seçeneği etkinleştirilmiş ise tüm yanıtlar için sahte bir tarih (1980-01-01) kullanılarak katılımcılar anonim kılınır.

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
tr: Katılımcı tüm seçenekleri işaretlediyse tümünün işaretini kaldırır ve "Özel seçenek" ayarını işaretler

en: If the username and email address is valid and you are allowed to use the internal database authentication a new password has been sent to you.
tr: Kullanıcı adı ve e-posta adresi geçerli ve iç veritabanı kimlik doğrulaması kullanmanıza izin verilmiş ise size yeni bir parola gönderildi.

en: If you are blacklisted but want to participate in this survey and want to receive invitations please click the following link:
    {OPTINURL}
tr: Kara listeye alınmışsanız ve bu anketle ilgili çağrıları alıp, katılmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayın:
    {OPTINURL}

en: If you are using participants or notification emails you need to set an administrator email address.
tr: Katılımcı ya da bildirim e-postalarını kullanıyorsanız, bir yönetici e-posta adresi tanımlamalısınız.

en: If you are using token functions or notifications emails you need to set an administrator email address.
tr: Anket katılım kodu işlevleri ya da bildirim e-postalarını kullanıyorsanız, bir yönetici e-posta adresi tanımlamalısınız.

en: If you change the email format, you'll have to review your email templates to fit the new format
tr: E-posta biçimini değiştirirseniz, e-posta kalıplarınızı yeni biçime uyacak şekilde gözden geçirmeniz gerekir

en: If you choose '%s' please also specify your choice in the accompanying text field.
tr: '%s' seçerseniz lütfen seçiminizi uygun metin alanında da belirtin.

en: If you click on this tab, the survey settings menu will be displayed. The most important settings of your survey are accessible from this menu.
tr: Bu sekme üzerine tıklarsanız, anket ayarları menüsü görüntülenir. En önemli anket ayarlarına bu menüden erişilebilir.

en: If you delete this table access codes will no longer be required to access this survey.
tr: Bu tabloyu silerseniz artık bu ankete erişmek için erişim kodlarına gerek olmayacak.

en: If you disable this option : user with XSS restriction still can add script. This allow user to add cross-site scripting javascript system.
tr: Bu seçeneği etkisizleştirirseniz: XSS kısıtlaması olan kullanıcı yine de komut dosyası ekleyebilir. Bu, kullanıcının siteler arası komut dosyası javascript sistemi eklemesine izin verir.

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
tr: Bu ankete katılmak ve başka çağrı almak istemiyorsanız lütfen şu bağlantıya tıklayın:
    {OPTOUTURL}

en: If you don't have an account on limesurvey.org, please %sregister first%s.
tr: Henüz bir limesurvey.org hesabınız yoksa lütfen %sönce kayıt olun%s.

en: If you entered the URL manually please check your spelling and try again.
tr: Adresi el ile yazdıysanız lütfen doğru olarak yazdığınızdan emin olun ve yeniden deneyin.

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
tr: E-posta adresinizi de yazarsanız, size ayrıntıları içeren bir e-posta gönderilir.

en: If you have a lot of items and use a filter you can disable this to improve browser speed.
tr: Çok sayıda öge varsa ve süzgeç kullanılıyorsa web tarayıcı hızını arttırmak için bu seçeneği etkisizleştirebilirsiniz.

en: If you have any issues, please try using a modern browser first, before reporting it.
tr: Herhangi bir sorun yaşarsanız lütfen sorun bildirmeden önce modern bir web tarayıcısı kullanmayı deneyin.

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
tr: Bu e-posta ile ilgili sorularınız varsa, %s adresinden site yöneticisi ile görüşebilirsiniz. Teşekkürler!

en: If you have been issued an access code, please enter it in the box below and click 'Continue'.
tr: Size bir erişim kodu verildiyse, lütfen aşağıdaki alana yazın ve 'Devam Et' üzerine tıklayın.

en: If you have been issued an access code, please enter it in the box below and click continue.
tr: Bir erişim kodunuz varsa aşağıdaki kutuya yazıp devam üzerine tıklayın.

en: If you initialise a survey participants table for this survey then this survey will only be accessible to users who provide an access code either manually or by URL.
tr: Bu anket için bir anket katılımcıları tablosu hazırlarsanız, bu ankete yalnız el ya da adres ile katılımcı kodunu belirten kullanıcılar erişebilir.

en: If you remove this attribute, you will lose all information.
tr: Bu özniteliği silerseniz tüm bilgiler kaybolacak.

en: If you replace the label set the existing asssessment values will be lost.
tr: Etiket kümesini değiştirirseniz var olan değerlendirme değerleri kaybolacak.

en: If you replace the label set these translations will be lost.
tr: Etiket kümesini değiştirirseniz bu çeviriler kaybolacak.

en: If you set 'Yes' then no link will exist between survey participants table and survey responses table. You won't be able to identify responses by their access code.
tr: 'Evet' olarak ayarlandığında, anket katılımcıları tablosu ile anket yanıtları tablosu arasında bir bağlantı kurulmaz. Erişim kodu kullanılarak yanıtları kimin verdiği bulunamaz.

en: If you think this is a server error, please contact %s.
tr: Bu durumun bir sunucu sorunundan kaynaklandığını düşünüyorsanız, lütfen %s ile görüşün.

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
tr: Yanıtlar Anonim Kılınsın seçeneği etkinleştirilip bir anket katılım kodu tablosu oluşturulursa, katılımcıların anonim kılınması için, tamamlanmış anket katılım kodlarına tarih/saat yerine yalnızca 'Y' işareti konulur.

en: If you used an identifying access code to access this survey, please rest assured that this code will not be stored together with your responses. It is managed in a separate database and will only be updated to indicate whether you did (or did not) complete this survey. There is no way of matching identification access codes with survey responses.
tr: Bu ankete erişmek için bir erişim kodu kullandıysanız, lütfen bu kodun yanıtlarınız ile birlikte kaydedilmediğinden emin olabilirsiniz. Kodlar ayrı bir veritabanında saklanır ve yalnız bu anketi tamamlayıp tamamlamadığınızı belirtmek için kullanılır. Anket yanıtları ile erişim kodunu eşleştirmenin herhangi bir yolu yoktur.

en: If you want to activate it click here:
tr: Etkinleştirmek için buraya tıklayın:

en: If you want to apply original theme options, click here:
tr: Özgün tema ayarlarını kullanmak istiyorsanız buraya tıklayın:

en: If you want to change the question group this question is in.
tr: Sorunun bulunduğu soru grubunu değiştirmek isterseniz.

en: If you want to export blacklisted participants, set "Hide blacklisted participants" to "No" in CPDB settings.
tr: Kara listedeki katılımcıları vermek istiyorsanız CPDB ayarlarından "Kara listedeki katılımcılar gizlensin" seçeneğini "Hayır" olarak ayarlayın.

en: If you want to import survey on old installation or if your survey have problem: use old version (automatically selected if some code are duplicated).
tr: Eski bir sürümdeki anketi içe aktarmak istiyorsanız ya da anketinizde bir sorun varsa: eski sürümü kullanın (bazı kodlar çift ise otomatik olarak seçilir).

en: If you want to know more about them, check our manual.
tr: Ayrıntılı bilgi almak için belgelere bakın.

en: If you want to modify it %s you can extend it%s.
tr: Düzenlemek istiyorsanız %s kullanıma alabilirsiniz%s.

en: If you want to specify a link to the survey data policy, set "Show survey policy text with mandatory checkbox" to "Collapsible text" and use the placeholders {STARTPOLICYLINK} and {ENDPOLICYLINK} in the "Survey data policy checkbox label" field to define the link that opens the policy popup. If there is no placeholder given, there will be an appendix.
tr: Anket veri kullanımı koşulları için bir bağlantı belirtmek isterseniz, "Anket veri kullanımı koşulları metni ile işaretlenmesi zorunlu bir işaret kutusu görüntülensin" seçeneğini "Daraltılabilir metin" olarak ayarlayın ve koşullar açılan penceresinde görüntülenecek bağlantıyı belirtmek için "Anket veri kullanımı koşulları işaret kutusu etiketi" alanında {STARTPOLICYLINK} ve {ENDPOLICYLINK} kodlarını kullanın. Herhangi bir kod belirtilmemiş ise bir ek görüntülenir.

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
tr: İsterseniz %s dosya daha yükleyebilir ya da ankete geri dönebilirsiniz.

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
tr: Veritabanınız paylaşılıyorsa, önerilen ön ek "lime_" şeklindedir. Paylaşılmıyorsa bu alanı boş bırakabilirsiniz.

en: If your database is using a custom port attach it using a colon. Example: db.host.com:5431
tr: Vertiabanınız özel bir kapı kullanıyorsa, iki nokta üst üste ile kapı numarasını da yazın. Örnek: vt.sunucu.com:5431

en: Ignore
tr: Yok say

en: Ignored columns
tr: Yok sayılan sütunlar

en: Image
tr: Görsel

en: Images
tr: Görseller

en: Import
tr: İçe Aktar

en: Import (CSV)
tr: İçe aktar (CSV)

en: Import (JSON)
tr: İçe aktar (JSON)

en: Import (XML)
tr: İçe aktar (XML)

en: Import CSV
tr: CSV İçe Aktar

en: Import Label Set
tr: Etiket Kümesi İçe Aktar

en: Import VV file
tr: VV Dosyası İçe Aktar

en: Import a VV response data file
tr: VV Yanıt Dosyası İçe Aktar

en: Import a VV survey file
tr: VV Anket Dosyası İçe Aktar

en: Import a group
tr: Grup İçe Aktar

en: Import a question
tr: Soru İçe Aktar

en: Import as not finalized answers?
tr: Yanıtlar tamamlanmamış olarak içe aktarılsın

en: Import failed because of page reload.
tr: Sayfa yeniden yüklendiğinden içe aktarım tamamlanamadı.

en: Import failed. You specified an invalid file type '%s'.
tr: İçe aktarılamadı. Belirttiğiniz '%s' dosya türü geçersiz.

en: Import failed: Forced import was requested but the input file doesn't contain enough columns to fill the survey.
tr: İçe aktarılamadı: İçe aktarma işlemi dayatılarak yapıldı ancak giriş dosyasında anketi doldurmaya yetecek sütun yok.

en: Import failed: No answers could be mapped.
tr: İçe aktarılamadı: Herhangi bir yanıt ilişkilendirilemedi.

en: Import group
tr: Grubu içe aktar

en: Import label set resources
tr: Etiket Kümesi Kaynakları İçe Aktar

en: Import label set(s)
tr: Etiket kümesi içe aktar

en: Import of label set(s) is completed.
tr: Etiket kümesi içe aktarıldı.

en: Import of survey is completed.
tr: Anket içe aktarıldı.

en: Import old participant table
tr: Eski katılımcı tablosunu içe aktar

en: Import participants from:
tr: Katılımcılar şuradan içe aktarılsın:

en: Import permission role from XML
tr: İzin rolünü XML dosyasından içe aktarır

en: Import question
tr: Soru içe aktar

en: Import question group
tr: Soru grubunu içe aktar

en: Import resources ZIP archive
tr: Kaynakları ZIP Arşivi Olarak İçe Aktar

en: Import responses
tr: Yanıtları içe aktar

en: Import responses from a deactivated survey table
tr: Etkisizleştirilmiş bir anket tablosundaki yanıtları içe aktar

en: Import responses from deactivated survey table
tr: Yanıtları etkisizleştirilmiş anket tablosundan içe aktar

en: Import role
tr: Rolü içe aktar

en: Import survey
tr: Anket içe aktar

en: Import survey administrators from CSV
tr: Anket yöneticilerini CSV olarak içe aktar

en: Import survey administrators from Json
tr: Anket yöneticilerini JSON olarak içe aktar

en: Import survey data
tr: Anket Verisini İçe Aktar

en: Import survey participants from CSV file
tr: Anket katılımcıları CSV dosyasından içe aktarılsın

en: Import survey participants from LDAP
tr: Anket katılımcıları LDAP üzerinden içe aktarılsın

en: Import survey resources
tr: Anket kaynaklarını içe aktar

en: Import theme result:
tr: Tema içe aktarımı sonucu:

en: Import timings (if exist)
tr: Zamanlamalar içe aktarılsın (varsa)

en: Import users
tr: Kullanıcıları içe aktar

en: Importance
tr: Önem Derecesi

en: Important instructions
tr: Önemli bilgiler

en: Important: Quote all content that starts with an equal sign to prevent CSV injections.
tr: Önemli: CSV Injection açığını önlemek için tüm içeriklerin başına eşittir işareti ekleyin.

en: Imported Files List
tr: İçe Aktarılan Dosya Listesi

en: Imported files list
tr: İçe aktarılan dosya listesi

en: Imported files:
tr: İçe aktarılan dosyalar:

en: Imported resources for
tr: Şunun için içe aktarılan kaynaklar

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
tr: Bu grup, en az bir sorunun içeriğinde kendisine bağlı bir koşul olduğundan silinemiyor

en: In LimeSurvey a survey is organized in groups and questions. To begin creating questions, we first need a question group.
tr: LimeSurvey içinde bir anket gruplar ve sorulardan oluşur. Sorular eklemeye başlamak için önce bir soru grubu oluşturmalısınız.

en: In the printable version the condition is being replaced with this explanation text.
tr: Yazdırılabilir sürümde koşulun yerinde bu açıklama metni görüntülenir..

en: In this field you may type a short description of your survey.
tr: Bu alana anketinizin kısa bir açıklamasını yazabilirsiniz.

en: Inactive
tr: Etkin değil

en: Include:
tr: Katılacak:

en: Incomplete only
tr: Yalnız tamamlanmamışlar

en: Incomplete responses
tr: Tamamlanmamış yanıtlar

en: Incomplete responses only
tr: Yalnız eksik yanıtlar

en: Incorrect permissions in your %s folder.
tr: %s klasörünüzün izinleri doğru değil.

en: Incorrect username and/or password!
tr: Kullanıcı adı ve/veya parolası yanlış!

en: Increase
tr: Artış

en: Incremental
tr: Artan

en: Indonesian
tr: Endonezyaca

en: Info
tr: Bilgiler

en: Inherit
tr: Devrir al

en: Inherit everything
tr: Her şey devir alınsın

en: Inherit:
tr: Devral:

en: Inherited value:
tr: Devir alınan değer:

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
tr: Başlangıçtaki Süper yönetici silinemez!

en: Initialise participant table
tr: Katılımcı tablosunu hazırla

en: Inline HTML editor
tr: İçsel HTML düzenleyici

en: Inline text
tr: İçerlek metin

en: Input
tr: Giriş

en: Input validation
tr: Giriş doğrulaması

en: Insert a new subquestion after this one
tr: Bundan sonra yeni bir alt soru ekle

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde, yazdırılabilir görünümde bu sorudan önce bir sayfa sonu eklenir.

en: Insert page break in printable view
tr: Yazdırılabilir görünümde sayfa sonu eklensin

en: Insert/edit placeholder field
tr: Kod alanı ekle ya da düzenle

en: Inserting the label set failed.
tr: Etiket kümesi eklenemedi.

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
tr: Bir dizge içindeki tüm yeni satır işaretlerinin önüne HTML satır sonu işaretleri ekler

en: Install
tr: Kur

en: Install ZIP
tr: ZIP dosyasını kur

en: Install plugin ZIP file
tr: Uygulama eki ZIP dosyasını kur

en: Install plugin by ZIP archive
tr: Uygulama ekini ZIP dosyasından kurar

en: Install this plugin
tr: Bu uygulama ekini kur

en: Installation aborted.
tr: Kurulumdan vazgeçildi.

en: Installed survey themes:
tr: Kurulmuş anket temaları:

en: Instructions for the impatient
tr: İzleyeceğiniz işlem adımları

en: Integer only
tr: Yalnız tamsayılar

en: Interface language:
tr: Arayüz dili:

en: Interfaces
tr: Arayüzler

en: Internal database authentication
tr: İç veritabanı kimlik doğrulaması

en: Internal database authentication method is not allowed for this user
tr: Bu kullanıcı için iç veritabanı kimlik doğrulaması yöntemine izin verilmiyor

en: Interview time
tr: Görüşme süresi

en: Invalid ID
tr: Kod geçersiz

en: Invalid PERL Regular Expression: %s
tr: PERL Kurallı İfadesi Geçersiz: %s

en: Invalid action
tr: İşlem geçersiz

en: Invalid datetime %s value for %s
tr: %s tarih saat değeri %s için geçersiz

en: Invalid email address.
tr: E-posta adresi geçersiz.

en: Invalid group id
tr: Gurp kodu geçersiz

en: Invalid group number for this survey:
tr: Bu anketin grup numarası geçersiz:

en: Invalid label set.
tr: Etiket kümesi geçersiz.

en: Invalid language
tr: Dil geçersiz

en: Invalid notification id
tr: Bildirim kodu geçersiz

en: Invalid numeric value for %s
tr: %s için sayısal değer geçersiz

en: Invalid parameter %s (%s already set)
tr: %s parametresi geçersiz (%s zaten ayarlanmış)

en: Invalid question
tr: Soru Geçersiz

en: Invalid question - probably missing subquestions or language-specific settings for language %s
tr: Soru geçersiz. Alt sorular ya da %s dili için dile özel ayarlar eksik olabilir

en: Invalid question code %s
tr: %s soru kodu geçersiz

en: Invalid question group id
tr: Soru grubu kodu geçersiz

en: Invalid question id
tr: Soru kodu geçersiz

en: Invalid screen name
tr: Ekran adı geçersiz

en: Invalid survey ID
tr: Anket kodu geçersiz

en: Invalid survey id
tr: Anket kodu geçersiz

en: Invalid theme name
tr: Tema adı geçersiz

en: Invalid type.
tr: Tür geçersiz.

en: Invalid value(s) on the stack
tr: Yığında geçersiz değerler var

en: Invitation
tr: Çağrı

en: Invitation %s skipped, already sent.
tr: %s çağrısı zaten gönderilmiş olduğundan atlandı.

en: Invitation attachments:
tr: Çağrı ek dosyaları:

en: Invitation email
tr: Çağrı e-postası

en: Invitation email body
tr: Çağrı e-postasının metni

en: Invitation email body:
tr: Çağrı e-postasının metni:

en: Invitation email subject
tr: Çağrı e-postası konusu

en: Invitation email subject:
tr: Çağrı e-postası konusu:

en: Invitation email:
tr: Çağrı e-postası metni:

en: Invitation sent date
tr: Çağrı gönderim zamanı

en: Invitation sent to:
tr: Çağrı gönderilen:

en: Invitation sent?
tr: Çağrı gönderildi

en: Invitation status:
tr: Çağrı durumu:

en: Invitation to participate in a survey
tr: Ankete katılma çağrısı

en: Invitations & reminders
tr: Çağrılar ve Anımsatıcılar

en: Invited
tr: Çağrılanlar

en: Irish
tr: İrlandaca

en: Is no answer (missing) allowed when either 'Equals sum value' or 'Minimum sum value' are set?
tr: 'Toplam değere eşit' ya da 'En düşük toplam değer' belirtilmişse, eksik (boş) yanıtlara izin verilsin

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
tr: Katılımcı yüklediği dosyaya açıklama yazmalı mı?

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
tr: Katılımcı yüklediği dosyaya bir başlık yazmalı mı?

en: Is your ComfortUpdate up to date?
tr: ComfortUpdate yazılımınız güncel mi?

en: It also makes it easy to do bulk editing of your survey, such as find-replace, bulk-reordering, looping (repeating groups), and testing (such as temporarily disabling mandatory or validation criteria).
tr: Bu seçenek ayrıca anketinizde, bulma-değiştirme, toplu sıra değiştirme, çevrimler (grupları yineleme) ve deneme (zorunlu alanları ya da doğrulama ölçütlerini geçici olarak etkisizleştirme gibi) toplu düzenlenme işlemlerini de kolaylaştırır.

en: It completely eliminates the dependence upon SGQA codes.
tr: SGQA kodlarına bağımlılığı tamamen göz ardı eder.

en: It is missing a quota message for the following languages:
tr: Şu diller için kota iletisi eksik:

en: It is not suitable for backing up a LimeSurvey survey as it cannot export conditions, and isn't able to export all question types.
tr: Koşullar ve tüm soru türleri dışa aktarılamadığından bir LimeSurvey anketinin yedeklenmesi için uygun değildir.

en: It is presented group by group.
tr: Sorular gruplar halinde sorulur.

en: It is presented on one single page.
tr: Sorular tek bir sayfada görüntülenir.

en: It is presented question by question.
tr: Sorular tek tek sorulur.

en: It seems that ComfortUpdate doesn't know the version you're trying to update to. Please restart the process.
tr: ComfortUpdate güncellemek istediğiniz sürümü tanıyamadı. Lütfen işlemi yeniden başlatın.

en: It seems that the ComfortUpdate server is not responding. Please try again in few minutes or contact the LimeSurvey team.
tr: ComfortUpdate sunucusu yanıt vermiyor. Lütfen bir kaç dakika sonra yeniden deneyin ya da LimeSurvey ekibi ile görüşün.

en: It seems that your server doesn't support PHP CURL Library. Please install it before proceeding to ComfortUpdate.
tr: Sunucunuzda PHP CURL kitaplığının kurulu olmadığı görülüyor. Lütfen ComfortUpdate özelliğini kullanmadan önce CURL kitaplığını kurun.

en: It seems you're using a version coming from the LimeSurvey GitHub repository. You can't use ComfortUpdate.
tr: LimeSurvey GitHub deposundan aldığınız bir sürümü kullanıyor gibi görünüyorsunuz. Bu sürüm ComfortUpdate ile güncellenemez.

en: It uses cookies for access control.
tr: Erişim denetimi için çerezler kullanılır.

en: It will also contain the necessary stylesheets to put it up on any HTML-ready devices or browsers.
tr: Ayrıca HTML uyumlu aygıt ya da tarayıcılarda görüntülenme için gerekli biçem sayfaları da eklenir.

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
tr: Ayrıca bu anket için yüklenmiş olan tüm kaynak ve dosyalar da silinecek.

en: It will include the following data in a ZIP file ending with '.lsa'.
tr: '.lsa' uzantılı bir ZIP dosyası içinde şu veriler bulunur.

en: It will not affect your update key.
tr: Güncelleme anahtarınız etkilenmeyecek.

en: It will not contain any logic or EM-functionality, you'll have to take that into account yourself.
tr: Herhangi bir mantık ya da EM özelliği bulunmayacak. Bu durumu hesaba katmalısınız.

en: It's still possible to perform statistics on responses using LimeSurvey.
tr: Bununla birlikte LimeSurvey üzerinden yanıtlarla ilgili istatistikleri alabilirsiniz.

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Italian (informal)
tr: İtalyanca (günlük dil)

en: Iterate survey
tr: Anketi yinele

en: JS-Debug mode [Backend]:
tr: JavaScript Hata Ayıklama Kipi [Yönetim]:

en: JS-Debug mode [Frontend]:
tr: JavaScript Hata Ayıklama Kipi [Ön Yüz]:

en: Jan
tr: Oca

en: January
tr: Ocak

en: Japanese
tr: Japonca

en: JavaScript files:
tr: JavaScript dosyaları:

en: Join array elements with a string
tr: Dizi elemanlarını bir dizge ile birleştirir

en: Join strings, return joined string.This function is an alias of implode("",argN)
tr: Metin birleştirme, birleştirilmiş metini verir. implode("",argN) komutu ile aynıdır

en: Jul
tr: Tem

en: July
tr: Temmuz

en: Jump to question after import?
tr: İçe aktarıldıktan sonra soruya atlansın

en: Jun
tr: Haz

en: June
tr: Haziran

en: Just click on this button and a new window will open, where you can test run your survey.
tr: Bu düğme üzerine tıklayın ve açılan pencerede anketinizi deneyin.

en: Just share this link with some of your friends and of course, test it yourself.
tr: Bu bağlantıyı arkadaşlarınızla paylaşabilir, anketinizi denemek için kullanabilirsiniz.

en: KOI8-R Relcom Russian
tr: KOI8-R Relcom Rusça

en: KOI8-U Ukrainian
tr: KOI8-U Ukraynaca

en: Kazakh
tr: Kazakça

en: Keep old value
tr: Eski değer korunsun

en: Key can't be null!
tr: Anahtar boş olamaz!

en: Key update
tr: Anahtar güncelleme

en: Korean
tr: Korece

en: Kurdish (Kurmanji)
tr: Kürtçe (Kırmançi)

en: Kurdish (Sorani)
tr: Kürtçe (Sorani)

en: Kyrgyz
tr: Kırgızca

en: LDAP authentication
tr: LDAP kimlik doğrulaması

en: LDAP authentication failed: LDAP PHP module is not available.
tr: LDAP kimlik doğrulaması yapılamadı: LDAP PHP modülü kullanılamıyor.

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
tr: LDAP etkisizleştirilmiş ya da tanımlı LDAP sorgusu yok.

en: LDAP queries are defined by the administrator in the configuration file /application/config/ldap.php .
tr: Yönetici tarafından tanımlanan LDAP sorguları /application/config/ldap.php yapılandırma dosyasında bulunur.

en: LDAP query
tr: LDAP sorgusu

en: Label
tr: Etiket

en: Label %s
tr: Etiket %s

en: Label could not be created.
tr: Etiket kaydedilemedi.

en: Label for 'Other:' option
tr: 'Diğer' seçeneğinin etiketi

en: Label set ID
tr: Etiket kümesi kodu

en: Label set browser
tr: Etiket kümesi tarayıcı

en: Label set couldn't be saved
tr: Etiket kümesi kaydedilemedi

en: Label set editor
tr: Etiket kümesi düzenleyici

en: Label set import summary
tr: Etiket kümesi içe aktarma özeti

en: Label set name
tr: Etiket kümesi adı

en: Label set storage
tr: Etiket kümesi depolaması

en: Label set successfully saved
tr: Etiket kümesi kaydedildi

en: Label set successfully saved.
tr: Etiket kümesi kaydedildi.

en: Label set sucessfully created.
tr: Etiket kümesi eklendi.

en: Label set sucessfully deleted.
tr: Etiket kümesi silindi.

en: Label set “%s” was successfully deleted.
tr: "%s" etiket kümesi silindi.

en: Label sets
tr: Etiket kümeleri

en: Label sets list
tr: Etiket kümeleri listesi

en: Label wrapping width
tr: Etiket kapsama genişliği

en: Label:
tr: Etiket:

en: Labels
tr: Etiketler

en: Labels sucessfully updated
tr: Etiketler güncellendi

en: Landscape
tr: Yatay

en: Language
tr: Dil

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Language selection
tr: Dil seçimi

en: Language successfully deleted
tr: Dil silindi

en: Language switch
tr: Dil değiştirici

en: Language:
tr: Dil:

en: Language?
tr: Dil?

en: Languages
tr: Diller

en: Languages:
tr: Diller:

en: Last VV version
tr: Son VV sürümü

en: Last invited
tr: Son ziyaret

en: Last login
tr: Son oturum açma

en: Last name
tr: Soyadı

en: Last name of the participant
tr: Katılımcının soyadı

en: Last name:
tr: Soyadınız:

en: Last page
tr: Son bakılan sayfa

en: Last recorded login
tr: Son kaydedilmiş oturum açma

en: Last reminder sent date
tr: Son anımsatıcı gönderim zamanı

en: Last updated:
tr: Son güncelleme:

en: Last visited question:
tr: Son bakılan soru:

en: Last visited survey:
tr: Son bakılan anket:

en: Later than:
tr: Şundan sonra:

en: Latvian
tr: Latviyaca

en: Launch the survey with this participant
tr: Anketi bu kullanıcı ile başlat

en: Left to right
tr: Soldan Sağa

en: Less than
tr: Küçüktür

en: Less than (Strings)
tr: Küçüktür (yazılar)

en: Less than or equal to
tr: Küçük ya da eşittir

en: Less than or equal to (Strings)
tr: Küçük ya da eşittir (yazılar)

en: Less than:
tr: Şundan küçük:

en: Let's add a question group
tr: Bir soru grubu ekleyelim

en: Let's have a look at your first survey.
tr: İlk anketinize göz atalım.

en: Let's start with subquestions.
tr: Alt sorularla başlayalım.

en: Level
tr: Düzey

en: License
tr: Lisans

en: License:
tr: Lisans:

en: LimeSurvey 3.x or newer does not support Internet Explorer for the LimeSurvey administration, anymore. However most of the functionality should still work.
tr: LimeSurvey 3.x ve üzerindeki sürümlerde LimeSurvey yönetimi için Internet Explorer uygulaması artık desteklenmiyor. Gene de çoğu işlem yapılabilir.

en: LimeSurvey Forums
tr: LimeSurvey Forumu

en: LimeSurvey Fruity Theme
tr: LimeSurvey Fruity Teması

en: LimeSurvey Homepage
tr: LimeSurvey Web Sitesi

en: LimeSurvey Manual
tr: LimeSurvey Rehberi

en: LimeSurvey build
tr: LimeSurvey yapımı

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
tr: LimeSurvey bu veritabanını sizin için oluşturmayı deneyebilir.

en: LimeSurvey extension marketplace
tr: LimeSurvey eklenti mağazası

en: LimeSurvey has been installed successfully.
tr: LimeSurvey kuruldu.

en: LimeSurvey installer
tr: LimeSurvey kurucu

en: LimeSurvey offers you a lot of different question types.
tr: LimeSurvey size kullanabileceğiniz pek çok farklı soru türü sunar.

en: LimeSurvey online manual
tr: Çevrimiçi LimeSurvey rehberi

en: LimeSurvey theme editor
tr: LimeSurvey tema düzenleyici

en: LimeSurvey version
tr: LimeSurvey sürümü

en: Limesurvey online manual
tr: Çevrimiçi LimeSurvey belgeleri

en: Limit
tr: Sınır

en: Limit the number of possible answers
tr: Olası yanıt sayısı sınırlansın

en: Limit the number of possible answers fixed by number of columns in database
tr: Olası yanıt sayısı veritabanındaki sütun sayısıyla sabitlensin

en: Limit time to answer question (in seconds)
tr: Saniye olarak, soruları yanıtlama süresini sınırlayın

en: Limit:
tr: Sınır:

en: Line
tr: Çizgi

en: Line %s
tr: %s. satır

en: Line %s : %s
tr: %s. satır : %s

en: Line %s : %s %s
tr: %s. satır : %s %s

en: Line %s : %s %s (%s)
tr: %s. satır : %s %s (%s)

en: Line %s : %s %s (%s) - token : %s
tr: %s. satır : %s %s (%s) - kod : %s

en: Line %s: Fields found: %s Expected: %s
tr: Satır %s: Bulunan alan: %s Beklenen: %s

en: Line chart
tr: Çizgi çizelge

en: List
tr: Liste

en: List (Dropdown)
tr: Liste (Açılan)

en: List (Radio)
tr: Liste (Radyo)

en: List active surveys
tr: Etkin anketleri görüntüle

en: List all
tr: Tümünü listele

en: List available surveys
tr: Kullanılabilecek anketlere bakın

en: List menu entries
tr: Menü kayıtlarını listele

en: List question groups
tr: Soru grupları

en: List questions
tr: Soru Listesi

en: List survey publicly:
tr: Anket herkese açık olsun:

en: List surveys
tr: Anket Listesi

en: List with comment
tr: Açıklama liste

en: Listed publicly:
tr: Herkese açık olarak görüntülensin:

en: Lithuanian
tr: Litvanyaca

en: Load
tr: Yükle

en: Load error. Please contact the plugin author.
tr: Yükleme sorunu. Lütfen uygulama eki geliştiricisi ile görüşün.

en: Load now
tr: Şimdi yükle

en: Load unfinished survey
tr: Tamamlanmamış anketi yükle

en: Load with pjax
tr: pjax ile yüklensin

en: Loading translations
tr: Çeviriler yükleniyor

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Local Server
tr: Yerel Sunucu

en: Location
tr: Konum

en: Lock question organizer
tr: Soru düzenleyiciyi kilitle

en: Lock question organizer in sidebar by default:
tr: Varsayılan olarak soru düzenleyiciyi yan çubuğa kilitle:

en: Log in
tr: Oturum aç

en: Logic
tr: Mantık

en: Logic File for Survey #
tr: Şu Anket No için Mantık Dosyası

en: Logo file
tr: Logo dosyası

en: Logout
tr: Oturumu kapat

en: Logout successful.
tr: Oturumunuzu kapattınız.

en: Long free text
tr: Uzun serbes metin

en: Lowercase characters and digits, starting with a character - length from 6 to 60 characters
tr: Bir karakter ile başlayan küçük harfler ve rakamlar - 6 ile 60 karakter arasındadır

en: Luxembourgish
tr: Lüksemburgca

en: MYSQL version is only %s
tr: Yüklü MySQL sürümü %s

en: MYSQL version required:
tr: Gerekli MySQL sürümü:

en: Mac Central European
tr: Mac Merkez Avrupa

en: Mac West European
tr: Mac Batı Avrupa

en: Macedonian
tr: Makedonca

en: Mail to all Members
tr: Tüm üyelere e-posta gönder

en: Main Admin Screen
tr: Ana Yönetim Ekranı

en: Main survey menu
tr: Ana anket menüsü

en: Maintenance mode is active!
tr: Bakım kipi etkin!

en: Maintenance mode:
tr: Bakım kipi:

en: Maintenance modes: 
    Off
    Soft lock - participants are able to finish started surveys, no new participants are allowed
    Full lock - none of participants are allowed to take survey, even if they already started to take it
tr: Bakım kipleri: 
    Kapalı
    Yumuşak kilit - Katılımcılar başlatılmış anketleri tamamlayabilir, yeni katılımcılara izin verilmez
    Tam kilit - Yapmaya başlamış bile olsalar hiç bir katılımcının anketi yapmasına izin verilmez

en: Maintenance!
tr: Bakımda!

en: Make a comment on your choice here:
tr: Seçiminiz hakkında bir açıklama yazın:

en: Make a string lowercase
tr: Bir dizgeyi küçük harflere dönüştürür

en: Make a string uppercase
tr: Bir dizgeyi büyük harflere dönüştürür

en: Make sure all images on this screen are loaded before clicking on the button.
tr: Düğmeye tıklamadan önce bu sayfadaki tüm görsellerin yüklendiğinden emin olun.

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
tr: 'Diğer' seçeneği etkinken 'Diğer açıklaması' alanının doldurulması zorunlu kılınır

en: Make these mappings automatic in future
tr: Daha sonra da bu ilişkiler kullanılsın

en: Makes this question mandatory in your survey. Option "Soft" gives a possibility to skip a question without giving any answer.
tr: Anket bu soruyu zorunlu kılar. "Yumuşak" seçeneği sorunun yanıt verilmeden atlanabilmesini sağlar.

en: Malay
tr: Malayca

en: Malayalam
tr: Malayca

en: Male
tr: Erkek

en: Maltese
tr: Maltizce

en: Manage attribute fields
tr: Öznitelik alanları yönetimi

en: Manage attributes
tr: Öznitelik yönetimi

en: Manage label sets
tr: Etiket kümesi yönetimi

en: Manage menu entries
tr: Menü kayıtları yönetimi

en: Manage survey administrators
tr: Anket yöneticileri yönetimi

en: Manage your key
tr: Anahtarınızı yönetin

en: Mandatory
tr: Zorunlu

en: Mandatory Question
tr: Zorunlu Soru

en: Mandatory attribute
tr: Zorunlu öznitelik

en: Mandatory field:
tr: Zorunlu alan:

en: Mandatory fields:
tr: Zorunlu alanlar:

en: Mandatory:
tr: Zorunlu:

en: Mandatory?
tr: Zorunlu

en: Map height
tr: Harita yüksekliği

en: Map height in pixel
tr: Piksel cinsinden harita yüksekliği

en: Map participant attributes
tr: Katılımcı özniteliklerini eşleştir

en: Map survey participant attributes
tr: Anket katılımcı öznitelikleri eşleştirmesi

en: Map width
tr: Harita genişliği

en: Map width in pixel
tr: Piksel cinsinden harita genişliği

en: Map your central participant attributes to existing survey participant attributes or create new ones
tr: Merkezi katılımcı özniteliklerini var olan bir anket katılımcı özniteliği ile ya da ekleyeceğiniz yeni öznitelikler ile eşleştirin

en: Map your survey participant attributes to an existing participant attribute or create a new one
tr: Anket katılımcılarının özniteliklerini var olan katılımcı öznitelikleriyle ilişkilendirin ya da yeni bir öznitelik ekleyin

en: Map zoom level
tr: Harita yakınlaştırma düzeyi

en: March
tr: Mart

en: Margin before questionnaireInfo element (mm)
tr: Anket bilgisi bileşeninden önceki boşluk (mm)

en: Mask questions
tr: Kalıp sorular

en: Max number of files
tr: En fazla dosya sayısı

en: Max reminders:
tr: En fazla anımsatıcı:

en: Maximum
tr: En çok

en: Maximum answers
tr: En çok yanıt

en: Maximum characters
tr: En çok karakter

en: Maximum characters allowed
tr: İzin verilen en çok karakter sayısı

en: Maximum columns for answers
tr: Yanıtlar için en fazla sütun sayısı

en: Maximum date
tr: En yeni tarih

en: Maximum date, valide date in any English textual datetime description (YYYY-MM-DD for example). Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format) value. For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
tr: En büyük tarih, tarihi YYYY-AA-GG biçiminde ya da herhangi bir İngilizce metinsel tarih saat açıklaması şeklinde yazın. İfade yönetimi kullanılabilir (yalnız YYYY-AA-GG biçiminde). Açılan kutu için: tarihin kullanılacağı değişken aynı sayfada değil ise yalnız yıl kısıtlanır.

en: Maximum file size allowed (in KB)
tr: İzin verilen en büyük dosya boyutu (kb olarak)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
tr: Katılımcının bu soru için yükleyebileceği en fazla dosya sayısı

en: Maximum sum value
tr: Toplamda en büyük değer

en: Maximum sum value of multiple numeric input
tr: Birden çok sayısal değerin toplamının en büyük değeri

en: Maximum value
tr: En büyük toplam değer

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
tr: Dizi için en büyük değer (çoklu-esnek) soru türü

en: Maximum value of the numeric input
tr: Birden çok sayısal değerin toplamının en büyük değeri

en: Maximum:
tr: En büyük:

en: Maybe you don't have permission.
tr: Belki izniniz olmayabilir.

en: Median:
tr: Medyan:

en: Members
tr: Üyeler

en: Menu
tr: Menü

en: Menu ID?
tr: Menü Kodu?

en: Menu class
tr: Menü sınıfı

en: Menu class?
tr: Menü sınıfı?

en: Menu configuration
tr: Menü yapılandırması

en: Menu entries
tr: Meni ögeleri

en: Menu entries configuration
tr: Menü ögeleri yapılandırması

en: Menu icon
tr: Menü simgesi

en: Menu icon type
tr: Menü simge türü

en: Menu link
tr: Menü bağlantısı

en: Menu name
tr: Menü adı

en: Menu title
tr: Menü başlığı

en: Message
tr: İleti

en: Message:
tr: İleti:

en: Millisecond
tr: Milisaniye

en: Min days between reminders:
tr: Anımsatıcılar arasındaki en az gün sayısı:

en: Min number of files
tr: En az dosya sayısı

en: Minimum
tr: En az

en: Minimum answers
tr: En az yanıt

en: Minimum date
tr: En eski tarih

en: Minimum date, valide date in YYYY-MM-DD format or any English textual datetime description. Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format). For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
tr: En küçük tarih, tarihi YYYY-AA-GG biçiminde ya da herhangi bir İngilizce metinsel tarih saat açıklaması şeklinde yazın. İfade yönetimi kullanılabilir (yalnız YYYY-AA-GG biçiminde). Açılan kutu için: tarihin kullanılacağı değişken aynı sayfada değil ise yalnız yıl kısıtlanır.

en: Minimum height of single choice answer boxes
tr: Tek seçenekli yanıt kutularının en az yüksekliği

en: Minimum height of subquestion items
tr: Alt soru ögelerinin en az yüksekliği

en: Minimum memory available
tr: Kullanılabilecek en az bellek

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
tr: Katılımcının bu soru için yüklemesi gereken en az dosya sayısı

en: Minimum password length
tr: En az parola uzunluğu

en: Minimum requirements
tr: En düşük sistem gereksinimleri

en: Minimum section height (mm)
tr: En az bölüm yüksekliği (mm)

en: Minimum sum value
tr: En küçük toplam değer

en: Minimum value
tr: En küçük değer

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
tr: Dizi için en küçük değer (çoklu-esnek) soru türü

en: Minimum value of the numeric input
tr: Birden çok sayısal değerin toplamının en küçük değeri

en: Minimum:
tr: En küçük:

en: Minute
tr: Dakika

en: Minute step interval
tr: Dakika adımı aralığı

en: Miscellaneous files
tr: Çeşitli dosyalar

en: Missing %s closing right parentheses
tr: %s sağ kapama parantezi eksik

en: Missing columns
tr: Eksik sütunlar

en: Missing configuration file.
tr: Yapılandırma dosyası eksik.

en: Missing source tag in updater xml
tr: Güncelleyici XML dosyasında source kod imi eksik

en: Missing stable tag in updater xml
tr: Güncelleyici XML dosyasında stable kod imi eksik

en: Missing tag %s in %s in extension config.xml
tr: %s kod imi %s eklentisinin config.xml dosyası içinde eksik

en: Missing tag %s in extension config.xml
tr: %s kod imi eklentinin config.xml dosyası içinde eksik

en: Missing type tag in updater xml
tr: Güncelleyici XML dosyasında type kod imi eksik

en: Mobile
tr: Mobil

en: Mod time
tr: Değiştirilme

en: Modified at
tr: Son değişiklik

en: Modified by
tr: Değiştiren

en: Modified on
tr: Değişiklik zamanı

en: Modify
tr: Düzenle

en: Mongolian
tr: Moğolca

en: Month
tr: Ay

en: Month display style
tr: Aylık görünüm biçemi

en: More about conditions and the ExpressionScript engine.
tr: Koşullar ve ExpressionScript işleyici hakkında ayrıntılı bilgi.

en: More languages
tr: Diğer diller

en: Move
tr: Taşı

en: Move all fields to create column
tr: Sütun oluşturmak için tüm alanları taşı

en: Move file
tr: Dosyayı taşı

en: Move on without warning
tr: Uyarmadan ilerleme

en: Move to question:
tr: Şu soruya taşıyın:

en: Moving user templates to new location at %s...
tr: Kullanıcı temaları şu %s konumuna taşınıyor...

en: Multiple choice
tr: Birkaç seçim

en: Multiple choice questions
tr: Birkaç seçimli sorular

en: Multiple choice with comments
tr: Açıklamalar ile birkaç seçenek

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
tr: Birden çok sayısal girişin toplamı bu değere eşit olmalı

en: Multiple numerical input
tr: Birkaç sayısal giriş

en: Multiple short text
tr: Birkaç kısa metin

en: My account
tr: Hesabım

en: My first question group
tr: İlk soru grubum

en: My personal menu entries
tr: Kişisel menü ögelerim

en: My personal menus
tr: Kişisel Menülerim

en: My personal settings
tr: Kişisel ayarlarım

en: My profile
tr: Profilim

en: My user groups
tr: Kullanıcı gruplarım

en: MySQL database engine type
tr: MySQL veritabanı işleyici türü

en: Myanmar (Burmese)
tr: Myanmar (Burmaca)

en: Name
tr: Kayıt Adı

en: Name [ID]
tr: Ad [Kod]

en: Name of the page where the box should be shown
tr: Kutunun görüntüleneceği sayfanın adı

en: Name of the survey
tr: Anket adı

en: Name of the survey administrator
tr: Anket yöneticisinin adı

en: Name should be at least have one sign
tr: Ad en az bir işarete sahip olmalıdır

en: Name:
tr: Ad:

en: Navigation
tr: Gezinme

en: Navigation delay (seconds):
tr: Gezinme gecikmesi (saniye)

en: Need {n} access code.|Need {n} access codes.
tr: {n} erişim kodu gerekli.|{n} erişim kodu gerekli.

en: Neither agree nor disagree
tr: Ne katılıyorum ne katılmıyorum

en: New
tr: Yeni

en: New UNSTABLE update available:
tr: KARARSIZ bir sürüm yayınlanmış:

en: New answer for quota '%s'
tr: '%s' kotası için yeni yanıt

en: New answer option
tr: Başka bir yanıt seçeneği

en: New box
tr: Yeni kutu

en: New box created
tr: Yeni kutu eklendi

en: New dummy participants were added.
tr: Yeni boş katılımcılar eklendi.

en: New entry was added.
tr: Yeni kayıt eklendi.

en: New files were successfully installed.
tr: Yeni dosyalar kuruldu.

en: New files will be downloaded and installed.
tr: Yeni dosyalar indirilecek ve kurulacak.

en: New key
tr: Yeni anahtar

en: New label set
tr: Etiket kümesi ekle

en: New password:
tr: Yeni parola:

en: New password: %s
tr: Yeni parola: %s

en: New question group
tr: Yeni soru grubu

en: New question group was saved.
tr: Yeni soru grubu kaydedildi.

en: New quota
tr: Yeni kota

en: New quota saved
tr: Yeni kota kaydedildi

en: New rows
tr: Yeni satırlar

en: New scenario number:
tr: Yeni senaryo numarası:

en: New survey
tr: Anket Ekle

en: New survey id:
tr: Yeni anket kodu:

en: New survey title:
tr: Yeni anket başlığı:

en: New update available:
tr: Yeni bir güncelleme yayınlanmış:

en: Next
tr: Sonraki

en: Next century
tr: Sonraki yüzyıl

en: Next choice
tr: Sonraki seçenek

en: Next decade
tr: Sonraki on yıl

en: Next month
tr: Sonraki ay

en: Next year
tr: Sonraki yıl

en: Next, we will create subquestions and answer options.
tr: Şimdi alt soruları ve yanıt seçeneklerini oluşturacağız.

en: No
tr: Hayır

en: No (but optional)
tr: Hayır (ancak isteğe bağlı)

en: No CFIELDNAME field set!
tr: CFIELDNAME alanı belirtilmemiş!

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
tr: Grup kodu (GID) belirtilmemiş. Soru içe aktarılamıyor

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
tr: Anket numarası belirtilmedi. Soru içe aktarılamıyor.

en: No Username selected.
tr: Kullanıcı adı seçilmemiş.

en: No answer
tr: Yanıt yok

en: No answer:
tr: Yanıt yok:

en: No answers have been set for this quota.
tr: Bu kota için herhangi bir yanıt ayarlanmamış.

en: No attributes found.
tr: Herhangi bir öznitelik bulunamadı.

en: No available surveys
tr: Şu anda katılabileceğiniz bir anket yok

en: No build version found!
tr: Yapım sürümü bulunamadı!

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
tr: Yinelendikleri için hiçbir koşul kopyalanamadı

en: No control on checkbox
tr: İşaret kutusunun denetimi yok

en: No custom function for this survey
tr: Bu anket için herhangi bir özel işlev yok

en: No customizable entries found.
tr: Özelleştirilebilecek bir öge bulunamadı.

en: No database action required!
tr: Herhangi bir veritabanı işlemi gerekmiyor!

en: No file selected
tr: Herhangi bir dosya seçilmemiş

en: No file was uploaded.
tr: Herhangi bir dosya yüklenmemiş.

en: No group found!
tr: Henüz bir grup yok!

en: No info or no data found
tr: Herhangi bir bilgi ya da veri bulunamadı

en: No invitation code is needed to complete the survey.
tr: Bu anketi tamamlamak için çağrı kodu gerekmiyor.

en: No issues with question group order found.
tr: Soru grubu sıralamasında herhangi bir sorun bulunamadı.

en: No issues with question order found.
tr: Soru sıralamasında herhangi bir sorun bulunamadı.

en: No label sets available
tr: Kullanılabilecek bir etiket kümesi yok

en: No label sets found.
tr: Henüz bir etiket kümesi yok.

en: No matching CFIELDNAME group!
tr: Uyan CFIELDNAME grubu yok!

en: No matching CQID
tr: Uyan CQID yok

en: No matching group
tr: Uyan grup bulunamadı

en: No matching question
tr: Uyan soru bulunamadı

en: No matching survey
tr: Uyan anket bulunamadı

en: No new participants were created
tr: Yeni eklenen bir katılımcı yok

en: No notifications found
tr: Herhangi bir bildirim yok

en: No of surveys
tr: Anket sayısı

en: No old responses found.
tr: Herhangi bir eski yanıt bulunamadı.

en: No old survey or survey participants table selected.
tr: Herhangi bir eski anket ya da anket katılımcıları tablosu seçilmemiş.

en: No parent group
tr: Üst grup yok

en: No parent menu
tr: Üst Menü Yok

en: No participant information lost.
tr: Hiç bir katılımcı bilgisi kaybolmayacak.

en: No participant shares were deleted
tr: Herhangi bir katılımcı paylaşımı silinmedi

en: No participant table found for this survey!
tr: Bu anket için bir katılımcı tablosu bulunamadı!

en: No participants deleted
tr: Herhangi bir katılımcı silinmedi

en: No participants found.
tr: Herhangi bir katılımcı bulunamadı.

en: No permission
tr: İzin yok

en: No preview available
tr: Ön izleme yok

en: No question group found.
tr: Henüz bir soru grubu bulunamadı.

en: No question group in this survey
tr: Bu ankette henüz bir soru grubu yok

en: No question groups found.
tr: Henüz bir soru grubu eklenmemiş.

en: No question index will be shown with this format.
tr: Bu biçimde, hiç bir soru indeksi görüntülenmez.

en: No questions found.
tr: Henüz bir soru yok.

en: No quotas
tr: Kota yok

en: No quotas have been set for this survey
tr: Bu anket için kota belirtilmemiş

en: No reminder(s) sent
tr: Herhangi bir anımsatıcı gönderilmedi

en: No replacement variable available for this field
tr: Bu alan için değiştirilecek bir değişken bulunmuyor

en: No response lines in your file.
tr: Dosyanızda hiç yanıt satırı yok.

en: No responses are lost.
tr: Hiç bir yanıt kaybolmayacak.

en: No server answer
tr: Sunucudan yanıt alınamadı

en: No server answer!
tr: Sunucudan yanıt alınamadı!

en: No shared participants found
tr: Herhangi bir katılımcı paylaşılmamış

en: No simple graph for this question type
tr: Bu soru türü için basit bir çizelge yok

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
tr: Anket kodu yazılmadığından anket kopyalanamıyor

en: No survey participants found.
tr: Henüz bir anket katılımcısı eklenmemiş.

en: No survey participants table.
tr: Herhangi bir anket katılımcıları tablosu yok.

en: No surveys found.
tr: Henüz bir anket yok.

en: No syntax errors detected in this survey.
tr: Bu ankette bir söz dizimi hatası bulunamadı.

en: No temporary folder, cannot read configuration file.
tr: Geçici klasör bulunamadı, yapılandırma dosyası okunamadı.

en: No update available for your version.
tr: Kullandığınız sürüm için bir güncelleme yok.

en: No user group selected.
tr: Herhangi bir kullanıcı grubu seçilmemiş.

en: No user groups found.
tr: Henüz bir kullanıcı grubu yok.

en: No, cancel
tr: Hayır, iptal et

en: No, thanks.
tr: Hayır, Teşekkürler.

en: Nobody
tr: Hiçkimse

en: Nominal
tr: Göstermelik

en: Non-Numerical answer option prefix:
tr: Sayısal olmayan yanıt seçeneklerinin ön eki:

en: Non-Numerical subquestions prefix:
tr: Sayısal olmayan alt soruların ön eki:

en: Non-existing survey participants table
tr: Var olmayan anket katılımcıları tablosu

en: None
tr: Yok

en: None found
tr: Hiç biri bulunamadı

en: None selected
tr: Hiç biri seçilmemiş

en: Norwegian (Bokmal)
tr: Norveçce (Bokmal)

en: Norwegian (Nynorsk)
tr: Norveçce (Nynorsk)

en: Not Selected
tr: Seçilmemiş

en: Not a broken theme!
tr: Tema bozuk değil!

en: Not a valid expression
tr: Geçerli bir ifade değil

en: Not active.
tr: Etkin değil.

en: Not all answer options were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
tr: Yanıt seçeneklerinin tümü kaydedilemedi. Bu durum genellikle sunucu sınırlamalarından kaynaklanır (PHP max_input_vars ayarı). Lütfen sistem yöneticiniz ile görüşün.

en: Not all emails were sent:
tr: E-postaların tamamı gönderilemedi:

en: Not all labels were updated successfully.
tr: Etiketlerin tümü güncellenemedi.

en: Not all subquestions were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
tr: Alt soruların tümü kaydedilemedi. Bu durum genellikle sunucu sınırlamalarından kaynaklanır (PHP max_input_vars ayarı). Lütfen sistem yöneticiniz ile görüşün.

en: Not completed
tr: Tamamlanamadı

en: Not completed or Not displayed
tr: Tamamlanmayan ya da görüntülenmeyen

en: Not displayed
tr: Görüntülenmeyen

en: Not enough response data
tr: Yeterli yanıt verisi yok

en: Not enough space
tr: Yeterli alan yok

en: Not enough values for calculation
tr: Hesaplama için yeterli veri yok

en: Not equal to
tr: Eşit değildir

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Not found!
tr: Bulunamadı!

en: Not imported label sets
tr: Etiket kümeleri içe aktarılamadı

en: Not invited
tr: Çağrılmayanlar

en: Not relevant for this question type
tr: Bu soru türüyle ilgili değil

en: Not started
tr: Başlamadı

en: Not updatable!
tr: Güncellenemez!!!

en: Note : In some hosting, like shared hosting, it can happen that the available free space is not correctly evaluated. If you checked manually that you have enough free space to update, please, just ignore this error.
tr: Not: Bazı barındırma hizmetlerinde kullanılabilecek boş alan doğru hesaplanmaz. El ile yeterli kullanılabilecek alan olduğunu denetlediyseniz bu hatayı yok sayabilirsiniz.

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
tr: Bu değerlendirme bölümü, ancak değerlendirme kuralları belirlenip değerlendirme kipi etkinleştirildiğinde görüntülenir.

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
tr: Silme işleminin geri alınamayacağını unutmayın. Veriler kaybolacak.

en: Note:
tr: Not:

en: Note: Adding role(s) to a user will overwrite any individual user permissions!
tr: Not: Bir kullanıcıya roller eklemek önceki kullanıcı izinlerinin üzerine yazılmasına neden olur!

en: Note: All fields marked with (*) are required.
tr: Not: (*) ile işaretlenmiş alanların doldurulması zorunludur.

en: Note: Automatically loading the end URL works only if the survey is activated.
tr: Not: Bitiş adresi yalnız anket etkinleştirildiğinde otomatik olarak yüklenir.

en: Note: Because you are updating from a stable to an unstable version or vice versa a change log might not be available or incomplete.
tr: Not: Kararlı bir sürümden kararsız bir sürüme ya da kararsız bir sürümden kararlı bir sürüme güncelliyorsunuz. Bu nedenle tam bir değişiklik günlüğü olmayabilir.

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
tr: Not: Tanıtım kipi etkinleştirilmiş. İşaretli (*) ayarlar kaydedilemez.

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
tr: Not: Bu anketi kazara etkisizleştirdiyseniz ve anket yapısında bir değişiklik yapmadıysanız verileri geri almak çok kolaydır. Ayrıntı bilgi almak için LimeSurvey belgelerine bakabilirsiniz

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark participants who complete the survey only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
tr: Not: Bu anket için -Yanıtlar Anonim Kılınsın- seçeneği etkinleştirildiğinde, LimeSurvey katılımcıların anonim kılınmasını sağlamak için tamamlanmış anket katılım kodlarına tarih/saat yerine yalnızca 'Y' işareti koyar.

en: Note: Print will not include items on this page
tr: Not: Bu sayfadaki ögeler yazdırılamaz

en: Note: Standard participant fields cannot be automatically mapped
tr: Not: Standart katılımcı alanları otomatik olarak eşleştirilemez

en: Note: This is a standard theme.
tr: Not: Bu standart bir temadır.

en: Note: This link only works if the survey is activated.
tr: Not: Bu bağlantı yalnız anket etkinleştirildiğinde çalışır.

en: Note: This survey has a past expiration date configured and is currently not available to participants. Please remember to update/remove the expiration date in the survey settings after activation.
tr: Not: Bu anketin son kullanma tarihi geçmiş ve şu anda katılımcılar tarafından kullanılamıyor. Lütfen etkinleştirdikten sonra anket ayarlarından son kullanma tarihini güncellemeyi/kaldırmayı unutmayın.

en: Note: XSS filtering is always disabled for the superadministrator.
tr: Not: Süper yönetici için XSS süzgeci her zaman etkisizleştirilmiştir.

en: Note: You can only give limited permissions to other users because your own permissions are limited, too.
tr: Dikkat: Kendi izinleriniz sınırlı olduğundan, diğer kullanıcılara da ancak sınırlı izinler verebilirsiniz.

en: Note: You can't edit the condition because there are currently conditions set for this question by the condition designer.
tr: Not: Koşul tasarlayıcı tarafından bu soru için geçerli koşullar ayarlanmış olduğundan koşulu düzenleyemezsiniz.

en: Note: You can't edit the relevance equation because there are currently conditions set for this question.
tr: Not: Şu anda bu soru için koşullar ayarlanmış olduğundan ilinti denklemini düzenleyemezsiniz.

en: Nothing to translate on this page
tr: Bu sayfada çevirilecek bir öge yok

en: Nothing to update
tr: Güncellenecek bir şey yok

en: Notice: Field '%s' was left empty, even though it is a mandatory attribute.
tr: Uyarı: '%s' alanı zorunlu olduğu halde boş bırakılmış.

en: Notification %s not found
tr: %s bildirimi bulunamadı

en: Notification & data management
tr: Bildirim ve veri yönetimi

en: Notification and data management settings
tr: Bildirim ve veri yönetimi ayarları

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Notifications & data
tr: Bildirimler ve veri

en: Nov
tr: Kas

en: November
tr: Kasım

en: Now click on "Save & activate survey"
tr: Şimdi "Kaydet ve Anketi Etkinleştir" üzerine tıklayın

en: Now click on 'Save and add question'.
tr: Şimdi 'Kaydet ve soru ekle' üzerine tıklayın.

en: Now save the answer options
tr: Şimdi yanıt seçeneklerini kaydedin

en: Now save the created question
tr: Eklediğiniz soruyu kaydedin

en: Now save the subquestions
tr: Şimdi alt soruları kaydedin

en: Now save your survey
tr: Şimdi anketinizi kaydedin

en: Now that we've got some subquestions, we have to add answer options as well.
tr: Alt sorularımızı ekledik, şimdi yanıt seçeneklerini eklemeliyiz.

en: Now when you are finished click on 'Save and add question'.
tr: Tamamladığınızda 'Kaydedip Soruyu Ekle' üzerine tıklayın.

en: Now, activate your survey.
tr: Şimdi anketinizi etkinleştirin.

en: Null values are ignored in calculations
tr: Boş değerler hesaba katılmadı

en: Number greater than
tr: Numarası şundan büyük olan

en: Number less than
tr: Numarası şundan küçük olan

en: Number of attribute fields to add:
tr: Eklenecek öznitelik alanlarının sayısı:

en: Number of cases
tr: Durum sayısı

en: Number of characters:
tr: Karakter sayısı:

en: Number of columns:
tr: Sütun sayısı:

en: Number of files greater than
tr: Şundan büyük dosyaların sayısı

en: Number of files less than
tr: Şundan küçük dosyaların sayısı

en: Number of participants:
tr: Katılımcı sayısı:

en: Number of questions/groups:
tr: Soru/Grup toplamı:

en: Number of records in this query:
tr: Bu sorgudaki kayıt sayısı:

en: Numbers
tr: Sayılar

en: Numbers only
tr: Yalnız rakamlar

en: Numbers only for 'Other'
tr: 'Diğer' için rakam yazılabilsin

en: Numeric tokens
tr: Sayısal anket katılım kodları

en: Numerical input
tr: Sayısal giriş

en: OK
tr: Tamam

en: OK!
tr: Tamam!

en: OR
tr: YA DA

en: Oct
tr: Eki

en: October
tr: Ekim

en: Off
tr: Kapalı

en: Offset:
tr: Kayma:

en: Ok
tr: Tamam

en: Old VV version
tr: Eski VV sürümü

en: On
tr: Açık

en: On errors
tr: Sorun çıktığında

en: On page
tr: Şu sayfada

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
tr: Güncelleme bilgileri limesurvey.org sitesinden alınırken şu sorun çıktı:

en: On the following page you will be able to create a pdf that can be printed filled out and scanned again.
tr: Sonraki sayfadan PDF dosyasını yazdırarak doldurduktan sonra yeniden tarayabilirsiniz.

en: Once a survey is activated you can no longer:
tr: Anket etkinleştirildikten sonra şunları kesinlikle yapamazsınız:

en: One
tr: Bir

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
tr: Bir ya da daha çok dosya, boyut sınırını aştı ya da doğru biçimde değil ya da istenen sayıda dosya yüklenmedi. Bu sorunları çözmeden devam edemezsiniz

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
tr: Bir ya da birkaç zorunlu soruyu yanıtlamadınız. Bunları yanıtlamadan devam edemezsiniz.

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
tr: Bir ya da birkaç soruyu geçerli şekilde yanıtlamadınız. Bunları geçerli şekilde yanıtlamadan devam edemezsiniz.

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
tr: Yüklenen bir ya da birkaç dosya uygun biçim ya da boyutta değil. Bunları yüklemeden devam edemezsiniz.

en: One-time password
tr: Tek kullanımlık parola

en: Online Manual
tr: Çevrimiçi Rehber

en: Online manual
tr: Çevrimiçi kitap

en: Only %s new dummy participants were added after %s trials.
tr: Yalnız %s yeni boş katılımcı %s denemeden sonra eklendi.

en: Only CSV files are allowed.
tr: Yalnız CSV dosyaları kullanılabilir.

en: Only Superadmin
tr: Yalnız Süper Yönetici

en: Only admin
tr: Yalnız yönetici

en: Only an integer value may be entered in this field.
tr: Bu alana yalnız bir tamsayı değeri yazılabilir.

en: Only answer the following question if:
tr: İzleyen soruyu yalnız şu durumda yanıtlayın:

en: Only answer this if the following conditions are met:
tr: Bunu, yalnızca aşağıdaki koşullar sağlanıyorsa yanıtlayın:

en: Only answer this question for the items you did not select in question %s ('%s')
tr: Bu soruyu, yalnız %s ('%s') sorusunda işaretlemediğiniz ögeler için yanıtlayın

en: Only answer this question for the items you selected in question %s ('%s')
tr: Bu soruyu, yalnız %s ('%s') sorusunda işaretlediğiniz ögeler için yanıtlayın

en: Only answer this question if the following conditions are met:
tr: Bunu, yalnızca aşağıdaki koşullar sağlanıyorsa yanıtlayın:

en: Only export entries which contain this string in the email address.
tr: Yalnız e-posta adresinde bu dizge bulunan kayıtlar dışa aktarılsın.

en: Only integer values may be entered in these fields.
tr: Bu alanlara yalnız bir tamsayı değeri yazılabilir.

en: Only numbers may be entered in '%s' accompanying text field.
tr: '%s' üzerindeki uygun metin alanına yalnız rakam yazılabilir.

en: Only numbers may be entered in these fields.
tr: Bu alanlara yalnız rakam yazılabilir.

en: Only numbers may be entered in this field.
tr: Bu alana yalnız rakam yazılabilir.

en: Only one CSV attribute is mapped with central attribute.
tr: Bir temel öznitelik ile yalnız bir CSV özniteliği eşleştirilebilir.

en: Only one central attribute is mapped with participant attribute
tr: Katılımcı özniteliği ile yalnız bir merkezi öznitelik eşleştirildi

en: Only previous pages answers are available
tr: Yalnız önceki sayfaların yanıtları kullanılabilir

en: Only show question
tr: Yalnız soru görüntülensin

en: Only variables can be assigned values
tr: Yalnız değişkenlere değer atanabilir

en: Only {n} access code has been created.|Only {n} access codes have been created.
tr: Yalnız {n} erişim kodu oluşturuldu.|Yalnız {n} erişim kodu oluşturuldu.

en: Oops, There was an error deleting the file
tr: Dosya silinirken bir sorun çıktı

en: Open date/time selector
tr: Tarih/saat seçiciyi aç

en: Open editor
tr: Düzenleyiciyi aç

en: Open general survey settings
tr: Genel anket ayarlarını aç

en: Open imported theme
tr: İçe aktarılan temayı aç

en: Open printable view
tr: Yazdırılabilir görünümü aç

en: Open sharing panel
tr: Paylaşma panosunu aç

en: Open the general survey overview
tr: Genel anket özetini açın

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode.
tr: Söz dizimi dosyasını SPSS içinde Unikod kipinde açın.

en: Open theme editor in new window
tr: Kalıp düzenleyiciyi yeni pencerede aç

en: Open-access mode:
tr: Açık erişim kipi:

en: OpenStreetMap via MapQuest
tr: MapQuest aracılığı ile OpenStreetMap

en: Operating system
tr: İşletim sistemi

en: Option
tr: Seçenek

en: Option 'Other':
tr: 'Diğer' seçeneği:

en: Optional
tr: İsteğe bağlı

en: Optional Question
tr: İsteğe Bağlı Soru

en: Optional fields:
tr: İsteğe bağlı alanlar:

en: Optional modules
tr: İsteğe bağlı modüller

en: Options
tr: Ayarlar

en: Or, try out our interactive tutorial tour
tr: Ya da etkileşimli eğitimi başlatın

en: Order
tr: Sıralama

en: Order - like 3)
tr: Sıralama - 3 gibi)

en: Ordinal
tr: Sırasal

en: Organize question group/questions
tr: Soru gruplarını/soruları düzenle

en: Orientation
tr: Doğrultu

en: Original value
tr: Özgün değer

en: Other
tr: Diğer

en: Other comment
tr: Diğer açıklaması

en: Other files:
tr: Diğer dosyalar:

en: Other users may edit this participant
tr: Diğer kullanıcılar bu katılımcıyı düzenleyebilsin

en: Other:
tr: Diğer:

en: Outdated
tr: Güncelliğini yitirmiş

en: Output format
tr: Çıktı biçimi

en: Output options
tr: Çıktı seçenekleri

en: Overall assessment score
tr: Genel değerlendirme skoru

en: Overview
tr: Özet

en: Overwrite existing attribute values if a participant already exists?
tr: Katılımcı zaten varsa var olan öznitelik değerlerinin üzerine yazılsın

en: Overwrite existing auto mapped attribute values if a participant already exists?
tr: Katılımcı zaten varsa var olan otomatik olarak ilişkilendirilmiş öznitelik değerlerinin üzerine yazılsın

en: Overwrite existing participant attribute values if a duplicate participant is found?
tr: Çift katılımcı kaydı bulunursa var olan katılımcı özniteliği değerlerinin üzerine yazılsın

en: Overwrite existing participant attribute values if a participant already exists?
tr: Katılımcı zaten varsa var olan katılımcı özniteliği değerlerinin üzerine yazılsın

en: Overwrite existing standard field values if a participant already exists?
tr: Katılımcı zaten varsa var olan standart anket katılım kodu değerlerinin üzerine yazılsın

en: Overwrite existing users
tr: Var olan kullanıcıların üzerine yazılsın

en: Overwrite files with the same name when uploaded, moved or copied through the editor/file-manager
tr: Düzenleyici ya da dosya yöneticisi üzerinden yüklenen, taşınan ya da kopyalanan aynı adlı dosyaların üzerine yazılsın

en: Owner
tr: Sahibi

en: Owner ID
tr: Sahip kodu

en: Owner UID
tr: Sahip Kodu

en: Owner:
tr: Sahip:

en: Owner?
tr: Sahibi

en: PDF export
tr: PDF olarak dışa aktar

en: PDF header string (if empty, survey name will be used):
tr: PDF üst bilgi dizgesi (boş bırakılırsa anket adı kullanılır):

en: PDF header title (if empty, site name will be used):
tr: PDF üst bilgi başlığı (boş bırakılırsa site adı kullanılır):

en: PDF questions in bold:
tr: PDF soruları koyu olsun:

en: PHP GD library
tr: PHP GD kitaplığı

en: PHP LDAP library
tr: PHP LDAP kitaplığı

en: PHP PDO driver library
tr: PHP PDO sürücü kitaplığı

en: PHP Sodium library [data encryption]
tr: PHP Sodium kitaplığı [veri şifreleme]

en: PHP imap library
tr: PHP IMAP kitaplığı

en: PHP mbstring library
tr: PHP mbstring kitaplığı

en: PHP version
tr: PHP Sürümü

en: PHP version is only %s
tr: Geçerli PHP sürümü %s

en: PHP version required:
tr: Gerekli PHP sürümü:

en: PHP zip library
tr: PHP ZIP kitaplığı

en: PHP zlib library
tr: PHP ZLIB kitaplığı

en: PHP/PECL JSON library
tr: PHP/PECL JSON kitaplığı

en: PHP_CURL library not loaded
tr: PHP_CURL kitaplığı kurulu değil

en: Packages To Load
tr: Yüklenecek Paketler

en: Pad a string to a certain length with another string
tr: Bir dizgeyi başka bir dizgeyle aynı uzunluğa getirir

en: Page format:
tr: Sayfa biçimi:

en: Page orientation:
tr: Sayfa doğrultusu:

en: Panel integration
tr: Pano bütünlüğü

en: Papiamento (Curaçao & Bonaire)
tr: Papiamento (Curaçao ve Bonaire)

en: Parameter
tr: Parametre

en: Parent
tr: Üst Öge

en: Parent group
tr: Üst Grup

en: Parent menu?
tr: Üst menü ögesi?

en: Parent user
tr: Üst kullanıcı

en: Partial
tr: Yarım

en: Partial (saved) responses
tr: Yarım (kaydedilmiş) yanıtlar

en: Partial:
tr: Parçalı:

en: Participant
tr: Katılımcı

en: Participant ID
tr: Katılımcı kodu

en: Participant attribute descriptions were successfully updated.
tr: Katılımcı özniteliği açıklamaları güncellendi.

en: Participant attribute: %s
tr: Katılımcı özniteliği: %s

en: Participant attributes to create
tr: Eklenecek katılımcı öznitelikleri

en: Participant control
tr: Katılımcı denetimi

en: Participant deleted
tr: Katılımcı silindi

en: Participant fields
tr: Katılımcı alanları

en: Participant may save and resume later:
tr: Katılımcı anketi kaydedip daha sonra sürdürebilsin:

en: Participant removed from sharing
tr: Katılımcı paylaşımdan kaldırıldı

en: Participant settings
tr: Katılımcı Ayarları

en: Participant share deleted
tr: Katılımcı paylaşımı silindi

en: Participant shared.
tr: Katılımcı paylaşıldı.

en: Participant successfully added
tr: Katılımcı eklendi

en: Participant successfully updated
tr: Katılımcı güncellendi

en: Participant table already exist for this survey.
tr: Bu anketin katılımcı tablosu zaten var.

en: Participants
tr: Katılımcılar

en: Participants can save partially finished surveys
tr: Katılımcılar, tamamlayamadıkları anketleri kaydedebilir

en: Participants may print answers:
tr: Katılımcılar yanıtları yazdırabilsin:

en: Participants owned by you
tr: Sizin katılımcılarınız

en: Participants shared with you
tr: Sizinle paylaşılan katılımcılar

en: Participants you have shared
tr: Paylaştığınız katılımcılar

en: Password
tr: Parola

en: Password must be at least %d character long|Password must be at least %d characters long
tr: Parola en az %d karakter uzunluğunda olmalıdır|Parola en az %d karakter uzunluğunda olmalıdır

en: Password must be at most %d character long|Password must be at most %d characters long
tr: Parola en fazla %d karakter uzunluğunda olmalıdır|Parola en fazla %d karakter uzunluğunda olmalıdır

en: Password must include at least %d lowercase letter|Password must include at least %d lowercase letters
tr: Parolada en az %d küçük harf bulunmalıdır|Parolada en az %d küçük harf bulunmalıdır

en: Password must include at least %d number|Password must include at least %d numbers
tr: Parolada en az %d rakam bulunmalıdır|Parolada en az %d rakam bulunmalıdır

en: Password must include at least %d special character|Password must include at least %d special characters
tr: Parolada en az %d özel karakter bulunmalıdır|Parolada en az %d özel karakter bulunmalıdır

en: Password must include at least %d uppercase letter|Password must include at least %d uppercase letters
tr: Parolada en az %d büyük harf bulunmalıdır|Parolada en az %d büyük harf bulunmalıdır

en: Password safety
tr: Parola güvenliği

en: Password warning
tr: Parola uyarısı

en: Password:
tr: Parola:

en: Passwords do not match
tr: Parola ile onayı aynı değil

en: Passwords do not match!
tr: Parola ile onayı aynı değil!

en: Passwords does not fulfill minimum requirement:
tr: Parolalar gereksinimleri karşılamıyor:

en: Path
tr: Yol

en: Percentage
tr: Yüzde oranı

en: Percentage of total:
tr: Toplama göre yüzde:

en: Permission
tr: İzinler

en: Permission level
tr: İzin düzeyi

en: Permission level?
tr: İzin düzeyi?

en: Permission role %s
tr: %s izin rolü

en: Permission roles
tr: İzin rolleri

en: Permission to activate/deactivate a survey
tr: Anketi etkinleştirme ya da  bırakma izni

en: Permission to create participants in the central participants database (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete participants from other users
tr: Merkezi katılımcı veritabanına kendi katılımcılarını ekleme (otomatik olarak verilmiş tüm izinler için) ve diğer kullanıcıların katılımcılarını görme, güncelleme ve silme izni

en: Permission to create surveys (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete surveys from other users
tr: Anket oluşturma (otomatik olarak verilmiş tüm izinler için) ve diğer kullanıcıların anketlerini görme, güncelleme ve silme izni

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
tr: Yanıt ekleme(veri girişi)/görme/güncelleme/silme/içe ve dışa aktarma izinleri

en: Permission to create, view, update and delete user groups
tr: Kullanıcı grubu ekleme, görme, güncelleme ve silme izni

en: Permission to create, view, update and delete users
tr: Kullanıcı ekleme, görme, güncelleme ve silme izni

en: Permission to create, view, update, delete, export and import label sets/labels
tr: Etiket ve etiket kümesi, ekleme, görme, güncelleme, silme, dışa ve içe aktarma izni

en: Permission to create, view, update, delete, export and import templates
tr: Tema ekleme, görme, güncelleme, silme, dışa ve içe aktarma izni

en: Permission to create/update/delete/import/export participants
tr: Katılımcı ekleme/güncelleme/silme/içe aktarma/dışa aktarma izinleri

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
tr: Anket değerlendirme kuralları ekleme/görme/güncelleme/silme izinleri

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
tr: Anket kota kuralları ekleme/görme/güncelleme/silme izinleri

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
tr: Soru, grup, yanıt ve anket koşullarını ekleme/görme/güncelleme/silme/içe ve dışa aktarma izinleri

en: Permission to delete a survey
tr: Anketleri silme izni

en: Permission to modify survey security settings
tr: Anket güvenlik ayarlarını değiştirme izni

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
tr: Hızlı çeviri özelliğini kullanarak çevirileri görme ve güncelleme izni

en: Permission to view and update global settings & plugins and to delete and import plugins
tr: Genel ayarları görme ve güncelleme ile uygulama eklerini silme ve içe aktarma izni

en: Permission to view statistics
tr: İstatistikleri görme izni

en: Permission to view/update the survey settings including survey participants table creation
tr: Anket ayarlarını görme ve değiştirme ile anket katılımcıları tablosunu oluşturma izinleri

en: Permission to view/update the survey text elements, e.g. survey title, survey description, welcome and end message
tr: Anket başlığı, anket açıklaması, karşılama ve uğurlama metinleri gibi anket metin bileşenlerini görme ve güncelleme izni

en: Permission?
tr: İzin?

en: Permissions were successfully updated.
tr: İzinler güncellendi.

en: Persian
tr: Farsça

en: Pie chart
tr: Dilimli

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
tr: Soruları belirtilen bir rastgele grubuna yerleştirir. Belirtilen grupta bulunan tüm sorular rastgele sıralanarak görüntülenir

en: Placeholder answer
tr: Yanıt açıklama metni

en: Placeholder fields
tr: Kod alanları

en: Please %s check your settings %s.
tr: Lütfen %s ayarlarınızı denetleyin %s.

en: Please <a href="%s">log in</a>.
tr: <a href="%s">Oturum açın</a>.

en: Please add at least two answer options to proceed.
tr: İlerlemek için en az iki yanıt seçeneği ekleyin.

en: Please add at least two subquestions
tr: Lütfen en az iki alt soru ekleyin

en: Please be aware that your answers will not be saved, because the survey isn't active yet.
tr: Lütfen anket henüz etkin olmadığından, yanıtlarınızın kaydedilmeyeceğini unutmayın.

en: Please be careful - if you delete default entries you may not be able access some parts of the application.
tr: Lütfen dikkatli olun - varsayılan kayıtları silerseniz uygulamanın bazı bölümlerine erişemeyebilirsiniz.

en: Please be patient and try again in about 5 minutes.
tr: Lütfen 5 dakika kadar bekleyip yeniden deneyin.

en: Please be patient until you are forwarded to the final URL.
tr: Lütfen son adrese yönlendirilene kadar sabırla bekleyin.

en: Please be very careful.
tr: Lütfen çok dikkatli olun.

en: Please buy a new one!
tr: Lütfen yeni bir tane satın alın!

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to preview themes.
tr: Kalıpların ön izlemesini görebilmek için %s klasörünün izinlerini değiştirin.

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
tr: Varsa yukarıdaki sorunları inceledikten sonra son adıma geçin.

en: Please check at least one box per row.
tr: Lütfen her satırda en az bir ögeyi işaretleyin.

en: Please check at least one item.
tr: Lütfen en az bir ögeyi işaretleyin.

en: Please check the directory permissions.
tr: Lütfen klasör izinlerini denetleyin.

en: Please check the format of your answer.
tr: Lütfen yanıtınızın biçimini denetleyin.

en: Please check the matching combinations.
tr: Lütfen uygun kombinasyonları işaretleyin.

en: Please check these settings now:
tr: Lütfen şu ayarları denetleyin:

en: Please choose
tr: Listeden seçin

en: Please choose *all* that apply:
tr: Lütfen uygun olanların *tümünü* seçin:

en: Please choose *only one* of the following:
tr: Lütfen aşağıdakilerden *yalnız birini* seçin:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
tr: Lütfen istediklerinizi seçip açıklamalarınızı yazın:

en: Please choose at least %s items.
tr: Lütfen en az %s öge işaretleyin.

en: Please choose no more than %s items.
tr: Lütfen en çok %s öge işaretleyin.

en: Please choose one option.
tr: Lütfen bir seçenek seçin.

en: Please choose the appropriate response for each item:
tr: Lütfen her öğe için uygun yanıtları seçin:

en: Please choose the label sets you want to export:
tr: Dışa aktarmak istediğiniz etiket kümelerini seçin:

en: Please choose...
tr: Seçmek için tıklayın...

en: Please click and drag the slider handles to enter your answer.
tr: Yanıtınızı vermek için lütfen kaydırma uçlarına tıklayıp sürükleyin.

en: Please complete all parts of the date.
tr: Lütfen tarihi tam olarak yazın.

en: Please complete all parts.
tr: Lütfen tüm bölümleri tamamlayın.

en: Please confirm
tr: Lütfen onaylayın

en: Please confirm that you want to opt out of this survey by clicking the button below.
tr: Lütfen aşağıdaki düğmeye tıklayarak bu anketle ilgili bildirimleri kapatma isteğinizi onaylayın.

en: Please confirm the access code by answering the security question below and click 'Continue'.
tr: Ankete erişmek için aşağıdaki güvenlik sorusunu yanıtlayın ve 'Devam' düğmesine tıklayın.

en: Please confirm the access code by answering the security question below and click continue.
tr: Lütfen aşağıdaki güvenlik sorunu yanıtlayarak erişim kodunu onayladıktan sonra devam üzerine tıklayın.

en: Please confirm you want to clear your response?
tr: Yanıtınızı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
tr: Ayrıntılı bilgi almak için lütfen %s ( %s ) ile görüşün.

en: Please contact %s to report this problem.
tr: Lütfen sorunu bildirmek için %s ile görüşün.

en: Please contact the LimeSurvey team.
tr: Lütfen LimeSurvey ekibi ile görüşün.

en: Please contact your LimeSurvey administrator for your password.
tr: Parolanız için LimeSurvey yöneticiniz ile görüşün.

en: Please continue with populating the database.
tr: Örnek verileri yüklemeye devam edin.

en: Please do a backup of the menu entries you want to keep.
tr: Lütfen korumak istediğiniz menü ögelerini yedekleyin.

en: Please do a backup of the menus you want to keep.
tr: Lütfen korumak istediğiniz menüleri yedekleyin.

en: Please do not repeat the request without modifications.
tr: Lütfen herhangi bir değişiklik yapmadan isteği yinelemeyin.

en: Please enter a date:
tr: Lütfen bir tarih yazın:

en: Please enter only numbers.
tr: Lütfen yalnız rakam yazın.

en: Please enter the database settings you want to use for LimeSurvey:
tr: LimeSurvey ile kullanmak istediğiniz veritabanı ayarlarını yazın:

en: Please enter the name for the new theme:
tr: Yeni tema için bir ad yazın:

en: Please enter your comment here
tr: Lütfen açıklamanızı buraya yazın

en: Please explain something in detail:
tr: Lütfen ayrıntılı olarak açıklayın:

en: Please fax your completed survey to:
tr: Lütfen tamamladığınız anketi şu numaraya fakslayın:

en: Please fill in %s answers
tr: Lütfen %s yanıt doldurun

en: Please fill in at least %s answers
tr: Lütfen en az %s yanıtı doldurun

en: Please fill in at least one answer
tr: Lütfen en az bir yanıtı doldurun

en: Please fill in at most %s answers
tr: Lütfen en çok %s yanıt doldurun

en: Please fill in at most one answer
tr: Lütfen en çok bir yanıtı doldurun

en: Please fill in from %s to %s answers.
tr: Lütfen %s yanıttan %s tanesini doldurun.

en: Please first update to Version 2.6.4 or any later 2.x version before you update to Version 3.x.
tr: Lütfen 3.x sürümüne güncellemeden önce 2.6.4 ya da üzerindeki bir 2.x sürümüne güncelleyin.

en: Please fix the following input errors:
tr: Lütfen şu giriş hatalarını düzeltin:

en: Please fix this error in your database and try again
tr: Lütfen veritabanınızdaki bu sorunu düzeltip yeniden deneyin

en: Please have patience and retry in 30 minutes. Thank you for your understanding.
tr: Lütfen sabırla bekleyip 30 dakika sonra yeniden deneyin. Anlayışınız için teşekkürler.

en: Please log in first.
tr: Önce oturum açın.

en: Please make sure that your CSV contains the fields '%s', '%s', '%s', '%s', and '%s'
tr: Lütfen CSV dosyanızda '%s', '%s', '%s', '%s', and '%s' alanlarının bulunduğundan emin olun

en: Please note that if you delete an incomplete response during a running survey, the participant will not be able to complete it.
tr: Bir anket yayınlanmışken henüz tamamlanmamış bir yanıtı silerseniz, lütfen katılımcının bu yanıtı tamamlayamayacağını unutmayın.

en: Please note that once responses have collected with this survey and you want to add or remove groups/questions or change one of the settings above, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
tr: Bu ankete yanıt verildikten sonra grup/soru eklemek/silmek ya da yukarıdaki ayarları değiştirmek isterseniz önce anketi etkisizleştirmelisiniz. Bunun sonucunda tüm yanıtlar ve diğer veriler ayrı bir arşiv tablosuna taşınır.

en: Please note: This file does not contain any collected responses.
tr: Lütfen unutmayın: Bu dosyada toplanmış herhangi bir yanıt verisi bulunmaz.

en: Please number each box in order of preference from 1 to
tr: Lütfen kutulara sıralamanıza göre ya da 1 ile başlayarak bir numara yazın

en: Please put in a valid code. Only letters and numbers are allowed and it has to start with a letter. For example [Question1]
tr: Lütfen geçerli bir kod yazın. Yalnız harf ve rakamlar kullanılabilir. Kod bir harf ile başlamalıdır. Örnek [Soru1]

en: Please rank all items.
tr: Lütfen tüm ögeleri sıralayın.

en: Please remember that in order to have a valid code, it must contain only letters and numbers, also please check that it starts with a letter.
tr: Lütfen yalnız harf ve rakamlardan oluşan ve bir harf ile başlayan geçerli bir kod yazmayı unutmayın.

en: Please select %s answers
tr: Lütfen %s yanıt seçin

en: Please select a file to import!
tr: İçe aktarılacak dosyayı seçin!

en: Please select a language:
tr: Lütfen bir dil seçin:

en: Please select a plugin to install!
tr: Lütfen kurulacak uygulama ekini seçin!

en: Please select a user first
tr: Lütfen önce bir kullanıcı seçin

en: Please select a user group first
tr: Lütfen önce bir grup seçin

en: Please select an answer for each combination.
tr: Lütfen her kombinasyon için bir yanıt seçin.

en: Please select at least %s answers
tr: Lütfen en az %s yanıt seçin

en: Please select at least one answer
tr: Lütfen en az bir yanıt seçin

en: Please select at least one file for deletion
tr: Lütfen silmek için en az bir dosya seçin

en: Please select at least one file for download
tr: Lütfen indirmek için en az bir dosya seçin

en: Please select at least one item
tr: Lütfen en az bir öge seçin

en: Please select at most %s answers
tr: Lütfen en çok %s yanıt seçin

en: Please select at most one answer
tr: Lütfen en çok bir yanıt seçin

en: Please select filters and click on the "View statistics" button to generate the statistics.
tr: Lütfen istatistikleri oluşturmak için süzgeçleri seçin ve "İstatistiklere Bakın" düğmesine tıklayın.

en: Please select from %s to %s answers.
tr: Lütfen %s yanıttan %s tanesini seçin.

en: Please select one answer
tr: Lütfen bir yanıt seçin

en: Please select the 'Array'-type.
tr: Lütfen 'Dizi' türünü seçin.

en: Please select your preferred language:
tr: Yeğlediğiniz dili seçin:

en: Please solve the following equation:
tr: Lütfen şu denklemi çözün:

en: Please submit by %s
tr: Lütfen %s tarihine kadar gönderin

en: Please type in a code that consists only of letters and numbers, and doesn't start with a number.
tr: Lütfen yalnız harf ve rakamlardan oluşan ve rakam ile başlamayan bir kod yazın.

en: Please type in the new theme name above.
tr: Lütfen yukarıya yeni tema adını yazın.

en: Please upload %s files
tr: Lütfen %s dosya yükleyin

en: Please upload %s more file(s).
tr: Lütfen %s dosya daha yükleyin.

en: Please upload at least %s files
tr: Lütfen en az %s dosya yükleyin

en: Please upload at least one file
tr: Lütfen en az bir dosya yükleyin

en: Please upload at most %s files
tr: Lütfen en fazla %s dosya yükleyin

en: Please upload at most one file
tr: Lütfen en fazla bir dosya yükleyin

en: Please upload between %s and %s files
tr: Lütfen %s ile %s arasında dosya yükleyin

en: Please upload one file
tr: Lütfen bir dosya yükleyin

en: Please use the survey navigation buttons or index.  It appears you attempted to use the browser back button to re-submit a page.
tr: Lütfen yalnız LimeSurvey gezinme düğmelerini ya da dizinlerini kullanın. Bir sayfayı yeniden göndermek için tarayıcınızın geri düğmesine tıklanmış gibi görünüyor.

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
tr: Veritabanı yükseltme işlemine geçmeden önce şu bilgileri denetleyin:

en: Please visit %s to download the update.
tr: Lütfen güncellemeyi indirmek için %s adresine gidin.

en: Please wait, loading data...
tr: Lütfen veri yüklenirken bekleyin...

en: Please write your answer here:
tr: Lütfen yanıtınızı buraya yazın:

en: Please write your answer(s) here:
tr: Lütfen yanıtlarınızı buraya yazın:

en: Plugin
tr: Uygulama eki

en: Plugin %s didn't exist, settings not imported
tr: %s uygulama eki bulunamadığından ayarlar içe aktarılmadı

en: Plugin '%s' does already exist.
tr: '%s' uygulama eki zaten var.

en: Plugin error
tr: Uygulama eki sorunu

en: Plugin is not active
tr: Uygulama eki etkisizleştirilmiş

en: Plugin is not compatible with your LimeSurvey version.
tr: Uygulama eki LimeSurvey sürümünüz ile uyumlu değil.

en: Plugin load error
tr: Uygulama eki yükleme sorunu

en: Plugin manager
tr: Uygulama eki yönetimi

en: Plugin manager - scanned files
tr: Uygulama eki yöneticisi - taranan dosyalar

en: Plugin settings:
tr: Uygulama eki ayarları:

en: Plugin uninstalled.
tr: Uygulama eki kaldırıldı.

en: Plugin was activated.
tr: Uygulama eki etkinleştirildi.

en: Plugin was deactivated.
tr: Uygulama eki etkisizleştirildi.

en: Plugin was installed.
tr: Uygulama eki kuruldu.

en: Plugin:
tr: Uygulama eki:

en: Plugins
tr: Uygulama ekleri

en: Polar chart
tr: Kutup çizelge

en: PolarArea
tr: Kutup Alanı

en: Polish
tr: Lehçe

en: Polish (Informal)
tr: Lehçe (sokak dili)

en: Poorly terminated expression - expected a constant or variable
tr: Kötü sonlandırılmış denklem, bir sabit ya da değişken olması beklenir

en: Populate database
tr: Veritabanına örnek veriyi yükle

en: Popup
tr: Açılan Pencere

en: Portrait
tr: Dikey

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Portuguese (Brazilian)
tr: Portekizce (Brezilya)

en: Position
tr: Konum

en: Position:
tr: Konum:

en: Position?
tr: Konum?

en: Pre-installation check
tr: Kurulum öncesi denetimi

en: Pre-installation check for LimeSurvey
tr: LimeSurvey kurulum öncesi denetimi

en: Pre-mapped attributes
tr: Önceden ilişkilendirilmiş öznitelikler

en: Predefined
tr: Önceden belirlenmiş

en: Predefined label sets
tr: Hazır etiket kümeleri

en: Predefined label sets...
tr: Tanımlanmış etiket kümeleri...

en: Prefix for list items
tr: Liste ögelerinin ön eki

en: Prefix for the users (a random value will be appended)
tr: Kullanıcı ön eki (rastgele bir değer eklenecek)

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
tr: Açılan kutu listeleri için ön ek|son ek

en: Preselected question type:
tr: Hazır soru türü:

en: Present answer options in reverse order
tr: Yanıt seçenekleri ters sırada görüntülensin

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
tr: Açılan kutular yerine metin giriş kutuları görüntülensin

en: Present dropdown control(s) instead of list of radio buttons
tr: Radyo düğmeleri yerine açılır kutular kullanılsın

en: Present subquestions/answer options in random order
tr: Rastgele sırada var olan alt soru/yanıt seçenekleri

en: Presentation
tr: Görünüm

en: Presentation & navigation
tr: Görünüm ve gezinme

en: Presentation & navigation settings
tr: Sunum ve gezinme ayarları

en: Preserve response IDs
tr: Yanıt kodları korunsun

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Preview conversion of conditions to ExpressionScript
tr: Koşulları ExpressionScript biçimine dönüşümünü ön izlemesi

en: Preview current group
tr: Geçerli grubu ön izle

en: Preview image
tr: Görseli ön izle

en: Preview in
tr: Şurada ön izle

en: Preview question
tr: Soru ön izlemesi

en: Preview question group
tr: Soru grubu ön izlemesi

en: Preview question type
tr: Soru türü ön izlemesi

en: Preview survey
tr: Anket ön izlemesi

en: Preview:
tr: Ön izleme:

en: Previous
tr: Önceki

en: Previous answer fields
tr: Önceki yanıt alanları

en: Previous century
tr: Önceki yüzyıl

en: Previous decade
tr: Önceki on yıl

en: Previous month
tr: Önceki ay

en: Previous questions
tr: Önceki sorular

en: Previous session is set to be finished.
tr: Önceki oturum kapatıldı.

en: Previous year
tr: Sonraki yıl

en: Print answers
tr: Yanıtları Yazdır

en: Print your answers.
tr: Yanıtlarınızı yazdırın.

en: Printable survey
tr: Yazdırılabilir anket

en: Printable survey (*.html)
tr: Yazdırılabilir anket (*.html)

en: Prior to 16
tr: 16 öncesi

en: Privacy policy error text:
tr: Gizlilik ilkesi hata metni:

en: Privacy policy label text:
tr: Gizlilik ilkesi etiketi metni:

en: Privacy policy text:
tr: Gizlilik ilkesi metni

en: Pro tip: The subquestion may even contain HTML code.
tr: Uzman ipucu: Alt sorularda HTML kodu kullanılabilir.

en: Processing...
tr: İşleniyor...

en: Progress
tr: İşlem

en: Public statistics:
tr: Herkese açık istatistikler:

en: Publication & access
tr: Yayınlama ve erişim

en: Publication & access control
tr: Yayın ve erişim denetimi

en: Publication & access control settings
tr: Yayınlama ve erişim denetimi ayarları

en: Publication and access settings
tr: Yayın ve erişim ayarları

en: Publish API on /admin/remotecontrol:
tr: API, /admin/remotecontrol üzerinden yayınlansın:

en: Q1 and Q3 calculated using %s
tr: Q1 ve Q3 %s kullanılarak hesaplandı

en: Question
tr: Soru

en: Question ID
tr: Soru Kodu

en: Question Theme has been sucessfully converted to LimeSurvey 4
tr: Soru teması LimeSurvey 4 biçimine dönüştürüldü

en: Question Type:
tr: Soru türü:

en: Question animation
tr: Soru canlandırması

en: Question attribute
tr: Soru özniteliği

en: Question attributes
tr: Soru öznitelikleri

en: Question attributes:
tr: Soru öznitelikleri:

en: Question background color
tr: Soru art alan rengi

en: Question borders
tr: Soru kenarlığı

en: Question by Question
tr: Soru Soru

en: Question by question
tr: Soru Soru

en: Question by question mode not yet supported.
tr: Soru soru kipi henüz desteklenmiyor.

en: Question cannot be stored. Please check the answer options for duplicates or empty codes.
tr: Soru kaydedilemedi. Lütfen yanıt seçeneklerinde çift ya da boş kodlar olup olmadığını denetleyin.

en: Question cannot be stored. Please check the subquestion codes for duplicates or empty codes.
tr: Soru kaydedilemedi. Lütfen alt soru kodlarını çift kayıtlar ya da boş başlıklara karşı denetleyin.

en: Question code
tr: Soru kodu

en: Question code %s was updated to %s.
tr: %s soru kodu %s olarak güncellendi.

en: Question code & question text
tr: Soru kodu ve soru metni

en: Question code / ID
tr: Soru no / kod

en: Question code:
tr: Soru kodu:

en: Question codes must be unique.
tr: Soru kodları eşsiz olmalıdır.

en: Question codes must start with a letter and may only contain alphanumeric characters.
tr: Soru kodları bir harf ile başlamalı ve yalnız alfasayısal karakterleri içermelidir.

en: Question codes were successfully regenerated.
tr: Soru kodları yeniden oluşturuldu.

en: Question could not be created with error on %s: %s
tr: %s üzerindeki soru şu hata nedeniyle eklenemedi: %s

en: Question could not be created.
tr: Soru oluşturulamadı.

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed.
tr: Bu sorunun yanıtına bağlı başka sorular olduğundan soru silinemedi. Bağlantı koşulları kaldırılmadan bu soru silinemez.

en: Question could not be saved
tr: Soru kaydedilemedi

en: Question could not be updated
tr: Soru güncellenemedi

en: Question could not be updated with error on %s: %s
tr: %s üzerindeki soru şu hata nedeniyle güncellenemedi: %s

en: Question could not be updated.
tr: Soru güncellenemedi.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions  before you can change the type of this question.
tr: Soru güncellenemedi. Diğer sorularda, bu sorunun yanıtına bağlı olarak tanımlanmış koşullar olduğundan tür değişikliği soruna yol açacak. Bu sorunun türünü değiştirmeden önce söz konusu koşulları silmelisiniz.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
tr: Soru güncellenemedi. Başka sorularda bu sorunun yanıtına bağlı koşullar olduğundan soru türünü değiştirmek sorun çıkarır. Soru türünü değiştirmeden önce bu koşulları silmelisiniz.

en: Question creation failed - input was malformed or invalid
tr: Soru eklenemedi, giriş geçersiz ya da biçimi bozuk

en: Question explorer
tr: Soru Gezgini

en: Question group
tr: Soru grubu

en: Question group description
tr: Soru grubu açıklaması

en: Question group editor
tr: Soru grubu düzenleyici

en: Question group import is complete.
tr: Soru grubu içe aktarıldı.

en: Question group import summary
tr: Soru grubu içe aktarma özeti

en: Question group name
tr: Soru grubu adı

en: Question group overview
tr: Soru grubu özeti

en: Question group successfully saved.
tr: Kullanıcı grubu kaydedildi.

en: Question group successfully stored
tr: Soru grubu kaydedildi

en: Question group:
tr: Soru grubu:

en: Question groups
tr: Soru grupları

en: Question groups in this survey
tr: Bu anketteki soru grupları

en: Question has been stored, but an error happened:
tr: Soru kaydedildi ancak bir sorun çıktı:

en: Question help
tr: Soru yardımı

en: Question id
tr: Soru Kodu

en: Question id (qid) : '%s' is already in use.
tr: Soru kodu (qid) : '%s' zaten kullanılıyor.

en: Question import is complete.
tr: Soru içe aktarıldı.

en: Question import summary
tr: Soru içe aktarma özeti

en: Question imported successfully
tr: Soru içe aktarıldı

en: Question in language %s could not be created with error on %s: %s
tr: %s dilinde %s üzerindeki soru şu hata nedeniyle eklenemedi: %s

en: Question in language %s could not be created.
tr: %s dilinde soru oluşturulamadı.

en: Question index
tr: Soru içeriği

en: Question is added to target (result is set to database default value).
tr: Soru hedefe eklendi (sonuç varsayılan veritabanı değerine ayarlandı).

en: Question is moved to another group (result is imported correctly).
tr: Soru başka bir gruba taşındı (sonuç doğru olarak içe aktarıldı).

en: Question is removed from target (result is ignored).
tr: Soru hedeften kaldırıldı (sonuç yok sayıldı).

en: Question list
tr: Soru listesi

en: Question not found
tr: Soru bulunamadı

en: Question preview
tr: Soru ön izlemesi

en: Question quick actions
tr: Hızlı soru işlemleri

en: Question selection
tr: Soru seçimi

en: Question selector mode
tr: Soru seçici kipi

en: Question shadow
tr: Soru gölgesi

en: Question successfully copied
tr: Soru kopyalandı

en: Question successfully saved.
tr: Soru kaydedildi.

en: Question successfully stored
tr: Soru kaydedildi

en: Question summary
tr: Soru özeti

en: Question template
tr: Soru kalıbı

en: Question text
tr: Soru metni

en: Question theme
tr: Soru teması

en: Question theme could not be converted to LimeSurvey 4 standard. Reason: No matching core theme with the name %s could be found
tr: Soru teması LimeSurvey 4 standardına dönüştürülemedi. Nedeni: %s adında bir çekirdek tema bulunamadı

en: Question theme:
tr: Soru teması:

en: Question themes
tr: Soru temaları

en: Question themes:
tr: Soru temaları:

en: Question time
tr: Soru zamanı

en: Question title
tr: Soru başlığı

en: Question type
tr: Soru türü

en: Question type is being extended and cannot be uninstalled
tr: Soru türü genişletilmiş olduğundan kaldırılamaz

en: Question type is used in a Survey and cannot be uninstalled
tr: Soru türü bir anket içinde kullanılıyor olduğundan kaldırılamaz

en: Question type selector:
tr: Soru türü seçicisi:

en: Question type:
tr: Soru türü:

en: Question update failed, input array malformed or invalid
tr: Soru güncellenemedi, giriş dizisi geçersiz ya da biçimi bozuk

en: Question validation equation
tr: Soru geçerliliği denklemi

en: Question validation tip
tr: Soru geçerliliği ipucu

en: Question was successfully added.
tr: Soru eklendi.

en: Question was successfully deleted.
tr: Soru silindi.

en: Question was successfully saved.
tr: Soru kaydedildi.

en: Question:
tr: Soru:

en: Question:
tr: Soru:

en: Questions
tr: Sorular

en: Questions in group:
tr: Gruptaki sorular:

en: Questions in this survey
tr: Bu anketteki sorular

en: Questions with conditions to this group
tr: Bu gruptaki koşullu sorular

en: Quick CSV report
tr: Hızlı CSV Raporu

en: Quick actions
tr: Hızlı işlemler

en: Quick add
tr: Hızlı ekle

en: Quick add...
tr: Hızlı ekle...

en: Quick edit
tr: Hızlı düzenleme

en: Quick menu
tr: Hızlı menü

en: Quick statistics
tr: Hızlı İstatistikler

en: Quick translation
tr: Hızlı çeviri

en: Quick-add answers
tr: Hızlı yanıt ekleme

en: Quick-add conditions
tr: Hızlı koşul ekleme

en: Quick-add subquestion or answer items
tr: Hızlı alt soru ya da yanıt ögesi ekleme

en: Quick-translation
tr: Hızlı çeviri

en: Quota action
tr: Kota işlemi

en: Quota could not be added!
tr: Kota eklenemedi!

en: Quota language settings:
tr: Kota dil ayarları:

en: Quota members
tr: Kota üyeleri

en: Quota members:
tr: Kota üyeleri:

en: Quota message (%s)
tr: Kota iletisi (%s)

en: Quota message:
tr: Kota iletisi:

en: Quota name
tr: Kota adı

en: Quota name (%s)
tr: Kota adı (%s)

en: Quota out
tr: Kota doldu

en: Quota saved
tr: Kota kaydedildi

en: Quota with ID %s was deleted
tr: %s kodlu kota silindi

en: Quotas
tr: Kotalar

en: Quotas exceeded
tr: Kotalar aşıldı

en: Quote equations
tr: Denklemler tırnak içine alınsın

en: Quote equations for CSV export
tr: Denklemler CSV dışa aktarımında tırnak içine alınsın

en: Quote equations:
tr: Denklemler tırnak içine alınsın:

en: Quote meta characters
tr: Meta karakterlerini tırnak arasına alır

en: R (data file)
tr: R (veri dosyası)

en: R (syntax file)
tr: R (söz dizimi dosyası)

en: RANK
tr: SIRALAMA

en: RPC interface enabled:
tr: RPC arayüzü etkin:

en: Radar chart
tr: Radar çizelge

en: Radio button animation
tr: Radyo düğmesi canlandırması

en: Radio list
tr: Radyo listesi

en: Random Group
tr: Rastgele Grup

en: Random order
tr: Rastgele sırayla

en: Random order:
tr: Rastgele sıralama:

en: Random password (suggestion):
tr: Rastgele parola (öneri):

en: Randomization group name
tr: Rastgele grubu adı

en: Randomization group:
tr: Rastgele grubu:

en: Randomize on each page load
tr: Her sayfa yüklendiğinde rastgele

en: Range
tr: Kayıtlar

en: Rank %s
tr: Değerlendirme %s

en: Rank header
tr: Sıralama başlığı

en: Ranking
tr: Değerlendirme

en: Read
tr: Okunmuş

en: Really delete this survey menu entry?
tr: Bu anket menü ögesi silinsin mi?

en: Really delete this survey menu?
tr: Bu anket menüsü silinsin mi?

en: Really restore the default survey menu entries?
tr: Menü ögeleri varsayılanlara sıfırlansın mı?

en: Really restore the default survey menus?
tr: Anket menüleri varsayılan ögelere sıfırlansın mı?

en: Reason:
tr: Nedeni:

en: Recalculates the storage used by all your files in the upload folders
tr: Tüm dosyalarınız ve yükleme klasörleriniz tarafından kullanılan depolamayı yeniden hesaplar

en: Recommended
tr: Önerilen

en: Record Deleted
tr: Kayıt Silindi

en: Records displayed:
tr: Görüntülenen kayıtlar:

en: Records imported
tr: Kayıtlar içe aktarıldı

en: Recover your password
tr: Parolanızı isteyin

en: Referrer URL
tr: Gelinen adres

en: Referrer URL will be saved.
tr: Gelinen adres kaydedilecek.

en: RegExp
tr: Kurallı İfade

en: Regenerate question codes
tr: Soru Kodlarını Yenile

en: Registration
tr: Kayıt

en: Registration attachments:
tr: Kayıt e-postasının ek dosyaları:

en: Registration email
tr: Kayıt e-postası

en: Registration email body
tr: Kayıt e-postasının metni

en: Registration email body:
tr: Kayıt e-postasının metni:

en: Registration email subject
tr: Kayıt e-postası konusu

en: Registration email subject:
tr: Kayıt e-postasının konusu:

en: Regular expression
tr: Kurallı ifade

en: Regular update
tr: Düzenli güncelleme

en: Relative width of checkbox wrapper element
tr: İşaret kutusunu kapsayan bileşenin göreceli genişliği

en: Relative width of the labels
tr: Etiketlerin bağıl genişliği

en: Relative width of the text input wrapper element
tr: Metin girişini kapsayan bileşenin göreceli genişliği

en: Relevance
tr: İlişki

en: Relevance equation:
tr: İlinti denklemi:

en: Relevance:
tr: İlinti:

en: Reload URL
tr: Adresi yeniden yükle

en: Reload captcha
tr: Güvenlik kodunu yeniden yükle

en: Reload image
tr: Görseli yenile

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
tr: Kaldığınız yerden anketi doldurmaya devam etmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın ya da kopyalayıp tarayıcınızın adres satırına yapıştırın:

en: Reloading screen. Please wait.
tr: Lütfen sayfa yeniden yüklenirken bekleyin.

en: Remaining
tr: Kalan

en: Remaining updates:
tr: Kalan güncellemeler:

en: Remember the plus button
tr: Artı düğmesini hatırlayın

en: Reminder
tr: Anımsatıcı

en: Reminder %s skipped, already sent.
tr: %s anımsatıcısı zaten gönderilmiş olduğundan atlandı.

en: Reminder Email:
tr: Anımsatıcı E-postası:

en: Reminder attachments:
tr: Anımsatıcı ek dosyaları:

en: Reminder count
tr: Anımsatıcı sayısı

en: Reminder count:
tr: Anımsatıcı sayısı:

en: Reminder email
tr: Anımsatıcı e-postası

en: Reminder email body
tr: Anımsatıcı e-postasının metni

en: Reminder email body:
tr: Anımsatıcı e-postasının metni:

en: Reminder email subject
tr: Anımsatıcı e-postası konusu

en: Reminder email subject:
tr: Anımsatıcı e-postasının konusu:

en: Reminder sent to:
tr: Anımsatıcı gönderilen:

en: Reminder sent?
tr: Anımsatıcı gönderildi

en: Reminder status:
tr: Anımsatıcı durumu:

en: Reminder to participate in a survey
tr: Anket katılma anımsatması

en: Reminder(s) sent
tr: Anımsatıcılar gönderildi

en: RemoteControl is available using %s for transport and exposes the following functionality:
tr: Aktarım için %s kullanarak uzaktan kontrol yapılabilir ve şu işlevsellik kullanılabilir:

en: Remove
tr: Sil

en: Remove attachment
tr: Ek dosyayı sil

en: Remove filters
tr: Süzgeçleri temizle

en: Remove from blacklist?
tr: Kara listeden çıkarılsın

en: Remove link
tr: Bağlantıyı sil

en: Remove text or uncheck checkbox automatically
tr: Metin ya da kutudaki işaret otomatik olarak kaldırılsın

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Rename this theme to:
tr: Bu temayı yeniden adlandır:

en: Renewed
tr: Yenilendi

en: Renumber scenarios
tr: Senaryoları yeniden numaralandır

en: Renumber the new record.
tr: Yeni kayıt yeniden numaralandırılsın.

en: Reorder
tr: Yeniden sırala

en: Repeat a string
tr: Bir dizgeyi yineler

en: Repeat headers
tr: Başlık yineleme

en: Repeat headers every n-th subquestions (Set to 0 to deactivate).
tr: Her n alt soruda bir üst bilgiler yinelensin (Etkisizleştirmek için 0 olarak ayarlayın).

en: Repeat new password:
tr: Parola onayı:

en: Repeat password:
tr: Parola onayı:

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
tr: Dizilerde her X alt soruda bir başlıklar yinelensin:

en: Replace
tr: Değiştir

en: Replace all occurrences of the search string with the replacement string
tr: Arama dizgesine uyan dizgelerin tümünü değiştirilecek dizge ile değiştirir

en: Replace answers in file in the existing record.
tr: Dosyadaki yanıtlar var olan kayıttakileri değiştirsin.

en: Replace choice header (default: "%s")
tr: Seçim başlığı değiştirilsin (varsayılan: "%s")

en: Replace existing label set
tr: Var olan etiket kümesinin üzerine yazılsın

en: Replace label set?
tr: Etiket kümesini değiştir

en: Replace rank header (default: "%s")
tr: Sıralama başlığı değiştirilsin (varsayılan "%s")

en: Replace the existing record.
tr: Var olan kayıt değiştirilsin.

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
tr: 'Diğer' alanının etiketi istenen bir metin ile değiştirilir

en: Report and skip the new record.
tr: Sorun bildirilip yeni kayıda geçilsin.

en: Report bugs
tr: Hata bildir

en: Require at least one digit
tr: En az bir rakam bulunmalıdır

en: Require at least one special character
tr: En az bir özel karakter bulunmalıdır

en: Require at least one uppercase letter
tr: En az bir büyük harf bulunmalıdır

en: Required
tr: Zorunlu

en: Required PHP modules:
tr: Gerekli PHP modülleri:

en: Resend access code
tr: Erişim kodunu yeniden gönder

en: Resend login data
tr: Oturum açma verilerini yeniden gönder

en: Resend login data user
tr: Kullanıcıların oturum açma verilerini yeniden gönder

en: Reset
tr: Temizle

en: Reset Themes
tr: Temaları Sıfırla

en: Reset all your participants to the 'not used' state
tr: Tüm katılımcılar 'kullanılmadı' durumuna sıfırlansın

en: Reset answers and participants completed state
tr: Yanıtları ve katılımcıların tamamladı durumlarını sıfırla

en: Reset completed responses to the incomplete state
tr: Tamamlanmış yanıtları tamamlanmamış olarak sıfırlayın

en: Reset conditions
tr: Koşulları sıfırla

en: Reset conditions?
tr: Koşulları sıfırla

en: Reset load error for plugin %d
tr: %d uygulama eki için sıfırlama yükleme sorunu

en: Reset now
tr: Şimdi sıfırla

en: Reset response start ID?
tr: Yanıt başlangıç kodu sıfırlansın mı?

en: Reset start/end date/time?
tr: Başlangıç/Bitiş tarih ve saati sıfırlansın mı?

en: Reset theme
tr: Temayı sıfırla

en: Reset this template
tr: Bu kalıbı sıfırla

en: Reset this theme
tr: Bu temayı sıfırla

en: Reset to default
tr: Varsayılana sıfırla

en: Reset to default boxes
tr: Varsayılan Kutuları Yükle

en: Reset to default settings:
tr: Varsayılan ayarları yükle:

en: Resolve all issues
tr: Tüm sorunları çöz

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Resources Import Summary
tr: Kaynak İçe Aktarma Özeti

en: Resources import summary
tr: Kaynak içeri aktarma özeti

en: Response
tr: Yanıt

en: Response ID
tr: Yanıt kodu

en: Response data (Attention: Doesn't include files uploaded in a file upload question. These have to be exported separately.)
tr: Yanıt verileri (Uyarı: Dosya yükleme sorularına yüklenmiş dosyaları kapsamaz. Bu türdeki dosyalar ayrıca dışa aktarılmalıdır).

en: Response data file (*.csv,*.vv,*.txt) (maximum size: %d MB):
tr: Yanıt veri dosyası (*.csv,*.vv,*.txt) (en büyük boyut: %d MB):

en: Response filters
tr: Yanıt süzgeçleri

en: Response import summary
tr: Yanıt içe aktarma özeti

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
tr: {SURVEYNAME} anketinin yanıt gönderileri

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
tr: {SURVEYNAME} anketinin yanıt gönderileri ve sonuçları

en: Response summary
tr: Yanıtların özeti

en: Response(s) deleted.
tr: Yanıtlar silindi.

en: Responses
tr: Yanıtlar

en: Responses & statistics
tr: Yanıtlar ve istatistikler

en: Responses and participants have been re-opened.
tr: Yanıtlar ve katılımcılar yeniden açıldı.

en: Responses and statistics
tr: Yanıtlar ve istatistikler

en: Responses containing
tr: Şu yanıtları içeren

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
tr: Bu anketin yanıtları anonim kılınmamış..

en: Responses to this survey are anonymized.
tr: Bu anketin yanıtları anonim kılınmış.

en: Responses will be date stamped.
tr: Yanıtlara tarih damgası eklenecek.

en: Responses will have the IP address anonymized.
tr: Yanıtların verildiği IP adresi anonim kılınacak.

en: Responses will have the IP address logged.
tr: Yanıtların verildiği IP adresi kaydedilecek.

en: Responses will have their referring URL logged.
tr: Gelinen adres yanıtlarla kaydedilecek.

en: Responses will not be date stamped.
tr: Yanıtlarda tarih damgası olmayacak.

en: Responses will not have the IP address anonymized.
tr: Yanıtlarda IP adresi anonim kılınmayacak.

en: Responses will not have the IP address logged.
tr: IP adresi yanıtlarla kaydedilmeyecek.

en: Responses will not have their referring URL logged.
tr: Gelinen adres yanıtlarla kaydedilmeyecek.

en: Restart this survey
tr: Bu anketi yeniden başlat

en: Restore
tr: Geri yükle

en: Restore options
tr: Geri yükleme seçenekleri

en: Restrict input to integer values
tr: Yalnız tam sayıların yazılabilsin

en: Result
tr: Sonuç

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Results from LDAP Query.
tr: LDAP sorgusunun sonucu.

en: Resume later
tr: Sonra sürdürmek üzere kaydet

en: Return a formatted string
tr: Biçimlendirilmiş bir dizge verir

en: Return a list of retAttr from sgqa1...sgqaN which pass the criteria (cmpAttr op value)
tr: sgqa1...sgqaN değerlerinden ölçüte uyanların retAttr listesini döndürür (cmpAttr op değeri)

en: Return comma-separated list of values
tr: Değerleri virgülle ayrılmış liste olarak verir

en: Return current UNIX timestamp
tr: Geçerli UNIX zaman damgasını alır

en: Return part of a string
tr: Dizgenin bir parçasını alır

en: Return to admin home
tr: Yönetime Dön

en: Return to label set administration
tr: Etiket kümesi yönetimine dön

en: Return to main view
tr: Ana görünüme geri dön

en: Return to plugin list
tr: Uygulama eki listesine geri dön

en: Return to plugin manager
tr: Uygulama eki yöneticisine geri dön

en: Return to survey
tr: Ankete geri dön

en: Return to survey administration
tr: Anket Yönetimi Sayfası

en: Return to survey list
tr: Anket Listesine Dön

en: Return to theme list
tr: Tema listesine dön

en: Returns true if all non-empty responses are unique
tr: Tüm boş olmayan yanıtlar eşsiz ise doğru değerini döndürür

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
tr: Tarih Gregoryen takvimine uygun ise doğru (1) değerini verir

en: Reverse a string
tr: Bir dizgeyi ters çevirir

en: Reverse answer order
tr: Yanıtlar tersten sıralayın

en: Reverse the slider direction
tr: Kaydırıcı yönünü tersine çevir

en: Reverses the slider direction and repositions the min/max text accordingly.
tr: Kaydırıcı yönünü tersine çevirir ve en küçük / en büyük metinlerinin konumlarını uygun şekilde yeniden ayarlar.

en: Right to left
tr: Sağdan Sola

en: Role successfully saved
tr: Rol kaydedildi

en: Role updated
tr: Rol güncellendi

en: Role was successfully imported.
tr: Rol içe aktarıldı.

en: Roles successfully deleted
tr: Roller silindi

en: Romanian
tr: Romence

en: Root URL:
tr: Kök adresi:

en: Round fractions down
tr: Küsuratları aşağı yuvarlar

en: Round fractions up
tr: Küsuratları yukarı yuvarlar

en: Rounds a number to an optional precision
tr: Bir sayıyı istenen hassasiyette yuvarlar

en: Rows
tr: Satırlar

en: Rows & columns
tr: Satır ve Sütunlar

en: Russian
tr: Rusça

en: SMTP debug mode:
tr: SMTP hata ayıklama kipi:

en: SMTP debug output:
tr: SMTP hata ayıklama çıktısı:

en: SMTP encryption:
tr: SMTP şifrelemesi:

en: SMTP host:
tr: SMTP sunucu:

en: SMTP password:
tr: SMTP parolası:

en: SMTP username:
tr: SMTP kullanıcı adı:

en: SPSS export scale type
tr: SPSS dışa aktarma ölçeği türü

en: SPSS version:
tr: SPSS sürümü:

en: SQL CODE THAT FAILED
tr: YÜRÜTÜLEMEYEN SQL KODU

en: SQL command failed: %s
tr: SQL komutu yürütülemedi: %s

en: SSL not enforced
tr: SSL dayatılmıyor

en: Same
tr: Aynı

en: Same height for all answer options
tr: Tüm yanıt seçeneklerinin yüksekliği aynı olsun

en: Same height for lists
tr: Listeler aynı yükseklikte olsun

en: Same origin
tr: Aynı kaynak

en: Save
tr: Kaydet

en: Save & activate survey
tr: Anketi Kaydedip Etkinleştir

en: Save IP address:
tr: IP adresi kaydedilsin:

en: Save IP address?
tr: IP adresi kaydedilsin

en: Save Now
tr: Anketi Kaydet

en: Save and add a new question
tr: Kaydedip yeni bir soru ekleyin

en: Save and add group
tr: Kaydedip grup ekle

en: Save and add question
tr: Kaydedip Soru Ekle

en: Save and close
tr: Kaydedip Kapat

en: Save and close now and let's edit the answer options.
tr: Kaydedip yanıt seçeneklerini düzenleyelim.

en: Save and new
tr: Kaydedip Ekle

en: Save and new group
tr: Kaydedip Grup Ekle

en: Save as PDF
tr: PDF Olarak Kaydet

en: Save as default values
tr: Varsayılan değerleri farklı kaydet

en: Save as label set
tr: Etiket kümesini farklı kaydet

en: Save as label set:
tr: Etiket kümesi olarak kaydet:

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
tr: Her ikisini de R çalışma klasörüne kaydedin (almak ve ayarlamak için R komut penceresinde getwd() ve setwd() kullanın)

en: Save boxes settings
tr: Kutu Ayarlarını Kaydet

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Save city
tr: Şehri kaydet

en: Save country
tr: Ülkeyi kaydet

en: Save for further completion by survey user
tr: Anket kullanıcısı anketi kaydedip daha sonra bitirebilsin

en: Save postal code
tr: Posta kodunu kaydet

en: Save question group
tr: Soru grubunu kaydet

en: Save referrer URL:
tr: Gelinen adres kaydedilsin:

en: Save referrer URL?
tr: Gelinen adres kaydedilsin

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: Save state
tr: Bölgeyi kaydet

en: Save this, then create another:
tr: Kaydedip başka bir tane ekle:

en: Save timings:
tr: Zamanlamalar kaydedilsin:

en: Save timings?
tr: Zamanlamalar kaydedilsin

en: Save your unfinished survey
tr: Bitmemiş anketinizi kaydedin

en: Saved
tr: Kaydedildi

en: Saved Survey Details
tr: Kaydedilen Anket Ayrıntıları

en: Saved name:
tr: Kayıt adı:

en: Saved response deleted.
tr: Kaydedilmiş yanıt silindi.

en: Saved response not found
tr: Kaydedilmiş yanıt bulunamadı

en: Saved responses
tr: Kaydedilmiş yanıtlar

en: Saved successfully
tr: Kaydedildi

en: Saving responses is disabled if survey is not activated.
tr: Anket etkinleştirilmemiş ise yanıtları kaydetme özelliği de etkisizleştirilmiştir.

en: Say hello
tr: Merhaba deyin

en: Scale
tr: Ölçek

en: Scale 1
tr: Ölçek 1

en: Scale 2
tr: Ölçek 2

en: Scan files
tr: Dosyaları tara

en: Scan files for available plugins
tr: Kullanılabilecek uygulama ekleri için dosyaları tarar

en: Scenario
tr: Senaryo

en: Scope
tr: Kapsam

en: Scope:
tr: Aralık:

en: Screen part files:
tr: Ekran bölümü dosyaları:

en: Screen:
tr: Sayfa:

en: Script
tr: Betik

en: Search
tr: Ara

en: Search by group name:
tr: Grup adına göre arama:

en: Search for something...
tr: Bir şeyler arayın...

en: Search:
tr: Arama:

en: Second
tr: Saniye

en: Second choice
tr: İkinci seçenek

en: Section
tr: Bölüm

en: Security
tr: Güvenlik

en: Security question:
tr: Güvenlik sorusu:

en: Security update
tr: Güvenlik güncellemesi

en: Security update!
tr: Güvenlik güncellemesi!

en: Security updates available
tr: Güvenlik güncellemeleri yayınlanmış

en: See all Tutorial
tr: Tüm eğitimleri görüntüle

en: Seed
tr: Tohum

en: Select
tr: Seçin

en: Select ZIP file:
tr: ZIP arşivini seçin:

en: Select additional languages
tr: Ek dilleri seçin

en: Select all
tr: Tümünü Seç

en: Select answer:
tr: Yanıt seçin:

en: Select columns
tr: Sütunları seçin

en: Select columns:
tr: Sütunları seçin:

en: Select decade
tr: On yılı seçin

en: Select delimiter
tr: Ayıracı seçin

en: Select file
tr: Dosya seçin

en: Select font:
tr: Yazı tipi seçin:

en: Select icon
tr: Simge seçin

en: Select label set
tr: Etiket kümesini seçin

en: Select label set file (*.lsl):
tr: Etiket kümesi dosyasını seçin (*lsl):

en: Select language to add
tr: Eklenecek dili seçin

en: Select language...
tr: Dil seçin...

en: Select languages
tr: Dilleri seçin

en: Select month
tr: Ayı seçin

en: Select none
tr: Hiçbirini seç

en: Select plugin ZIP file:
tr: Uygulama eki ZIP dosyasını seçin:

en: Select question
tr: Soru seçin

en: Select question file (*.lsq):
tr: Soru dosyasını seçin (*.lsq):

en: Select question group file (*.lsg):
tr: Soru grubu dosyasını seçin (*.lsg):

en: Select question type
tr: Soru türünü seçin

en: Select role to apply to users
tr: Kullanıcılara uygulanacak rolü seçin

en: Select role(s):
tr: Rolleri seçin:

en: Select role-XML file
tr: Rol XML dosyasını seçin

en: Select survey structure file (*.lss, *.txt) or survey archive (*.lsa) (maximum file size: %01.2f MB)
tr: Anket yapısı dosyasını (*.lss, *.txt) ya da anket arşivini (*.lsa) seçin (en büyük dosya boyutu %01.2f MB)

en: Select survey to copy:
tr: Kopyalanacak anketi seçin:

en: Select template ZIP file:
tr: Kalıbın bulunduğu ZIP arşivini seçin:

en: Select the LDAP query you want to run:
tr: Çalıştırmak istediğiniz LDAP sorgusunu seçin:

en: Select the type of chart to be displayed
tr: Görüntülenecek çizelge türünü seçin

en: Select theme ZIP file:
tr: Tema ZIP dosyasını seçin:

en: Select this
tr: Bunu seçin

en: Select time
tr: Saati seçin

en: Select user group to add users to
tr: Kullanıcıların ekleneceği kullanıcı grubunu seçin

en: Select variation:
tr: Çeşit seçin:

en: Select which fields to import as attributes with your {n} participant.|Select which fields to import as attributes with your {n} participants.
tr: {n} katılımcınız için hangi alanların öznitelikler olarak içe aktarılacağını seçin.|{n} katılımcınız için hangi alanların öznitelikler olarak içe aktarılacağını seçin.

en: Select year
tr: Yılı seçin

en: Select your theme:
tr: Temanızı seçin:

en: Select...
tr: Seçin...

en: Selected
tr: Seçilmiş

en: Selected answers
tr: Seçilmiş yanıtlar

en: Selected attribute(s)...
tr: Seçilmiş öznitelikler...

en: Selected menu entry/entries...
tr: Seçilmiş menü ögeleri...

en: Selected menu(s)...
tr: Seçilmiş menüler...

en: Selected participant share(s)...
tr: Seçilmiş katılımcı paylaşımları...

en: Selected participant(s)...
tr: Seçilmiş katılımcılar...

en: Selected question(s)...
tr: Seçilmiş sorular...

en: Selected quota(s)...
tr: Seçilmiş kotalar...

en: Selected response(s)...
tr: Seçilmiş yanıtlar...

en: Selected role(s)...
tr: Seçilmiş roller...

en: Selected survey(s)...
tr: Seçilmiş anketleri...

en: Selected theme(s)...
tr: Seçilmiş temalar...

en: Selected users(s)...
tr: Seçilmiş kullanıcılar...

en: Selected!
tr: Seçildi!

en: Selected:
tr: Seçilmiş:

en: Selection
tr: Seçim

en: Seleted
tr: Seçilmiş

en: Semicolon
tr: Noktalı virgül

en: Send
tr: Gönder

en: Send Invitations
tr: Çağrıları Gönder

en: Send Reminders
tr: Anımsatıcıları Gönder

en: Send basic admin notification email to:
tr: Basit yönetici bildiriminin gönderileceği adres:

en: Send confirmation emails:
tr: Onay e-postaları gönderilsin:

en: Send detailed admin notification email to:
tr: Ayrıntılı yönetici bildiriminin gönderileceği adres:

en: Send email invitation
tr: Çağrı e-postası gönder

en: Send email invitations
tr: Çağrı e-postalarını gönder

en: Send email reminder
tr: Anımsatıcı e-postası gönderilsin

en: Send invitation email to participant ID(s):
tr: Katılımcı kodlarına çağrı e-postası gönder:

en: Send invitations
tr: Çağrıları gönder

en: Send me a copy:
tr: Bana da bir kopya gönderilsin:

en: Send reminder to participant ID(s):
tr: Katılımcı kodlarına anımsatıcı gönder:

en: Send reminders
tr: Anımsatıcıları gönder

en: Sending emails to users(sucess/errors):
tr: Kullanıcılara e-posta gönderme (başarılı / sorunlu):

en: Sending invitations...
tr: Çağrılar gönderiliyor...

en: Sending reminders...
tr: Anımsatıcılar gönderiliyor...

en: Sending successful
tr: Gönderildi

en: Sep
tr: Eyl

en: Separator used:
tr: Kullanılacak ayıraç:

en: September
tr: Eylül

en: Serbian (Cyrillic)
tr: Sırpça (Kiril)

en: Serbian (Latin)
tr: Sırpça (Latin)

en: Server error!
tr: Sunucu sorunu!

en: Server name & port:
tr: Sunucu adı ve kapı numarası:

en: Server time:
tr: Sunucu zamanı:

en: Server type:
tr: Sunucu türü:

en: Session lifetime for surveys (seconds):
tr: Anketler için oturum süresi (saniye):

en: Session writable
tr: Oturum yazılabilir

en: Set "Mandatory" state
tr: "Zorunlu" durumunu ayarlayın

en: Set "Mandatory" state. Use "Soft" option to allow question to be skipped.
tr: "Zorunlu" durumunu ayarlayın. Sorunun atlanabilmesi için "Yumuşak" olarak seçin.

en: Set "Other" state
tr: "Diğer" durumunu ayarlayın

en: Set Access-Control-Allow-Origin header:
tr: Erişim-Kontrol-İzin Ver- Kaynak üst bilgisini ayarla:

en: Set CSS class
tr: CSS sınıfını ayarlayın

en: Set Survey Rights
tr: Anket İzinlerini Ayarla

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
tr: Bu soru için özel bir SPPS dışa aktarma ölçeği seçin

en: Set access code length to:
tr: Kullanılacak erişim kodu uzunluğu:

en: Set additional options for survey participants
tr: Ek anket katılımcı ayarlarını yapın

en: Set below if your questions are shown one at a time, group by group or all on one page.
tr: Aşağıdan soruların görünümünü bir seferde bir soru, grup grup ya da tümü bir sayfada olacak şekilde seçin.

en: Set conditions
tr: Koşulları ayarlayın

en: Set cookie to prevent repeated participation:
tr: Çift katılımları önlemek için çerez kullanılsın:

en: Set equation value
tr: Denklem değerini ayarla

en: Set expiry date
tr: Sona erme tarihini ayarla

en: Set global permissions for this user
tr: Bu kullanıcı için genel izinleri ayarlayın

en: Set name:
tr: Küme adı:

en: Set password now?
tr: Parola şimdi ayarlansın mı?

en: Set question group
tr: Soru grubunu ayarlayın

en: Set question group and position
tr: Soru grubu ve konumunu ayarlayın

en: Set question group for those question
tr: Bu sorunun soru grubunu seçin

en: Set statistics options
tr: İstatistik ayarlarını yapın

en: Set survey permissions
tr: Anket izinlerini ayarla

en: Set survey theme
tr: Anket temasını ayarla

en: Set template permissions for this user
tr: Bu kullanıcının kalıp izinlerini düzenle

en: Set the handle shape. 'Custom' is defined in CSS using the Font Awesome font.
tr: Sap şeklini ayarlayın. 'Özel' Awesome yazı türü kullanılarak CSS ile tanımlanır.

en: Set the orientation.
tr: Doğrultuyu ayarlayın.

en: Set the percentage width of the (sub-)question column (1-100)
tr: Yüzde olarak (alt) soru genişliğini ayarlayın

en: Set the percentage width of the answers column (1-100)
tr: Yanıt sütununun genişliğini yüzde cinsinden ayarlayın (1-100)

en: Set the size to the input or textarea, the input will be displayed with approximately this size in width.
tr: Metin satırı ya da alanının boyutunu ayarlayın, alan yaklaşık olarak bu boyutta görüntülenir.

en: Set this to the IP/net location of your database server. In most cases "localhost" will work. You can force Unix socket with complete socket path.
tr: Veritabanı sunucunuzun IP/ağ konumunu yazın. Genellikle "localhost" yeterlidir. Tam soket yoluyla Unix soketi kullanılabilir.

en: Set user permissions
tr: Kullanıcı izinleri

en: Set your question type.
tr: Soru türünü ayarlayın.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings & Plugins
tr: Ayarlar ve Uygulama Ekleri

en: Settings for plugin %s
tr: %s uygulama eki ayarları

en: Settings for this survey group
tr: Bu anket grubunun ayarları

en: Share
tr: Paylaş

en: Share QR-code:
tr: QR kodunu paylaş:

en: Share on Facebook:
tr: Facebook üzerinde paylaş:

en: Share on Twitter:
tr: Twitter üzerinde paylaş:

en: Share panel
tr: Paylaşma panosu

en: Share participant(s)
tr: Katılımcıları paylaş

en: Share survey
tr: Anketi paylaş

en: Share this link
tr: Bu bağlantıyı paylaş

en: Share this participant
tr: Bu katılımcıyı paylaş

en: Share with all users
tr: Tüm kullanıcılar ile paylaşılsın

en: Share your survey
tr: Anketinizi paylaşın

en: Shared by
tr: Paylaşan

en: Sharing panel:
tr: Paylaşma panosu:

en: Shift-JIS Japanese
tr: Shift-JIS Japonca

en: Short free text
tr: Kısa serbest metin

en: Short names
tr: Kısa adlar

en: Should this attribute be visible on the panel?
tr: Bu öznitelik panoda görüntülensin

en: Should we proceed with the delete?
tr: Silme işlemini yapmak istiyor musunuz?

en: Show
tr: Görüntüle

en: Show "No answer":
tr: "Yanıt yok" Görüntülensin:

en: Show "There are X questions in this survey":
tr: "Bu ankette X soru var" görüntülensin:

en: Show PHPInfo
tr: PHP bilgileri

en: Show Policy
tr: İlkeyi Görüntüle

en: Show a HTML list with elements
tr: Bileşenleri ile bir HTML listesi görüntüle

en: Show a map in the statistics?
tr: İstatistiklerde bir harita görüntülensin

en: Show advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar görüntülensin

en: Show an alert if answers exceeds the number of max answers
tr: Yanıtlar, en çok yanıt sayısını geçerse bir uyarı görüntülenir

en: Show both
tr: İkisi de görüntülensin

en: Show comment
tr: Açıklama görüntülensin

en: Show conditions for this question
tr: Bu sorunun koşullarına bakın

en: Show during registration?
tr: Kayıt sırasında görüntülensin

en: Show grand total
tr: Ana toplam görüntülensin

en: Show grand total for either columns or rows
tr: Satır ya da sütunların ana toplamı görüntülensin

en: Show graphs in public statistics:
tr: Herkese açık istatistiklerde çizelgeler görüntülensin:

en: Show graphs:
tr: Çizelgeler görüntülensin:

en: Show group description only
tr: Yalnız grup açıklaması görüntülensin

en: Show group name and/or group description:
tr: Grup ad ve açıklaması görüntülensin:

en: Show group name only
tr: Yalnız grup adı görüntülensin

en: Show header in answers export PDFs:
tr: PDF dışa aktarılırken yanıtların üst bilgisi görüntülensin:

en: Show in public statistics
tr: Herkese açık istatistiklerde görüntülensin

en: Show in public statistics:
tr: Herkese açık istatistiklerde görüntülensin:

en: Show javascript alert
tr: JavaScript uyarısı görüntülensin

en: Show last visited survey and question:
tr: Son bakılan anket ve soru görüntülensin:

en: Show last..
tr: Sonuncuya bakın...

en: Show less
tr: Diğerlerini gizle

en: Show more
tr: Diğerlerini görüntüle

en: Show next..
tr: Sonrakine bakın...

en: Show next...
tr: Sonrakine bakın...

en: Show on-screen keyboard:
tr: Ekranda sanal tuştakımı görüntülensin:

en: Show policy
tr: İlkeyi görüntüle

en: Show popups
tr: Açılan pencereler görüntülensin

en: Show previous..
tr: Öncekine bakın...

en: Show previous...
tr: Öncekine bakın...

en: Show progress bar:
tr: İlerleme çubuğu görüntülensin:

en: Show question code only
tr: Yalnız soru kodu görüntülensin

en: Show question index / allow jumping:
tr: Soru dizini görüntülensin / sıçranabilsin:

en: Show question number and/or code:
tr: Soru numarası / kodu görüntülensin:

en: Show question number only
tr: Yalnız soru numarası görüntülensin

en: Show script field:
tr: Betik alanı görüntülensin:

en: Show search box on survey list:
tr: Anket listesinde arama kutusu görüntülensin:

en: Show start...
tr: Birinciye bakın...

en: Show statistics of this question in the public statistics page
tr: Bu sorunun istatistikleri herkese açık istatistikler sayfasında görüntülensin

en: Show survey list:
tr: Anket listesini görüntüle:

en: Show survey logic file
tr: Anket mantık dosyasına bakın

en: Show survey title in export PDFs:
tr: Dışa aktarılan PDF dosyalarında anket başlığı görüntülensin:

en: Show text responses inline:
tr: Metin yanıtları girintili olarak görüntülensin:

en: Show title
tr: Başlık Görüntülensin

en: Show totals for
tr: Toplamlar şunun için görüntülensin

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
tr: Satırlar, sütunlar ya da ikisi için de toplamlar görüntülensin

en: Show welcome screen:
tr: Karşılama ekranı görüntülensin:

en: Showing filtered results
tr: Süzülmüş Sonuçlar Görüntüleniyor

en: Side-menu behaviour:
tr: Yan menü davranışı:

en: Sidemenu
tr: Yan Menü

en: Simple
tr: Basit

en: Simple bind LDAP configuration doesn't allow LDAP user creation
tr: Basit LDAP bağlantısı, LDAP kullanıcıları eklenmesine izin vermez

en: Simple mode
tr: Basit kip

en: Simple options
tr: Basit ayarlar

en: Simple plugin settings
tr: Basit uygulama eki ayarları

en: Simple plugins
tr: Basit uygulama ekleri

en: Simple selector
tr: Basit seçici

en: Simple template editor
tr: Basit kalıp düzenleyici

en: Sine
tr: Sinüs

en: Single checkbox
tr: Tek işaret kutusu

en: Single choice questions
tr: Bir seçimli sorular

en: Single response: ID %s
tr: Tek yanıt: Kod %s

en: Sinhala
tr: Sinhalaca

en: Site name
tr: Site adı

en: Site name:
tr: Site adı:

en: Size
tr: Boyut

en: Skipped files:
tr: Atlanan dosyalar:

en: Skipped participant entry:
tr: Katılımcı kaydı atlandı:

en: Slider
tr: Kaydırıcı

en: Slider accuracy
tr: Kaydırıcı hassasiyeti

en: Slider initial value
tr: Kaydırıcının başlangıç değeri

en: Slider initial value set at start
tr: Başlangıçtaki kaydırıcı değeri

en: Slider left/right text separator
tr: Kaydırıcı sol/sağ metin ayıracı

en: Slider maximum value
tr: Kaydırıcının en büyük değeri

en: Slider minimum value
tr: Kaydırıcının en küçük değeri

en: Slider start as this value. You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page. This setting has priority over slider starts at the middle position.
tr: Kaydırıcı bu değer ile başlar. İfade yöneticisini kullanabilirsiniz, ancak bu sayfa görüntülenmeden önce değer bir sayı olmalıdır. Bu ayarın, kaydırıcının orta konumda başlaması ayarına göre önceliği vardır.

en: Slider starts at the middle position
tr: Kaydırıcı orta konumdan başlasın

en: Slider with emoticon
tr: İfade içeren kaydırıcı

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Small screens
tr: Küçük ekranlar

en: Soft
tr: Yumuşak

en: Soft lock
tr: Yumuşak kilit

en: Somali
tr: Somalice

en: Some URL description
tr: Bir adres açıklaması

en: Some automatic fixes were already applied.
tr: Bazı otomatik düzeltmeler zaten yapılmış.

en: Some description text
tr: Açıklama metni

en: Some directories are not writable. Please change the folder permissions for /tmp and /upload/themes in order to enable this option.
tr: Bazı klasörler yazılabilir değil. Lütfen bu seçeneği etkinleştirmek için tmp ve /upload/themes klasörlerinin izinlerini değiştirin.

en: Some emails were not sent because the server did not accept the email(s) or some other error occured.
tr: Sunucu tarafından kabul edilmediğinden ya da başka sorunlar yüzünden bazı e-postalar gönderilemedi.

en: Some entries had a validity date set which was not yet valid or not valid anymore.
tr: Bazı kayıtların henüz ya da artık geçerli olmayan bir geçerlilik tarihi var.

en: Some example answer option
tr: Örnek yanıt seçeneği

en: Some example subquestion
tr: Bir alt soru örneği

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
tr: İlk anketinizi oluşturmak için şu basit adımları izleyin:

en: Some questions have been disabled
tr: Bazı sorular  bırakılmış

en: Some text in this answer
tr: Bu yanıttaki herhangi bir metin

en: Something went wrong!
tr: Bir şeyler ters gitti!

en: Something went wrong! Are the survey menus properly restored?
tr: Bir şeyler ters gitti! Anket menüleri doğru şekilde sıfırlandı mı?

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
tr: Maalesef bu ankette desteklenen soru türü bulunmuyor.

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
tr: Maalesef bu anketteki yanıtlarınız kotayı aştı.

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
tr: Maalesef PHP ayarlarınızda LDAP modülü eksik.

en: Sorry, but this question has no responses yet so a graph cannot be shown.
tr: Bu soru henüz yanıtlanmadığından çizelge görüntülenemiyor.

en: Sorry, but this question has too many answer options to be shown properly in a graph.
tr: Bu soru çizelgede düzgün görüntülenemeyecek kadar çok yanıt seçeneğine sahip.

en: Sorry, file type %s (extension : %s) is not allowed!
tr: Maalesef, %s dosya türü (%s uzantısı) kullanılamaz!

en: Sorry, no more files can be uploaded!
tr: Maalesef daha fazla dosya yüklenemez!

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
tr: Maalesef yalnız %s uzantılı dosyalar yüklenebilir!

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
tr: Maalesef bu soru için %s dosya yüklenebilir!

en: Sorry, the name you entered for the label set is already in the database. Please select a different name.
tr: Yazdığınız etiket kümesi zaten veritabanında kayıtlı. Başka bir ad seçin.

en: Sorry, the request failed!
tr: Maalesef istek karşılanamadı!

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
tr: Maalesef yüklenen dosyanın (%s) büyüklüğü izin verilen %s KB dosya boyutundan büyük.

en: Sorry, there are no files for this response.
tr: Maalesef bu yanıt için bir dosya yok.

en: Sorry, there was an error uploading your file, error code : %s.
tr: Maalesef, dosyanız yüklenirken bir sorun çıktı, hata kodu : %s.

en: Sorry, there was an error uploading your file.
tr: Maalesef dosyanız yüklenirken bir sorun çıktı.

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
tr: Maalesef %s uzantılı dosyaların yüklenmesine izin verilmiyor!

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %01.2f MB are allowed.
tr: Maalesef dosya çok büyük. Yalnız %01.2f MB boyutuna kadar olan dosyalar kullanılabilir.

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
tr: Maalesef bu dosya çok büyük. Yalnız %s KB boyutuna kadar olan dosyalar yüklenebilir.

en: Sorry, this file type is not allowed. Please contact your administrator for a list of allowed filetypes.
tr: Maalesef, bu dosya türüne izin verilmiyor. İzin verilen dosya türlerini öğrenmek için yöneticiniz ile görüşebilirsiniz.

en: Sorry, this file was not found.
tr: Maalesef bu dosya bulunamadı.

en: Sorry, this response was not found.
tr: Maalesef, bu yanıt bulunamadı.

en: Sorry, unable to check extension of this file type %s.
tr: Maalesef, %s dosya türünün uzantısı kontrol edilemedi .

en: Sort answers alphabetically
tr: Yanıtları alfabetik sıralayın

en: Sort order
tr: Sıralama

en: Sort the answer options alphabetically
tr: Yanıt seçeneklerini alfabetik olarak sıralar

en: Source table
tr: Kaynak tablo

en: Sourcecode
tr: Kaynak kodu

en: Sourcecode editor
tr: Kaynak kodu düzenleyici

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Spanish (Argentina)
tr: İspanyolca (Arjantin)

en: Spanish (Argentina) (Informal)
tr: İspanyolca (Arjantin) (Resmi olmayan)

en: Spanish (Chile)
tr: İspanyolca (Şili)

en: Spanish (Colombia)
tr: İspanyolca (Kolombiya)

en: Spanish (Mexico)
tr: İspanyolca (Meksika)

en: Specify a custom date/time format (the <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> formats and "-./: " characters are allowed for day/month/year/hour/minutes without or with leading zero respectively. Defaults to survey's date format
tr: İsteğe göre uyarlanmış bir tarih / saat biçimi belirtebilirsiniz. ( <i>gün/ay/yıl/saat/dakika day/month/year/hour/minutes için başında sıfır olacak ya da olmayacak şekilde d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> biçimleri ve "-./: " karakterleri kullanılabilir. Varsayılan olarak anketin tarih biçimi kullanılır

en: Specify how array-filtered subquestions should be displayed
tr: Dizi süzmeli alt soruların nasıl görüntüleneceğini belirtin

en: Square
tr: Kare

en: Square root
tr: Kare kök

en: Standard deviation
tr: Standart sapma

en: Standard fields
tr: Standart alanlar

en: Standard participant fields
tr: Standart katılımcı alanları

en: Stars
tr: Yıldız

en: Start HTML editor in a popup window
tr: HTML düzenleyici açılan pencerede başlatılsın

en: Start bounce processing
tr: Geri dönüş işlemini başlatın

en: Start database upgrade
tr: Veritabanı güncellemesini başlat

en: Start date/time:
tr: Başlangıç tarihi ve saati:

en: Start installation
tr: Kurulumu başlat

en: Start language
tr: Başlangıç dili

en: Start language:
tr: Başlangıç dili:

en: Start survey
tr: Ankete başla

en: Start the tour
tr: Eğitimi başlatın

en: Start: %s
tr: Başlangıç: %s

en: Started but not yet completed
tr: Başladı ancak henüz tamamlamadı

en: Starting from:
tr: Başlangıç zamanı:

en: Starting in 2.05, variable names should only contain letters and numbers; and may not start with a number. This variable name is deprecated.
tr: 2.05 sürümünden itibaren, değişken adları yalnız harf ve rakamları içerebilir ve rakam ile başlayamaz. Bu değişken adı kullanımdan kaldırıldı.

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Statistics URL
tr: İstatistiklerin adresi

en: Statistics report language:
tr: İstatistik raporlama dili:

en: Statistics survey %s
tr: İstatistik anketi %s

en: Status
tr: Durum

en: Status:
tr: Durum:

en: Stay safe and up to date
tr: Güncel ve güvenli kalın

en: Step 1:
tr: 1. adım:

en: Step 2:
tr: 2. adım:

en: Step value
tr: Adım değeri

en: Sticky array headers
tr: Dizi üst bilgileri sabitlensin

en: Stop this survey
tr: Anketi durdur

en: Storage
tr: Depolama

en: Store the answers to this question encrypted
tr: Bu sorunun yanıtları şifrelenmiş olarak kaydedilsin

en: Store the city?
tr: Şehir kaydedilsin

en: Store the country?
tr: Ülke kaydedilsin

en: Store the postal code?
tr: Posta kodu kaydedilsin

en: Store the state?
tr: Bölge kaydedilsin

en: Straight
tr: Düz

en: Strip HTML and PHP tags from a string
tr: Bir metindeki HTML ve PHP etiketlerini ayıklar

en: Strip HTML code:
tr: HTML kodu ayıklansın:

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
tr: Bir dizgenin başında ve sonundaki beyaz boşlukları (ya da diğer karakterleri) ayıklar

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
tr: Bir dizgenin başındaki beyaz boşlukları (ya da diğer karakterleri) ayıklar

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
tr: Bir dizgenin sonundaki beyaz boşlukları (ya da diğer karakterleri) ayıklar

en: Strongly agree
tr: Genellikle katılıyorum

en: Strongly disagree
tr: Kesinlikle katılmıyorum

en: Structure
tr: Yapı

en: Style:
tr: Biçem:

en: Subject
tr: Konu

en: Subject:
tr: Konu:

en: Submission date
tr: Gönderim tarihi

en: Submit
tr: Gönder

en: Submit Your Survey.
tr: Anketinizi Gönderin.

en: Submit your answers
tr: Yanıtlarınızı gönderin

en: Submit your survey.
tr: Anketinizi gönderin.

en: Submitted
tr: Gönderilme

en: Subquestion
tr: Alt soru

en: Subquestion ID
tr: Alt Soru Kodu

en: Subquestion codes may only contain alphanumeric characters.
tr: Alt soru kodları yalnız alfasayısal karakterleri içermelidir.

en: Subquestion codes must be unique.
tr: Alt soru kodları eşsiz olmalıdır.

en: Subquestion validation equation
tr: Alt soru geçerliliği denklemi

en: Subquestion validation tip
tr: Alt soru geçerliliği ipucu

en: Subquestion:
tr: Alt soru:

en: Subquestions
tr: Alt sorular

en: Subquestions %s could not be updated.
tr: %s alt soruları güncellenemedi.

en: Subquestions were successfully saved.
tr: Alt sorular kaydedildi.

en: Subscribe to ComfortUpdate!
tr: ComfortUpdate abonesi olun!

en: Subtotals based on displayed questions:
tr: Görüntülenen sorulara göre alt toplam:

en: Success
tr: Başarılı

en: Success!
tr: Kullanıcı işlemi tamamlandı!

en: Successful login
tr: Oturum açıldı

en: Successfully created CPDB entries
tr: CPDB kayıtları oluşturuldu

en: Successfully created participant entries
tr: Katılımcı kayıtları oluşturuldu

en: Successfully deleted user group.
tr: Kullanıcı grubu silindi.

en: Successfully saved privacy policy text
tr: Gizlilik ilkesi metni kaydedildi

en: Sum
tr: Toplam

en: Sum the values of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
tr: Listedeki yanıtlanmış sorulardan ölçüte uygun olanlar (arg op değeri) toplansın

en: Summary
tr: Özet

en: Summary for %s
tr: %s özeti

en: Superadministrator
tr: Süper yönetici

en: Support this project - Donate to
tr: Bağış yaparak bu projeyi destekleyin

en: Support this project - Donate to %s!
tr: Bu projeyi destekleyin - %s için bağış yapın!

en: Survey
tr: Anket

en: Survey %s
tr: %s anketi

en: Survey Has Been Deactivated
tr: Anket Etkisizleştirildi

en: Survey ID
tr: Anket kodu

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
tr: %d kodlu anket %s zamanında kaydedilmiş ve %d kayıt içeriyor

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
tr: %d kodlu anket %s zamanında kaydedilmiş ve %d kayıt(lar) (%s) içeriyor

en: Survey ID (SID)
tr: Anket Kodu (SID)

en: Survey ID:
tr: Anket Kodu:

en: Survey activation
tr: Anket etkinleştirme

en: Survey activation error
tr: Anket etkinleştirme sorunu

en: Survey administrator %s (%s)
tr: Anket yöneticisi %s (%s)

en: Survey archive (*.lsa)
tr: Anket arşivi (*.lsa)

en: Survey archive (.lsa)
tr: Anket Arşivi (.lsa)

en: Survey archive - only available for active surveys
tr: Anket arşivi - yalnız etkin anketler için kullanılabilir

en: Survey bounce email address:
tr: Anket geri dönüş e-posta adresi:

en: Survey cannot be activated yet.
tr: Anket henüz etkinleştirilemez.

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
tr: Anket etkinleştirilemiyor. Bunun için izniniz olmayabilir ya da ankette hiç soru yok.

en: Survey container
tr: Anket kapsayıcı

en: Survey content
tr: Anket içeriği

en: Survey copy summary
tr: Anket kopyalama özeti

en: Survey could not be created because it did not have a title
tr: Anket, adı olmadığından oluşturulamadı

en: Survey could not be updated
tr: Anket güncellenemedi

en: Survey could not be updated, please fix the following error:
tr: Anket güncellenemedi, lütfen şu sorunu giderin:

en: Survey created
tr: Anket oluşturuldu

en: Survey data policy
tr: Anket veri kullanımı koşulları

en: Survey data policy checkbox label:
tr: Anket veri kullanımı koşulları işaret kutusu etiketi:

en: Survey data policy error message:
tr: Anket veri kullanımı koşulları hata iletisi:

en: Survey data policy error:
tr: Anket veri kullanımı koşulları sorunu:

en: Survey data policy label:
tr: Anket veri kullanımı koşulları etiketi:

en: Survey data policy message:
tr: Anket veri kullanımı koşulları iletisi:

en: Survey data policy notice:
tr: Anket veri kullanımı koşulları bildirimi:

en: Survey data policy:
tr: Anket veri kullanımı koşulları:

en: Survey deleted.
tr: Anket silindi.

en: Survey deletion
tr: Anket silme

en: Survey description
tr: Anket açıklaması

en: Survey display mode is set to %s:
tr: Anket görünüm kipi %s olarak ayarlandı:

en: Survey does not pass consistency check
tr: Anket, bütünlük denetimini geçemedi

en: Survey expiration date
tr: Anketin sona erme tarihi

en: Survey files deleted.
tr: Anket dosyaları silindi.

en: Survey format
tr: Anket biçimi

en: Survey general settings
tr: Genel anket ayarları

en: Survey group
tr: Anket grubu

en: Survey group ID
tr: Anket Grubu Kodu

en: Survey group:
tr: Anket grubu:

en: Survey groups
tr: Anket Grupları

en: Survey groups:
tr: Anket grupları:

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
tr: Anket etkinleştirildi. Sonuç tablosu oluşturuldu.

en: Survey id
tr: Anket Kodu

en: Survey import summary
tr: Anket içe aktarma özeti

en: Survey language could not be created.
tr: Anket dili oluşturulamadı.

en: Survey list
tr: Anket listesi

en: Survey logic file
tr: Anket mantığı dosyası

en: Survey logic view
tr: Anket mantığı görünümü

en: Survey menu
tr: Anket menüsü

en: Survey menu entry ID
tr: Anket menüsü öge kodu

en: Survey menus
tr: Anket menüsü

en: Survey name
tr: Anket adı

en: Survey name (ID)
tr: Anket adı (kodu)

en: Survey name (ID):
tr: Anket adı (kodu):

en: Survey not found
tr: Anket bulunamadı

en: Survey options for theme %s
tr: %s temasının anket ayarları

en: Survey overview
tr: Anket özeti

en: Survey owner:
tr: Anket sahibi:

en: Survey participant attributes
tr: Anket katılımcısı öznitelikleri

en: Survey participant attributes to create
tr: Oluşturulacak anket katılımcı öznitelikleri

en: Survey participant data (if available)
tr: Anket katılımcıları verileri (varsa)

en: Survey participant export options
tr: Anket katılımcılarını verme seçenekleri

en: Survey participant settings
tr: Anket katılımcılarının ayarları

en: Survey participant summary
tr: Anket katılımcıları özeti

en: Survey participants
tr: Anket Katılımcıları

en: Survey participants have not been initialised for this survey.
tr: Bu anket için anket katılımcıları hazırlanmamış.

en: Survey permissions
tr: Anket İzinleri

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
tr: Bu gruptaki bütün kullanıcıların anket izinleri güncellendi.

en: Survey permissions were successfully updated.
tr: Anket izinleri güncellendi.

en: Survey preview only for administration users:
tr: Anketleri yalnız yöneticiler ön izleyebilsin:

en: Survey quick actions
tr: Hızlı anket işlemleri

en: Survey quota
tr: Anket kotası

en: Survey quotas
tr: Anket kotaları

en: Survey registration confirmation
tr: Anket kaydı onayı

en: Survey response
tr: Anket yanıtı

en: Survey response %d
tr: Anket yanıtı %d

en: Survey responses
tr: Anket Yanıtları

en: Survey security
tr: Anket güvenliği

en: Survey settings
tr: Anket ayarları

en: Survey settings for group:
tr: Şu grup için anket ayarları:

en: Survey settings were successfully saved.
tr: Anket ayarları kaydedildi.

en: Survey status:
tr: Anket durumu:

en: Survey storage
tr: Anket depolaması

en: Survey structure
tr: Anket yapısı

en: Survey structure (*.lss)
tr: Anket yapısı (*.lss)

en: Survey structure (.lss)
tr: Anket yapısı (.lss)

en: Survey structure import summary
tr: Anket yapısı içe aktarma özeti

en: Survey summary
tr: Anket özeti

en: Survey template
tr: Anket kalıbı

en: Survey text elements
tr: Anket metin bileşenleri

en: Survey texts were saved successfully.
tr: Anket metinleri kaydedildi.

en: Survey theme
tr: Anket teması

en: Survey theme options
tr: Anket teması ayarları

en: Survey theme:
tr: Anket teması:

en: Survey themes
tr: Anket temaları

en: Survey title
tr: Anket Başlığı

en: Survey title and description
tr: Anket başlığı ve açıklaması

en: Survey title:
tr: Anket başlığı:

en: Survey-SID/Group
tr: Anket Kodu/Grubu

en: Survey?
tr: Anket?

en: Surveys
tr: Anketler

en: Surveys in this group
tr: Bu gruptaki anketler

en: Surveys in this group:
tr: Bu gruptaki anketler:

en: Swedish
tr: İsveçce

en: Switch to closed-access mode
tr: Genel erişime kapalı kipe geçin

en: System information
tr: Sistem bilgileri

en: System overview
tr: Sistem özeti

en: TIS620 Thai
tr: TIS620 Taylandça

en: Tab
tr: Sekme

en: Tab-separated-values format (*.txt)
tr: Sekme ile Ayrılmış Değerler (*.txt)

en: Table column usage
tr: Tablo sütun kullanımı

en: Table prefix
tr: Tablo ön eki

en: Table prefix:
tr: Tablo ön eki:

en: Table size usage
tr: Tablo boyut kullanımı

en: Tagalog
tr: Tagalogca

en: Tajik
tr: Tacikce

en: Take ownership
tr: Sahipliği devral

en: Tangent
tr: Tanjant

en: Target database version:
tr: Hedef veritabanı sürümü:

en: Target question
tr: Hedef soru

en: Template
tr: Tema

en: Template '%s' could not be found.
tr: '%s' kaıbı bulunamadı.

en: Template '%s' does already exist.
tr: '%s' kalıbı zaten var.

en: Template '%s' was successfully deleted.
tr: `%s` kalıbı silindi.

en: Template Sample
tr: Anket Kalıbı Örneği

en: Template could not be renamed to '%s'.
tr: Kalıp adı `%s` olarak değiştirilemedi.

en: Template editor mode
tr: Kalıp düzenleyici kipi

en: Template editor mode:
tr: Kalıp düzenleyici kipi:

en: Template editor:
tr: Kalıp düzenleyici:

en: Template id
tr: Kalıp kodu

en: Template name
tr: Kalıp adı

en: Template permissions
tr: Kalıp izinleri

en: Template permissions were updated successfully.
tr: Kullanıcı kalıp izinleri güncellendi.

en: Template:
tr: Kalıp:

en: Templates
tr: Temalar

en: Templates Name
tr: Kalıp Adı

en: Temporary folder cannot be determined.
tr: Geçici klasör belirlenemedi.

en: Temporary folder does not exist.
tr: Geçici klasör bulunamadı.

en: Terminate survey
tr: Anketi sonlandır

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
tr: Bu bağlantıya tıklayarak sunucunuzda SSL olup olmadığını sınayın.

en: Test navigation
tr: Gezinme sınaması

en: Text [Help] (Tip)
tr: Metin [Yardım] (İpucu)

en: Text abbreviated:
tr: Kısaltılmış metin:

en: Text box
tr: Metin kutusu

en: Text display
tr: Metin görüntüleme

en: Text elements
tr: Metin bileşenleri

en: Text elements:
tr: Metin bileşenleri:

en: Text input box size
tr: Metin giriş kutusu boyutu

en: Text input box width
tr: Metin girişi kutusunun genişliği

en: Text inputs
tr: Metin girişleri

en: Text needs to be lowercase.
tr: Metin küçük harflerle yazılmalıdır.

en: Text needs to be uppercase.
tr: Metin büyük harflerle yazılmalıdır.

en: Text questions
tr: Metin soruları

en: Text shown on each subquestion row between both scales in dropdown mode
tr: Açılan liste kipinde her alt soru satırında ölçekler arasında görüntülenecek metin

en: Thai
tr: Tayça

en: Thank you for completing this survey.
tr: Anketi doldurduğunuz için teşekkür ederiz.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
tr: Bu ankete katılmak için kayıt olduğunuz için teşekkür ederiz.

en: Thank you for registering. You will receive an email shortly.
tr: Kayıt olduğunuz için teşekkürler. Kısa süre sonra bir e-posta alacaksınız.

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
tr: Doldurmakta olduğunuz anketi kaydettiniz. Aşağıdaki bilgiler, ankete geri döndüğünüzde kaldığınız yerden devam etmenizi sağlayacak. Parolanızı size yeniden iletmemizin bir yolu olmadığından, bu e-postayı özenle saklayın.

en: Thank you for taking the tour!
tr: Eğitime katıldığınız için teşekkürler!

en: Thank you!
tr: Teşekkürler!

en: Thanks for taking this survey!
tr: Bu anketi doldurduğunuz için teşekkürler!

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
tr: Birinci  'Süre sınırı uyarısı'nın kaç saniye görüntüleneceği (boş bırakılırsa sürekli görüntülenir)

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
tr: İkinci 'Süre sınırı uyarısı'nın kaç saniye görüntüleneceği (boş bırakılırsa sürekli görüntülenir)

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
tr: İkinci 'Süre sınırı uyarısı' olarak görüntülenecek ileti (boş bırakılırsa varsayılan uyarı görüntülenir)

en: The CAPTCHA settings won't have any effect because you don't have the required GD library activated in your PHP configuration.
tr: PHP yapılandırmanızda gerekli GD kitaplığı etkinleştirilmemiş olduğundan güvenlik kodu ayarlarının bir etkisi olmayacak.

en: The ComfortUpdate service is currently undergoing maintenance.
tr: ComfortUpdate hizmeti şu anda bakımda.

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is a great feature to easily update to the latest version of LimeSurvey. To use it you will need an update key.
tr: ComfortUpdate son LimeSurvey sürümüne kolayca güncellemenizi sağlayan harika bir özelliktir. Bu özelliği kullanabilmek için bir güncelleme anahtarı edinmelisiniz.

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
tr: ComfortUpdate, son LimeSurvey sürümüne kolayca güncellemenizi sağlayan bir özelliktir.

en: The Question theme "%s" could not be installed
tr: "%s" soru teması kurulamadı

en: The Question theme "%s" has been sucessfully installed
tr: "%s" soru teması kuruldu

en: The ZIP file contains wrong paths
tr: ZIP dosyasında hatalı yollar var

en: The ZIP library is not activated in your PHP configuration thus importing ZIP files is currently disabled.
tr: PHP ayarlarınızda ZIP kitaplığı etkinleştirilmemiş olduğundan, ZIP dosyaları şu anda içe aktarılamıyor.

en: The above error occurred when the Web server was processing your request.
tr: Web sunucusu isteğinizi işlerken yukarıdaki sorun çıktı.

en: The access code field is always checked for duplicates.
tr: Erişim kodu alanı her zaman çift kayıtlara karşı denetlenir.

en: The access code have provided is not valid or has already been used.
tr: Belirtilen erişim kodu geçersiz ya da daha önce kullanılmış.

en: The access code you have provided is either not valid, or has already been used.
tr: Belirttiğiniz erişim kodu geçersiz ya da daha önce kullanılmış.

en: The access code you provided doesn't match the one in your session.
tr: Belirttiğiniz erişim kodu oturumunuzdaki ile eşleşmiyor.

en: The actual question text
tr: Geçerli soru metni

en: The address you have entered is already registered. An email has been sent to this address with a link that gives you access to the survey.
tr: Yazdığınız adres zaten kayıtlı. Bu adrese ankete erişim bağlantısını içeren bir e-posta gönderildi.

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
tr: Yanıt seçenekleri burada ayarlanan sütun sayısına göre dağıtılır

en: The answer options will be shown for each subquestion.
tr: Her alt soru için yanıt seçenekleri görüntülenecek.

en: The answer to the security question is incorrect.
tr: Güvenlik sorusuna verdiğiniz yanıt geçersiz.

en: The answer(s) must meet these array_filter criteria:
tr: Yanıtlar şu dizi süzgeci (array_filter) ölçütünü karşılamalı:

en: The answer(s) must meet these validation criteria:
tr: Yanıtlar şu geçerlilik ölçütünü karşılamalı:

en: The array question is a type that creates a matrix for the participant.
tr: Dizi soru türü katılımcıya bir matris oluşturur.

en: The availability of options is related to the type of question you previously chose.
tr: Seçeneklerin kullanılabilirliği önceden seçtiğiniz soru türü ile ilgili.

en: The basic functions
tr: Temel özellikler

en: The closed access mode needs a participant list, which you may create by clicking on the menu entry 'Participants'.
tr: Kapalı erişim kipi, menüdeki 'Katılımcılar' ögesine tıklayarak için bir katılımcı listesi oluşturmalısınız.

en: The condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
tr: Koşul eklenemiyor! Bu koşula hangi soru ve/veya yanıtın bağlı olacağı bilgisi eksik. Lütfen bir soru ve yanıt seçtiğinizden emin olun.

en: The condition could not be updated! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
tr: Koşul güncellenemedi! Koşulun temellendirildiği soru ya da yanıt belirtilmemiş. Lütfen bir soru ve yanıt seçtiğinizden emin olun.

en: The content of this box is the actual question text shown to your participants. It may be empty, but that is not recommended. You may use all the power of our WYSIWYG editor to make your question shine.
tr: Katılımcılara görüntülenecek soru metni bu kutuda bulunur. Boş bırakılabilir ancak boş bırakılması önerilmez. WYSIWYG düzenleyicinin özelliklerini kullanarak sorunuzun güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

en: The data could not be saved because the response does not exist in the database.
tr: Veritabanında yanıt kaydı bulunamadığından veriler kaydedilemedi.

en: The database engine type must be set for MySQL
tr: Veritabanı motoru türü MySQL olarak ayarlanmalıdır.

en: The database exists and contains LimeSurvey tables.
tr: Veritabanı var ve LimeSurvey tabloları içeriyor.

en: The database has been updated from version %s to version %s.
tr: Veritabanı %s sürümünden %s sürümüne güncellendi.

en: The database you specified does already exist.
tr: Belirttiğiniz veritabanı zaten var.

en: The database you specified does not exist:
tr: Belirttiğiniz veritabanı bulunamadı:

en: The destination file name is not the same as the source file name
tr: Hedef dosya adı, kaynak dosya adı ile aynı değil

en: The email address is not valid.
tr: E-posta adresi geçersiz.

en: The email address you have entered is already registered and the survey has been completed.
tr: Yazdığınız e-posta adresi zaten kayıtlı ve anketi zaten doldurmuş.

en: The email you used is not valid. Please try again.
tr: Kullandığınız e-posta adresi geçersiz. Lütfen yeniden deneyin.

en: The end message
tr: Uğurlama iletisi

en: The entry was assigned the following record id:
tr: Kayıda şu numara verildi:

en: The existing label set has assessment values assigned.
tr: Var olan etiket kümesine değerlendirme değerleri atanmış.

en: The existing label set has different/more languages.
tr: Var olan etiket kümesinin farklı/daha çok dili var.

en: The file %s was deleted.
tr: %s dosyası silindi.

en: The file could not be deleted
tr: Dosya silinemedi

en: The file does not exist
tr: Dosya bulunamadı

en: The file has been successfully uploaded.
tr: Dosya yüklendi.

en: The folder %s doesn't exist and can't be created.
tr: %s klasörü bulunamadı ve eklenemedi.

en: The following LimeSurvey updates are available:
tr: Şu LimeSurvey güncellemeleri yayınlanmış:

en: The following additional fields were found in your CSV file.
tr: CSV dosyanızda şu ek alanlar bulundu.

en: The following answers should be deleted:
tr: Aşağıdaki yanıtlar silinmeli:

en: The following assessments should be deleted:
tr: Aşağıdaki değerlendirmeler silinmeli:

en: The following conditions should be deleted:
tr: Aşağıdaki koşullar silinmeli:

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
tr: Yeni sürümde şu dosyalar değiştirilmiş ya da silinmiş. Ancak kurulumunuzda da bu dosyalar başka biri tarafından değiştirilmiş.

en: The following files would be added by the update but already exist. This is unusual and may result from an earlier update attempt.
tr: Güncelleme ile şu dosyalar eklenecek ancak bu dosyalar zaten var. Bu durum normal değil ve daha önceki yarım kalmış bir güncelleme işleminden kaynaklanmış olabilir.

en: The following groups should be deleted:
tr: Aşağıdaki gruplar silinmeli:

en: The following old participant tables exist and may be deleted if no longer required:
tr: Şu eski katılımcı tabloları bulundu ve artık gerekli değil ise silinebilir:

en: The following old survey participants tables could be restored:
tr: Geri yüklenebilecek anket katılımcıları tabloları:

en: The following old survey participants tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
tr: Herhangi bir kayıt içermediklerinden ya da bağlı oldukları anketler artık var olmadığından aşağıdaki eski katılımcı tabloları silinmeli:

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
tr: Şu eski anket yanıt dosyaları bulundu ve artık gerekli değil ise silinebilir:

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
tr: Bağlı oldukları anketler artık bulunmadığından aşağıdaki eski anket tabloları silinmeli:

en: The following plugin will be installed. Please click "Install" to install the plugin, or "Abort" to abort. Aborting will remove the files from the file system.
tr: Şu uygulama eki kurulacak. Lütfen "Kur" ya da "Vazgeç" üzerine tıklayın. Vazgeçtiğinizde dosyalar sistemden silinir.

en: The following plugin will be updated. Please click "Update" to update the plugin, or "Abort" to abort.
tr: Şu uygulama eki güncellenecek. Lütfen "Güncelle" ya da "Vazgeç" üzerine tıklayın.

en: The following problems have been found:
tr: Şu sorunlar bulundu:

en: The following questions should be deleted:
tr: Aşağıdaki sorular silinmeli:

en: The following steps will be done by this update:
tr: Güncelleme işleminde aşağıdaki adımlar uygulanacak:

en: The following survey language settings should be deleted:
tr: Aşağıdaki anket dili ayarları silinmeli:

en: The following surveys are available:
tr: Katılabileceğiniz anketler şunlardır:

en: The following surveys have an errorneous question group order. Please go to each survey respectively, check the group order and save it.
tr: Şu anketlerin soru grubu sıralamasında sorun var. Lütfen her ankete ayrı ayrı giderek grup sıralamasını denetleyin ve kaydedin.

en: The following surveys have an errorneous question order. Please go to each question and group respectively, check the question order and save it.
tr: Şu anketlerin soru sıralamasında sorun var. Lütfen her soruya ve gruba ayrı ayrı giderek soru sıralamasını denetleyin ve kaydedin.

en: The following surveys should be deleted:
tr: Aşağıdaki anketler silinmeli:

en: The following user group assignments should be deleted:
tr: Şu kullanıcı grubu atamalarının silinmesi gerekiyor:

en: The fonts file %s was not found in <limesurvey root folder>/fonts directory. Please, see the txt file for your language in fonts directory to generate the charts.
tr: %s yazı türü dosyası <limesurvey root folder>/fonts klasöründe bulunamadı. Lütfen çizelgeleri oluşturmak için fonts klasöründe bulunan dilinize uygun txt dosyasına bakın.

en: The handle is displayed at the middle of the slider except if Slider initial value is set (this will not set the initial value).
tr: Kaydırıcının başlangıç değeri belirtilmedikçe, tutamak, kaydırıcının ortasında görüntülenir (bu başlangıç değerini belirlemez)

en: The imap PHP library is not installed or not activated. Please contact your system administrator.
tr: IMAP PHP kitaplığı kurulmamış ya da etkinleştirilmemiş. Sistem yöneticinizle görüşün.

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
tr: İçe aktarılan grup dosyasındaki diller en azından bu anketin ana dilini içermek zorunda.

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
tr: İçe aktarılan soru dosyasındaki diller en azından bu anketin ana dilini içermek zorunda.

en: The last column shows the total for the row.
tr: Son sütun satır toplamını görüntüler.

en: The last row shows the total for the column and the last column shows the total for the row.
tr: Son satır sütun toplamını ve son sütun satır toplamını görüntüler.

en: The last row shows the total for the column.
tr: Son satır sütun toplamını görüntüler.

en: The latest available version is %s.
tr: Kullanılabilecek son sürüm: %s.

en: The logarithm of number to base, if given, or the natural logarithm.
tr: Yazıldıysa logaritma tabanı sayısı, yazılmadıysa doğal logaritma.

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
tr: İstenen sayıda dosya yüklendi. Ankete geri dönebilirsiniz.

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
tr: Birinci 'Süre sınırı uyarısı' olarak görüntülenecek ileti (boş bırakılırsa varsayılan uyarı görüntülenir)

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
tr: Süre sınırı dolduğunda görüntülenecek ileti (boş bıraklırsa varsayılan bir ileti görüntülenir)

en: The minimum number of files has not been uploaded.
tr: Henüz gerekli sayıda dosya yüklenmedi.

en: The most important question-related options are displayed here.
tr: En önemli soru ile ilgili seçenekler burada görüntülenir.

en: The most important settings of your survey can be reached from this sidebar: the survey settings menu and the survey structure menu. You may resize it to fit your screen to easily navigate through the available options. If the size of the sidebar is too small, the options get collapsed and the quick-menu is displayed. If you wish to work from the quick-menu, either click on the arrow button or drag it to the left.
tr: En önemli anket ayarlarına bu yan çubuk üzerinden, anket ayarları menüsü ve anket yapısı menüsü ile erişilebilir. Çubuğu ekrana sığdırarak kullanılabilecek seçenekler arasında kolayca gezinmek için boyutunu değiştirebilirsiniz. Yan çubuğun boyutu çok küçük olursa seçenekler daraltılır ve hızlı menü görüntülenir. Hızlı menü ile çalışmak isterseniz ok düğmesine tıklayabilir ya da sola sürükleyebilirsiniz.

en: The name must be unique for all menu entries throughout the software.
tr: Uygulama içindeki her menü ögesinin adı eşsiz olmalıdır.

en: The new password can not be empty.
tr: Yeni parola boş olamaz.

en: The new question group/question order was successfully saved.
tr: Yeni Soru Grubu/Soru sıralaması kaydedildi.

en: The participant cannot upload a single file larger than this size. Server configuration allow a maximum file size of %s KB.
tr: Katılımcı bu boyuttan daha yüksek boyutta bir dosya yükleyemez. Sunucu yapılandırmasına göre yüklenebilecek en büyük dosya boyutu %s KB.

en: The participant table associated with this survey has been renamed to:
tr: Bu anket ile ilişkilendirilmiş katılımcı tablosunun adı şu olarak değiştirilecek:

en: The participant table has now been removed and access codes are no longer required to access this survey.
tr: Katılımcılar tablosu silindi ve artık bu ankete erişmek için erişim kodlarına gerek olmayacak.

en: The password does not reach the minimum length of %s characters
tr: Parola en az %s karakter uzunluğunda olmalıdır.

en: The password does require at least one digit
tr: Parolada en az bir rakam bulunmalıdır

en: The password does require at least one special character
tr: Parolada en az bir özel karakter bulunmalıdır

en: The password does require at least one uppercase character
tr: Parolada en az bir büyük harf bulunmalıdır

en: The password will be generated and sent by email.
tr: Parola oluşturulup e-posta ile gönderilecek.

en: The password you have chosen at the optional settings step.
tr: İsteğe bağlı ayarlar sayfasında belirttiğiniz parola.

en: The permissions of this superadmin cannot be updated!
tr: Bu süper yönetici izinleri güncellenemedi!

en: The plugin could not be installed or updated:
tr: Uygulama eki kurulamadı ya da güncellenemedi:

en: The plugin is not compatible with your version of LimeSurvey.
tr: Bu uygulama eki kullandığınız LimeSurvey sürümü ile uyumlu değil.

en: The plugin settings were saved.
tr: Uygulama eki ayarları kaydedildi.

en: The plugin was not found.
tr: Uygulama eki bulunamadı.

en: The plugin was successfully installed. You need to activate it before you can use it.
tr: Uygulama eki kuruldu. Kullanılabilmesi için etkinleştirmelisiniz.

en: The plugin was successfully updated. You might need to deactivate it and activate it again to apply changes.
tr: Uygulama eki güncellendi. Değişikliklerin uygulanması için eklentiyi etkisizleştirip yeniden etkinleştirmelisiniz.

en: The question bar
tr: Soru çubuğu

en: The question code is mandatory.
tr: Soru kodu zorunludur.

en: The question could not be added. You must enter at least a question code.
tr: Soru eklenemedi. En azından bir soru kodu yazmalısınız.

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
tr: Soru eklenemedi. En azından bir soru kodu yazmalısınız.

en: The question could not be imported for the following reasons:
tr: Soru şu nedenlerle içe aktarılamadı:

en: The question group was deleted.
tr: Soru grubu silindi.

en: The record of your survey responses does not contain any identifying information about you, unless a specific survey question explicitly asked for it.
tr: Özellikle bir soruda sorulmadıkça, anketiniz ve yanıtlarınızla ilgili kayıtlarda sizin kim olduğunuzu belirten bir bilgi bulunmaz.

en: The records have been saved successfully!
tr: Bu kayıtlar kaydedildi!

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
tr: Fazlalık denetimi, bir anket  bırakıldıktan sonra geride kalan tabloları araştırır. Bu tablolara artık gerek yoksa silebilirsiniz.

en: The related survey is missing.
tr: İlişkili anket bulunamadı.

en: The request could not be understood by the server due to malformed syntax.
tr: İstek yazım hatası nedeniyle sunucu tarafından doğru anlaşılmamış olabilir.

en: The requested URL was not found on this server.
tr: Erişilmek istenilen adres sunucu üzerinde bulunamadı.

en: The requested files do not exist on the server.
tr: Gerekli dosya sunucuda bulunamadı.

en: The required directory for saving the uploaded files couldn't be created. Please check file premissions on the /upload/surveys directory.
tr: Yüklenen dosyaları kaydetmek için gereken dosya yolu oluşturulamadı. /upload/surveys klasörünün dosya izinlerini denetleyin.

en: The response record %s was updated.
tr: %s yanıt kaydı güncellendi.

en: The response timings table has been renamed to:
tr: Yanıt zamanlamaları tablosunun adı şu şekilde değiştirildi:

en: The responses table has been renamed to:
tr: Yanıt tablosunun adı şu şekilde değiştirildi:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
tr: Bu anketin yanıtlarına artık LimeSurvey kullanarak erişilemeyecek.

en: The selected attribute was invalid.
tr: Seçilmiş öznitelik geçersiz.

en: The server tried to call an unknown view!
tr: Sunucu bilinmeyen bir görünümü çağırmaya çalıştı!

en: The settings tab with the survey menu
tr: Anket menüsüyle ayarlar sekmesi

en: The sidebar
tr: Yan Çubuk

en: The size of the randomly generated password (min. 8)
tr: Rastgele üretilmiş parola boyutu (en az 8)

en: The sum must be at least %s
tr: Toplam en az %s olmalı

en: The sum must be at most %s
tr: Toplam en çok %s olmalı

en: The sum must be between %s and %s
tr: Toplam %s ile %s arasında olmalı

en: The sum must equal %s
tr: Toplam %s olmalı

en: The sum must equal %s.
tr: Toplam %s olmalı.

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
tr: Birden çok sayısal girişin toplamı bu değerden büyük olmalıdır

en: The superadmin role cannot be changed.
tr: Süper yönetici rolü değiştirilemez.

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
tr: Bu sorunlar çözülmeden anket etkinleştirilemez.

en: The survey description
tr: Anket açıklaması

en: The survey group '%s' was deleted.
tr: '%s' anket grubu silindi.

en: The survey in which you are trying to participate does not seem to exist.
tr: Katılmak istediğiniz anket bulunamadı.

en: The survey participant was successfully updated.
tr: Anket katılımcısı güncellendi.

en: The survey response table could not be created.
tr: Anket yanıt tablosu oluşturulamadı.

en: The survey structure
tr: Anket yapısı

en: The survey title
tr: Anket başlığı

en: The survey was successfully expired by setting an expiration date in the survey settings.
tr: Anket, ayarlarda belirtilen sonlanma tarihinde sonlandırıldı.

en: The survey you selected does not exist
tr: Seçtiğiniz anket bulunamadı

en: The template upload directory doesn't exist or is not writable.
tr: Kalıp yükleme klasörü bulunamadı ya da yazılabilir değil.

en: The text inserted here will be displayed on the welcome screen, which is the first thing that your respondents will see when they access your survey..
tr: Buraya hoş geldiniz sayfasında görüntülenmesini istediğiniz bir metin yazabilirsiniz. Ankete erişen katılımcılara ilk olarak bu metin görüntülenir.

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
tr: Geri sayma sırasında sayaçla birlikte görüntülenecek ileti metni

en: The theme '%s' has been reset.
tr: '%s' teması sıfırlandı.

en: The theme upload directory doesn't exist or is not writable.
tr: Tema yükleme klasörü bulunamadı ya da yazılabilir değil.

en: The three top boxes are the most basic functions of LimeSurvey.
tr: Üstteki üç kutu en temel LimeSurvey özellikleridir.

en: The title of the question group is visible to your survey participants (this setting can be changed later and it cannot be empty). Question groups are important because they allow the survey administrators to logically group the questions. By default, each question group (including its questions) is shown on its own page (this setting can be changed later).
tr: Katılımcılara görüntülenecek soru grubu başlığı (bu ayar boş bırakılamaz ve daha sonra değiştirilebilir). Soru grupları, anket yöneticilerinin soruları belirli bir mantığa göre gruplamasını sağlar. Varsayılan olarak her soru grubu (sorularıyla birlikte) ayrı bir sayfada görüntülenir (bu ayar daha sonra değiştirilebilir).

en: The title of your question
tr: Sorunuzun başlığı

en: The top bar
tr: Üst Çubuk

en: The type of your database management system
tr: Veritabanı yönetim sistemi türü

en: The update is now complete!
tr: Güncelleme tamamlandı!

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
tr: Güncelleme sunucusu şu anda meşgul görünüyor. Bu durum genellikle, yeni bir sürüm için gerekli güncelleme dosyaları hazırlanırken ortaya çıkar.

en: The user name cannot be changed.
tr: Kullanıcı adı değiştirilemez.

en: The username already exists.
tr: Aynı adlı bir kullanıcı zaten var.

en: The value of this variable can not be changed
tr: Bu değişkenin değeri değiştirilemez

en: The welcome message
tr: Karşılama iletisi

en: Theme
tr: Tema

en: Theme %s does not exist.
tr: %s teması bulunamadı.

en: Theme '%s' does not exist.
tr: '%s' teması bulunamadı.

en: Theme '%s' has been uninstalled because it's not compatible with this LimeSurvey version.
tr: '%s' teması bu LimeSurvey sürümü ile uyumlu olmadığından kaldırıldı.

en: Theme '%s' was successfully deleted.
tr: '%s' teması silindi.

en: Theme editor
tr: Tema düzenleyici

en: Theme editor:
tr: Tema düzenleyici:

en: Theme name
tr: Tema adı

en: Theme options
tr: Tema ayarları

en: Theme options differences
tr: Tema ayarlarındaki değişiklikler

en: Theme options saved.
tr: Tema ayarları kaydedildi.

en: Theme:
tr: Tema:

en: Themes
tr: Temalar

en: Themes options for this survey group
tr: Bu anket grubunun kalıp ayarları

en: Themes storage
tr: Tema depolaması

en: Themes:
tr: Temalar:

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
tr: Silinebilecek %s öksüz varsayılan değer kaydı var.

en: There are %s orphaned question attributes.
tr: %s öksüz soru özniteliği var.

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
tr: Silinebilecek %s öksüz kota kaydı var.

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
tr: Silinebilecek %s öksüz kota dil ayarı var.

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
tr: Silinebilecek %s öksüz kota üyesi var.

en: There are %s questions in this survey.
tr: Bu ankette %s soru var.

en: There are empty question groups in this survey - please create at least one question within a question group.
tr: Bu ankette boş soru grupları var. Lütfen soru gruplarına en az bir soru ekleyin.

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below, or wait %s seconds.
tr: Toplu gönderimde bir defada gönderilebilecek sayıdan daha fazla e-posta var. Aşağıya tıklayarak e-postaları göndermeye devam edin ya da %s saniye bekleyin.

en: There are no existing conditions in this survey.
tr: Bu ankette hiç bir koşul yok.

en: There are no groups available.
tr: Henüz bir grup yok.

en: There are no label sets which match the survey default language
tr: Varsayılan anket diline uygun bir etiket kümesi yok

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
tr: Başka soru kalmadı. Anketi tamamlamak için <Gönderin> düğmesine tıklayın.

en: There are no participants to be exported.
tr: Dışa aktarılacak bir katılımcı yok.

en: There are no questions in this group.
tr: Bu grupta henüz bir soru yok.

en: There are no questions in this survey
tr: Bu ankette hiç soru yok

en: There are no questions in this survey.
tr: Bu ankette henüz bir soru yok.

en: There are no simple options in this survey theme.
tr: Bu anket teması için herhangi bir basit seçenek yok.

en: There are no unmapped attributes
tr: İlişkilendirilmemiş bir öznitelik yok

en: There are security updates available for %s (type: %s).
tr: %s (type: %s) için güvenlik güncellemeleri yayınlanmış.

en: There are two ways to stop a survey. Please read carefully about the two options below and choose the right one for you.
tr: Bir anketi durdurmanın iki yolu vardır. Lütfen aşağıda açıklanan yolları dikkatlice okuyun ve size uygun olanı seçin.

en: There are updates available for %s (type: %s).
tr: %s (type: %s) için güncellemeler yayınlanmış.

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
tr: Daha gönderilecek {EMAILCOUNT} adet e-posta var.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
tr: Bu ankette {NUMBEROFQUESTIONS} soru var.

en: There has to be at least one language.
tr: En az bir dil bulunmalıdır.

en: There is 1 question in this survey
tr: Bu ankette 1 soru var

en: There is 1 question in this survey.
tr: Bu ankette 1 soru var.

en: There is already a recorded answer for this access code
tr: Bu erişim kodu için zaten kaydedilmiş bir yanıt var

en: There is already an entry with that exact access code in the table.
                         The same access code cannot be used in multiple entries.
tr: Tabloda aynı erişim kodunun bulunduğu bir kayıt zaten var.
                         Aynı erişim kodu birkaç farklı kayıt içinde kullanılamaz.

en: There is already an entry with that exact access code in the table. The same access code cannot be used in multiple entries.
tr: Tabloda aynı erişim kodunun bulunduğu bir kayıt zaten var. Aynı erişim kodu birkaç farklı kayıt içinde kullanılamaz.

en: There is no matching saved survey.
tr: Uygun bir kaydedilmiş anket bulunamadı.

en: There is no matching survey.
tr: Uyan bir anket yok.

en: There is no matching user %s in group %s.
tr: %s kullanıcısı için %s grubunda bir eşleşme yok.

en: There is {n} user attribute field in this survey participants table.|There are {n} user attribute fields in this survey participants table.
tr: Bu anket katılımcıları tablosunda {n} kullanıcı özniteliği alanı var.|Bu anket katılımcıları tablosunda {n} kullanıcı özniteliği alanı var.

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
tr: '%s' kalıbı silinirken bir sorun çıktı. Lütfen dosya ve klasör izinlerinizi denetleyin.

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
tr: Güncelleme dosyası indirilirken bir sorun çıktı. Lütfen güncelleme işlemini yeniden başlatmayı deneyin.

en: There was a problem updating the user permissions.
tr: İzinler güncellenirken bir sorun çıktı.

en: There was an error using the Google API.
tr: Google API kullanılırken bir sorun çıktı.

en: There was an error when saving your personal settings.
tr: Kişisel ayarlarınız kaydedilirken bir sorun çıktı.

en: There were errors when trying to populate the database:
tr: Veritabanı kayıtları eklenirken bazı sorunlar çıktı:

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
tr: Hiç kimse şu koşulu sağlamadığından gönderilmeye uygun e-posta bulunamadı:

en: These files will be backed up and then replaced by the update procedure.
tr: Bu dosyalar güncelleme işlemi tarafından yedeklenecek ve değiştirilecek.

en: These settings cannot be changed once the survey is online.
tr: Anket etkinleştirildikten sonra bu ayarlar değiştirilemez.

en: They represent an easy way to get back to any previous setting, and provide a general overview of where you are.
tr: Önceki ayarlara dönebilmeniz için kolaylık sağlar ve nerede olduğunuza dair bilgi verir.

en: They were found to be duplicate using a combination of firstname, lastname and email fields
tr: Yinelenen kayıtlar ad, soyad ve e-posta alanlarına bakılarak belirlendi

en: They were found to be duplicate using the participant id field
tr: Yinelenen kayıtlar participant_id alanına bakılarak belirlendi

en: Third choice
tr: Üçüncü seçenek

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
tr: Bu ZIP arşivi geçerli kaynak dosyalarını içermediğinden içe aktarılamadı.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
tr: Bu ZIP arşivi geçerli kalıp dosyalarını içermediğinden içe aktarılamadı.

en: This action need confirmation.
tr: Bu işlem için onay gerekiyor.

en: This action need to be confirmed.
tr: Bu işlemin onaylanması gerekli.

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
tr: Bu arşiv, anketin PDF biçimini, queXML dosyasını ve queXF (http://quexf.sourceforge.net/ taranmış anketleri işlemek için) ile kullanılan queXF sarılı XML dosyasını içerir.

en: This attribute is automatically mapped
tr: Bu öznitelik otomatik olarak ilişkilendirildi

en: This bar will change as you move through the functionalities. The current bar corresponds to the "overview" tab. It contains the most important LimeSurvey functionalities such as preview and activate survey.
tr: İşlevler arasında ilerledikçe bu çubuk değişir. Geçerli çubuk "özet" sekmesine karşı gelir. Ön izleme ve anketi etkinleştirme gibi en önemli LimeSurvey işlevlerini içerir.

en: This code is already used - duplicate codes are not allowed.
tr: Bu kod zaten kullanılıyor. Aynı kod iki kez kullanılamaz.

en: This code is also the name of the variable that will be exported to SPSS or Excel.
tr: Bu kod ayrıca SPSS ya da Excel dosyasında dışa aktarılacak değişkenin adıdır.

en: This code is normally not shown to your participants, still it is necessary and has to be unique for the survey.
tr: Bu kod normal olarak katılımcılarınıza görüntülenmez, bununla birlikte bu anket için eşsiz olması gereklidir.

en: This description is also visible to your participants.
tr: Bu açıklama katılımcılarınıza da görüntülenir.

en: This email address cannot be used because it was opted out of this survey.
tr: Bu ankettten ayrılmış olduğu için bu e-posta adresi kullanılamaz.

en: This email address is already registered but the email adress was bounced.
tr: Bu e-posta adresi zaten var ancak e-posta adresi geri dönmüş.

en: This export is intended to create a complete backup of an active survey for archival purposes.
tr: Bu dışa aktarma, etkin bir anketin arşivlenmesi için tam bir yedek alınmasını amaçlar.

en: This export will dump all the groups, questions, answers and conditions for your survey into a .LSS file (which is basically an XML file). This dump file can be used with the 'Import survey' feature when creating a new survey.
tr: Bu dışa aktarma işlemi tüm grupları, soruları, yanıtları ve koşulları bir .LSS dosyasına (temel olarak bir XML dosyası) kaydeder. 'Anketi içe aktar' seçeneğini kullanarak bu dosyayı yeni bir anket oluşturmak için kullanabilirsiniz.

en: This expression uses a possibly invalid comparison. Are you sure you didn't mean to do a numerical comparison? See manual for more information.
tr: Bu ifade büyük olasılıkla geçersiz bir karşılaştırma kullanıyor. Sayısal bir karşılaştırma yapmak istemediğinizden emin misiniz? Ayrıntılı bilgi almak için belgelere bakabilirsiniz.

en: This feature is designed to make it easy to use Excel to author and edit surveys.
tr: Bu özellik anketlerin Excel üzerinde işlenmesi ve düzenlenmesini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

en: This feature is only available for MySQL databases. Your database type is %s.
tr: Bu özellik yalnız MySQL veritabanı ile birlikte kullanılabilir. Veritabanınız: %s.

en: This field is encrypted and can only be searched by exact match. Please enter the exact value you are looking for.
tr: Bu alan şifrelenmiş ve yalnız birebir eşleşme ile aranabilir. Lütfen aradığınız tam değeri yazın.

en: This file is not a supported image - please only upload JPG,PNG,GIF or SVG type images.
tr: Bu görsel dosyası desteklenmiyor. Lütfen yalnız JPG, PNG, GIF ya da SVG türündeki görselleri kullanın.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
tr: Bu dosya geçerli bir ZIP arşivi olmadığından içe aktarılamadı.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
tr: Belirtilen dosya geçerli bir ZIP dosyası olmadığından içe aktarılamadı.

en: This file type is not allowed to be uploaded.
tr: Bu dosya türünün sunucuya yüklenmesine izin verilmedi.

en: This filename is not allowed to be uploaded.
tr: Bu dosya adının sunucuya yüklenmesine izin verilmedi.

en: This function cannot be executed because demo mode is active.
tr: Tanıtım kipi etkinleştirilmiş olduğundan bu özellik kullanılamaz.

en: This group contains no questions.  You must add questions to this group before you can preview it
tr: Bu grupta hiç soru yok. Ön izleme yapabilmek için önce gruba sorular eklemelisiniz

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
tr: Bu grup açıklaması gereksiz görünebilir ama oldukça önemlidir.

en: This group does not contain any question(s).
tr: Bu grupta hiç soru yok.

en: This group has an error
tr: Bu grupta bir sorun var

en: This group is empty
tr: Bu grup boş

en: This group is unanswered
tr: Bu grup yanıtlanmamış

en: This group, by itself, does not contain any syntax errors.
tr: Bu grupta bir söz dizimi hatası bulunamadı.

en: This invitation has already been used.
tr: Bu çağrı ile anket doldurulmuş.

en: This invitation has no uses left.
tr: Çağrının kullanım sayısı dolmuş.

en: This invitation is not valid anymore.
tr: Bu çağrı artık geçerli değil.

en: This invitation is not valid yet.
tr: Bu çağrı henüz geçerli değil.

en: This is a closed-access survey, so you must supply a access code.  Please contact the administrator for assistance.
tr: Bu ankete erişim kısıtlı olduğundan bir erişim kodu belirtmelisiniz.  Lütfen yardım almak için yönetici ile görüşün.

en: This is a controlled survey. You need a valid access code to participate.
tr: Bu ankete erişim kısıtlı. Katılmak için geçerli bir erişim kodunuz olmalı.

en: This is a hint text that will be shown to the participant describing the question validation equation.
tr: Katılımcıya görüntülenecek, soru geçerliliği ifadesini açıklayan ipucu metni.

en: This is a question help text.
tr: Soru yardım metni.

en: This is a sample question text. The user was asked to enter a date.
tr: Tarih yazılmasını isteyen bir örnek soru metni.

en: This is a sample question text. The user was asked to pick an entry.
tr: Bir kayıt seçilmesini isteyen bir örnek soru metni.

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
tr: Bu örnek bir anket açıklamasıdır. Buraya oldukça uzun bir açıklama yazabilirsiniz.

en: This is a tip shown to the participant describing the subquestion validation equation.
tr: Katılımcıya görüntülenecek, alt soru geçerliliği ifadesini açıklayan ipucu metni.

en: This is an anonymized survey. Participant attributes can only be used in non-anonymised surveys.
tr: Bu anketin yanıtları anonim kılınmış. Katılımcı öznitelikleri yalnız anonim kılınmamış anketlerde kullanılabilir.

en: This is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
tr: Bu e-posta '%s' sitesinde bir kullanıcı hesabının açıldığını bildirmek için otomatik olarak gönderilmiştir.

en: This is an automated email to notify you that your login credentials for '%s' have been reset.
tr: Bu e-posta, '%s' sitesindeki oturum açma bilgilerinizin sıfırlandığını bildirmek için otomatik olarak gönderilmiştir.

en: This is an error message example
tr: Bu bir hata iletisi örneğidir

en: This is an update to an unstable version
tr: Bu güncelleme kararsız bir sürüm içindir

en: This is another sample question text - asking for number.
tr: Rakam yazılmasını isteyen başka bir örnek soru metni.

en: This is not a .csv file.
tr: Bu bir .csv dosyası değil.

en: This is not a .xml file.
tr: Bu bir .xml dosyası değil.

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
tr: Bu dosya geçerli bir LimeSurvey XML yapı dosyası değil.

en: This is not a valid email address. Please provide a valid email address or leave it empty.
tr: Bu e-posta adresi geçersiz. Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın ya da boş bırakın.

en: This is not a valid participant data XML file.
tr: Bu XML dosyası geçerli bir katılımcı verileri dosyası değil.

en: This is not a valid response data XML file.
tr: Bu XML dosyası geçerli yanıt verilerini içermiyor.

en: This is not a valid timings data XML file.
tr: Bu XML dosyası geçerli zamanlama verilerini içermiyor.

en: This is one last sample question text - asking for some free text.
tr: Serbest metin girişi isteyen son örnek soru metni.

en: This is some help text for this question.
tr: Bu sorunun yardım metni.

en: This is some helpful text.
tr: Açıklayıcı metin.

en: This is the LimeSurvey admin interface. Start to build your survey from here.
tr: LimeSurvey yönetim bölümü. Anketinizi oluşturmaya buradan başlayın.

en: This is the content of the menu link - leave blank to use the title.
tr: Menü bağlantısının içeriği. Başlığın kullanılması için boş bırakın.

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
tr: Site yöneticisinin varsayılan e-posta adresi. Sistem iletileri, iletişim seçenekleri ve varsayılan geri dönüş e-postaları için kullanılır.

en: This is the default name of the site administrator and used for system messages and contact options.
tr: Site yöneticisinin varsayılan adı. Sistem iletileri ve iletişim seçenekleri için kullanılır.

en: This is the question bar.
tr: Bu soru çubuğudur.

en: This is the sidebar.
tr: Yan çubuk burada bulunur.

en: This is the structure view of your survey. Here you can see all your groups and questions.
tr: Anketinizin yapısını oluşturan tüm grupları ve soruları buradan görebilirsiniz.

en: This is the survey end message.
tr: Buraya anket sonunda görüntülenmesini istediğiniz metni yazın.

en: This is the title of your survey.
tr: Anketinizin başlığı.

en: This is the top bar.
tr: Üst çubuk burada bulunur.

en: This list cannot accept survey participant attributes.
tr: Bu listeye anket katılımcı öznitelikleri eklenemez.

en: This message is shown at the end of your survey to every participant. It's a great way to say thank you or give some links or hints where to go next.
tr: Bu ileti anketinizin sonunda her katılımcıya görüntülenir. Teşekkür etmek ve bundan sonrası için bazı bağlantılar ve bilgiler vermek için kullanabilirsiniz.

en: This message is shown directly below the survey description on the welcome page. You may leave this blank for now but it is a good way to introduce your participants to the survey.
tr: Bu ileti hoş geldiniz sayfasında hemen anket açıklamasının altında görüntülenir. Bu iletiyi şimdilik boş bırakabilirsiniz, ancak katılımcılarınıza anketin amacını açıklamak için kullanabilirsiniz.

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
tr: Bu ad bu anket için zaten kullanılmış. Kaydedebilmek için eşsiz bir ad kullanmalısınız.

en: This name is reserved for standard template.
tr: Bu ad standart bir kalıp için kullanılıyor.

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
tr: Bu ad anket listesi özetinde ve yönetim üst bilgisinde görüntülenir.

en: This participant is not active in any survey
tr: Bu katılımcı herhangi bir ankette etkin değil

en: This plugin has no settings.
tr: Bu uygulama ekinin herhangi bir ayarı yok.

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
tr: Bu işlem bu anketi silecek. Tüm ilişkili gruplar, sorular, yanıtlar ve koşullar da silinecek.

en: This question does not have a question 'type' set.
tr: Bu soru için soru 'türü' belirlenmemiş.

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
tr: Bu soru bir koşul kümesi içeriyor, ancak bu koşul daha sonra görüntülenecek sorulara bağlı görünüyor.

en: This question has at least {n} error.|This question has at least {n} errors.
tr: Bu soruda en az {n} hata var.|Bu soruda en az {n} hata var.

en: This question has at least {n} warning.|This question has at least {n} warnings.
tr: Bu soru ile ilgili en az {n} uyarı var.| Bu soru ile ilgili en az {n} uyarı var.

en: This question has missing answer options.
tr: Bu sorunun yanıt seçenekleri eksik.

en: This question has missing subquestions.
tr: Bu sorunun hiç alt sorusu yok.

en: This question is always shown.
tr: Bu soru her zaman görüntülenir.

en: This question is mandatory
tr: Bu soru yanıtlanmak zorunda

en: This question only accept 30 digits including 10 decimals.
tr: Bu soruya yalnız 10 hanesi ondalık olmak üzere 30 rakam yazılabilir.

en: This question requires a second answer set but none is set.
tr: Bu soru için ikinci bir yanıt olmalı, ancak belirtilmemiş.

en: This question requires answers, but none are set.
tr: Bu soru için yanıtlar olmalı, ancak belirtilmemiş.

en: This question type can't be selected.
tr: Bu soru türü seçilemez.

en: This question's SGQA code
tr: Bu sorunun SGQA kodu

en: This question's group ID number
tr: Bu sorunun grup kodu

en: This question's question ID number
tr: Bu sorunun soru kodu

en: This question's survey ID number
tr: Bu sorunun anket kodu

en: This question, by itself, does not contain any syntax errors.
tr: Bu soruda bir söz dizimi hatası bulunamadı.

en: This response ID is invalid.
tr: Bu yanıt kodu geçersiz.

en: This response was already submitted.
tr: Bu yanıt zaten gönderildi.

en: This setting cannot be changed because demo mode is active.
tr: Tanıtım kipi etkinleştirilmiş olduğundan ayar değiştirilemiyor.

en: This superadmin cannot be deleted.
tr: Bu süper yönetici silinemez.

en: This survey allows public registration. A survey participants table must also be created.
tr: Bu ankete herkese açık kayıt yapılabilir. Ayrıca bir anket katılımcıları tablosu oluşturulmalıdır.

en: This survey cannot be tested or completed for the following reason(s):
tr: Bu anket şu nedenlerden dolayı denetlenemedi ya da tamamlanamadı:

en: This survey does not contain any question groups.
tr: Bu ankette herhangi bir soru grubu yok.

en: This survey has an associated participant table. If you delete this survey this participant table will be deleted. We recommend that you export or backup these participants before deleting this survey.
tr: Bu anket ile ilişkilendirilmiş bir katılımcı tablosu var. Bu anketi silerseniz katılımcı tablosu da silinir. Anketi silmeden önce bu katılımcıları dışa aktarmanız ya da yedeklemeniz önerilir.

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
tr: Bu anket etkinleştirilmemiş. Göz atılacak bir sonuç yok.

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (and files) will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
tr: Bu anket etkin ve bir yanıt tablosu var. Bu anketi silerseniz bu yanıtlar (yüklenen dosyalar dahil) silinmiş olacak. Anketi silmeden önce yanıtları (ve dosyaları) dışa aktarmanız önerilir.

en: This survey is active but expired.
tr: Anket etkin ama süresi dolmuş.

en: This survey is active but has a start date.
tr: Anket etkin ancak henüz başlama tarihi gelmemiş.

en: This survey is already active.
tr: Bu anket zaten etkin.

en: This survey is anonymous.
tr: Bu anket adsızdır.

en: This survey is currently active.
tr: Bu anket şu anda etkin.

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
tr: Bu anket şu anda etkin değil. Yanıtlarınız kaydedemeyeceksiniz.

en: This survey is not active - no responses are available.
tr: Bu anket etkin olmadığından kullanılabilecek bir yanıt yok.

en: This survey is not active. You must activate the survey before attempting to import a VVexport file.
tr: Bu anket etkin değil. Bir VVexport dosyasını içe aktarmadan önce anketi etkinleştirmelisiniz.

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
tr: Bu anket etkinleştirilmediğinden katılımcılar anketi dolduramayacak.

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
tr: Bu anket henüz etkin değil. Yanıtlarınız kaydedilmeyecek

en: This survey is not yet started.
tr: Bu anket henüz başlatılmamış.

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
tr: Bu anket artık etkin ve yanıtlar kaydedilebilir.

en: This survey setting has not been imported: %s => %s
tr: Bu anket ayarı içe aktarılmadı: %s => %s

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
tr: Bu anket yanıtları anonim kılınmış olduğundan yanıtlarınızı güncelleyemezsiniz.

en: This theme is out of date.
tr: Bu temanın sürümü eski.

en: This theme type (%s) is not allowed.
tr: Bu tema türüne (%s) izin verilmiyor.

en: This tour will help you to easily get a basic understanding of LimeSurvey.
tr: Bu eğitim temel LimeSurvey özelliklerini kolayca anlamanıza yardımcı olmak için hazırlanmıştır.

en: This type of question allows you to add multiple subquestions and a set of answers.
tr: Bu soru türünde birden çok alt soru ve bir yanıt kümesi eklenebilir.

en: This update will not change the database. No database backup is required.
tr: Bu güncelleme veritabanında bir değişiklik yapmayacağından veritabanının yedeklenmesi şart değil.

en: This variable name has already been used.
tr: Aynı adlı bir değişken zaten kullanılmış.

en: This will be shown when hovering over the menu.
tr: Menü ögesinin üzerine gelindiğinde görüntülenecek görsel.

en: This will be the password of admin user.
tr: Yönetici oturumu açmak için kullanılacak parola.

en: This will be the userid by which admin of board will login.
tr: Yönetici oturumu açmak için kullanılacak ad.

en: This will be your default language.
tr: Varsayılan diliniz.

en: This will delete all current boxes to restore the default ones. Are you sure you want to continue?
tr: Bu işlem geçerli kutuları silerek varsayılan kutuları yükler. Devam etmek istediğinize emin misiniz?

en: This will directly add a question to the current question group.
tr: Bu işlem doğrudan geçerli soru grubuna bir soru ekler.

en: This will download a .zip file containing the survey in all languages.
tr: Bu seçenek, anketin tüm dillerini içeren bir .zip dosyası indirir.

en: This will export a printable version of your survey.
tr: Bu işlem anketinizin yazdırılabilir bir sürümünü verir.

en: This will export the survey archive (.lsa) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
tr: Bu seçenek, seçilmiş tüm etkin anketleri anket arşivi (.lsa) olarak verir. Tüm anketler tek bir ZIP arşivi dosyası içinde verilir.

en: This will export the survey structure (.lss) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
tr: Bu seçenek, seçilmiş tüm etkin anketleri anket yapısı (.lss) olarak verir. Tüm anketler tek bir ZIP arşivi dosyası içinde verilir.

en: This will open the survey as a printable page in new window.
tr: Bu seçenek, anketi yeni bir pencerede yazdırılabilir bir sayfa olarak açar.

en: This will open the survey in %s as a printable page in new window.
tr: Bu seçenek, anketi %s içinde yeni bir pencerede yazdırılabilir bir sayfa olarak açar.

en: This will reload the configuration file of this theme.
tr: Bu seçenek bu temanın yapılandırmasını yükler.

en: This will replace the existing text. Continue?
tr: Bu metin var olan metnin üzerine yazılsın mı?

en: This will reset all the specific configurations of this theme.
tr: Bu işlem bu temanın tüm özel ayarlarını silecek.

en: This will update the survey group for all selected surveys.
tr: Bu işlem seçilmiş tüm etkin anketlerin grubunu değiştirecek.

en: This will update the survey theme for all selected active surveys.
tr: Bu işlem seçilmiş tüm etkin anketlerin temasını günceller.

en: Those files/directories are not writable:
tr: Şu dosyalar/klasörler yazılabilir değil:

en: Three
tr: Üç

en: Time difference (in hours):
tr: Zaman farkı (saat):

en: Time limit
tr: Süre sınırı

en: Time limit action
tr: Süre sınırı işlemi

en: Time limit countdown message
tr: Süre sınırı geri sayma iletisi

en: Time limit disable next
tr: Süre sınırında sonraki

en: Time limit disable prev
tr: Süre sınırında önceki

en: Time limit expiry message
tr: Süre doldu iletisi

en: Time limit expiry message display time
tr: Süre sınırının dolduğunu belirten iletinin görüntülenme süresi

en: Time limit message CSS style
tr: Süre doldu iletisi CSS biçemi

en: Time limit timer CSS style
tr: Süre sınırı sayacı CSS biçemi

en: Time remaining
tr: Kalan süre

en: Time statistics
tr: Zaman İstatistikleri

en: Timer
tr: Zamanlayıcı

en: Timing statistics
tr: Zamanlama istatistikleri

en: Timings (if activated)
tr: Zamanlama (kullanılıyorsa)

en: Timings table could not be created.
tr: Zamanlama tablosu oluşturulamadı.

en: Timings will be saved.
tr: Zamanlamalar kaydedilecek.

en: Timings will not be saved.
tr: Zamanlamalar kaydedilmeyecek.

en: Tip:
tr: İpucu:

en: Tip: How to display a picture in your theme?
tr: İpucu: Temanızda bir görsel görüntüleyin

en: Tip: How to embed a picture in your theme?
tr: İpucu: Temanıza bir görsel ekleyin

en: Title
tr: Başlık

en: Title of subquestion %s was updated to %s.
tr: %s alt sorusunun başlığı %s olarak güncellendi.

en: Title:
tr: Başlık:

en: To be able to upload images or other content you have to save your survey once first.
tr: Görsel ya da başka bir içerik yükleyebilmek için önce anketi kaydetmelisiniz.

en: To continue please first accept our survey data policy.
tr: Devam etmeden önce lütfen anket veri kullanımı koşullarımızı onaylayın.

en: To find out more about queXML check out this page:
tr: queXML hakkında ayrıntılı bilgi almak için şu sayfaya bakabilirsiniz:

en: To fully use it, you have to add subquestions as well as answer options.
tr: Tam olarak kullanmak için yanıt seçeneklerinin yanısıra alt sorular da eklemelisiniz.

en: To get to know more about queXML check this page:
tr: queXML hakkında ayrıntılı bilgi almak için şu sayfaya bakabilirsiniz:

en: To participate in this restricted survey, you need a valid access code.
tr: Katılımı kısıtlanmış bu ankete katılabilmek için geçerli bir erişim kodunuz olmalıdır.

en: To receive a new password by email you have to enter your user name and original email address.
tr: E-posta ile yeni bir parola almak için kullanıcı adınızı ve özgün e-posta adresinizi yazın.

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
tr: Anonim kalmak için lütfen adınız yerine bir takma ad kullanın. Ayrıca bir e-posta adresi yazmanız gerekmez.

en: To reorder questions/questiongroups just drag the question/group with your mouse to the desired position.
tr: Soru/soru gruplarının sırasını değiştirmek için soru/soru grubuna fare ile tıklayıp sürükleyerek istediğiniz konuma bırakın.

en: To use a picture in a .twig file:
tr: Bir .twig dosyasında bir görsel kullanmak için:

en: Toggle advanced options
tr: Gelişmiş ayarları aç/kapat

en: Too low
tr: Çok düşük

en: Too many labels, can't generate chart
tr: Çok fazla etiket var, çizelge oluşturulamadı

en: Tools
tr: Araçlar

en: Top
tr: Üst

en: Top 2, Middle, Bottom 2
tr: Üst 2, Orta Alt 2

en: Top bar
tr: Üst Çubuk

en: Total
tr: Toplam

en: Total Errors
tr: Toplam Hata

en: Total Imported files
tr: İçe Aktarılan Dosya Sayısı

en: Total attributes in the central table
tr: Temel tablodaki toplam öznitelik

en: Total errors
tr: Toplam hata

en: Total imported files
tr: İçe aktarılan dosya sayısı

en: Total invitations sent
tr: Gönderilen toplam çağrı

en: Total number of files
tr: Toplam dosya sayısı

en: Total numbers of sent reminders
tr: Gönderilen toplam anımsatıcı sayısı

en: Total opted out
tr: Vazgeçenlerin toplamı

en: Total participants in central table
tr: Temel tablodaki toplam katılımcı

en: Total records
tr: Toplam kayıt

en: Total records in survey
tr: Anketteki toplam kayıt

en: Total records in survey:
tr: Anketteki toplam kayıt:

en: Total responses
tr: Toplam yanıt

en: Total screened out
tr: Görüntülenlerin toplamı

en: Total size of files
tr: Toplam dosya boyutu

en: Total storage
tr: Toplam depolama

en: Total surveys completed
tr: Doldurulan anket toplamı

en: Total time
tr: Toplam zaman

en: Total with no unique access code
tr: Eşsiz erişim kodu olmayanların toplamı

en: Total with no unique participant access code
tr: Eşsiz olmayan katılımcı erişim kodlarının toplamı

en: Total:
tr: Toplam:

en: Transfer the surveys of this user to:
tr: Kullanıcının anketleri şuraya taşınsın:

en: Translate survey
tr: Anketi çevirin

en: Translate to
tr: Şuna çevirin

en: Triangle
tr: Üçgen

en: Tried to pop value off of empty stack
tr: Boş bir yığından değer alınmaya çalışıldı

en: Try again
tr: Yeniden dene

en: Try again! Connection with database failed.
tr: Veritabanı bağlantısı kurulamadı. Yeniden deneyin.

en: Try again! Creation of database failed.
tr: Yeniden deneyin! Veritabanı oluşturulamadı.

en: Try to import even if question codes don't match
tr: Soru kodları uyuşmasa da içe aktarma denensin

en: Try to submit again
tr: Yeniden göndermeyi dene

en: Try with a bigger access code length.
tr: Daha uzun bir erişim kodu ile deneyin.

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Tutorial Entry Id
tr: Eğitim Kayıt Kodu

en: Tutorial entries
tr: Eğitim kayıtları

en: Tutorials
tr: Ëğitimler

en: Tweet it
tr: Tweet olarak gönder

en: Two
tr: İki

en: Type
tr: Tür

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
tr: Anketi kaydederken verdiğniz ad ve parolayı yazın.

en: Type in the new name to extend %s
tr: %s genişletmek için yeni adı yazın

en: Type:
tr: Tür:

en: UJIS for Windows Japanese
tr: Japonca Windows için UJIS

en: URL
tr: Adres

en: URL (%s)
tr: Adres (%s)

en: URL Description:
tr: Adres açıklaması:

en: URL description (%s)
tr: Adres açıklaması (%s)

en: URL description (link text)
tr: Adres açıklaması (bağlantı metni)

en: URL description:
tr: Adres açıklaması:

en: URL for a respondent to opt-in to this survey
tr: Katılımcının ankete katılmak için kullanacağı adres

en: URL for a respondent to opt-out of this survey
tr: Katılımcının anketten ayrılmak için kullanacağı adres

en: URL must be set if autoload URL is turned on!
tr: Otomatik yükleme adresi etkinleştirilmiş ise adres ayarlanmalıdır!

en: URL of the survey
tr: Anketin adresi

en: URL:
tr: Adres:

en: US Letter
tr: ABD Mektup

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

en: Un-quotes a quoted string
tr: Tırnaklı bir dizgeyi tırnaksız yapar

en: Unable to backup your database for unknown reason.
tr: Veritabanınız bilinmeyen bir nedenle yedeklenemedi.

en: Unable to create directory `%s`.
tr: `%s` klasörü oluşturulamadı.

en: Unable to create survey participants table
tr: Anket katılımcıları tablosu oluşturulamadı

en: Unable to delete answer %s, code %s
tr: %s yanıtı %s kodu silinemedi

en: Unable to delete assessment %s
tr: %s değerlendirmesi silinemedi

en: Unable to delete condition %s
tr: %s koşulu silinemedi

en: Unable to delete label set %s.
tr: %s etiket kümesi silinemedi.

en: Unable to delete question %s
tr: %s sorusu silinemedi

en: Unable to delete question attributes for question %s
tr: %s sorusu için soru öznitelikleri silinemedi

en: Unable to delete question group %s
tr: %s soru grubu silinemedi

en: Unable to delete saved response.
tr: Kaydedilmiş yanıt silinemedi.

en: Unable to delete survey %s
tr: %s anketi silinemedi

en: Unable to delete survey languagesettings %s
tr: %s anket dil ayarları silinemedi

en: Unable to evaluate binary operator - fewer than 2 entries on stack
tr: İkili işlem yapılamadı, yığında 2 taneden az kayıt var

en: Unable to evaluate unary operator - no entries on stack
tr: Birli işlem yapılamadı, yığında kayıt yok

en: Unable to import survey.
tr: Anket içe aktarılamadı.

en: Unable to insert record into survey table
tr: Anket tablosuna kayıt eklenemedi

en: Unable to send email about your saved survey (Error: %s).
tr: Kaydedilmiş anketiniz ile ilgili e-posta %s hatası nedeniyle gönderilemedi.

en: Unable to use %s in anonymized survey.
tr: Anonim kılınmış bir ankette %s kullanılamaz.

en: Unbalanced equation - values left on stack
tr: Dengesiz denklem, yığında değerler kaldı

en: Uncertain
tr: Kararsız

en: Unchanged
tr: Değişmedi

en: Undefined function
tr: Tanımsız işlev

en: Undefined variable
tr: Tanımlanmamış değişken

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Uninstall plugin
tr: Uygulama ekini kaldır

en: Uninstall themes
tr: Temaları kaldır

en: Uninstall this theme
tr: Bu temayı kaldır

en: Uninstalled
tr: Kaldırıldı

en: Unit test dynamic ExpressionScript processing
tr: Devingen ExpressionScript birim sınaması işleniyor

en: Unit tests of expressions within strings
tr: Dizgeler içindeki ifadelerin birim testleri

en: Unknown action or no permission.
tr: İşlem bilinmiyor ya da izin yok.

en: Unknown box ID!
tr: Kutu kodu bilinmiyor!

en: Unknown destination build!
tr: Bilinmeyen hedef yapımı!

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen sorun

en: Unknown error while reading the file, no survey created.
tr: Dosya okunurken bir sorun çıktı, herhangi bir anket oluşturulamadı.

en: Unknown error!
tr: Bilinmeyen sorun!

en: Unknown error.
tr: Bilinmeyen sorun.

en: Unknown file extension
tr: Dosya uzantısı bilinmiyor

en: Unknown session
tr: Oturum geçersiz

en: Unknown update key!
tr: Güncelleme anahtarı bilinmiyor!

en: Unknown user. You have to select a user.
tr: Kullanıcı bilinmiyor. Bir kullanıcı seçmelisiniz..

en: Unknown view!
tr: Bilinmeyen görünüm!

en: Unkown
tr: Bilinmiyor

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Unlimited administration permissions
tr: Sınırsız yönetim izinleri

en: Unlock question organizer
tr: Soru düzenleyicinin kilidini aç

en: Unmapped participant attributes
tr: İlişkilendirilmemiş katılımcı öznitelikleri

en: Unmapped survey participant attributes
tr: Eşleştirilmemiş anket katılımcı öznitelikleri

en: Unsupported syntax
tr: Söz dizimi desteklenmiyor

en: Until:
tr: Şu zamana kadar:

en: Unzip error!
tr: Zip dosyası ayıklanamadı!

en: Unzipped file is too big.
tr: Ayıklanan dosyanın boyutu çok büyük.

en: Up to date!
tr: Güncel!

en: Update
tr: Güncelleme

en: Update complete!
tr: Güncelleme tamamlandı!

en: Update condition
tr: Koşulu Güncelle

en: Update participant entry
tr: Katılımcı kaydını güncelle

en: Update permission role %s
tr: %s izin rolünü güncelle

en: Update permission roles %s
tr: %s rollerinin izinlerini güncelle

en: Update scenario
tr: Senaryoyu güncelle

en: Update server busy
tr: Güncelleme sunucusu meşgul

en: Update survey group:
tr: Anket grubunu güncelle:

en: Update type
tr: Güncelleme türü

en: Update user group
tr: Kullanıcı grubunu güncelle

en: Updated
tr: Güncellendi

en: Updates available
tr: Güncellemeler yayınlanmış

en: Upload
tr: Sunucuya Yükle

en: Upload a file
tr: Bir dosya yükle

en: Upload a file (maximum size: %d MB):
tr: Bir dosya yükleyin (en büyük boyut %d MB):

en: Upload an image (maximum size: %d MB):
tr: Bir görsel yükleyin (en fazla %d MB boyutunda):

en: Upload file not found. Check your permissions and path (%s) for the upload directory
tr: Yüklenecek dosya bulunamadı. Lütfen yükleme klasörünün (%s) yolunu ve izinlerini denetleyin

en: Upload file|Upload files
tr: Dosyayı yükle|Dosyaları yükle

en: Upload summary
tr: Yükleme özeti

en: Upload template file
tr: Kalıp dosyası yükle

en: Upload theme file
tr: Tema dosyası yükle

en: Upload your files
tr: Dosyalarınızı sunucuya yükleyin

en: Uploaded CSV file successfully
tr: CSV dosyası sunucuya yüklendi

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
tr: Yüklenen etiket kümesi ayar dosyası .lsl uzantılı olmalıdır.

en: Uploaded resources management
tr: Yüklü Kaynak Yönetimi

en: Uploading
tr: Yükleniyor

en: Uploading LDAP Query
tr: LDAP sorgusu sunucuya yükleniyor

en: Uppercase only
tr: Yalnız büyük harfler

en: Uppercase the first character of each word in a string
tr: Bir dizge içindeki her kelimenin ilk karakterini büyütür

en: Usage of + with numeric value, see manual about usage of sum.
tr: Sayısal değerde + kullanımı için sum kullanımı ile ilgili bölüme bakın.

en: Usage of processString without a string in your template
tr: Temanızda bir dizge olmadan processString kullanılması

en: Use CAPTCHA for registration:
tr: Kayıtta Güvenlik Kodu kullanılsın:

en: Use CAPTCHA for save and load:
tr: Kayıt ve yüklemede Güvenlik Kodu kullanılsın:

en: Use CAPTCHA for survey access:
tr: Anket erişiminde Güvenlik Kodu kullanılsın:

en: Use ComfortUpdate
tr: ComfortUpdate Kullan

en: Use ExpressionScript code:
tr: ExpressionScript kodu kullanılsın:

en: Use HTML format for participant emails:
tr: Katılımcı e-postalarında HTML biçimi kullanılsın:

en: Use JavaScript functions to remove text and uncheck checkbox (or use only the ExpressionScript engine).
tr: Metni silmek ve kutudaki işareti kaldırmak için JavaScript işlevleri kullanılsın (ya da yalnız ExpressionScript  işleyicisi kullanılsın)

en: Use LDAP authentication
tr: LDAP kimlik doğrulaması kullanılsın

en: Use a customized question theme for this question
tr: Bu soru için özelleştirilmiş bir soru teması kullanılsın

en: Use a fontawesome classname, or a link to the image.
tr: Bir fontawesome sınıfının adını ya da görsel bağlantısını yazın.

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
tr: Takvim açılır penceresi yerine erişilebilir seçim kutuları kullanılsın

en: Use button group or radio list
tr: Düğme grubu ya da radyo listesi kullanılsın

en: Use checkbox layout
tr: İşaret kutusu düzeni kullanılsın

en: Use dropdown presentation
tr: Açılan kutu olarak görüntülensin

en: Use global settings
tr: Genel ayarlar kullanılsın

en: Use internal database authentication
tr: İç veritabanı kimlik doğrulaması kullanılsın

en: Use mapping service
tr: Haritalama hizmeti kullanılsın

en: Use same default value across languages:
tr: Tüm dillerde aynı varsayılan değeri kullanılsın:

en: Use settings below
tr: Aşağıdaki ayarlar kullanılsın

en: Use slider layout
tr: Kaydırıcı düzeni kullanılsın

en: Use web server authentication
tr: Web sunucusu kimlik doğrulaması kullanılsın

en: Used bounce settings:
tr: Kullanılan geri dönüş ayarları:

en: Used/free space for file uploads
tr: Kullanılan ve boş dosya yükleme alanı

en: User
tr: Kullanıcı

en: User '%s' was successfully deleted.
tr: '%s' kullanıcısı silindi.

en: User ID
tr: Kullanıcı Kodu

en: User Theme
tr: Kullanıcı Teması

en: User added.
tr: Kullanıcı eklendi.

en: User administration
tr: Kullanıcı yönetimi

en: User control
tr: Kullanıcı Yönetimi

en: User could not be added.
tr: Kullanıcı eklenemedi.

en: User data
tr: Kullanıcı verileri

en: User details
tr: Kullanıcı bilgileri

en: User group
tr: Kullanıcı grubu

en: User group ID
tr: Kullanıcı grubu kodu

en: User group added.
tr: Kullanıcı grubu eklendi.

en: User group list
tr: Kullanıcı grupları listesi

en: User group successfully added!
tr: Kullanıcı grubu eklendi!

en: User group successfully saved!
tr: Kullanıcı grubu kaydedildi!

en: User groups
tr: Kullanıcı grubunu seçin

en: User id
tr: Kullanıcı kodu

en: User is already a member of the group.
tr: Kullanıcı zaten grubun bir üyesi.

en: User management panel
tr: Kullanıcı yönetimi panosu

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: User name:
tr: Kullanıcı Adı:

en: User registration at '%s'
tr: Kullanıcı kaydı: '%s'

en: User removed.
tr: Kullanıcı silindi.

en: User role
tr: Kullanıcı rolü

en: User successfully created
tr: Kullanıcı eklendi

en: User successfully deleted.
tr: Kullanıcı silindi.

en: User successfully updated
tr: Kullanıcı güncellendi

en: User theme
tr: Kullanıcı teması

en: User with whom the participants are to be shared:
tr: Katılımcıları paylaşılmış kullanıcı:

en: User?
tr: Kullanıcı?

en: Usergroup updated
tr: Kullanıcı grubu güncellendi

en: Usergroups
tr: Kullanıcı grupları

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Username : %s - Email : %s.
tr: Kullanıcı adı: %s - E-posta: %s.

en: Username already exists.
tr: Kullanıcı adı zaten var.

en: Username not found in LDAP server
tr: LDAP sunucusunda kullanıcı adı bulunamadı

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Username: %s
tr: Kullanıcı adı: %s

en: Username: %s - Email: %s
tr: Kullanıcı adı : %s - E-posta : %s.

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Users imported successfully.
tr: Kullanıcılar içe aktarıldı.

en: Uses left
tr: Kalan kullanım

en: Uses left:
tr: Kalan kullanım:

en: Using the chart type selector you can force the graph type for all selected questions.
tr: Çizelge türü seçicisini kullanarak tüm seçilmiş sorular için bir çizelge türü atayabilirsiniz.

en: Using type coercion may break your data; use with care or not at all if possible.
tr: Tür zorlaması verilerinizin dağılmasına neden olabileceğinden kullanmaktan kaçının ya da dikkatli kullanın.

en: Usually this is caused by having too many (sub-)questions in your survey. Please try removing questions from your survey.
tr: Bu sorun genellikle anketinizde çok fazla (alt) soru olmasından kaynaklanır. Lütfen anketinizdeki bazı soruları silmeyi deneyin.

en: Uyghur
tr: Uygurca

en: VV export version:
tr: VV dışa aktarma sürümü:

en: Valid from
tr: Geçerlilik başlangıcı

en: Valid until
tr: Geçerlilik sonu

en: Valid until:
tr: Geçerlilik süresi:

en: Valid username but not authorized by group restriction
tr: Kullanıcı adı geçerli ancak grup kısıtlama izni yok

en: Validate ExpressionScript
tr: ExpressionScript Betiğini Doğrulayın

en: Validate expression in email : %s
tr: E-postadaki ifadeyi doğrulayın : %s

en: Validate quota
tr: Kotayı doğrulayın

en: Validation of quota %s
tr: %s kotasının değerlendirmesi

en: Validation:
tr: Geçerlilik:

en: Value
tr: Değer

en: Value range allows missing
tr: Eksikliğe izin verilecek değer aralığı

en: Values:
tr: Değerler:

en: Variable not found: %s
tr: Değişken bulunamadı: %s

en: Verify username and try again
tr: Kullanıcı adını denetleyip yeniden deneyin

en: Version
tr: Sürüm

en: Version:
tr: Sürüm:

en: Vertical
tr: Dikey

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: View Saved but not submitted Responses
tr: Kaydedilmiş ancak bitirilmemiş anketler görüntülensin

en: View in CPDB
tr: CPDB içinde Görüntüle

en: View labels
tr: Etiketlere bakın

en: View policy
tr: İlkeleri görüntüle

en: View response
tr: Yanıta bakın

en: View response ID %d
tr: %d yanıt kodu görüntülensin

en: View response URL
tr: Yanıt adresine bakın

en: View response as queXML PDF
tr: Yanıtları queXML PDF olarak görüntüle

en: View response details
tr: Yanıt ayrıntılarına bakın

en: View response details as queXML PDF
tr: Yanıt ayrıntıları queXML PDF olarak görüntülensin

en: View statistics
tr: İstatistiklere bakın

en: View summary of all available fields:
tr: Kullanılabilecek tüm alanların özetini görüntüle:

en: View the statistics for this survey.
tr: Bu anketin istatistiklerine bakın.

en: View this participant in the central participants database
tr: Bu kişiye merkezi katılımcı veritabanında bakın

en: View this record
tr: Bu kayıda bakın

en: View users
tr: Kullanıcılara bakın

en: View without the filter.
tr: Süzmeden görüntülensin.

en: View/read
tr: Okuma/Yazma

en: Viewing file '%s'
tr: '%s' dosyası görüntüleniyor

en: Viewing response (ID %s)
tr: Yanıt görüntüleniyor (Kod %s)

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Visible
tr: Görülebilir

en: Visible inside the Question Selector
tr: Soru Seçici İçinde Görünür

en: Visible:
tr: Görünür:

en: Visit our website!
tr: Web sitemize bakın!

en: Visual minute step interval
tr: Görsel dakika adımı aralığı

en: WYSIWYG editor
tr: WYSIWYG düzenleyici

en: Warn and move on
tr: Uyararak ilerleme

en: Warning
tr: Uyarı

en: Warning!
tr: Uyarı!

en: Warning! Admin bounce email was not saved because it was not valid.
tr: Dikkat! Yönetici geri dönüş e-posta adresi geçersiz olduğundan kaydedilmedi.

en: Warning! Administrator email address was not saved because it was not valid.
tr: Uyarı! Yönetici e-posta adresi geçersiz olduğundan kaydedilemedi.

en: Warning! Using InnoDB instead of MyISAM will reduce the possible maximum number of questions in your surveys. Please read more about MyISAM vs InnoDB table column limitations in our manual before selecting InnoDB.
tr: Uyarı! MyISAM yerine InnoDB kullanılması, anketlerinizdeki olabilecek en fazla soru sayısını azaltır. InnoDB olarak seçmeden önce lütfen belgeleri okuyarak MyISAM ve InnoDB tablo sütun sınırlamaları hakkında ayrıntılı bilgi alın.

en: Warning: Before turning on HTTPS,%s check if this link works.%s
tr: Dikkat: HTTPS iletişim kuralını etkinleştirmeden önce, %s bu bağlantının çalıştığından emin olun.%s

en: Warning: Deleted participants entries cannot be recovered.
tr: Uyarı: Silinen katılımcı kayıtları geri alınamaz.

en: Warning: Only install plugins from sources you trust!
tr: Uyarı: Yalnız güvendiğiniz kaynaklardan gelen uygulama eklerini kurun!

en: Warning: Please enforce SSL encrpytion in Global settings/Security after SSL is properly configured for your webserver.
tr: Uyarı: Lütfen, web sunucunuzda SSL kurulumunu doğru şekilde yaptıktan sonra Genel Ayarlar/Güvenlik bölümünden SSL şifrelemesini dayatın.

en: Warning: Please read this carefully before proceeding!
tr: Uyarı: Lütfen devam etmeden önce dikkatlice okuyun!

en: Warning: Quotes all content that starts with an equal sign to prevent CSV injections
tr: Uyarı: CSV injection açığını önlemek için eşittir işareti ile başlayan içeriğin tümünü tırnak arasına alın

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
tr: Dikkat: Şu dosya/klasörlerin güncellenmesi gerekiyor. Ancak salt okunur izinlere sahip olduklarından güncellenemiyor.

en: Warning: There are some differences between current theme options and original theme options!
tr: Uyarı: Geçerli tema ayarları ile özgün tema ayarları arasında bazı değişiklikler var!

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
tr: Dikkat: Hala varsayılan parolayı ('password') kullanıyorsunuz. Lütfen güvenliğiniz için parolanızı değiştirerek yeniden oturum açın.

en: Warning: original survey theme doesn't exist!
tr: Uyarı: Özgün anket teması bulunamadı!

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: We are sorry but the survey is expired and no longer available.
tr: Maalesef anketin süresi dolduğundan artık kullanılamaz.

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
tr: Maalesef sistemde bir sorun çıktı ve dosyanız kaydedilemedi. Anket yöneticisine bu durumu bildiren bir e-posta gönderildi.

en: We are sorry but this information is only available to superadministrators.
tr: Maalesef bu bilgi yalnız süper yöneticiler tarafından kullanılabilir.

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
tr: Maalesef bu ankete erişim izniniz yok.

en: We are sorry but you can't proceed without first agreeing to our survey data policy.
tr: Maalesef, anket veri kullanımı koşullarını kabul etmeden ilerleyemezsiniz.

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
tr: Bu işlemi yapma izniniz yok.

en: We are sorry but your session has expired.
tr: Maalesef oturumunuzun süresi dolmuş.

en: We can not guarantee optimum operation. It would be preferable to no longer use it or to make it compatible with the version %s of the LimeSurvey API.
tr: Doğru şekilde çalışacağı garanti edilemez. Kullanılmaması ya da LimeSurvey API %s sürümüyle uyumlu duruma getirilmesi önerilir.

en: We could not zip your database!
tr: Veritabanınız zip dosyasına sıkıştırılamadı!

en: We couldn't reach the server or the server didn't provide any answer. Please try again in few minutes.
tr: Sunucuya erişilemedi ya da sunucudan yanıt alınamadı. Lütfen bir kaç dakika sonra yeniden deneyin.

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
tr: Bu anketi silmeden önce, yönetim bölümünden, Anketi Dışa Aktar komutu ile yedeklemeniz önerilir.

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
tr: Devam etmeden önce, yönetim sayfasından tüm anketi yedeklemeniz (dışa aktarmanız) önerilir.

en: We will be creating a question group and a question in this tutorial. There is need to automatically create them.
tr: Bu eğitimde bir soru grubu ve bir soru ekleyeceğiz. O yüzden otomatik olarak oluşturulmasına gerek yok.

en: We will soon add the functionality to create your own tutorials and download them from our store.
tr: Yakında kendi eğitimlerinizi oluşturma ve mağazamızdan indirme özelliğini ekleyeceğiz.

en: We would like to help you with a quick tour of the most essential functions and features.
tr: Size en temel özellikler hakkında bilgi edinebileceğiniz hızlı bir eğitim vermek istiyoruz.

en: Web page:
tr: Web sayfası:

en: Web server authentication method is not allowed for this user
tr: Bu kullanıcı için web sunucusu kimlik doğrulama yöntemine izin verilmiyor

en: Web server info
tr: Web sunucusu bilgileri

en: Web server name
tr: Web sunucusu adı

en: Web server software
tr: Web sunucusu yazılımı

en: Welcome
tr: Hoş geldiniz

en: Welcome %s!
tr: Merhaba %s!

en: Welcome and end text
tr: Karşılama ve uğurlama metni

en: Welcome message:
tr: Karşılama metni:

en: Welcome to %s!
tr: %s yönetim bölümüne hoşgeldiniz!

en: Welcome to LimeSurvey!
tr: LimeSurvey Uygulamasına Hoş Geldiniz!

en: Welcome to the Assessment
tr: Değerlendirmeye Hoş Geldiniz

en: Welcome to the LimeSurvey ComfortUpdate!
tr: LimeSurvey ComfortUpdate özelliğine hoş geldiniz!

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
tr: LimeSurvey kurulum yardımcısına hoş geldiniz. Bu yardımcı, kurulum, veritabanı ayarları ve başlangıç ayarları için size yol gösterecek.

en: Welcome to the theme editor of LimeSurvey. To get an overview of new functionality and possibilities, please visit the %s LimeSurvey manual %s. For further questions and information, feel free to post your questions on the %s LimeSurvey forums %s.
tr: LimeSurvey tema düzenleyicisine hoş geldiniz. Yeni özellik ve olanakların özetini görmek için %s LimeSurvey %s rehberine bakabilirsiniz. Sorularınız ve ayrıntılı bilgi almak için %s LimeSurvey forumuna %s başvurabilirsiniz.

en: Welcome to this sample survey
tr: Örnek anketimize hoş geldiniz

en: Welcome:
tr: Karşılama metni:

en: Welsh
tr: Galce

en: What good would your survey be without questions?
tr: Sorular olmadan anket ne işe yarar?

en: When an imported record matches an existing record ID:
tr: İçe aktarılan bir kayıt, var olan bir kayıdın numarasına eşit olduğunda:

en: When using slider initial value set this value at survey start.
tr: Kaydırıcı kullanıldığında ilk değer anket başlangıcında bu değere ayarlanır.

en: While the survey is activated, you can't add or remove a group or question.
tr: Anket etkinken bir grup ya da soru eklenemez ya da silinemez.

en: Width of PDF header logo:
tr: PDF üst bilgisi logo genişliği:

en: Windows Arabic (Windows-1256)
tr: Windows Arabik (Windows-1256)

en: Windows Baltic (Windows-1257)
tr: Windows Baltık (Windows-1257)

en: Windows Central European (Windows-1250)
tr: Windows Orta Avrupa (Windows-1250)

en: Windows Cyrillic (Windows-1251)
tr: Windows Kiril (Windows-1251)

en: Windows-31J - SJIS for Windows Japanese (cp932)
tr: Windows-31J - SJIS for Windows Japonca (cp932)

en: With non-anonymized responses (and the survey participants table field 'Uses left' set to 1) if the participant closes the survey and opens it again (by using the survey link) his previous answers will be reloaded.
tr: Yanıtları anonim kılınmamış yanıtlarda (ve anket katılım kodu tablosu 'Uses left' alanı 1 olarak ayarlandığında) katılımcı anketi kapatıp yeniden açarsa (anket bağlantısını kullanarak) katılımcının önceki yanıtları yeniden yüklenir.

en: With real vv file : questions code are in second line
tr: Gerçek vv dosyasında : soru kodu ikinci satırda

en: Without ambiguous characters
tr: Yanlış anlaşılabilecek karakterler olmadan

en: Wrap container around boxes
tr: Kutuların etrafı kapsayıcı ile çevrilsin

en: Write error!
tr: Yazma hatası!

en: Wrong decryption key! Decryption key has changed since this data were last saved, so data can't be decrypted. Please consult our manual at %s.
tr: Şifre çözme anahtarı yanlış! Bu verilerin son kaydedilmesinden bu yana şifre çözme anahtarı değiştiği için verilerin şifresi çözülemez. Lütfen %s adresinden belgelere bakın..

en: Wrong definition! Please make sure that your JSON arrays contains the fields '%s', '%s', '%s', '%s', and '%s'
tr: Tanım yanlış! Lütfen JSON dizilerinizde %s', '%s' , '%s' , '%s' ve  '%s' alanlarının bulunduğundan emin olun

en: X-Scale
tr: X Ölçeği

en: X-Scale (columns)
tr: X ölçeği (sütunlar)

en: XML themes
tr: XML temalar

en: Y-Scale
tr: Y Ölçeği

en: Y-Scale (lines)
tr: Y ölçeği (satırlar)

en: Year
tr: Yıl

en: Yes
tr: Evet

en: Yes - Delete Them!
tr: Evet - Bunlar Silinsin!

en: Yes, delete
tr: Evet, sil

en: Yes, restore default
tr: Evet, varsayılanlara sıfırla

en: Yes/No
tr: Evet/Hayır

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
tr: Bu anketin sorularındaki tüm koşulları silmek üzeresiniz

en: You are about to delete this survey
tr: Bu anketi silmek üzeresiniz

en: You are about to replace an existing label set with the current answer options.
tr: Var olan bir etiket kümesini geçerli yanıt seçenekleri ile değiştirmek üzeresiniz.

en: You are already a participant of this survey.
tr: Zaten bu anketin bir katılımcısısınız.

en: You are editing an entry of the main menu!
tr: Ana menüdeki bir kaydı düzenliyorsunuz!

en: You are editing the main menu!
tr: Ana menüyü düzenliyorsunuz!

en: You are not a participant in this survey.
tr: Bu anketin katılımcısı değilsiniz.

en: You are not a participant of this survey.
tr: Bu anketin bir katılımcısı değilsiniz.

en: You are not allowed to edit your own user permissions.
tr: Kendi kullanıcı ayarlarınızı düzenleyemezsiniz.

en: You are not allowed to print answers.
tr: Yanıtları yazdırma izniniz yok.

en: You are not authorized to delete label sets.
tr: Bu etiket kümelerini silme izniniz yok.

en: You are not authorized to delete questions.
tr: Soru silme izniniz yok.

en: You are registered but an error happened when trying to send the email - please contact the survey administrator.
tr: Kayıt oldunuz ancak e-posta gönderilirken bir sorun çıktı. Lütfen anket yöneticisi ile görüşün.

en: You are using Microsoft Internet Explorer.
tr: Microsoft Internet Explorer kullanıyorsunuz.

en: You can add any regular expression based validation in here
tr: Buraya herhangi bir kurallı ifade temelli doğrulama ekleyebilirsiniz

en: You can add some additional help text to your question. If you decide not to offer any additional question hints, then no help text will be displayed to your respondents.
tr: Sorunuza bir açıklama metni ekleyebilirsiniz. Soruyla ilgili ek açıklamalar vermek istemiyorsanız katılımcılara herhangi bir yardım metni görüntülenmez.

en: You can add your custom themes in upload/admintheme
tr: Uyarlanmış temalarınızı upload/admintheme klasörüne yükleyebilirsiniz

en: You can create as many surveys as you like.
tr: İstediğiniz kadar anket oluşturabilirsiniz.

en: You can get a free trial update key from %syour account on the limesurvey.org website%s.
tr: Ücretsiz deneme güncelleme anahtarınızı %slimesurvey.org web sitesindeki hesabınızdan%s edinebilirsiniz.

en: You can import all old responses that are compatible with your current survey. Compatibility is determined by comparing column types and names, the ID field is always ignored.
tr: Geçerli anketinize uygun tüm yanıtları içe aktarabilirsiniz. Yanıtların uyumluluğu, sütun türleri ve adlarına bakılarak belirlenir. Kod (ID) alanı dikkate alınmaz.

en: You can leave these settings blank and change them later
tr: Bu alanları şimdi boş bırakıp daha sonra değiştirebilirsiniz

en: You can leave this blank, and automatically generate access codes using 'Generate access codes'
tr: Bunu boş bırakıp, !Erişim kodlarını üret' seçeneğini kullanarak erişim kodlarını otomatik olarak üretebilirsiniz

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
tr: Buradan, daha önce yarım bırakıp kaydettiğiniz bir anketi yeniden yükleyebilirsiniz.

en: You can not add a group if survey is active.
tr: Anket etkinleştirilmiş ise yeni grup eklenemez.

en: You can not add or remove the group owner from the group.
tr: Grup sahibini ekleyemez ya da çıkaramazsınız.

en: You can not delete this question group because the survey is currently active.
tr: Anket şu anda etkin olduğundan bu soru grubunu silemezsiniz.

en: You can not import groups because the survey is currently active.
tr: Anket şu anda etkin olduğundan grupları içe aktaramazsınız.

en: You can not import questions because the survey is currently active.
tr: Anket şu anda etkin olduğundan soruları içe aktaramazsınız.

en: You can now %sadd a question%s in this group.
tr: Şimdi bu gruba %sbir soru ekleyebilirsiniz%s.

en: You can now close this modal box.
tr: Şimdi bu üste açılan pencereyi kapatabilirsiniz.

en: You can now continue updating your LimeSurvey Installation.
tr: Şimdi LimeSurvey kurulumuna devam edebilirsiniz.

en: You can see the "breadcrumbs" In the top bar of the admin interface.
tr: Yönetim bölümündeki üst çubukta "Sayfa Yolları" görüntülenir.

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a survey participants table by using the button below.
tr: Aşağıdaki düğmeyi kullanarak bir anket katılımcıları tablosu oluşturabilir ve kapalı erişim kipine geçebilirsiniz.

en: You can upload %s under %s KB each.
tr: %s dosyayı, her biri %s KB boyutundan küçük olmak koşuluyla yükleyebilirsiniz.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 0. If minimum value is not set, this value is used.
tr: Kurallı ifade yöneticisi kullanılabilir, ancak sayfa görüntülenmeden önce bir rakam değeri oluşmalıdır, yoksa 0 kullanılır. En küçük değer belirtilmemiş ise bu değer kullanılır.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 1.
tr: Kurallı ifade yöneticisi kullanılabilir, ancak sayfa görüntülenmeden önce bir rakam değeri oluşmalıdır, yoksa 1 kullanılır.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 100. If maximum value is not set, this value is used.
tr: Kurallı ifade yöneticisi kullanılabilir, ancak sayfa görüntülenmeden önce bir rakam değeri oluşmalıdır, yoksa 100 kullanılır. En büyük değer belirtilmemiş ise bu değer kullanılır.

en: You can use now the following credentials to log into the site:
tr: Siteye oturum açmak için aşağıdaki bilgileri kullanabilirsiniz:

en: You can use operators in the search filters (eg: >, <, >=, <=, = )
tr: Arama süzgeçlerinde işlemler kullanılabilir (>, <, >=, <=, = gibi)

en: You can't add questions while the survey is active.
tr: Anket etkinken soru ekleyemezsiniz.

en: You can't change password if demo mode is active.
tr: Tanıtım kipi etkinken parola değiştirilemez.

en: You can't copy a question if the survey is active.
tr: Anket etkinken bir soru kopyalayamazsınız.

en: You can't delete a group because one or more groups depend on it as parent!
tr: Bir grup, kendisine alt grup olarak atanmış bir ya da bir kaç grup varken silinemez!

en: You can't delete a group if it's not empty!
tr: Boş olmayan bir grup silinemez!

en: You can't delete a question if the survey is active.
tr: Anket etkinken bir soru silemezsiniz.

en: You can't delete template '%s' because one or more templates inherit from it.
tr: Bazı kalıplar bu kalıptan devralındığından '%s' kalıbını silemezsiniz.

en: You can't delete this question group because the survey is currently active.
tr: Anket şu anda etkin olduğundan bu soruyu silemezsiniz.

en: You can't import the theme '%s' because '%s'  is not installed.
tr: '%s' teması '%s' kurulmamış olduğundan içe aktarılamaz.

en: You can't insert a new question when the survey is active.
tr: Anket etkinken yeni bir soru eklenemez.

en: You can't remove the default language.
tr: Varsayılan dili silemezsiniz.

en: You can't reorder in an active survey
tr: Etkin bir ankette yeniden sıralama yapılamaz

en: You can't save changes because the theme directory is not writable.
tr: Kalıp klasörü yazılabilir olmadığından değişiklikleri kaydedemezsiniz.

en: You can't uninstall template '%s' because some templates inherit from it.
tr: Bazı kalıplar bu kalıptan devralındığından '%s' kalıbını kaldıramazsınız.

en: You can't update question code for an active survey.
tr: Etkin bir ankette kullanılan soru kodu değiştirilemez.

en: You can't use 'Anonymized responses' when participant-based response persistence is enabled.
tr: Katılımcı bazlı yanıt sürekliliği özelliği etkinleştirilmiş ise "Anonimleştirilmiş yanıtlar" özelliği kullanılamaz.

en: You cannot delete the last answer option.
tr: Son yanıt seçeneğini silemezsiniz.

en: You cannot delete yourself or a protected user.
tr: Kendinizi ya da korunmuş bir kullanıcıyı silemezsiniz.

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
tr: Bir ya da daha çok soruya bir metin yanıtı yazmadan diğer sorulara geçemezsiniz.

en: You cannot uninstall the default template.
tr: Varsayılan kalıbı kaldıramazsınız.

en: You cannot upload themes because you do not have the required ZIP library installed in PHP.
tr: PHP üzerinde gerekli ZIP kitaplığı kurulu olmadığından tema yükleyemezsiniz.

en: You did not answer to the security question.
tr: Güvenlik sorusunu yanıtlamadınız.

en: You did not provide a name.
tr: Bir ad belirtmediniz.

en: You did not provide a password.
tr: Bir parola belirtmediniz.

en: You didn't save your changes!
tr: Yaptığınız değişiklikleri kaydetmediniz!

en: You disabled ComfortUpdate in your configuration file.
tr: ComfortUpdate ayar dosyasında etkisizleştirilmiş.

en: You do not have permission for this action.
tr: Bu işlemi yapma izniniz yok.

en: You do not have permission to access this page.
tr: Bu sayfaya erişme izniniz yok.

en: You do not have permission to send emails to all users.
tr: Tüm kullanıcılara e -posta gönderme izniniz yok.

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
tr: Sisteminizde Freetype kitaplığı kurulu değil. Çizelgelerin görüntülenebilmesi için Freetype kitaplığının düzgün çalışıyor olması gerekir.

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
tr: Sisteminizde GD kitaplığı kurulu değil. Çizelgelerin görüntülenebilmesi için GD kitaplığının düzgün çalışıyor olması gerekir.

en: You do not have the permission to access this page.
tr: Bu bölüme erişme izniniz yok.

en: You do not have the required ZIP library installed in PHP.
tr: PHP üzerinde gerekli ZIP kitaplığı kurulu değil.

en: You do not need to add a description to your question group, but sometimes it makes sense to add a little extra information for your participants.
tr: Soru grubuna bir açıklama eklemek zorunda değilsiniz, ancak bazen katılımcılara verilmesi gereken ek bilgiler olabilir.

en: You don't have permission to edit a usergroup
tr: Bir kullanıcı grubunu düzenleme izniniz yok

en: You don't have permission to this folder
tr: Bu klasöre erişme izniniz yok

en: You don't have sufficient permissions to upload images in this survey
tr: Bu ankete görsel yükleme izniniz yok

en: You don't have the permission to activate participants.
tr: Katılımcıları etkinleştirme izniniz yok.

en: You don't have the right to restore the settings to default
tr: Ayarları varsayılan değerlere sıfırlama izniniz yok

en: You don't need an update key.
tr: Güncelleme anahtarına ihtiyacınız yok.

en: You got {TOTAL} points out of 3 possible points.
tr: 3 puan üzerinden {TOTAL} puanınız var.

en: You have already been removed from the central participants list for this site
tr: Bu sitenin merkezi katılımcıları arasından zaten çıkarılmışsınız

en: You have already been removed from this survey.
tr: Bu anketten zaten çıkarılmışsınız.

en: You have already completed this survey.
tr: Bu anketi zaten tamamlamışsınız.

en: You have an error inside your local installation of LimeSurvey. See:
tr: Yerel LimeSurvey kurulumunuzda bir sorun var. Şuraya bakın:

en: You have been already removed from this survey.
tr: Bu anketten zaten çıkarılmışsınız.

en: You have been removed from the central participants list for this site
tr: Bu sitenin merkezi katılımcı listesinden çıkarılmışsınız

en: You have been successfully added back to this survey.
tr: Bu ankete yeniden eklendiniz.

en: You have been successfully removed from this survey.
tr: Bu anketten çıkarıldınız.

en: You have exceeded the number of maximum login attempts. Please wait %d minutes before trying again.
tr: İzin verilen oturum açma denemesi sayısını aştınız. Yeniden denemek için %d dakika bekleyin.

en: You have no access to the role management!
tr: Rol yönetimine erişme izniniz yok!

en: You have not selected a question
tr: Bir soru seçmediniz

en: You have not selected a survey
tr: Bir anket seçmediniz

en: You have to pair it with one attribute of the survey participants table
tr: Anket katılımcıları tablosundaki bir öznitelik ile eşleştirmelisiniz

en: You have to pair this field with an existing attribute.
tr: Bu alanı, var olan bir öznitelik ile eşleştirmelisiniz.

en: You have to put in at least a title for the survey to be saved.
tr: Anketi kaydedebilmek için en azından başlığını yazmanız gerekir.

en: You have to select a file.
tr: Bir dosya seçmelisiniz.

en: You have to select at least one label set.
tr: En az bir etiket kümesi seçmelisiniz.

en: You may not use slashes or ampersands in your name or password.
tr: Parola içinde / ya da & karakterlerini kullanmayın.

en: You may play around with more settings, but let's save and start adding questions to your survey now. Just click on 'Save'.
tr: Diğer ayarlara da bakabilirsiniz, ancak şimdilik kaydedip anketinize sorular eklemeye başlayalım. 'Kaydet' üzerine tıklayın.

en: You may register for this survey but you have to wait for the %s before starting the survey.
tr: Bu anketi kayıt olduktan %s sonra doldurmaya başlayabilirsiniz.

en: You may register for this survey but you have to wait for the {{sStartDate}} before starting the survey.
tr: Bu ankete kayıt olabilirsiniz ancak anketi yanıtlamak için {{sStartDate}} zamanını beklemelisiniz.

en: You may register for this survey if you wish to take part.
tr: Katılmak istiyorsanız buradan kayıt olabilirsiniz.

en: You may save empty subquestions, but that would be pointless.
tr: Boş alt sorular ekleyebilirsiniz ancak anlamsız olur.

en: You must be logged in to access to this page.
tr: Bu bölüme erişmek için oturum açmış olmalısınız.

en: You must be registered to complete this survey
tr: Bu ankete yalnız kayıt olmuş kişiler katılabilir

en: You must enter a valid email. Please try again.
tr: Geçerli bir e-posta adresi yazmalısınız. Lütfen yeniden deneyin.

en: You must first create a question group.
tr: Önce bir soru grubu oluşturmalısınız.

en: You must set according write permissions on these filese before you can proceed. If you are unsure what to do please contact your system administrator for advice.
tr: Devam etmeden önce bu dosyalara uygun yazma izinlerini vermelisiniz. Ne yapmanız gerektiğinden emin değilseniz sistem yöneticiniz ile görüşün.

en: You must supply a name for this saved session.
tr: Kaydedilen bu oturuma bir ad yazmalısınız.

en: You must supply a password for this saved session.
tr: Kaydedilen bu oturuma bir parola yazmalısınız.

en: You need to add answer options to this question
tr: Bu soruya yanıt seçenekleri eklemeniz gerekiyor

en: You need to add question groups
tr: Soru grupları eklemelisiniz

en: You need to add questions
tr: Sorular eklemelisiniz

en: You need to add subquestions to this question
tr: Bu soruya alt sorular eklemeniz gerekiyor

en: You need to enable large_file_prefix setting in your database configuration in order to use InnoDB engine for LimeSurvey!
tr: LimeSurvey InnoDB motorunun kullanılmasına gerek duyduğundan, veritabanı yapılandırmanızda large_file_prefix seçeneğinin etkinleştirilmiş olması gerekir.

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
tr: Bu soru için %s dosya daha yüklemelisiniz.
    Çıkmak istediğinize emin misiniz ?

en: You should add some subquestions for your question here.
tr: Bu bölümden sorunuza alt sorular ekleyebilirsiniz.

en: You should export your responses before deactivating.
tr: Etkisizleştirmeden önce yanıtlarınızı dışa aktarmalısınız.

en: You should have a great time doing this
tr: Bu anketi yapmak için çok zamana gerek olmayacak

en: You should note the name(s) of the table(s) in case you need to access this information later.
tr: Bu bilgilere daha sonra erişmek için tabloların adlarını not etmelisiniz.

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
tr: Anketi etkinleştirmeden önce tamamen hazır olduğundan ve herhangi bir değişiklik gerekmeyeceğinden kesinlikle emin olun.

en: You will be redirected in about 5 secs. If not, click <a href="%s">here</a>.
tr: 5 saniye içinde yönlendirileceksiniz. Yönlendirilmezseniz <a href="%s">buraya tıklayın</a>.

en: You will not be able to update because your previous LimeSurvey version is too old.
tr: Önceki LimeSurvey sürümünüz çok eski olduğundan güncelleme yapamayabilirsiniz.

en: You'll be redirected to the database update or (if your database is already up to date) to the administration login in 5 seconds. If not, please click %shere%s.
tr: 5 saniye içinde veritabanı güncellemesine ya da (veritabanınız zaten güncel ise) yönetici oturumuna yönlendirileceksiniz. Yönlendirme yapılamazsa %sburaya tıklayın%s.

en: You've been logged out due to inactivity. Please log in again.
tr: Uzun süredir işlem yapmadığınızdan oturumunuz kapatıldı. Lütfen yeniden oturum açın.

en: Your Choices
tr: Seçimleriniz

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
tr: LimeSurvey kurulumunuz güncelleme dosyasının sorunsuz çalışabilmesi için denetlenecek.

en: Your Privacy policy text is shown here.
tr: Gizlilik ilkesi metniniz burada görüntülenir.

en: Your Ranking
tr: Değerlendirmeniz

en: Your answer
tr: Yanıtınız

en: Your answer must be %s
tr: Yanıtınız %s olmalı

en: Your answer must be at least %s
tr: Yanıtınız en az %s olmalı

en: Your answer must be at most %s
tr: Yanıtınız en çok %s olmalı

en: Your answer must be between %s and %s
tr: Yanıtınız %s ile %s arasında olmalı

en: Your answer to the security question was not correct - please try again.
tr: Güvenlik sorusuna verdiğiniz yanıt doğru değil. Lütfen yeniden deneyin.

en: Your assessment
tr: Değerlendirmeniz

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
tr: Tarayıcınız bu anketi daha önce yanıtladığınızı söylüyor. Bu oturumu sıfırlıyoruz böylece baştan başlayabileceksiniz.

en: Your browser screen size is too small to use the administration properly. The minimum size required is 1280*1024 px.
tr: Web tarayıcınızın ekran boyutu yönetim bölümünün düzgün kullanılabilmesi için çok küçük. Gereken en küçük çözünürlük 1280 x 1024 pikseldir.

en: Your choices
tr: Seçimleriniz

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
tr: Veriniz şimdi içe aktarılabilmeli, veri çerçevesi (data.frame) "data" olarak adlandırıldı, değişken etiketler (variable.labels) verinin öznitelikleridir. ("attributes(data)$variable.labels"), foreign:read.spss gibi.

en: Your data should be imported now.
tr: Böylece verileriniz SPSS içine aktarılmış olmalıdır.

en: Your database configuration needs to have innodb_file_format and innodb_file_format_max set to use the Barracuda format in order to use InnoDB engine for LimeSurvey!
tr: LimeSurvey InnoDB motorunun kullanılmasına gerek duyduğundan, veritabanı yapılandırmanızda innodb_file_format ve innodb_file_format_max seçeneklerinin Barracuda biçimini kullanacak şekilde ayarlanmış olması gerekir.

en: Your database is too big to be saved!
tr: Veritabanınız kaydedilemeyecek kadar büyük!

en: Your database server password.
tr: Veritabanı sunucunuzun parolası.

en: Your database server user name. In most cases "root" will work.
tr: Veritabanı kullanıcı adınız. Çoğru durumda "root" yazılabilir.

en: Your database type is not MySQL!
tr: Veritabanınızın türü MySQL değil!

en: Your email address:
tr: E-posta adresiniz:

en: Your file could not be copied
tr: Dosyanız kopyalanamadı

en: Your file could not be moved
tr: Dosyanız taşınamadı

en: Your have to answer the security question - please try again.
tr: Güvenlik sorusunu yanıtlamalısınız. Lütfen yeniden deneyin.

en: Your key has been updated and validated! You can now use ComfortUpdate.
tr: Anahtarınız güncellendi ve doğrulandı! ComfortUpdate kullanılmaya hazır.

en: Your key is unknown by the update server.
tr: Güncelleme sunucusu güncelleme anahtarınızı tanıyamadı.

en: Your login credentials have been reset
tr: Oturum açma bilgileriniz sıfırlandı

en: Your new password was not saved because it matches the old password.
tr: Yeni parolanız eski parola ile aynı olduğundan kaydedilmedi.

en: Your new password was not saved because the old password was wrong.
tr: Yazdığınız eski parola doğru olmadığından yeni parolanız kaydedilmedi.

en: Your new password was not saved because the passwords did not match.
tr: Parola ve onayı aynı olmadığından yeni parolanız kaydedilemedi.

en: Your new survey was created.
tr: Yeni anketiniz oluşturuldu.

en: Your new survey was created. We also created a first question group and an example question for you.
tr: Yeni anketiniz oluşturuldu. Örnek olarak bir soru grubu ve bir soru eklendi.

en: Your participants will see this title in the browser's title bar and on the welcome screen.
tr: Katılımcılarınız bu başlığı web tarayıcılarının başlık çubuğunda ve hoş geldiniz sayfasında görür.

en: Your password:
tr: Parolanız:

en: Your passwords do not match.
tr: Parola ve onayı aynı değil.

en: Your personal settings were successfully saved.
tr: Kişisel ayarlarınız kaydedildi.

en: Your preferred language will be used through out the installation process.
tr: Kurulum süresince kullanmak istediğiniz dil.

en: Your ranking
tr: Değerlendirmeniz

en: Your response table will be renamed to:
tr: Yanıt tablosunun yeni adı şu olacak:

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
tr: Yanıtlarınız kaybolmadı ve anket yöneticisine e-posta ile gönderildi. Veritabanına ise daha sonra eklenecek.

en: Your responses were not saved. Please contact the survey administrator.
tr: Yanıtlarınız kaydedilmedi. Lütfen anket yöneticisi ile görüşün.

en: Your responses were successfully saved.
tr: Yanıtlarınız kaydedildi.

en: Your session with the ComfortUpdate server is not valid or expired. Please restart the process.
tr: ComfortUpdate sunucu bağlantısı oturumu geçersiz ya da süresi dolmuş. Lütfen işlemi yeniden başlatın.

en: Your survey can export associated participant data with each response. Select any additional fields you would like to export.
tr: Anketiniz her yanıt ile ilgili katılımcı verilerini dışa aktarabilir. Dışa aktarmak istediğiniz ek alanları da seçin.

en: Your survey responses have been recorded.
tr: Anket yanıtlarınız kaydedildi.

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
tr: Yanıtlarınız kaydedildi. Birazdan bir bilgilendirme e-postası alacaksınız. Bu e-postadaki parolayı iyi saklayın. Kaybederseniz yeniden öğrenmenizin bir yolu olmadığını unutmayın.

en: Your survey was successfully saved.
tr: Anketiniz kaydedildi.

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
tr: Anketiniz bu ad ve parola ile kaydedilecek. Daha sonra aynı kullanıcı adı ve parola ile oturum açarak kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

en: Your system configuration:
tr: Sistem yapılandırmanız:

en: Your time to answer this question has expired
tr: Bu soruya yanıt verme süreniz dolmuş

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
tr: Bu soruyu yanıtlama süreniz dolmak üzere. {TIME} süreniz kaldı.

en: Your update key has exceeded the maximum number updates!
tr: Güncelleme anahtarınız için belirtilen en fazla güncelleme sayısı aşıldı!

en: Your update key has expired!
tr: Güncelleme anahtarınızın süresi geçmiş!

en: Your update key is invalid and was removed.
tr: Güncelleme anahtarınız geçersiz olduğundan silindi.

en: Your update key:
tr: Güncelleme anahtarınız:

en: Your user data for accessing %s
tr: %s erişimi için kullanıcı bilgileri

en: Your username:
tr: Kullanıcı adınız:

en: Your version is not updatable via ComfortUpdate. Please update manually.
tr: Kullandığınız sürüm ComfortUpdate ile güncellenemez. Lütfen el ile güncelleyin.

en: Your version is up to date!
tr: Sürümünüz güncel!

en: Zebra-striped questions
tr: Sorular zebra desenli görüntülensin

en: Zip error!
tr: Zip sorunu!

en: Zip file not found!
tr: Zip dosyası bulunamadı!

en: Zoom level
tr: Yakınlaştırma düzeyi

en: addslashes
tr: Dizgeyi / işaretleri arasına alır

en: and
tr: ve

en: at question
tr: şu soruda

en: checked
tr: işaretlenmiş

en: completed
tr: tamamlandı

en: d-m-yyyy
tr: g-a-yyyy

en: d.m.yyyy
tr: g.a.yyyy

en: d/m/yyyy
tr: g/a/yyyy

en: dd-mm-yyyy
tr: gg-aa-yyyy

en: dd.mm.yyyy
tr: gg.aa.yyyy

en: dd/mm/yyyy
tr: gg/aa/yyyy

en: default
tr: varsayılan

en: deleted
tr: silindi

en: detail
tr: ayrıntılar

en: digit:       source("filename", encoding = "UTF-8")        on the R command window, replace filename with the actual filename
tr: rakam:       kaynak("dosyaadı", kodlama = "UTF-8")        R komut penceresinde dosyaadı yerine geçerli dosya adını yazın

en: directory
tr: klasörü

en: equals
tr: eşit

en: extends_
tr: kullanimda_

en: gross
tr: brüt

en: having a valid email address
tr: geçerli bir e-posta adresi olmadığından

en: having an access code
tr: bir erişim kodu almak

en: having at least one use left
tr: en az bir kullanımı kalan

en: hh:mm
tr: ss:dd

en: hours
tr: saat

en: if:
tr: eğer:

en: inherited
tr: devralınmış

en: inherited value:
tr: devir alınan değer:

en: is
tr: şu olan

en: is NOT
tr: şu OLMAYAN

en: is greater than
tr: şundan büyükse

en: is greater than or equal to
tr: şundan büyük ya da eşitse

en: is less than
tr: şundan küçükse

en: is less than or equal to
tr: şundan küçük ya da eşitse

en: is lesser than
tr: şundan daha küçük

en: is like
tr: şunun gibi

en: is matched (regexp)
tr: uyduğunda (kurallı ifade)

en: is not like
tr: şunun giib olmayan

en: language of participant
tr: katılımcı dili

en: minitab method
tr: minitab yöntemi

en: mins
tr: dakika

en: mm-dd-yyyy
tr: aa-gg-yyyy

en: mm.dd.yyyy
tr: aa.gg.yyyy

en: mm/dd/yyyy
tr: aa/gg/yyyy

en: not checked
tr: işaretlenmemiş

en: not having already completed the survey
tr: anketi henüz tamamlamamış olanlar

en: not having been sent an invitation already
tr: çağrı zaten gönderilmemiş olduğundan

en: only apply to certain question types
tr: yalnız belirli soru türlerine uygulansın

en: or
tr: ya da

en: page
tr: sayfa

en: queXML PDF export
tr: queXML PDF dışa aktar

en: queXML format (*.xml)
tr: queXML Biçimi (*.xml)

en: queXML is an XML description of a questionnaire.
tr: queXML bir anketin XML biçimindeki tanımıdır.

en: quota language settings
tr: kota dil ayarları

en: quota members
tr: kota üyeleri

en: responses
tr: yanıtlar

en: running
tr: çalışıyor

en: seconds
tr: saniye

en: selected
tr: seçilmiş

en: stable
tr: kararlı

en: table
tr: tablo

en: timings
tr: zamanlamalar

en: to:
tr: Bitiş:

en: unknown
tr: bilinmiyor

en: unstable
tr: kararsız

en: valid
tr: geçerli

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
tr: ayrıntılı bilgi için http://us2.php.net/manual/tr/ref.image.php adresine bakın

en: you cannot delete yourself.
tr: kendinizi silemezsiniz.

en: yyyy-mm-dd
tr: yyyy-aa-gg

en: yyyy.mm.dd
tr: yyyy.aa.gg

en: yyyy/mm/dd
tr: yyyy/aa/gg

en: {n} access code has been created.|{n} access codes have been created.
tr: {n} erişim kodu oluşturuldu.|{n} erişim kodu oluşturuldu.

en: {n} question contains errors that need to be corrected.|{n} questions contain errors that need to be corrected.
tr: {n} soruda düzeltilmesi gereken hatalar var.|{n} soruda düzeltilmesi gereken hatalar var.

en: {n} question contains warnings that need to be verified.|{n} questions contain warnings that need to be verified.
tr: {n} soru doğrulanması gereken uyarılar içeriyor.| {n} soru doğrulanması gereken uyarılar içeriyor.
